Страсти – градините в София, кампания 2017/2018 - тема 2

  • 71 366
  • 933
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 742
Здравейте.
Имам 2 въпроса, на които не мога да намеря отговор.
1. Децата ми са с по-малко от 2 год.разлика. Това не е прието за ДГ, в която кандидатстваме с дъщеря ми. Тя ходи на ясла. Имаме 1т. Сега кандидатстваме и с малкия. Но класирането излиза едновременно и в системата не може да използваме това, че детето има брат/сестра в детско заведение. Има ли начин да го използваме? Разговор с директорката предполагам?
2. В списъците децата в социалните критерии са и на общата опашка. Те на 1-во класиране отпадат от общата опашка и са в списъка на социалните, нали?

# 136
  • Мнения: 879
Здравейте.
Имам 2 въпроса, на които не мога да намеря отговор.
1. Децата ми са с по-малко от 2 год.разлика. Това не е прието за ДГ, в която кандидатстваме с дъщеря ми. Тя ходи на ясла. Имаме 1т. Сега кандидатстваме и с малкия. Но класирането излиза едновременно и в системата не може да използваме това, че детето има брат/сестра в детско заведение. Има ли начин да го използваме? Разговор с директорката предполагам?
2. В списъците децата в социалните критерии са и на общата опашка. Те на 1-во класиране отпадат от общата опашка и са в списъка на социалните, нали?
1. Няма как да стане. Трябва детето вече да посещава същата ДГ, за която кандидатствате с второто дете. Това, че кандидатстват 2те ви деца едновременно,  не ви дава предимство.
2. Ако не влязат през социалната опашка, тези деца участват със стандартните си точки в общата опашка още на първо класиране.

# 137
  • Мнения: 135
Здравейте,

Всички СДЯ ли имат като допълнителен критерий "Месторабота на родителите в административния район на СДЯ" ? Оставам с впечатлението, че да. Точките по този критерий 0,1 ли са?

# 138
  • Мнения: 752
Здравейте, не знам дали ще успея да обясня...на Дк2 и Дк5 ми начисляват по 0,1 т. доколкото виждам в Критерии/точки...а като наредих яслите точките са ми кръгло число - примерно  9. Друго-за Дк2 е 0,1 точка за работещ родител и трябва да я имам( работещи сме), или не съм разбрала.?Но Дк5 е за работещ в района на яслата - а ние не работим тук, написала съм други квартали, защо ми дава 0,1? Благодаря
0.1 за работа в района е от критериите, които важат само за отделни детски заведения. В общия списък на критериите го има, но ако детското заведение не го е задало като определящ критерий за прием при тях, не ви го отчита.
Ние имаме 0.1 за родители на трудов договор, но в нито една желана градина не я признават, затова сме с кръгло число.
аха ок...значи в нито една от 3 -те ясли не признават тези критерии и затова и ние сме с кръгло число?! А иначе много малко места са пуснати в нашия квартал за набор 2016...защо така се получава? За 2015 са доста повече...
И как да преценя в коя имаме най-голям шанс...и в 3-те приемат еднакъв брой деца...

# 139
  • София
  • Мнения: 4 557
Здравейте,

Всички СДЯ ли имат като допълнителен критерий "Месторабота на родителите в административния район на СДЯ" ? Оставам с впечатлението, че да. Точките по този критерий 0,1 ли са?
Да, за всички СДЯ важи.
В ръководството има секция Допълнителни критерии за самостоятелните детски ясли, вижте там.

# 140
  • София
  • Мнения: 8 932
Здравейте! От известно време се чудя по един въпрос и се надявам, ако може някой да ми обясни как става това. Миналата година ни приеха в първа група (набор 2013), но в групата на детето ми има поне 10 дечица, които са родени през 2014 г. И то не в началото на 2014, а някои са си родени направо в средата на годината, т.е. разликата между някои деца в групата е повече от 1 година дори. Чудя се как е възможно това, като когато регистрирах детето ми в системата, тя автоматично ни класираше с неговия си набор. Изобщо никъде нямаше възможност да се избира с кой набор да ходи на градина. И до колко е редно при този недостиг на места да се разрешават подобни размествания в наборите - т.е. сега може някое дете, родено през 2013 г. да не е прието в желаната градина, защото местата са заети от деца, родени през 2014 г.
Да не говорим, че групата на детето ми беше от 34 деца и уж нямаше повече обявени свободни места и изведнъж 2 месеца след като започнаха да ходят, се обяви още едно място и вече са 35 в групата...
Ей такива мисли ме терзаят, но явно подобни практики някак са позволени от системата...
Tова във ОДЗ ли е? Защото малките може да са приети в яслената група и после директорката да ги е преместила. Както е например в яслите - уж има първа и втора група, но реално децата са омешани.
Няма наредба за приемане на 2 годишни в ДГ. Има промяна в закона според която ако в населеното място няма яслена група, могат да приемат 2 годишните в градината и то само, ако има свободни места. Но това за София очевидно няма как да стане.

# 141
  • Мнения: 135
Цитат
Здравейте,

Всички СДЯ ли имат като допълнителен критерий "Месторабота на родителите в административния район на СДЯ" ? Оставам с впечатлението, че да. Точките по този критерий 0,1 ли са?
Да, за всички СДЯ важи.
В ръководството има секция Допълнителни критерии за самостоятелните детски ясли, вижте там.

Лошо... значи и с малкия ни чака същото, каквото и с каката... Пак няма да ни огрее. Прекалено много работещи в района на трите ясли, които сме избрали...

# 142
  • Мнения: 4
Здравейте,
за първи път се сблъсквам с кандидатстване за ясли и ми е много притеснено дали ще ни стигнат точките, за района в който живеем са обявени доста места за кампанията 2017/2018, общият брой точки с който кандидатсваме за първо желание е 8 т., съответно за 2,3, - 7,6 т. Кандидатстваме за първа яслена група, синът ми е роден юни 2016г. Бихте ли ми казали, които вече имат опит с предишни класирания, дали има шанс да ни приемат, понеже ни е важно да тръгне на ясла. За жалост нямаме баби наблизо, които да помагат. Благодаря предварително Simple Smile Също така самото кандидатстване се осъществява само като си наредиш кандидатурите нали, не съм пропуснала някой бутон кандидатствай без да разбера  Laughing
Успех на всички

# 143
  • Мнения: 17
Здравейте, имам голям проблем и моля за помощ. Септември месец дъщеря ми ще навърши 2год и 6 месеца. Искам да кандидатствам направо за първа група в ДГ до сега не посещаваме ясла. Прочетох този член, но не знам правилно ли го тълкувам.
1.3. (изм. с Решение № 480 по Протокол № 46 от 12.09.2013 г., Решение № 530 по Протокол № 19 от 28.07.2016 г., в сила от 01.08.2016 г.) Детските градини са институции в системата на предучилищното и училищното образование, в които се отглеждат, възпитават, социализират и обучават деца от тригодишна възраст до постъпването им в I клас в съответствие с държавния образователен стандарт за предучилищното образование. При условията и по реда на Закона за предучилищното и училищното образование в детските градини може да се приемат за отглеждане, възпитание, социализация и обучение и деца на двегодишна възраст. В детските градини може да се разкриват яслени групи за отглеждане на деца от 10-месечна до тригодишна възраст.
Системата не ме допуска до избраната ДГ в която няма яслени групи какво да направя.

# 144
  • Мнения: 135
Здравейте,
за първи път се сблъсквам с кандидатстване за ясли и ми е много притеснено дали ще ни стигнат точките, за района в който живеем са обявени доста места за кампанията 2017/2018, общият брой точки с който кандидатсваме за първо желание е 8 т., съответно за 2,3, - 7,6 т. Кандидатстваме за първа яслена група, синът ми е роден юни 2016г. Бихте ли ми казали, които вече имат опит с предишни класирания, дали има шанс да ни приемат, понеже ни е важно да тръгне на ясла. За жалост нямаме баби наблизо, които да помагат. Благодаря предварително Simple Smile Също така самото кандидатстване се осъществява само като си наредиш кандидатурите нали, не съм пропуснала някой бутон кандидатствай без да разбера  Laughing
Успех на всички

Здравей,

Когато кандидатствах с по-голямото ми дете бяхме с 8,1 точки и не успяхме да стигнем дори до томбола. На томбола мисля че бяха децата с 8,2 точки, а в най-предпочитаните даже с 9 точки... във вашия район може пък да има детски заведения които да приемат и с по-малко точки. Зависи от много неща, от брой отпуснати места, брой кандидатстващи с повече или с колкото вашите точки... Мое лично впечатление е, че е много трудно, почти невъзможно да се класира човек за първа яслена група, но дано пък имаме успех всички, на които ни е важно... Иначе да, достатъчно е да се наредят кандидатурите Simple Smile

# 145
  • София
  • Мнения: 8 636

И как да преценя в коя имаме най-голям шанс...и в 3-те приемат еднакъв брой деца...

Ще може да прецените окончателно последните дни преди да затворят системата.Тогава се регистрират много нови деца и започва едно трескаво пренареждане.
Тогава ще може да видите къде попадате в списъците-къде има истински шанс да ви приемат, къде ще ви теглят на лотария, къде въобще няма да се класирате в отпуснатата бройка.

# 146
  • София
  • Мнения: 4 122
Здравейте! От известно време се чудя по един въпрос и се надявам, ако може някой да ми обясни как става това. Миналата година ни приеха в първа група (набор 2013), но в групата на детето ми има поне 10 дечица, които са родени през 2014 г. И то не в началото на 2014, а някои са си родени направо в средата на годината, т.е. разликата между някои деца в групата е повече от 1 година дори. Чудя се как е възможно това, като когато регистрирах детето ми в системата, тя автоматично ни класираше с неговия си набор. Изобщо никъде нямаше възможност да се избира с кой набор да ходи на градина. И до колко е редно при този недостиг на места да се разрешават подобни размествания в наборите - т.е. сега може някое дете, родено през 2013 г. да не е прието в желаната градина, защото местата са заети от деца, родени през 2014 г.
Да не говорим, че групата на детето ми беше от 34 деца и уж нямаше повече обявени свободни места и изведнъж 2 месеца след като започнаха да ходят, се обяви още едно място и вече са 35 в групата...
Ей такива мисли ме терзаят, но явно подобни практики някак са позволени от системата...
Tова във ОДЗ ли е? Защото малките може да са приети в яслената група и после директорката да ги е преместила. Както е например в яслите - уж има първа и втора група, но реално децата са омешани.
Няма наредба за приемане на 2 годишни в ДГ. Има промяна в закона според която ако в населеното място няма яслена група, могат да приемат 2 годишните в градината и то само, ако има свободни места. Но това за София очевидно няма как да стане.

Точно в София стана и то в няколко детски градини.
В детската на детето също има 3 приети деца набор 2014 г.

Здравейте, имам голям проблем и моля за помощ. Септември месец дъщеря ми ще навърши 2год и 6 месеца. Искам да кандидатствам направо за първа група в ДГ до сега не посещаваме ясла. Прочетох този член, но не знам правилно ли го тълкувам.
1.3. (изм. с Решение № 480 по Протокол № 46 от 12.09.2013 г., Решение № 530 по Протокол № 19 от 28.07.2016 г., в сила от 01.08.2016 г.) Детските градини са институции в системата на предучилищното и училищното образование, в които се отглеждат, възпитават, социализират и обучават деца от тригодишна възраст до постъпването им в I клас в съответствие с държавния образователен стандарт за предучилищното образование. При условията и по реда на Закона за предучилищното и училищното образование в детските градини може да се приемат за отглеждане, възпитание, социализация и обучение и деца на двегодишна възраст. В детските градини може да се разкриват яслени групи за отглеждане на деца от 10-месечна до тригодишна възраст.
Системата не ме допуска до избраната ДГ в която няма яслени групи какво да направя.



Това става с прехвърляне на набора, което става през септември на текущи класирания. Като трябва да пишете на обратна връзка да Ви сменят набора и ще можете да кандидатствате в желано ДЗ само ако няма чакащи деца от предния набор ( поне така беше по миналата година ).
Ето това копирам от ИСОДЗ:
1.11. Кога и как едно дете може да кандидатства със сменен набор (друга възрастова група, различна от годината на раждане на детето)?На класиранията с прием от месец септември не се разрешава кандидатстване със сменен набор.
Съгласно чл. 7, ал. 8 от Наредбата за прием в ДГ и реда, определен от дирекция "Образование" при Столична община, смяна на набора за кандидатстване се допуска за текущите класирания и при условие, че има обявени свободни места и няма чакащи за прием деца от съответната възрастова група.  Родителите могат да заявят желанието  за промяна на набора за кандидатстване на детето чрез секцията "Форма за обратна връзка" в ИСОДЗ.

Последна редакция: вт, 21 фев 2017, 13:29 от ®˙·٠• АлЕкС •٠·˙®

# 147
  • София
  • Мнения: 335
Момичета, отново да попитам, как да участваме в междинните класирания, които ще са сега преди това генерално класиране май месец за новата учебна година? Т.е. сега съм кандидатствала вчера, но сякаш кандидатурата е само за май месец, а аз искам да участваме сега на междинните класирания...

# 148
  • София
  • Мнения: 8 932
Малко по-нагоре цитирах въпросната промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, но ще го направя пак, защото явно назад не се чете.
(2) По преценка на родителя и/или при липса на яслена група в съответното населено място и при наличие на свободни места децата може да постъпят в детската градина и при навършени 2 години към началото на учебната година на постъпването.
Колкото до кандидатстване с предния набор - да това отдавна е възможно, но само за родените в началото на годината, само на текущи класирания и само, ако няма чакащи от основния набор.

# 149
  • София
  • Мнения: 335
Относно К2 - постоянен или настоящ адрес, когато си попълня адреса в системата и после отида на "необходими документи" си пише много ясно: "Лична карта или удостоверение за настоящ адрес на единия от родителите/настойниците за вписания в ИСОДЗ адрес на местоживеене на семейството: Район Изгрев,кв. Дианабад". Значи няма нужда са сменям личната карта, а просто настоящ адрес е достатъчно, вие така ли го разбирате? (личната карта ми е в Красна поляна, на бащата в Хаджи Димитър, а жиевеем в Дианабад)

Общи условия

Активация на акаунт