Обзавеждането на един маломерен апартамент стъпка по стъпка

  • 84 547
  • 645
  •   2
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 483
Ей, че то било цяло двустайно апартаментче, аз като прочетох 38кв си помислих за едностайно.
Аз бих препоръчала за хола, за да не се губи място, една маса от този тип: https://videnov.bg/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0 … D0%BE%D1%80%D0%B0
Може да е хем холна, хем трапезна. Малко е грозно, но пък по-функционално. Това би дало повече място за една прилична кухничка.
И все още съм на мнение да не се изхвърляш със спалнята. В обикновените комплекти също има възможност за повдигащ механизъм, без да е много скъпо.
https://videnov.bg/%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D … D0%B0%D0%BD%D1%86
https://videnov.bg/%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D … D0%BE%D0%BC%D0%B0

# 31
  • Мнения: 2 429
Аз не виждам как дневната е нарисувана обзаведена с реалните си мащаби.
1./ Ако дневната е 5 метра дълга, то няма как по дългата стена да сложите ъглов диван 2,5 метра + маса поне 70смХ70см /това е супер малка маса наистина.почти само бар масите са с такива размери!/ + стол, който да може да се дърпа назад свободно /значи ще заема още поне 70см + кухненски шкафове /80 см ако са дълбоки, може и по-малко сигурно/ = 2,5 + 70 +70+80 = 4,7 . По така направените сметки излиза, че ако на стола наистина седи човек, то гърбът му де факто ще опира в кухненските шкафове и няма да има място да се отвори даже нещо или някой да си направи кафе в кухнята.
2/ На картинка изглежда добре, но и мебелите по ширината на стаята също не са правилно мащабирани според мен. Ъглов диван с лежанка 1,8, а дневната е 3 метра широка, остават 1,2. Ако сложите шкаф с дълбочина 60 см ви остават 60 см да стават хората от лежанката - мебелите ще изглеждат направо сгъчкани едно в друго.

Та искам да кажа, че идеята е супер, но мащабите на мебелите според мен не са реалистични и като го обзаведете мебелите ще се блъскат един в друг, ще има място колкото хората да се разминават странично, и като цяло стаята ще изглежда препълнена.
Защото де факто дневната е около 16 квадрата /което стига точно за една кухня с бар - плот и диван с маса евентуално, а другите два квадрата са коридор и там се отварят врати.


ПП: И в спалнята няма как ширината на стаята да е 3 метра, леглото е дълго 2 метра, а е нарисуван и шкаф пред него /поне 60 см/. Значи там на хората ще им остават около 40 см от леглото до шкафа. Дължината ако и тя е 3 метра и нещо, значи леглото дори и да е от най-тесните двойни легла 1,4, плюс шкаф 70 см става 2,1. Остават още 90 см пътечка, а на скицата изглежда така, все едно разстоянието между леглото и шкафа е доста по-голямо. Та и там ще трябва хората странично да се разминават.

Просто мебелите ви са с неправилни пропорции и оттам разпределението ви изглежда добре, а като се обзаведе няма да изглежда добре. Лично мнение, не искам никого да обвързвам. Според мен трябва да заложите на съвсем различно разпределение, кухня и бар-плот със столове, или диван с маса пред него, за да остане поне малко разстояние между мебелите. Срещу дивана ще ви стигне само за най-плиткия стенен шкаф. А в спалнята освен легло и гардероб друго няма как да поберете.

Последна редакция: сб, 18 фев 2017, 16:26 от prolet_inchen

# 32
  • Мнения: 1 483
Е, това е скица, няма как да е супер реалистична. Най-вероятно ще си гледа за по-скромен диван, до към 2,30х1,50м ще е супер, или пък въобще да не е ъглов. Може пък да го завърти успоредно на прозорците и да спечели място на дългата страна. Едни 50см дълбочина са предостатъчни за ТВ шкаф. Скринът в спалнята също може да е 40см дълбок и пак да върши работа, а гардеробите са стандартно 60см, има и по 55.

# 33
  • София
  • Мнения: 4 192
Имаш известно право, но мебелите може да са по-малки. Диванът може да е 250-130см. Шкафът на телевизора обикновено е 40см, 45 см максимум. В Спалнята, самата спалня при матрак 190 е около 196, а тоалетката/шкафът пред спалнята пак е около 40см. Гардеробът е 180см широк, но трябва да е по-плитък, за да се отварят вратите(каза че не са плъзгащи) и да има разстояние за нощни шкафчета, защото предполагам на стената на спалнята има и два контакта така предвидени.
И на мен ми е интересно къде ще е бойлера? Над пералнята ще заеме място за шкаф, а над тоалетната ако е вертикален ще е неудобен  Peace

Малко премислих ситуацията, така и така ще го прави по поръчка. Аз бих махнала хладилника оттам и да го сложа до входната врата, оттам Г-образна кухня като към дивана се оставя плот на 60см, с възможност за столове и откъм кухнята и откъм всекидневната. Тъкмо ще увеличиш значително количеството на шкафовете, ще отвориш хола с липсата на големия бял хладилник посредата, единствено липсата на малката трапезна маса не се компенсира от барплота. Но не вярвам наемателите да снимат Черешката на тортата вътре  Confused

# 34
  • Мнения: 2 429
Варианти за обзавеждане има, може да се спести място и да стане уютно. И моето предложение е като на Chiana за кухнята с барплот. Ако апартамента е иначе готов, аз препоръчвам да се изрежат от картон четириъгълници с размерите на мебелите и да се наложат по пода. Звучи глупаво, но е много ефективно и е евтин вариант да проиграеш различни сценарии. Тогава най-ясно си личи колко пълно/празно е.
Когато пространството е малко, всеки см има значение. Скицата трябва да е точна, защото човек рискува иначе да не му се отварят вратите на шкафовете например. Но и пак казвам, чисто визуално да влезеш в претрупана стая /било голяма или малка/ не е приятно.
Най-лесният трик е кухнята да е едноцветна, светла, гланц, а шкафовете в хола да са от същия материал и да включват акцент /стъкло, матирана повърхност, т.н/. Ако наистина искате трапезна маса направете я от стъкло - стъклото прозира и масата не изглежда обемна, както би стояла масивна дървена маса например.
За спалнята дори и леглото да е 196см дълго , ако шкафът пред него е 40см и има чекмеджета или вратички, пак няма да е удобно. Ако леглото има под матрака място за съхранение също трябва да се пробва човек като застане дали няма да се удря в шкафа.
Просто си изберете подредба и после измерете до см всичко, направете точна скица и маркирайте накъде се отварят вратите. Ако ще се топли с климатик в хола, важно е къде е климатика.

# 35
  • Мнения: 4 275
Днес избрах ламината. Утре ще проиграя схемата, която предлагате  Hug Иначе вече обмислям и вариант с мебели Виденов  newsm78 Утре ще пиша по-подробно  Hug

# 36
  • София
  • Мнения: 4 192
Ето това е приказка на практично действащ наемодател  Mr. Green

# 37
  • София
  • Мнения: 38 476
Нашата спалня е Виденов. По-точно то са само дъските, които ни струваха 100 кинта. Останалото - матрак, подматрачна, механизми, си ги купихме от други места постепенно. Има доста място отдолу.

# 38
  • Мнения: 4 275
Планоразбивачки такива  Crossing Arms

# 39
  • София
  • Мнения: 4 192
Ти какво очакваше?  Mr. Green
Още един съвет - "Слушай старило, слушай патило, слушай професорките от БГ Мама, пък накрая направи каквото си си наумила"! Иначе ще има нотка горчивина винаги  Party

# 40
  • София
  • Мнения: 38 476
Всеки случай си е индивидуален. Прекрасно би било да влезе дизайнер и всичко да е с поръчкови мебели. Но на нас не ни останаха пари за мебели, така че сме купували каквото можем. Само вградения гардероб в коридора е по поръчка , но с цел да смести предварително купени уреди, които не бяха за вграждане.

Последна редакция: сб, 18 фев 2017, 20:24 от Free Agent

# 41
  • Мнения: 2 998
Мишелин, а колко се води апартаментът по нотариален акт с общите части?

# 42
  • Мнения: 2 429
И с готови, и с евтини мебели може да стане добре. Ако го правя за наематели ще го направя да може възможно най-лесно да се ремонтира. Изискванията са различни просто... Да е чисто, светло, практично. Даже по-добре да не са поръчкови мебелите, че ако след 2 месеца се изнесат и повредят кухнята върви, че подменяй вратичката със същия цвят.
Пляскайте бяло, светло дърво от сорта на дъб сонома, стъкло и си свиркайте.
Пробвайте различни варианти и не го мислете много.
А това, че винаги последната дума е на човека, който ще плаща - ами то се подразбира Simple Smile

# 43
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 574
Да се включа и аз в дискусията по обзавеждането. Laughing
Прочетох някакви съвети за обръщане на отварянето на вратата навън - в никакъв случай не препоръчвам. При излизане от банята, може да ударите някой преминаващ в този момент от/към спалнята или стоящ около гардероба до вх. врата. Неслучайно, стандартът е отваряне към помещението.
По отношение на ламината, имаме такъв в коридора - вече 7-8 години нищо му няма, въпреки мокрите обувки и калта.
Относно мебелите на скицата - нанесени са съвсем мащабно - отстрани се вижда милиметрова хартия и рамерите съвпадат. Примерно - гардеробът в спалнята е с дълбочина 60 см, а леглото е с дължина 200 см и ширина 140 см т.е персон и половина. Добре е да се съобразите приблизително с показаните размери, т.е. да не купувате спалня 1.8 или 2 м, при което може да да не остане място за преминаване. Същото важи и за другите мебели. Peace

# 44
  • Мнения: X
Неслучайно, стандартът е отваряне към помещението.
Входна врата-навън (пожарна безопасност).
Баня - навън (злополуки и блокаж врата).
НАКЪДЕ ТРЯБВА ДА СЕ ОТВАРЯТ ИНТЕРИОРНИТЕ ВРАТИ?
https://doordecor.bg/blog/interiorni-vrati-otvarqne.html

Общи условия

Активация на акаунт