IQ тестовете измерват ли интелигентността?

  • 29 553
  • 478
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 6 337
Ти като си много умна разбра ли кой гледа рибката? Аз в 3 през нощта редих листчета тук, нали?!  Mr. Green

да, тя я реши като попита Google и публикува решението. Някой преди това каза, че това било именное най-добрата интелигентност.   

Не можах да разбера какво имаш предвид за най-добра интелигентност. Т.е. кой какво е казал?

# 466
  • Мнения: 1 894
Ти като си много умна разбра ли кой гледа рибката? Аз в 3 през нощта редих листчета тук, нали?!  Mr. Green

да, тя я реши като попита Google и публикува решението. Някой преди това каза, че това било именное най-добрата интелигентност.   

Не можах да разбера какво имаш предвид за най-добра интелигентност. Т.е. кой какво е казал?


Някой каза, че най-интелигентни са хората, които не се адаптират към заобикалящата среда, а я адаптират към себе си, така че да им е изгодно на тях. Т.е. не говорим за абсолютни умения, а за различен тип умения. Като например да се водиш умен, защото си преписал. Или да решиш задачата като демонстрираш как това не е нужно, а просто погледнеш решението на задачата в Гугъл.

Въпросът е какво правим, ако няма откъде да препишем и ако Гугул го няма.

# 467
  • София
  • Мнения: 62 595
То и да препишеш без да те хванат, че и правилно да препишеш, пак се иска акъл.  Laughing

# 468
  • Мнения: 18 567
Преди време имаше една фенка на Николета, на изпит с телефон с интернет, пише в бг-мама да ѝ решат задачите.

Някои и с гугъл не могат.

# 469
  • София
  • Мнения: 62 595
О, да, сега се сетих за нея! #никален случай! И пак е достатъчно умна, за да поиска някой да свърши работа вместо нея. Май имаше хора, които й се вързаха.

# 470
  • Мнения: X
Някой каза, че най-интелигентни са хората, които не се адаптират към заобикалящата среда, а я адаптират към себе си, така че да им е изгодно на тях. Т.е. не говорим за абсолютни умения, а за различен тип умения. Като например да се водиш умен, защото си преписал. Или да решиш задачата като демонстрираш как това не е нужно, а просто погледнеш решението на задачата в Гугъл.

Въпросът е какво правим, ако няма откъде да препишем и ако Гугул го няма.

Глупости, Беки. Големи.

# 471
  • Мнения: 1 894
Някой каза, че най-интелигентни са хората, които не се адаптират към заобикалящата среда, а я адаптират към себе си, така че да им е изгодно на тях. Т.е. не говорим за абсолютни умения, а за различен тип умения. Като например да се водиш умен, защото си преписал. Или да решиш задачата като демонстрираш как това не е нужно, а просто погледнеш решението на задачата в Гугъл.

Въпросът е какво правим, ако няма откъде да препишем и ако Гугул го няма.

Глупости, Беки. Големи.

бъра! 1swing

# 472
  • Мнения: 6
Искам да ви споделя какво съм научил за тази "интелигентност". Понеже моето IQ  е 167. Направих грешка да го споделя с приятели и си вдигнах летвата. Голяма грешка. Защото хората са комплексирани и след това се "реваншират" по най-лесния начин. Избиват на теб хаахах...Умни и глупави хора всъщност не съществуват. Тези тестове измерват логическа интелигентност. Може да го срещнете и под името "индуктивно мислене". Правил съм си и тест за "математическа" интелигентност. И резултатите бяха плачевни. IQ 30..."умно куче". Или всяка дарба е и проклятие. Ако имате високи резултати на тези тестове, означава, че логиката ви е развита, но, както обясних, това е "добре и зле". Просто трябва да намерите приложение на вашите умения, подходящо занимание. Ако са ви ниски, това не е "зле", ами означава, че можете други неща. По принцип жените имат по-изразено "дедуктивно" мислене, а мъжете "индуктивно". Като естествено има изключения.
 Също и тестовете са много различни, всяка институция със своите стандарти. Примерно Гари Каспаров има IQ 198, a е шахматист. Дедуктивно мислене, няма общо с логиката...Както и другите "гении". Например Айнщайн. При всички "гении" става въпрос за "математическа интелигентност", дедуктивно мислене. Измерва се по специален начин , не "конвеционален". Също на резултатът от тези тестове влияят умора, скорошна употреба на алкохол или наркотици, дори и никотин (цигари). Други недостатъци...Може да се заучават и да се подобри донякъде резултатът. Това е доказано...Също и във всеки един, който съм правил, съм намирал грешки. Намирам логика, която създателят на теста не вижда и така има два правилни отговора. Също има и "шанс". При няколко възможни отговора, няма как да няма "шанс". Не се комплексирайте. И подценявайте. Както виждате от изписаното, това ще е грешка. Има начетени, прости , също и некадърни хора (не на мястото си). Това последното очевидно е променливо...И последно ще ви дам пример, като "комичен" завършек. Един от най-добрите автори на романи в историята всъщност е с IQ 30 хахахах...Колко да е "глупав" !? Както са казали хората, "умен, но загубен"...Много вярно...
Също има и други неща, които влият на "представянето ви в живота". Като мотивация, "кураж". Това вече е свързано с хормоните. Например често съм чувал, че жените са лоши шофьори и по мои наблюдения си е така Simple Smile. Но по принцип жените имат потенциал за по-добро шофиране от мъжете, но пък са по-неуверени. Ще станат уверени, ако се натъпчат с тестостерон, но пък вече едва ли ще са харесвани Simple Smile. Ако ме разбирате...Бях дълго време с жена, която беше много добър шофьор...Но си беше "по-безцеремонна", цапната в устата, нагла, знаете за какво говоря.

Последна редакция: чт, 12 яну 2023, 16:32 от Dest7

# 473
  • София
  • Мнения: 11 857
Векслер тестът, като единствено смислен тест за интелигентност, мери всички видове интелигентност. Но да, това е само потенциал, не е мерило за социалните умения, които всъщност движат света. И все пак, интелигентността е способността да разбираш, не е лошо да имаш по-висока способност да разбираш, всичко се усвоява по-лесно. Просто хората, с които можеш наистина на общуваш не са много. Това си е проклятие, не е само благословия.

# 474
  • Мнения: 6
Честно да ви кажа, не знам защо го написах този пост. Афектирах се от друг форум, където няколко "надарени", а всъщност комплексари, обясняваха на други, че не може да разберат дадена тема, понеже били с ниско IQ. А ставаше въпрос за абсолютен траш, все едно да ти кажат, че понеже си тъп, не може да разбереш еди си коя картина, цапаница някаква, Пикасо да речем. Тези тестове се правят от психолози. Интересувам се от психология и ще ви кажа, че има доста "тъмни петна" там, доста теории, които не са никакви теории, а хипотези. Всякакви течения , привърженици на еди си какъв "гениален психолог", всеки си има свое мнение. Като всеки си има свое мнение, ще рече "мрак", няма нищо ясно.
 Има една психоложка, Хелън Палмър. Която за мен е най-гениалния психолог, познат в историята. Проблемът е че си увлича по мистицизма. И за това никой не я  взема насериозно. Разбираемо е, не може да смесваш наука с мистицизъм. Но ако се абстрахирате, казвам ви, книгите и може да ви променят живота. Разбирането за хората...Другият проблем е че е много пряма. Посветила е живота си на 15-годишно изследване. На хиляди хора. И определя 9 типа хора. И ги описва. Не е много приятно да четеш и в един момент да стигнеш до главата, в която те описват, с всичките ти недостатъци. Сякаш се виждаш такъв, какъвто си. Почти всички хора, на които съм показвал това, просто изпадат в депресия, гняв, отричат го. Шокира ги...Защото всички се самозаблуждаваме за това , какви сме всъщност.
Че това, което направих аз, е да приложа , да наложа моето знание за индуктивното, дедуктивното мислене и различната емоциалност на хората. Която "емоционалност" е свързана с хормоните. И се получи една проста табличка. После започнах да наблюдавам различни хора, двойки...И буквално се шокирах. Мъжът и жената в една двойка са тотално противоположни по "вид" интелигентност и "вид" емоционалност. Противоположностите се привличат. Като естествено има един тип, които са идентични. Мъж и жена с подобни характеристики, двойка. Един от 9-те типа, така наречени "романтици". Не че другите не ги избива на романтика, просто така са наречени от Хелън Палмър. Точно тези много лесно се разпознават. Дори по външен вид. И вече има подтипове...Но така разбрах, че не, хората не са "надарени" и "ощетени", хората са просто различни. Доказах на себе си..
.Просто наблюдавайте хората, ако ви интересува. Двойките, също и много добри приятели. Винаги единият е водещ...Единият стои настрана , слуша и наблюдава, другият е по-активен, говори по-бързо, по-досетлив е. По емоционален, по-уверен. В случай , че е и с "дедуктивно" мислене. Ако е с индуктивно мислене и "емоционален", се получава вече друга ситуация. Е, за пример Бойко Борисов. Само по начина, по който говори, по държанието му, може да определиш какъв човек е. Има го описан, "Господарят" или нещо такова. Интересува ги властта. Безскрупулни хора, но "закрилници" и т.н. Може да определиш и как ще реагира, наблюдавал съм много внимателно този тип, като бях млад, бях "партия" с такъв. Много се надуваше, че всичко му е ясно, но насаме постоянно се допитваше до мен (не сме "перфектно съвпадение). И всичко, описано от Хелън Палмър, е вярно. Но не е красиво, разбира се... Сега други характеристики няма да казвам, защото много жени (и мъже, ако четат) ще се засегнат. Това е проблемът, истината боли. Заболя ме и като видях себе си "в огледалото". Но също така е истина, че няма "специални" хора. Има талантливи хора, които са приложили талантът си на точното място и точното време. Но далеч не са по-добри във всичко. От вас например...
И още нещо, бъдете себе си. Не се правете на нещо, което не сте. Защото всичко ще се обърка. Към вас ще бъдат привлечени хора, които всъщност "не са за вас". И ще страдате...

Последна редакция: пт, 13 яну 2023, 23:13 от Dest7

# 475
  • Мнения: 6 337
Dest7, интересен ти е постът. Grinning Енеаграма - книгата на Хелън Палмър. Ще я пробвам. Grinning Но според мен не си много прав за науката и мистицизма. Много велики умове са се увличали също.

Бояна, знаеш ли дали тестът на Менса е от типа тест на Векслер?

# 476
  • Мнения: 5 263
Искам да ви споделя какво съм научил за тази "интелигентност". Понеже моето IQ  е 167. Направих грешка да го споделя с приятели и си вдигнах летвата.
В какъв смисъл това определяш като грешка? Започнаха да странят от теб или започнаха да се допитват по всякакви въпроси до съвета ти? Ще ми е интересно, ако споделиш, твоят живот промени ли се, след като видя резултата? Какво значение имаше за теб Simple Smile

# 477
  • Мнения: 6
.

Последна редакция: нд, 15 яну 2023, 07:47 от Dest7

# 478
  • София
  • Мнения: 817
Ако резултатът е добър, измерват! Иначе "тия ментета не стават за нищо".

Общи условия

Активация на акаунт