Обзавеждането на един маломерен апартамент стъпка по стъпка

  • 84 549
  • 645
  •   1
Отговори
# 75
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
Моя приятелка, живееща в Швеция ми обясняваше, че мебелите на ИКЕА са за студенти и се сменяли по-често, но за нас са едва ли не - черешката на тортата. Laughing Като прибавим към стойността им, цената за транспорт и монтаж, не идват много изгодни.

# 76
  • Мнения: 2 429
Никой не е казал черешката на тортата - напротив, предложих го като нискокачествен бюджетен вариант /все пак е по-добре от Виденов за мен, но лично мнение. Монтаж за Икеа - те нали са на принципа сглоби си сам? Поне ние в Германия сами си ги сглобявахме/. Като ти трябва резервна вратичка, може да си купиш. Пък като си си поръчал в цвят мебел, после върви търси след 2 години същия.
Това са дребни кахъри, да заложи на каквото намери на първо време, така или иначе сигурно ще трябва да се сменя след 2-3 години.
 Иначе аз си мислех, че темата ще е за готин интериорен дизайн, де да знам, трикове с огледала, аксесоари, мебели с практични предназначения, мултифункционални и т.н. Моя е грешката, не разбрах, че за това ще става въпрос. Но в създалата се ситуация не виждам какво ще мога да науча и да почерпя като опит.
Та, пожелавам на авторката успех! Сигурна съм, че ще се справи отлично и сама, изглежда предприемчива и интелигентна дама.

Последна редакция: нд, 19 фев 2017, 23:26 от prolet_inchen

# 77
  • Мнения: 1 483
Ама те Икеа не са никак бюджетни, идват поне 2-3 пъти по-скъпи от виденовските неща. Rolling Eyes
Впрочем, мебелите им за баня са от МДФ и не са водоустойчиви.

# 78
  • Мнения: 2 429
Добре, добре, съгласявам се без бой Simple Smile Авторката се е ориентирала, харесала си е - пожелаваме й бърз и лек ремонт, да се получи един приятен апартамент и наемателите да му се радват.

# 79
  • Мнения: 2 157
Мишелин, мисля, че кухнята ще изглежда чудесно!
За спалнята бих избрала от дървесината Астра - по-светлите цветове не натоварват излишно помещението, особено когато е малко.
Обаче за спалня Виденов наистина не е най-подходящата опция откъм издръжливост. Преди година и нещо търсихме само легло. Моя приятелка, чиито баща дълги години е тапицер и е виждал всякакви мебели, на всякакви марки, ме посъветва изрично да не взимам Виденов за спалня. За секции, маси, столове, портманта - да. Но спалня - в никакъв случай. Мнението е дадено сравнително субективно, но пък на база дългогодишен опит. Гардеробите им също ми изглеждаха калпави, още в магазина. Тогава харесахме спалните на една ямболска фабрика - Нов Дом.  На място в шоурума ни изглеждаха добре направени, цените не бяха високи. Не знам дали в София имат шоурум, но имат онлайн магазин. Не взехме, защото за късмет наши познати решиха да си преправят спалнята след 1 година ползване. Laughing
Иначе в Лазур и Явор също имаше по-добре направени спални от Виденов, въпреки че цените са малко по-високи.

# 80
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Ама те Икеа не са никак бюджетни, идват поне 2-3 пъти по-скъпи от виденовските неща. Rolling Eyes
Впрочем, мебелите им за баня са от МДФ и не са водоустойчиви.

Не съм съгласна.  Peace Икеа имат скъпи имат и бюджетни неща, за разлика от Виденов предлагат и доста масив, а не само пдч.

Например:
Скрит текст:
Скринчето Rast за 49,90. Може да се ползва и за нощно шкафче, могат два скрина един до друг да се подредят(става скрин с шест чекмеджета за 100 лв), от масив е, може да се боядиса, омасли и да  т.н.



Промяна






http://www.crafthubs.com/browse?tip=rast

За холната масичка Lack, кой не е чувал? При всяка смяна на наемател може нова масичка като за 10 пари Simple Smile
Няма да давам други примери с бюджетни решения, да не излезе, че съм агент на Икеа, но в никакъв случай нещата от бюджетните серии не са 2-3 пъти по-скъпи. Естествено, че диван от естествена кожа ще е по-скъп (Стокхолм например), но пък няма нищо общо и с тези на Виденов.
За разлика от Виденов, може да се закупи веднага, а не да се изчаква. Абсолютно целият апартамент може да се обзаведе, заедно с килими, пердета, осветление и каквото ви дойде наум и ги има на склад.

Съгласна съм за мебелите за баня, да те не са предназначени за директно обливане, шкафовете за пералня са за отделно помещение, а не в самата баня.

Кухните им, освен, че предлагат доста гъвкави решения, много голям избор на цветове и текстури,  са верно по-скъпи от Виденов, но имат и голяма гаранция.

Предимството на Икеа, че повечето им мебели са с допълващи продукти, например етажерките, могат да се допълнят с чекмеджета, вратички, кошници, скриновете да се допълнят с органайзери и стъкло. Гардеробите, може сам да избереш, с рафт, чекмеджета, рафтове, вида на вратите, предлагат се и системи за вградени гардероби. Изобщо цялата концепция на веригата е да можеш според мястото и нуждите, сам да си изчислиш и прецениш какво да вземеш.

# 81
  • София
  • Мнения: 38 476
Гардеробите на Икеа, на които си избираш кое какво излизат доста скъпи. Аз нали обикалям за гардероб от доста време, та знам.
Другите, готовите, евтините, също не са особено качествени.
Иначе ние сме с диван Ektorp - най-добрия диван, след ползвани други три.
Някой ден и за кухня съм се насочила натам.

# 82
  • Мнения: 4 398
Пролет, интересно ми е какъв опит имате  в отдаването и поддръжката на отдаван под наем имот тук в България?Колко дълъг и с колко на брой и какъв тип имоти?
Четейки темата ми се струва, че  на някои от нас сериозно им бяга най-главното за имот предназначен за отдаване, а именно да носи печалба. Peace
Общо взето това означава да се влага така ,че вложеното да е трайно ,но да може лесно, бързо и евтино да се подменя и да е на такава цена ,че да се изплати и да генерира печалба за периода до амортизирането си.
В предвид локацията и квадратурата този имот е насочен към сам работещ човек ,който не се застоява много в квартирата.
При това положение малката площ би се превърнала в предимство поради лесна поддръжка и ниски разходи.
За мен това означава настилка различна от гранитогрес на пода(заради студа),климатик-инвенторен (за по-ниски сметки),голям хладилник с фризер за съхранение на полуготова храна и микровълнова за бързо приготвяне, вертикален бойлер(защото е по-икономичен и по-дълго пази топлата вода),хубава дограма, съдомиялна, ниски общи разходи по входа.
Особено уязвими и нуждаещи се от честа подмяна  са шкафа с мивката. За това е хубаво да е модул стандартен за да може лесно и евтино да се подмени. Удачни са по-дълбоките мивки с батерия излизаща от тях ,а не разни с плот свързан със съседните шкафове, който би могъл да се раздуе и да се налага да се разкъртва цялата кухня примерно.
По тази причина лично аз бих избягала от вградена фурна и котлони. По евтино и по-лесно се подменя една цяла печка, а и на една доста по-ниска цена предлага повече екстри(вентилатор, грил, бързо нагряващи и повече котлони)
Не видях в схемата как е решен проблема с вентилацията в кухнята ,а от това пряко зависи колко често ще се подменят мебели и ще се прави ремонт.
Много ми хареса идеята за п-образна кухня с място за хранене на плота към хола и усвояване на пространството покрай стената и под плота за хранене. Там някак е мястото и на пералнята и на хладилника. Повече от два високи бар-стола не са нужни.
Отпада и  нуждата от холна маса .Бих се спряла на разтегателен тройка диван ,а не на ъгъл.
Тв-шкаф  от този тип не секции :
http://www.moemax.bg/index.php?show=p&sgid=26&pid=76061&sgid=26
За хола това е достатъчно.
Шкаф за коридора:
http://www.moemax.bg/index.php?show=p&sgid=24&pid=69970&sgid=24
където едното крило да е за дрехи ,а другото за обувки или
http://www.moemax.bg/index.php?show=p&sgid=24&pid=71201&sgid=24
със открита закачалка над него
http://www.moemax.bg/index.php?show=p&sgid=28&pid=69589& … D0%BB%D0%BA%D0%B0
Не заемат място ,а събират страшно много и стои много прибрано.
 Важно е гардероба в спалнята са е с ширина поне 55см ,за да може да влиза в него закачалка за дрехи.
http://www.moemax.bg/index.php?show=p&sgid=69&pid=71108& … D0%BB%D0%BA%D0%B0
В спалнята поставям и:
http://www.moemax.bg/index.php?show=p&sgid=28&pid=69856& … D0%BB%D0%BA%D0%B0
което наемателите намират за удобно.
Бих избрала легло с крака или ако е с табли до земята ,поне да е с две (глава и крака) без странични до земята. Причината е липсата на достатъчно вентилация за матрака .Има хора ,които се потят доста при спане и влагата която влиза в матрака не се вентилира, а матрака за да се подменя често не е като тези у дома и...не е рядкост да мухляса например .При мен тези се оказаха много удачни:
http://www.moemax.bg/index.php?show=p&sgid=10&pid=64959& … 67569&sgid=10
При тези размери на спалнята не бих слагала комод или скрин. Маломерните не си заслужават. Обикновено държа на нощните шкафчета да са от този тип с чекмеджета и от по-големите което събира много и е удобство:
http://www.moemax.bg/index.php?show=p&sgid=44&pid=74825&sgid=44
За банята бих избрала врата ,която да няма проблем с влага (ПВЦ или алуминий може с огледало към антрето) бих отделила мястото за къпане със стъкло
Скрит текст:
(не душ кабина и не завеса защото бързо овехтяват и трудно се поддържат)
от това с тоалетната и мивката така че да не стигат до тях капки вода. Бойлера също бих вместила там в сухата зона и задължително бих поставила удобен  спирателен кран преди бойлера.
Бих предвидила хигиенен душ до тоалетната. Не бих се изхвърляла с вградени системи и душове ,но задължително ще сложа скъпи плочки.
Не бих сложила тапет, а шпакловка и латекс защото е най-лесно и евтино за ремонт. Не бих сложила принт стъкло, а обикновено кухненско термогръбче но с осветление под горния ред шкафове . Най-евтиното и простички ЛЕД-тръба с ключ от края .
Не опира до естетика ,а до рентабилност. Peace
Всичко това да се разбира като препоръчително, а не ултимативно  Wink


 

Последна редакция: пн, 20 фев 2017, 11:33 от mamamari

# 83
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Гардеробите на Икеа, на които си избираш кое какво излизат доста скъпи. Аз нали обикалям за гардероб от доста време, та знам.
Другите, готовите, евтините, също не са особено качествени.
Иначе ние сме с диван Ektorp - най-добрия диван, след ползвани други три.
Някой ден и за кухня съм се насочила натам.

Да, съгласна съм, че имат и скъпи неща, някои даже да им се чудиш. Гардеробите, които са с различни параметри излизат като поръчкови, но мааалко по евтино. В момента правя сметка за тези системи с рафтове телени кошници и подобни, като естествено ще сравня цените, преди предлагаха и в Бриколаж, сега ги няма.

Имат доста бюджетни дивани, повечето са със сменяеми калъфи.

# 84
  • Мнения: 4 398
Знам че аз най-много мрънкам да не се пилеят пари и да се внимава, но както се отваря входната врата и се влиза в кухнята, а не в антрето изобщо не ми допада.
Ако имам варианти бих я направила да се отваря навън от към антрето ,ако не поне навътре но да се влиза в антрето а не пред печката.
Мишелинче, оправи първия пост  !
Не се разбира че целта е имота да се отдава, а това  е различно от имот за живеене. Приоритетите са други.

# 85
  • Варна
  • Мнения: 4 057
 mamamari много вярно и точно! Съжалявам, че не бях наясно преди да обзавеждам, съвсем прясно се наложи да сменям вградена фурна, че и котлоните, защото бяха с общо управление! Наложи се да подменя и плота, съответно майстор купуване на плот и куп формалности по уточняване на време.
Ако сега го правех със сигурност свободно стояща печка Peace

# 86
  • Мнения: 2 429
Мисля, че обобщено идеята за разпределение на дневната изглежда горе-долу като на мострата от Айко.
Харесва ми плавният преход и това, че пространството е отворено. Без стъклената маса, като бар-плота ще има два стола. Срещу телевизора има диван и нищо друго. Изобщо не ви говоря в момента за цени, модули и повърхности, а за разпределение на мебелите в дневна 16 квадрата, така че да не е претрупано, а отворено. Мисля, че с малко търсене може да се намерят подобни комбинации от отделни модули /лесни за поддръжка и подмяна/, като не е задължително кухнята да е вградена, но поне мебелите да са от една серия, с един цвят. Ако печки и т.н. ще са свободностоящи по-добре чисто визуално да има бяло в шкафовете на кухнята.

https://www.aiko-bg.com/index.php?show=p&sgid=132&pid=85239&sgid=132

# 87
  • Мнения: 4 398
 Hug bouquetСърдечно благодаря  Doris ,  за ласкавия коментар!
Старая се да съм полезна като към всяко решение което препоръчвам гледам да изложа и поради какви причини като те винаги са чисто практически,а не субективни.
Сещам се че вече не бих правила окачен таван в баня под наем.Имах на времето и то в имот с евтино и активно ползвано парно .Един ден се наложи да надникна там и  Sickоткрих една цяла нова вселена #Crazy ooooh!.
Вече предлагам имотите с лично от мен направена варова шпакловка на таваните в банята. bowuu
Варта е силно хигроскопична и отличен дезинфектант.Не познавам по-успешно средство за борба с влага,гъби и буболечки.На всичко отгоре напълно  безвредно и с много добри естетически качества и евтина и лесна поддръжка.
 Кухня на модули с избор на цвят и размери:
http://www.moemax.bg/index.php?show=p&sgid=95&pid=71182&sgid=95
цени:
http://www.moemax.bg/kitchen_files/Elegance_mömax.html
Поръчвах от тях миналата пролет в бял лак.Полски са.Много качествени.По спомен с поръчка около 30дни за доставка.Цялата кухня заедно с абсорбатор и осветление,ъгълчета и лайсни ,гръбче и разни дреболии за украса  ми стъпи под 1500 лв.
Абсорбаторът не беше от там,защото нямаха каквото търсех:двумоторен много мощен около 400м3-500м3 с постоянен стоманен филтър и клапа която сама се затваря при изключване.

Последна редакция: пн, 20 фев 2017, 15:28 от mamamari

# 88
  • София
  • Мнения: 38 476
Съгласна съм с Мамамари. Ние повечето неща сме ги направили.
Тавана на банята ни е само шпаклован със специална бяла шпакловка и седи перфектно.

За вентилацията - ние в бокса имаме комин, така че вкарахме абсорбатора там.

Много е сладка масичката-плот на Айко!

Моя мъж направи опит с ъглов черен диван - ми то седеше като слон. Добре че се напука, беше в гаранция и го върнахме!

# 89
  • Мнения: 4 398
M-да и при мен кожените мебели се напукаха по шевовете.Не са добър избор и според моя опит.
Хареса ми идеята на Дева за диван със сменяеми калъфи(поне свалящи се и перящи се) .
Много важно е и да е удобен както за лежане така и за сядане.
Тук нямам препоръки ,защото имам опит само с огромни ъглови дивани и изобщо не познавам качествата на 3-ките.

Общи условия

Активация на акаунт