Къща-паметник на културата - Пловдив

  • 1 768
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 474
Тази къща се намира на ул. Мали Богдан и е необитаема от доста време. Днес случайно попаднах на материали за нея и направо се потресох от пълното безхаберие на общината в Пловдив и то от години.
Около 2005-2006 съм спала там на  няколко пъти , Д-р Янко Попов беще много близък приятел на семейството ни и си спомням уникалния дух на това място. В банята имаше оригинални римски мозайки и водопроводът май също беше от това време. Търсих снимки на къщата , когато тя е била в нормално състояние, но открих само такива, на която тя вече е пълна развалина, опожарявана многократно и обитавана от клошари. Молбата ми е към пловдивчани - знаете ли нещо повече за историята на къщата и има ли някъде стари снимки. Благодаря предварително! Как е възможно да се похаби такава красота - сърцето ми се е свило и направо ми се плаче!

# 1
  • Мнения: 395
 Най-вероятно е частна собственост, общината се грижи поне малко за своите имоти, за другите се правят предписания на собствениците, но до там - след това нищо не се случва. Същото беше и с опожарените тютюневи складове - общинските служители многократно са предупреждавали собствениците и нищо - резултатът го видяхме всички.
Знаеш ли на кой номер се намира на улицата?
Мисля си, че може да се сигнализира на общината и на Министерство на културата, но
при липса на добре действащ закон за опазване на културното наследство.... Rolling Eyes
Това е единствената стара къща, за която се сещам на тази улица- на номер 28:
https://www.google.bg/maps/place/ul.+%22Mali+Bogdan%22+28,+4000+ … .86h,88.54t/data=!3m7!1e1!3m5!1sfM4LPObRkN4AtjRxW8UukA!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DfM4LPObRkN4AtjRxW8UukA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dsearch.TACTILE.gps%26thumb%3D2%26w%3D86%26h%3D86%26yaw%3D156.83365%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x14acd1a6c68e2cff:0xf276ab222e29fe2f!8m2!3d42.1438769!4d24.7576439!6m1!1
http://podtepeto.com/besedka-za-grada/krasotata-e-izchezvashcha- … goriia-v-plovdiv/
Явно архитектите в Пловдив са запознати със случая.Също так апише, че собствеността е смесена - на общината и на частни лица - може би най-лошата комбинация.

Последна редакция: чт, 12 яну 2017, 09:13 от Mishe333

# 2
  • Майничка
  • Мнения: 12 461
Ето статия, писана по интервю с една от съсобственичките http://podtepeto.com/glasove/cherni-rozi-i-cherni-slzi-v-bozhiloviia-chiflik/, която обяснява част от историята. Аз живея съвсем наблизо и познавам дамата от дете.
Къщата наистина беше разкошна, въпреки че когато съм ходила в нея /допреди 30-на години/, вече беше поовехтяла. Доколкото си спомням, когато направиха трафопоста до нея, официалното становище беше, че била прекалено близо до него и била опасна за обитаване. Мисля даже, че я бяха отчуждили изцяло и предвидили за събаряне. После, след реституцията, тези наследници, които не бяха обезщетени с апартаменти, успяха да се преборят и да си върнат част от собствеността, въпреки че имаше апетити от страна на тогавашни пловдивски общински фигури да я придобият, изкупувайки общинския дял.
Скрит текст:
Нещо подобно се случи с Буюклиевата къща, онази срещу "Торо Гранде", въпреки че не е толкова красива. Отчуждена и предвидена за събаряне още преди 40-на години, собствениците обезщетени с два апартамента, 20 години вътре се сменят общински наематели - организации и частни лица, къщичката кротко запада, в очакване на багерите и така дочаква реституцията. Собствениците се опитаха да си я върнат, връщайки апартаментите на общината, но в един момент къщата се оказа продадена на "Подкрепа" и чакаща едни други багери, които да строят пететажна кооперация с подземни гаражи. Като се разшумяха от съседните блокове, къщата веднага взе да се препродава на втори и трети лица и я оставиха да си рухне сама, та да освободи терена за строеж. Сложили са уж някаква ограда, да се вардят преминаващите по стеснения тротоар и толкова.

 Даже се коментираше при първият пожар, преди 20-на години, че един от наследниците бил готов да я подпали, но не и да позволи по такъв начин да изгубят имуществото си.
Общината сега може и да се грижи за имотите си, но преди 94-та, а и доста след това, не полагаше никакви грижи за местата, в които живееха наематели.

# 3
  • на Мелмак
  • Мнения: 10 923
След това само Начо Културата го беше еня и се бореше за Старият град, опитваше се и за други места , но в повечето случаи не го огряваше . Познавах го лично . Беше колоритен човек.
Но сега вече ...

Общи условия

Активация на акаунт