Големина на гумите за 4-5-годишно дете

  • 3 727
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 723
Здравейте! Мисля, че имаше някаква подобна тема, но тъй като не я намирам, отварям нова, за да попитам - какво колело да взема за сина си? Всъщност интересува ме големината на гумите.

В момента детето е на 4 години и половина и кара колело с две гуми (без помощни), които би трябвало да са 12 цола. Не съм сигурна в размера им, но изглеждат толкова големи, колкото тези на балансовото ни колело, за което съм сигурна, че гумите са 12 цола. Според Декатлон за 4-6-годишните гумите трябва да бъдат 16 цола, но се чудя дали няма да му умалее много бързо - все пак ми се иска да изкара 2-3 години. Т.е. дали да не му взема колело с гуми 18 цола.

Знам, че е най-добре да се пробва с детето, но при нас е трудно. Искам да му взема колело на Драг, но живеем в чужбина и ще си бъдем в България едва през август. Иска ми се от пролетта да има ново колело (сегашното колело му е очевидно малко и отвратително тежко). Има начин да ни докарат колелото от БГ, но няма как да го пробваме.

И още един въпрос - къде в София има магазин на Драг, където има достатъчно голям избор и със сигурност ще има налични колела 16 или 18 цола?

Мерси предварително!


# 1
  • София
  • Мнения: 3 222
Моят син на три годинки си кара 16ка идеално, но си представям, че ще я кара само още най-много две лета. Така че - може би 18 цола, но гледай гумите да са тънки, за да се кара по-лесно. И самото колело да не е много тежко.  Peace

# 2
  • Мнения: 5 259
На дъщеря ми купихме 16-ка, когато беше на 4.5г. Преди това ѝ беше високо. Кара го само една година и още на следващата мина на 24. Ръстът ѝ беше за 20-ка, но си хареса един модел, на който седалката може да се смъкне до ниво под височината на самата гума и така го караше. Вече 5 години е с него, само вдигаме седалката по малко.

16-ката я купих на старо от Продавалника, защото знаех, че точно този размер се кара най-кратко време и няма смисъл да се купува ново. И наистина, за едно лято нямаше смисъл. Пък и да стои без колело никак не беше опция в нейния случай Simple Smile

# 3
  • Мнения: 11 658
Дъщеря ми е на 6г и половина. До сега караше 16цола, но вече е на предела при ръст 112см. Есента мерихме голямо колело - 24цола, дамско, седалката се сваля под нивото на гумите. Чакаме пролетта, за да го купим.
Защо не премериш дължината на крачето от вътрешната страна и някой в Бг да  отиде до магазина и да измери от най-ниската позиция на седалката до долната позиция на педала? (Уф, дано съм го обяснила). Според мен поне 20-тица ще ви трябва или 22, ако детето стига педалите. Зависи и как расте на височина.

# 4
  • Мнения: 943
Nedinka, в нета има инфо за магазини на DRAG. Бях се обадила в магазина да ги питам за модел, който си бях харесала, но след това взехме друг модел. Можеш и по телефона да се консултираш - според ръста на детето, според други твои предпочитания. Възрастта е ненадежден ориентир, гледа се ръстът, а и физическите възможности на самото дете. Малкият беше висок 98 см и тогава препоръчаха 16" гуми, защото бил на границата. Иначе до 100см - 14". От подходящите за нас имаше два модела - с  разлика в теглото. Взехме по-лекото, макар че цветовете на по-тежкото повече ни харесаха. Разликата беше половин кг, но за малко дете не е за пренебрегване.
Успех!

# 5
  • Мнения: 604
Дъщеря ми беше на 3 когато купихме Драг 18. Сега вече е почти на 5 още има много да го кара, но ако депърва купувам такова колело сигурно щях направо 20 да взема.
 Peace

# 6
  • Варна
  • Мнения: 25 199
На моя син лятото му купихме 16-ка на старо, за да се учи. Дотогава беше карал само баланс байк. Стори ми се, че да се качи директно на 18-ка с педали ще му е трудно и така си беше, колелата са тежки, а той не умееше да върти педали. А и мисля следващото колело да е направо 20-ка със скорости. Но ти казваш, че твоето дете вече кара колело с педали, в такъв случай смятам, че можеш да вземеш направо 18 или 20, но зависи и от ръста му все пак.

# 7
  • Мнения: 3 455
Моето дете има драг 18. Тя е ниска, но и е добре. Колелото се кара много леко. Има две приятелчета на нейната възраст, които са с 20-ки. Децата са високи около 110 и ги карат без проблеми.

# 8
  • Мнения: 4 723
Благодаря ви, момичета. Май ще взема някакво на старо, колкото да има нещо за каране до август и когато се приберем в България, ще ходим да пробваме Драг-овете.

В момента синът ми е висок 115 см и кара колелото с педали като змей. А колелото е отвратително - ужасно тежко, с малки гуми. Дадоха ни го едни приятели, за да проверим как ще се справя с педалите, след като досега беше карал само балансово колело. След 15 минути проба в подземния паркинг на блока вече нямаше никакви проблеми. Кара колелото от ноември, но го виждам, че се мъчи, въпреки че той го обожава.

А иначе какви са отзивите от Драг като качество? Тъй като ако вземем и се счупи след месец-два, няма как да го пращаме на сервиз в БГ много-много често.

Още веднъж сърдечни благодарности за мненията!

# 9
  • Мнения: 11 658
А защо държиш непременно на Драг? Във вашия случай не е ли по-удобно да си изберете колело на място?

# 10
  • Мнения: 604
Не съм чувала някой да се е оплаквал от Драг. Много леко вървят. На дъщеря ми и ние бяхме взели такова малко 12 цола( или по малко даже) - ами както казвате ужасно тежко беше. На него се научи да върти педалите, но определено се измъчваше детето. Нейна приятелка имаше Драг16 - качи се и беше като фурия. Тогава реших, че няма да си мъча детето и му купихме читаво колело.

# 11
  • Мнения: 4 723
А защо държиш непременно на Драг? Във вашия случай не е ли по-удобно да си изберете колело на място?

Като фен на българското производство.  Grinning

При нас единственият вариант е Декатлон. В специализираните магазини за колела продават скъпи марки, не бих дала 300-400 евро за детско колело.

# 12
  • Мнения: 3 455
 И аз не съм чувала някой да се оплаче от Драг. Но със сигурност има и други по-добри колела.
Моето дете пробва 3 вида, но беше категорична за драга. От магазина го подкара, много леко върви. Падала е често, засега /2 години употреба/ не е имало проблем.

# 13
  • Мнения: 96
За да избереш велосипед за дете на тази възраст големината на гумите е един от параметрите, за да се ориентираш. Но не е достатъчно.
Отново трябва да се ориентираш по височината на седалката и вътрешната дължина на бедрото, но този път от значение има и разстоянието между седалката и кормилото.

Щом е карала колело за балансиране, при всички случаи трябва да нагласиш седалката на това положение, в което отново да може да се избутва с крака и когато се засили, да ги вдигне на педалите и завърти.

Дъщеря ми е на пет и половина, 117см и сме пробвали Drag 18-ка. Става й. И аз това лято ще й взема колело, но съм се спряла на Drag Alpha - по-леко е, а е важно да бъде леко, за да може по-лесно да пази равновесие.
Характерно за Drag  е по-късото разстояние между седалката и кормилото, което прави стойката по-изправена, а детето се чувства по-уверено.

За твоето детенце мисля, че 16-ка ще бъде по-добре, той като вие няма да слагате помощни колелца. Други родители направо взимат 18-ка, за да може повече сезони да кара колелото, но дълго време го мъчат с помощните.

# 14
  • Мнения: 4 723

За твоето детенце мисля, че 16-ка ще бъде по-добре, той като вие няма да слагате помощни колелца. Други родители направо взимат 18-ка, за да може повече сезони да кара колелото, но дълго време го мъчат с помощните.

Мерси за мнението, Ванила Гринидж. Пробвахме с детето 16-ка в Декатлон, но му е малко. 20-ка там му е ок - малко голямо като пропорция, но нямаше проблеми с карането в магазина. Ще изчакам до великденската ваканция и тогава ще вземем колело. За съжаление не мога да изчакам до август, за да вземем Драг от БГ, а пък не смея да взема колело, без детето да го е пробвало.

А че има по-хубави и по-скъпи марки, това ми е ясно. Но нямам желание да давам 600 лева за колело, ако мога за по-малко пари да взема нещо достатъчно качествено и сигурно. За мен бих взела по-скъпо колело, ама с него ще се пенсионирам. Детето след 2-3 години ще се нуждае от ново.

Последна редакция: пт, 24 фев 2017, 18:58 от Nedinka

Общи условия

Активация на акаунт