Прохождане на недоносено дете!

  • 20 228
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Здравейте, мами!
Изключително съм притеснена за моя син, който е на 1, 4м и все още не ходи. Много пълзи, изправя се, обикаля по мебелите, но  не стой стабилно на цяло краче. Когато почна да го водя за ръчички той ходи, но на пръсти. От вчера му слагам обувки за прохождане да е с тях у дома. Нашата педиатърка се занимава предимно с такива недоносени деца и ме увери, че ще проходи, но аз много съм притеснена. Той се роди недоносен в края н 7-ми, началото на 8-ми месец и тежеше 1 кг.

# 1
  • Монтана
  • Мнения: 1 010
Не се притеснявай щом детето го следи педиатър на който имаш доверие. На две познати децата им проходиха на 1г5м при положение , че са родени напълно доносени.

# 2
  • Мнения: 8 850
Синът ми проходи на почти 1 година и 8 месеца. Много му помогнаха рехабилитациите и физиотерапията в детската поликлиника на ул.Найден Геров 2 в гр.София.
Той също се изправяше, ходеше по мебелите, лазеше, реално проблем нямаше, там само го стимулираха. Доносен е, но смятам, че това няма значение.

# 3
  • Мнения: 38 947
Вярка, сина ти бил ли е на рехабилитацията която е задължителна за недоносените?

# 4
  • Мнения: 24
Вярка, сина ти бил ли е на рехабилитацията която е задължителна за недоносените?

Все още не е бил, защото както споменах в коментара си, педиатърката ме увери, че ще проходи, просто малко търпение да имам и затова не ни е пратила на  рехабилитация.

# 5
  • София
  • Мнения: 11 923
Каква е коригираната възраст на детето?

# 6
  • Мнения: 24
Коригирането му възраст е 1, 3м.

# 7
  • София
  • Мнения: 11 923
Коригирането му възраст е 1, 3м.

Нямам личен опит, но тази коригирана възраст не ми звучи много коректна.
Детето е родено 2 месеца преди термин с изключително ниско тегло.

Затова смятам, че е напълно нормално да му е рано още за самостоятелно ходене.

# 8
  • Мнения: 1 498
Съвсем нормално е недоносените деца, особено тези с тегло под 2 килограма, да прохождат малко по-късно. Все пак препоръчвам консултация с физиотерапевт и евентуална хабилитация (рехабилитация е грешна дума, защото предполага връщане на способност, която пациентът е имал, а не научаване на съвсем нова). Добре е, че педиатърката има опит, но тя няма нужното образование един детски физиотерапевт има. Едното ми дете се роди недоносено и проходи на почти 2 годишна възраст след дълготрайна и активна физиотерапия с помощни средства, специални обувки и много съвети от страна на физиотерапевта как да стимулираме детето.

# 9
  • Мнения: 38 947
Т.е. Вие не сте водили детето на неонатолог и невролог? Правилно ли разбрах?

Дъщеря ми е родена 32 г.с. с тегло 1400 грама. Проходи на година и пет месеца. Но е ходила интензивно на рехабилитация.

Коригираната му възраст е два месеца назад, не един. Всъщност дори след годинка вече не се изчислява.

Рехабилитацията на недосените се прави от бебета. Стават и 4 кила веднага ги пращат на Войта.

# 10
  • Мнения: 1 498
Невролог също е добра идея. Физиотерапевтът ще наблюдава как се движи детето и как стои и евентуално ще препоръча консултация с невролог, ако забележи нужда. В нашия случай детето имаше хипотония, която изчезна с усилени ''тренировки'' да заякне мускулатурата. Simple Smile

# 11
  • Мнения: X
Синът ми е роден в 32 г.с. с тегло 1600г. Проходи самостоятено на година и 6 месеца. Не е ходил на никакви терапии. До тогава пълзеше като хлебарка.

# 12
  • Мнения: 1 385
Моята дъщеря, родена в 31 г.с. също проходи късно - на година и половина (1г  и 4 м. коригирана). Но през цялото време беше наблюдавана от рехабилитатор, който ми даваше увереността, че всичко с развитието на детето е наред. Инак аз не съм на мнение, че всяко недоносено дете трябва да ходи на Войта. Защото като всяко нещо и този метод има противопоказания, най-малкият от които е стресът (който и без друго идва в повече в такава ситуация) и използван без нужда може повече да навреди. Но и при най-малкият сигнал за отклонение в развитието, рехабилитацията трябва да се започне веднага, а не да се чака детето да стане на възраст, когато състоянието е вече необратимо. Аз не бих разчитала на мнението на общопрактикуващата педиатърка. Нашата, която уж също има опит с недоносени деца, и до ден днешен не можа да разбере, какво е това коригирана възраст и изобщо през цялото време се изказваше неадекватно, не разбираше диагнозите от епикризата. Затова се обърни към специалист - детски невролог или рехабилитатор.

# 13
  • Мнения: 24
Т.е. Вие не сте водили детето на неонатолог и невролог? Правилно ли разбрах?

Дъщеря ми е родена 32 г.с. с тегло 1400 грама. Проходи на година и пет месеца. Но е ходила интензивно на рехабилитация.

Коригираната му възраст е два месеца назад, не един. Всъщност дори след годинка вече не се изчислява.

Рехабилитацията на недосените се прави от бебета. Стават и 4 кила веднага ги пращат на Войта.

 Точно така не сме го водили, защото петиатърката ни посъветва, че няма нужда да го водим, той сам ще се отпусне и ще проходи. Също така ни успокой, че преди прохождане всички деца ходят на пръсти, както и моя син. Ако има нужда разбира се, че ще го заведем, аз пак ще се посъветвам с нея.

# 14
  • Мнения: 3 455
Моето дете , родено 32г.с. също не е ходило на рехабилитация. Но, не е и имало нужда, само че е водена на невролог. А преди прохождането не е ходила на пръсти.

Общи условия

Активация на акаунт