За архаичния български

  • 2 375
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Аз преди време тръгнах да чета на Елина едни нижкиот детсвото на баща ми.
Толкова чужд за децата ми се стори този език, пълен с неразбираеми думи...че се отказах.
Чак ми стана странно как съм ги разбирала аз като дете.

Може да пробвам след време пак...ще видим.

# 16
  • Мнения: 934

блажка, кои съвременни, български, детски автори би препоръчала ти?
iviche, а какво значи думата "шибучица"  Blush и на мен "цоцолана" ми звучи доста грубо и обидно, интересно как ли я приема синчето  Thinking

Може ли аз да взема участие? Grinning
Шибучица е тънка, гъвкава пръчица, удобна за шибане (на деца, кози, кучета и прочее добитък)
За съвременните български автори аз лично се сещам за Приключенията на Лиско на Васил Априлов, мен лично още ме кефи. Станислав Стратиев има разни хубави работи (в стихове), но може да са за по-малки деца...  newsm78 А ако взема да мисля, може и още нещо да се сетя. Ама айде да не е сега, нещо ми е трудна тази дейност  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 442

блажка, кои съвременни, български, детски автори би препоръчала ти?
iviche, а какво значи думата "шибучица"  Blush и на мен "цоцолана" ми звучи доста грубо и обидно, интересно как ли я приема синчето  Thinking

мери,
не съм блажка, но ще се включа  Crazy. от съвременните детски (и не съмо) автори много харесвам валери петров. харесва ми също и тази авторка

по втория въпрос (за шибучицата) си препрочети `диви разкази` на хайтов, и по-конкретно `дърво без корен`

# 18
  • Мнения: 5 877
"Мунка малката маймунка в беда" получаваш дар от сърце  Heart Eyes
Аз малко й съчувствам на горката мърлява маймунка, дето всички я навикват.

# 19
  • Мнения: 59
Изчетох всички мнения и си спомних, че като дете и аз харесвах едно, а друго не. Когато бях в 4-5 клас много обичах да чета неща на Емилиян Станев - "Чернишка", "Когато скрежът се топи" и т.н. - тук ги има : http://www.helikon.bg/autors.php?author=OTQ=

Сетих се и за незабравимите : “Страшни смешки, смешни страшни за герои със опашки” на Недялко Йорданов

А относно това какво се учи в училище...Това е като някой мъж да каже на сина си " Това вашето не е казарма!" Времената се менят, но точно училището е мястото, където трябва да се учат българските класици и да се обясняват неразбраните думи. Плашещото е, че образованието е това, заради което децата не знаят много неща...Да не говорим за комиксите - преди време реших да купя списание "Дъга" за племеника си и си казах, че по пътя ще си разглеждам с кеф, спомняйки си историите за Дарко, за Добромир, за Янтър и за Алиса - нищо подобно, изпаднах в тих ужас, то не бяха картини на ужасите, грозни и плашещи, а текстовете - нямам думи...

 

# 20
  • Мнения: 3 491
"Мунка малката маймунка в беда" получаваш дар от сърце  Heart Eyes
Аз малко й съчувствам на горката мърлява маймунка, дето всички я навикват.
Аз такива педагогически подробности съм забравила  Grinning. Помня "Уж е Африка голяма / но за Мунка място няма". Кой знае каква чистница не станах, но книжката я знаех наизуст. Интересно, и на нашия татко е била любима. Я сега да ме сетиш на кого беше!

# 21
  • Мнения: 4 406
Да не говорим за комиксите - преди време реших да купя списание "Дъга" за племеника си и си казах, че по пътя ще си разглеждам с кеф, спомняйки си историите за Дарко, за Добромир, за Янтър и за Алиса - нищо подобно, изпаднах в тих ужас, то не бяха картини на ужасите, грозни и плашещи, а текстовете - нямам думи...

 
да, и анимационните филми в тоя дух...
а Чудомир много би се чудил колко супер яко е  да се логнеш, кликвайки дабъл.... и прочее.
на шибучицата днес й викат стик...

Общи условия

Активация на акаунт