Великден 2017 - Всичко за празника

  • 38 482
  • 202
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 427
Много са красиви яйцата! С восък ли са рисувани?

Да, с "писалка" за яйца. Баба ми е била от Велинград и е била голяма майсторка, за съжаление е починала преди да се родя. В къщата на дядо, обаче, имаше няколко яйца, писани от нея. Винаги съм гледала на тях като на съкровище и съм искала да се науча и аз. Преди 7-8 години баща ми се върна от магазина малко преди Великден с комплект за писане на яйца и оттогава се започна. Всяка година не пропускам да си направя такива яйца. Сега почти навсякъде в големите магазини има комплекти за "писане" и са за около 3лв.

# 196
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 741
Наистина са съкровища. Много е хубаво, че си продължила традициите от твоята баба.
Имам го този комплект за писане от няколко години, но все не стигам до ползването му. А и сега, когато сме тук, просто боядисвам малко яйца, колкото да спазим обичая. Не губя надежда, че за някой Великден ще имам и писани яйца  Grinning.

# 197
  • София
  • Мнения: 427
Наистина са съкровища. Много е хубаво, че си продължила традициите от твоята баба.
Имам го този комплект за писане от няколко години, но все не стигам до ползването му. А и сега, когато сме тук, просто боядисвам малко яйца, колкото да спазим обичая. Не губя надежда, че за някой Великден ще имам и писани яйца  Grinning.

Аз се каня от години да "изпиша" кухи яйца и да ги използвам за украса (и да могат да се запазят с години), ама така и не съм се наканила, но ти можеш да пробваш. Така когато имаш време, без значение кое време от годината е, може да го направиш.

Иначе това е тазгодишната ми гордост - яйцата, които направих при майка ми и останаха при нея (затова не ги бях снимала, но ми изпрати снимки Simple Smile )

# 198
  • Sofia
  • Мнения: 26 142
И аз много харесвам тези писани яйца,но не съм правила.

Какво има в писалката,та пуска черно?
Не ми е ясна много технологията...сварени ли се рисуват,кога се боядисват,как се маха восъка?

# 199
  • София
  • Мнения: 427
Яйцата се сваряват и се оставят да изтинат. Ако са топли - нищо не се получава, понеже восъкът отива навсякъсе. (може да се правят и кухи яйца (издухани)
Черното е восъкът. В самата писалка няма нищо, тя е просто дървена пръчка с метален конус накрая. В него се поставя восък. Може да е черен или от някоя истинска свещ, единствено е важно да е чист восък без примеси. Писалката се доближава до пламъка на свещ и от топлината, восъкът се нагорещява и започва да тече. Така се рисува.
После се боядисват яйцата. Важно е боята също да е студена. След това внимателно се подсушават, за да не останат петна.
Накрая, за да се махне восъкът, отново се използва свещ. Яйцето се доближава до пламъка и се избърсва с кухненска хартия. Важно е да не се прегрява, защото започва да излиза течност през порите на яйцето, която разваля боята. Тази част е до усет и опит. Трябва да се усеща дали и колко се е нагряло. Най-добре е да се нагрява по съвсем малко и да се повтаря, отколкото да се бърза и всичко да се развали.

Общо взето - това е. Накрая се гланцира с олио като останалите яйца.

# 200
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 372
Ето и моите яйца.Скромни защото бързаха да изчезваме с мотора  Mr. Green

# 201
  • Sofia
  • Мнения: 26 142
Много благодаря за подробната информация bouquet
Другата година ще пробвам

# 202
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 659
Новата Великденска тема

Общи условия

Активация на акаунт