Ннапълняване и риск от диабет тип 2 при малко дете?

  • 4 526
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 475
Ще помоля за малка консултация,ако сте се сблъсквали с подобен проблем.
  Дъщеря ми 7г започна да пълнее, като за последните две години от 23 кг вече/слабо дете беше/ е 38кг при 137см височина/-твърде много за 7 год дете/в рода нямаме хора с наднормено тегло.Бяхме на ендокринолог и ни бяха назначени много изследвания,на лекар сме чак в четвъртък-хормоните и са в норма, правихме обременяване с глюкоза,всичко е в норма, но се въртят все окоро 5.12-при референти от 4 до 6,и вече HOMA индекса и е 3.75, което и показва висок риск,т.е предразположеност за Диабет тип 2, поне аз така го разчетох.Витамин Д също и е под нормата, който отговаря и за обменните процеси в организма и ниските му стойности водят до напълняване, както и добрият и холестерол HDLсъщо е с ниски стойности/0,99/-при норма над 1,2 за жени.Инсулина на 60мин е 49.28,а на 120 мин е 33.51/това незнам дали е ок, няма референти/.Всички останали назначени изследвания са в норма.НАКРАТКО описах проблема-та питането ми е, според вас има ли място за притеснение и с една подходяща диета бихме разрешили проблема?/по принцип е и с право черво, след всяко хапване е в тоалетната, от малка, затова няма никаква логика в напълняването и, сладко не обича/.

# 1
  • Мнения: 6 346
Да, риск определено има, но овладяването с помощта на правилния хранителен режим е лесно. Всякаква тестени храни и захар трябва да бъдат сведени до минимум, дори плодовете. Препоръчително е също да не яде често и в големи количества картофи и ориз, както и всякакви други храни с високо съдържание на нишесте (киноа, елда и подобни). За сметка на това трябва да яде достатъчно белтъчини (месо, яйца, зряло, качествено сирене) - всеки ден, по възможност на всяко хранене. А също така мазнини, за да бъде сита - масло, студенопресован зехтин. Изхвърлете слънчогледовото олио и маргарина, те са изключително вредни. Освен това да яде повече зеленчуци. При този нисък ХДЛ и висок инсулин тя е с типичната картина на метаболитен синдром. Ако са й били изследвани триглицеридите, се обзалагам, че са щели да бъдат високи. Трябва да се вземат спешно мерки. Не се подлъгвайте, ако ви кажат, че трябва да се храни нискокалорично, да ограничава животинските храни или мазнините. Тези мерки няма да й помогнат дългосрочно, само ще стои гладна и рано или късно ще се нахвърли на боклуците. При нея е важно да се нормализира инсулинът, а това става на първо място с ограничаване на въглехидратните храни (тестени, захар, картофи, ориз).

Освен това е важно да не пие никакви сладки напитки, дори фрешове и смутита - съдържанието на захар в тях е високо, а усвояемостта много голяма. Да яде плод 1-2 пъти на ден, но целия плод и да е само един, например 1 портокал, 1 ябълка, 1 киви.

Била съм на мястото на дъщеря ви, само дето аз още на 3 или 4-годишна възраст съм била със сериозно затлъстяване, ако съдя по снимките. Последствията не закъсняха: ранен пубертет, после поликистоза. Нормално тегло постигнах едва на 34 години, след като приложих точно начина на хранене, който съм ви описала. Не позволявайте дъщеря ви да тръгне по моя път. Повярвайте ми, не е хубаво.

Последна редакция: нд, 22 яну 2017, 09:51 от Cioccolata

# 2
  • Мнения: 1 475
Много ти благодаря за изчерпателния отговор.А мен всички ме обявиха,че не съм в ред и мъкна детето по изследвания да го бодат,тя щяла да си го израстне в пубертета да отслабне и т.н.Факт,че приятелките и са много слаби,а ядат повече от нея-тя не яде хляб по принцип,готвено само без хляб,сладко почти не обича,изключая два вида шок.бонбони и сладолед/почти всеки ден,без значение сезона/кексове,торти не желае и да пробва-яде много плодове и зеленчуци-обича пица и дюнер,но и купуваме изключително рядко-максимум два пъти месечно-тестени закуски от типа баници,бюреци също не яде/не и харесват/,не обича-пие много фрешове и то само от портокал,други не иска-ябълки яде по 2-3 на ден всеки ден,банани също всеки ден яде по 2-3 на ден.Кисело и прясно мляко също много обича и присъстват в менюто и всеки ден.Яде много месо-пилешко и свинско.
  А стойностите на инсулина казваш са високи,аз понеже не видях в изследването реф.граници за тях.Ще се опитам да приложа казаното от теб и ще видя и какво ще каже лекарката в четвъртък.В родата и от двете страни няма хора с диабет.

# 3
  • Мнения: 6 346
Ами, за 60-ата минута не съм сигурна, но на 120-ата инсулинът трябва да е паднал под 20, доколкото знам.

Може да има и някакво друго заболяване в основата - на щитовидната жлеза или евентуално на надбъбречните, това също може да се провери.

Нека да намали бананите до 1 на ден, ябълките също, и да не пие сокове - щом обича портокали, да заменя една ябълка или един банан с един портокал. Но фрешовете съдържат много бързоусвояема захар и все едно дали ще пие няколко чаши сок, или няколко чаши Кока-кола, ефектът върху кръвната захар и инсулинът е еднакъв, защото и съдържанието на захар е едно и също, затова захарта и инсулинът скачат много и рязко.

# 4
  • Мнения: 1 488
2-3 ябълки + 2-3 банана + сладолед + шок. бонбони ми се струват прекалено много на ден за едно 7 годишно. Това са 6 сладки плода, сладолед и бонбони и колко чаши портокалов фреш!  Това си е доста захар.

Аз едвам ще накарам мойта да изяде 1 банан или 1 ябълка.

Съгласна съм с предложената диета, без тестени. Зеленчуци и месо и хубави мазнини! И по 2 плода мах на ден.

# 5
  • Мнения: 1 475
НЕсъм разбрана правилно,не яде всичко това в един ден,а това са храните ,които основно консумира-тя яде или само банани или само ябълки,/обикновено за училище и слагам един или два банана, или съответно ябълки и вечерно време изяжда по още един брой след вечеря/,фреш пие максимум по една чаша и то не всеки ден,бонбоните,които яде са от бонбониери и не купувам всяка седмица,да кажа веднъж месечно./сладолед обаче имаме винаги,от всички сладки неща,които съм изброила-това яде през ден буквално и прясно мляко също.Като цяло тя обича всички плодове и зеленчуци/в зависимост от сезона-щом и чушки яде/.Не обича и не взимаме тестени закуски,готвено с хляб не яде,не сме я ограничавали откъм хляба-просто хляб откъм 3-4год спря да яде.

Последна редакция: нд, 22 яну 2017, 15:27 от somebody

# 6
  • Мнения: 1 488
На ден 3 банана/ябълки + сладолед/бонбони през ден? Така ли? Кажи по колко сладолед яде? Грамаж? И другите хранения за деня, по колко и какво? И между храненията?
Бих намалила бананите по 1 на ден и Млякото да е обезмаслено.

# 7
  • Мнения: 1 475
Ами тя яде доста разнообразно всеки ден-ето примерно днес какво е яла-сутринта половин чиния макарони със масло и сирене и една ябълка,на обяд половин чиния леща яхния с една чаша плодово мляко и малко чери домати,сега вечеря едно средно голямо пил.бутче с картофена салата и малко краставички,не овкусени и чаша айрян/хляб в менюто и не присъства/!Това е за днес-грамажи никога не съм мерила и не мога да коментирам-явно ще трябва да се науча/не съм имала проблеми с теглото никога и винаги съм яла каквото ми се яде/

# 8
  • Мнения: 6 346
Прясното мляко също повишава инсулина, по-добре е то да се ограничи. Да яде сирене и кисело мляко, но пълномаслени, качествени. Мазнините не са вредни, дори напротив, на нея са й необходими за регулиране на инсулина и за ситост.

Но наистина е добре да се провери и за други заболявания - щитовидната на първо място, но може да се провери и кортизолът.

# 9
  • Мнения: 1 475
Кортизола е изследван-в норма е!Щитовидна жлеза също няма проблеми!
Ами винаги купувам пълномаслено мляко 3.5%,защото аз лично пия по минимум 0,5л на ден,нискомасленото не ми е по вкуса,сирене също високо маслено-тя яде и сирене-като цяло тя се храни с качествени храни,не е фен на боклучивите храни и сандвичи тип макдоналдс./но от хубавите храни си хапва,не е злояда,но то цялото семейство обичаме хубавата храна,само дето на нея и се лепи всичко/

# 10
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Добре де кръвна захар около 5 е в норма,аз ли нещо не хващам.
Менюто на детето е перфектно.Не сравнявайте фруктова захар със захарта в колата,не са едно и също.
Да с правилно хранене проблема ви е решим.Много внимавайте ако и изпишат понижаващи захарта медикаменти,защото са опасни.
Напълняването ако е основно около кръста го свързват с предстоящия пубертет.
Преди десетина години ме бяха обременили с глюкоза и ми лепнаха,че съм предразположена към диабет тип 2.След едномесечно приемане на метформин един ден щях да се тропясам на улицата,лекарствата ми смъкваха много захарта.След консултация с друг лекар ги спрях.Сега редовно си следя захарта,за сега  ми е в норми и нямам диабет.

# 11
  • Мнения: 1 475
Глухарче,да точно там е драстичното напълняване-голям корем има и ръцете са и станали дебели в горната си част-по-дебели са от моите ръце горе-краката са и си нормални все още.Пълните деца на пълни родители изглеждат различно дебели от нея,при нея стои все едно е напомпана в корема и ръцете-иначе стуктурата и е тясна и продължава да си е такава,аз съм с физика на 7класничка,щом влизам в дрехи за 8-9год и са ми ок,но това явно не е показателно.Изключиха преждевремен пубертет,иначе е определена 1група по Танер/което се води предпубертено развитие,няма никакви вторични полови белези на развитие,като окосмяване и гърди/.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Моя син около 9-тата година започна да пълнее основно около кръста.Ходихме на ортопед,защото се оплакваше от болки в краката.Той ни каза,че е някакво запасяване на организма с мазнини за пубертета,не съм задълбавала да търся повече информация.Сега е на 11 пак си пухкав около кръста,но по-малко .Аз също съм доста слаба и дребничка,но пък мъжа ми е едър,та може и на него да прилича.

# 13
  • Мнения: 6 346
Захарта в течна форма, както е във фрешовете, е абсолютно същата като в Кока-колата. Няма значение какъв е източникът, все е глюкоза + фруктоза в равни количества. А вече ако е цял плод, не на сок, тогава положението е по-добро, но пак не трябва да се прекалява с количеството.

Оттеглям се от темата, казах каквото имах и нямам намерение да споря. Информирайте се. Peace

# 14
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Въобще не мисля да споря,приемането на фруктоза е по-безопасно от рафинираната бяла захар.

Общи условия

Активация на акаунт