Трудно проговаряне - ТЕМА 22

  • 124 879
  • 864
  •   1
Отговори
# 855
  • Пловдив
  • Мнения: 14 090
Зачетох се какво представлява Ноотропила и се оказа, че е нещо подобно на Габа. Така ли е или аз бъркам?
Мисля, без да съм сигурна, че има някакво химическо сходство с ГАБА, но различно действие. В смисъл, не е казано, че там, където е подействал ноотропилът, ще подейства и ГАБА.
А, и ГАБА може да се купи без рецепта, а ноотропилът май не може. Вероятно са класифицирани различно, не знам.

# 856
  • Мнения: 195
За къса юздичка не сме го проверявали и никой не ни е казал, че може да има такъв проблем. Къде и кой прави такава проверка?
При Проф. Матанова ходим от преди 3 г.и прегледа не е по здравна каса. Ходим на контрола всяка година. В нейният център го водим на психолог.
Йоко вие какво правите за да решите този проблем?

# 857
  • Мнения: 1 385
Зачетох се какво представлява Ноотропила и се оказа, че е нещо подобно на Габа. Така ли е или аз бъркам?
А, и ГАБА може да се купи без рецепта, а ноотропилът май не може. Вероятно са класифицирани различно, не знам.
И аз затова се зачудих. Логопедката ни е на мнение, че Ноотропилът може да помогне в нашия случай и ни препоръча да го обсъдим с невролог. Но на мен това лекарство ми се струва тежка артилерия.

# 858
  • Мнения: 4 614
За къса юздичка не сме го проверявали и никой не ни е казал, че може да има такъв проблем. Къде и кой прави такава проверка?

Йоко вие какво правите за да решите този проблем?

За късата юздичка под езика може и ти да провериш. Напиши в гугъл "къса юздичка" и от показаните изображения ще придобиеш представа какво представлява и дали и твоето момче има такава.
За проблема с езика от април май накрая открихме логопед, който да знае какво да прави. Прави раздвижване на езика, устните. И аз в къщи го карам под формата на игра да се изплези, да се усмихне широко без да се виждат зъбите.
И вие трябва да намерите логопед, който да работи за артикулацията. Поне при нас няма проблем с разбирането, но има проблем с писането, рисуването, чертането на прави линии.

# 859
  • Мнения: 195
Йоко, при твоето детенце имаше ли къса юздичка?
Логопеда едва сега започна да се занимава с упражнения за езика с него. Друг проблем е, че той е много активен и в часа докато се "събере"  и започне да изпълнява минава време.
Има много голям активен речник, но околните не го разбират, ние с баща му понякога не успяваме да разберем някои думи. А той понякога бърза и сдъвква някои букви.

# 860
  • Мнения: 2 988
Сентио, най-добре е да го провери УНГ за юздичката. Аз като съм го гледала уж нямаше проблем, лицевочелюстен хирург също каза, че няма проблем, а УНГ каза, че може да се освободи още малко движението на езика като се резне. Той най-добре може да прецени според мен.

# 861
  • Мнения: 2 210
На моето дете е рязана юздичката, педиатър и унг могат веднага да ви кажат, то е видимо. При нас унг специалист видя проблема още като беше много малка. Горната юздичка сега я глдам, че също й е много къса, той още тогава ни каза, че може да създаде проблеми при артикулация, но вече е много късно да я режем. Тя вече почти изкара и "ф" и "в", ще фъфли леко, ама да не е само тя, голяма работа.

# 862
  • Мнения: 4 614
Здравейте. От няколко месеца детето учи звука "К", но не се получава. Излиза "Х". И друго, което прави е вече научени звуци да ги заменя с други. Например "дядо" е "ряро", "леля" е "реря". Отделно звуци, които ги знае по отделно, в дума не се получават.
За "К", някой знае ли как да помогна? Логопеда ми даде една пръчица, в единия край има топче и с него ми каза лко да натискам върха на езика, за да може задната част на езика да се вдигне. Но не става. Излиза "Х".

# 863
  • Мнения: 3 455
И при моето дете съществува този проблем за някои звуци. Но не в смисъл на заменя, а научени звуци изговаря по стария начин, т.е. не изговаря, ш, с, ж, ц. К тя може да казва, но пък за други използва пръчици. Много помагат масажите при моето дете. Много звуци вече изговаря в изречения. Обаче ако каже кратко разказче с повече изречения, говорът е леко бебешки, да не кажа повече. В общи линии, не е настигнала връстниците, и най- вероятно няма.

# 864
  • Мнения: 375
http://old.bg-mamma.com/?topic=1001374.new#new

Момичета направих(прекопирах старата Mr. Green) нова тема, защото сме надвишили страниците

Общи условия

Активация на акаунт