Как да се обличаме по време на студ?

  • 59 544
  • 571
  •   1
Отговори
  • Мнения: 514
Здравейте мили мами! Започвам нова тема, не знам, наистина ли има нужда от такава, но много ще се радвам, ако това нещо бъде полезно дори и на един човек. Не съм българка, и искам да се извиня предварително, ако има правописни грешки.
И така, както вече казах, не съм българка, рускиня съм. Която е израснала в държава, където много студени зими е обичайно нещо, и хората от малки са научени, как да се обличат за да не замръзват. И като гледам тукашните хора, как се обличат, направо не мога да разбера, не им ли е студено? Особено ми е мъчно, като гледам деца. Нито шапки им слагат, нито шалове, нито ръкавички, а майките им и те са така, посинели от студ, по къси есенни якенца, обувките са тънички, за шапки явно не са чули. Ония ден в магазина срещнах едни тинейджърки, направо ми стана студено, само като ги погледнах, но тях явно гъзария ги топли. Но да оставим млади, но бабите, бабите! И те са така, излизат до магазина, джапанки върху боси крака, няма вълнена нишка върху тях, синтетична блузка, отгоре синтетичен елек, ако има търлици, пак са изплетени от синтетика. И после ми се оплакват, колко са им боляли краката...
Значи, не знаят, не разбират? Не знаят, че синтетиката, за разликата от истинската вълна не топли, а само създава илюзия на топлината? Стари хора в Русия гледат първото краката им да са топли, задържително си слагат вълнени чорапи, вълнени бе, хора, не от акрил! И не онези късички безмислени търлици, които само стъпалото топлят, а пълноценни чорапи, за да топли и глезена. И дрехи желателно да са вълнени, в краен случай от полар, който е синтетичен, да, и не топли, но, като термос, пази топлината на тялото ви, но не от тъпия акрил, който запълни вече магазините. И вълната трябва да не по-малко от 80%, а най- добре 100%. Тогава ще ви е топло, освен това истинската вълна благотворно влияе върху организъма, за разликата от синтетика. Предвиждайки възражения от рода, че вълната боцка, веднага ще ви кажа, че не е задължително да носите това, което баба ви ви е изплела от домашна груба прежда, вече има на пазара и много мекички и приятни неща, по- трудно се откриват, но ги има.
Второто, което е много важно. Горната дреха трябва да е дълга, да не ви замръзва задника, и да е достатъчно просторна. Не на тесни дрехи зимата, защото те стискат тялото, и пречат на кръвта да циркулира нормално и да го топли. Сигурно всяка от вас е чула това, тогава защо по улиците има толкова много жени с тесни панталони и тесни якенца до кръста? Или тези хора са мазохисти и съзнателно си увреждат здравето?
Другото, което също е важно- топло бельо! Какво има долу под онези впитите панталони, няма да се учудя, ако изобщо нищо. Не знам защо, но тук жените нямат навик да си слагат чорапогащника под дънките, дори и тънък, да не говорим за вълнен. А трябва. Или термопанталон. Има в България и вълнено бельо- тениски, потници, гащи, пак е хубаво нещо, но аз лично не познавам такива българи, които да са си купували такова нещо. Ми, може би не съм уцелила...
И така, вече стигаме до обувки. И пак, едно елементарно нещо, което явно не знаят хората- не трябва да са тесни обувките, защото когато са стиснати пръстите, те лесно замръзват! И подметката трябва да е дебела, с тънката ще е студено, и, желателно, без токчета, заради опасност от травматизъм. Дебела, неплъзгаща подметка, обувки от натурална кожа, с косъм или вълнен подплат вътре, защото изкуствената кожа не спасява от студ. Освен това, в изкуствената или както я наричат, екокожа, краката изпотяват и после измръзват още по- лесно.
Шапка, шал, ръкавици- да са ВЪЛНЕНИ! Или кожени. Много ви моля, недейте да купувате онези синтетични боклуци, които уж ви топлят! И още един момент, вълната, дори и да се намокри, тя продължава да топли, ако детето ви си е намокрило краката или ръцете, вълнените чорапи и ръкавици ще го спасяват известно време, синтетичните не.
Много се извинявам, ако моя пост изглежда досаден, но по това студено време тези простички съвети дано да помогнат на някоя. Защото тук вече става въпрос за здраве. Например, всеки ли в България знае, че ако му премръзнат сериозно краката веднъж, после ще замръзват и при най- лекия студ?

Последна редакция: ср, 11 яну 2017, 09:31 от Редактор*

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Наистина са прекалено много темите за студа в този раздел. Ще излезе така, че медиите не напразно тръбят.

# 2
  • Мнения: 2 045
Не знам за Русия, но повечето авторитетни западни списания препоръчват да се набляга не на материите, а на катовете дрехи. Аз самата наблягах на вълнени смеси в такива дни, което се оказа погрешно, защото ефективността се увеличава с катовете. Например, напоследък нося все повече и тънки неща, отколкото един дебел и огромен пуловер/жилетна, например. Забелязвам го и при доста хора, което поне, откакто го практикувам, се чувствам по-добре.  По този начин се образува по-голяма"изолация" - не е идеята да облечеш възможно най-дебелото, а да съчетаеш нещата, така че хем да ти е топло, хем да се предпазиш от студа. Ако пък се навлечеш - винаги можеш да свалиш нещо.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 6 273
Нося си вълнените терлици у дома, плетени от мама. Разкошна работа. Simple Smile Имам и вълнени чорапи.
На детето пък все му е топло. Дудна профилактично за облеклото вкъщи и навън тези дни.
Вчера се смилих и не изхвърлих дънките с дупки на коленете.   

# 4
  • Мнения: 4 408
Хайде пък чак джапанки на бос крак се съмнявам да сте видели някъде в това време.

Аз, в това време, ако се облека така както авторката описа, ще пукна от жега. Шапка не нося, защото много ми се сплесква косата. Също така ме боли главата от шапки. Имам качулка. Под якето съм с блуза, а под блузата само сутиен. Надолу дънки или панталон, по-често дънки. Имам топли ботуши с дебела подметка, която не се пързаля. Чорапите ми също са тънки. Ако ходя пеш винаги ми е супер топло. В повечето случаи обаче съм с колата, но пак не ми е студено. Имам и ръкавици и шал. Едното е в чантата, другото у дома на закачалката.

# 5
  • Мнения: 455
Българина не е свикнал на такъв студ,какъвто е тези дни. Аз например преди 1-2 години научих,че съществува термо бельо.  Клин преди години си купих,но не носих и го изхвърлих. Вълнени дрехи също не обличам,не понясам. На детето 2-3 пъти му слагах чоропогащник една зима и повече не съм му купувала.

# 6
  • Мнения: 12 473
Ако мръзна да чакам автобуса - ще се навличам.
Но винаги съм с кола и набързо претичвам в студа.
И мразя да съм навлечена, защото от жега се обривам и подувам.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 541
Аз само при такъв студ като сегашния слагам клин или чорапогащник под панталона, защото и в работата мога да седя така без да се сваря. Шапки се научих да нося откакто се сдобих със синузит. Не си падам по шалове, замествам ги  с високи яки на якета и пуловери. А българска баба по джапанки няма как да видиш. Няма по зиморничави от тях. И през лятото ходят с плетени жилетки и чорапогащници.

# 8
  • Мнения: 13 024
 Simple SmileХората въобще не са толкова малоумни и да не могат да се обличат.
При рязка промяна на времето може да се видят неподходящо облечени хора, но като се стабилизира дали студено или топло всичко си влиза в релси.
Ходя всеки ден по улиците пеша до работа и обратно няколко км, дори и в това време - така че определено имам наблюдения.

# 9
  • Германия
  • Мнения: 8 082
Децата ми имат т.нар. "горски ден" в училище, изрично предупреждават, през зимните месеци да са облечени, ако е възможно с термо-бельо, няколко ката дрехи, който има вълнени чорапи да ги обуе или поне да има такива за смяна в раничката. Така че подкрепям напълно споделеното от nar4eto. Живеем в планина, където времето се сменя за минути понякога и подходящото облекло е спасението в студ, дъжд и вятър.

# 10
  • Мнения: 514
За това, че по- добре са няколко пласта дрехи, отколкото един дебел съм съгласна,  има много още за каквото не съм се сетила да напиша. А може би българите си имат някои начини за спасяването от студа, за които не знам, така че би било интересно да науча. Между другото се сетих за специални солеви грейки, които са малки и могат да се носят в чантата, и когато има нужда се натискат и започват та топлят. Ето това точно за да не зъзнеш на спирката.  Simple Smile
За чорапогащника с който е твърде топло на работата. Не може ли да се свали някъде в тоалетната, а после пак да се облече? В Москва във всичките помещения е много топло, пък на улицата е много студено, затова хората си носят сменни обувки за работа или за училище, и свалят излишни дрехи докато са там.
Закълвам се, че съм видяла хората по джапанки и по сняг, Созопол е малък град, и да отскочат да най- близкото магазинче, както са ходили вкъщи, често се случва.  Simple Smile
Моята тема не е за тези, на които все им горещо и при -20 включително, или тези, които се разхождат само по кола.  Laughing Тя е за тези които замръзват, но за някои начини на обличане просто не се сещат, защото не са свикнали. Между другото, и аз до някои изводи стигнах само с годините, нищо че съм от страната на вечния студ.

# 11
  • Мнения: 3 371
На мен точно бабите в Бг ми се струват най-облечените баби /с изключение на руските баби само/.

То са бельо, блузи, жилетка, елек, по няколко. И чорапи, отдолу тънки, отгоре дебели, накрая терлици. Това по селата, градските баби не ходят така. Сега, материите им не ги знам, ама и да не са вълна, ще ги опазят.

Принципно на мен лично ми се струва , че доста са навлечени хората и добре опаковани. Не съм видяла обаче елегантно и топло облечена жена. Някак с тези обеми дрехи, палта, или пухенки, огромни ботуши, дебели подметки трудно се получава.

Иначе съм била в Москва на минус 20, преди 27 години Mr. Green, там жена без огромна кожена шапка не видях, както и с дълги кожени палта. Сега не знам как е.

# 12
  • Мнения: 514


Иначе съм била в Москва на минус 20, преди 27 години Mr. Green, там жена без огромна кожена шапка не видях, както и с дълги кожени палта. Сега не знам как е.
Сега повечето са с пухени якета, но дълги и дебели, има и кожени палта, но точно в Москва те не са удобни, последните години зимите станаха по- топли, и под краката е вечно кишаво. Но сега тези дето ги имат, сигурно се радват, че тези дни в Москва е било -35.
А аз си спомням, как преди няколко години се оказах в София, и там имаше - 20, а аз тогава не съм живяла тук, бях турист. И дойдох в Созопол по есенно палто, което издържа до -5 някъде, а заминавах от София, и внезапно градусите паднаха. Помислих, че за три дни няма смисъл да си купувам скъпо зимно яке, при положението, че в Москва си имам такова, а и не съм видяла да продават. И сложила всичките, които съм си имала пуловери под палтото, така обикалях из улиците, щото имах много задачи да свърша. В Москва се прибрах почти без съзнание, вдигнала 39 градуса и със страшен бронхит.

# 13
  • Мнения: 2 600
Ходят си с джапанки... и аз видях двама такива до кварталния магазин през тези няколко снежни дни досега. Малко трудно ще ги види човек - тъмни/ черни чорапи и тъмни/черни джапанки, но да, има го. Обикновено причината е, че с годините и килограмите човек трудно се навежда и ако не е обувка, която се нахлузва от раз - трудна работа обуването. А за малко навън няма да замръзнеш.

# 14
  • София
  • Мнения: 5 881
Най ме радват из офисите.
Лятото климатикът бичи на 18, направо те прерязва, а зимата отоплението на 28.
Защо бе, джанъм? Thinking

Общи условия

Активация на акаунт