Етажна собственост - между танц със саби и етажна гроздова - тема 4

  • 73 392
  • 763
  •   1
Отговори
# 195
  • SF
  • Мнения: 21 167
А защо се стряскат? Каква е разликата дали ще се споразумее да му даде 1000 лева или на делото ще я осъдят да му даде 1000 лева?
Тази присъда не ти се пише на досието.

# 196
  • Мнения: 25 737
Моля за съвет.
Сграда с 10 ап., покрива протече (аз съм собственик от последния етаж). Съседите, разбира се не ги интересува, дом управителя е стар луд дядка, защото никой не желае да поеме отговорност. Не можем да се разберем, за частен дом управител.
От моя джоб ли да ремонтирам покрива?!

# 197
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
А защо се стряскат? Каква е разликата дали ще се споразумее да му даде 1000 лева или на делото ще я осъдят да му даде 1000 лева?
Тази присъда не ти се пише на досието.
Ако се стигне до дело, пострадалите съседи вероятно ще претендират разноските по производството, както и хонорар на адвоката. Това са минимум 450 лева над дължимото. Т.е. виновният съсед ще трябва да плати 1000 лева щети, разноски, хонорар и лихви.

So, аз бих платила, а после ще си търся парите от ЕС. Ако наистина няма начин да стане с добро, разбира се.  Peace

# 198
  • Мнения: 25 737

So, аз бих платила, а после ще си търся парите от ЕС. Ако наистина няма начин да стане с добро, разбира се.  Peace

Те са такива мизерници съседите, за чистач не искат да плащат, всеки си метял на етажа... ooooh!

# 199
  • Мнения: X
А защо се стряскат? Каква е разликата дали ще се споразумее да му даде 1000 лева или на делото ще я осъдят да му даде 1000 лева?
Тази присъда не ти се пише на досието.
При мои познати съседите се стреснаха след като доста време ги мотаха. Вероятно не са очаквали, че ще ги съдят, а това са си разходи - пътувания, хонорари - и на адвокати, и на експерти, такси. Споразумяха се да платят исканата сума.

# 200
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Моля за съвет.
Сграда с 10 ап., покрива протече (аз съм собственик от последния етаж). Съседите, разбира се не ги интересува, дом управителя е стар луд дядка, защото никой не желае да поеме отговорност. Не можем да се разберем, за частен дом управител.
От моя джоб ли да ремонтирам покрива?!
Покривът е обща собственост /сграден фонд/ и ремонтът му трябва да се поеме от всички, съобразно площтите на апартаментите. Въпреки това, когато правихме ремонта, 4 семейства не платиха нищо и до сега тръскат глави и казват " няма да платя, няма да платя". Нещата отиват към професионален домоуправител и ако това не ги стресне да си платят старите задължения / има и такива за аварийното устройство за асансьорите/, ще трябва да минем на този вариант , с надеждата, че той би се справил с тези интересчии.

# 201
  • ...на безопасно
  • Мнения: 3 020
     Здравейте, ето че се затопли и буйни треволяци израснаха под терасите ни, а подозирам, че са и дом на разни гадини.
Общината поне 2-3 пъти през лятото осигурява косенето на треволяците и пръскането за кърлежи и комари.
Проблемът е, че до нашите треволяци няма достъп, тъй като до 10 метра около блока е заобградено с огради и подключено с катинари. До преди няколко години, тези " градинки" се обработваха от съседи, но тази практика замря. Очакваме да ни санират уж това лято.
Площта под терасите също е усвоена и подключена. Това не е ли обща собственост? За стаичките между етажите се плаща наем, а за подтерасните стаички - не.
Ясно ми е, че не е правилно, но на какъв нормативен документ да се позова като тръгна да се разправям?

# 202
  • Мнения: 25 737
Моля за съвет.
Сграда с 10 ап., покрива протече (аз съм собственик от последния етаж). Съседите, разбира се не ги интересува, дом управителя е стар луд дядка, защото никой не желае да поеме отговорност. Не можем да се разберем, за частен дом управител.
От моя джоб ли да ремонтирам покрива?!
Покривът е обща собственост /сграден фонд/ и ремонтът му трябва да се поеме от всички, съобразно площтите на апартаментите. Въпреки това, когато правихме ремонта, 4 семейства не платиха нищо и до сега тръскат глави и казват " няма да платя, няма да платя". Нещата отиват към професионален домоуправител и ако това не ги стресне да си платят старите задължения / има и такива за аварийното устройство за асансьорите/, ще трябва да минем на този вариант , с надеждата, че той би се справил с тези интересчии.
Aсансьора не работи, пак защото не желаят да плащат ремонт и поддръжка, аз имам наемател който е ОК, без асансьор но има теч вече и влага от тавана...не знам кой път да хващам вече.

# 203
  • София
  • Мнения: 249
Скрит текст:
Моля за съвет.
Сграда с 10 ап., покрива протече (аз съм собственик от последния етаж). Съседите, разбира се не ги интересува, дом управителя е стар луд дядка, защото никой не желае да поеме отговорност. Не можем да се разберем, за частен дом управител.
От моя джоб ли да ремонтирам покрива?!
Покривът е обща собственост /сграден фонд/ и ремонтът му трябва да се поеме от всички, съобразно площтите на апартаментите. Въпреки това, когато правихме ремонта, 4 семейства не платиха нищо и до сега тръскат глави и казват " няма да платя, няма да платя". Нещата отиват към професионален домоуправител и ако това не ги стресне да си платят старите задължения / има и такива за аварийното устройство за асансьорите/, ще трябва да минем на този вариант , с надеждата, че той би се справил с тези интересчии.
Aсансьора не работи, пак защото не желаят да плащат ремонт и поддръжка, аз имам наемател който е ОК, без асансьор но има теч вече и влага от тавана
...не знам кой път да хващам вече.
[/quote]
професионалния няма да ги стресне ... първо трябва да се поговори с тях и да се разбере, защо не искат да си поддържат къщата... и после... според зависи какви темерути са... може бой, може да ги наводните или подпалите Wink, може съд:
но за съда 1. трябва да са в изрядност документите на ЕС и 2. Да има какво да вземе ЧСИ - собственика да работи на трудов договор и да не му е малка заплатата Wink
... и между другото - за професионален няма да ви се получи, понеже сте малко апартаменти. Ще трябва да плащате сигурно по 15-20 лева само за професионалния ....

# 204
  • Мнения: X
Ние всеки по единично си оправяхме покрива, тъпо, но като не можем да се разберем - на който когато му протече, и гледаш майсторите на следващия да не ти окрадат керемидите  Sad

# 205
  • Мнения: X
     Здравейте, ето че се затопли и буйни треволяци израснаха под терасите ни, а подозирам, че са и дом на разни гадини.
..........
Ясно ми е, че не е правилно, но на какъв нормативен документ да се позова като тръгна да се разправям?
Няма с кого да се "разправяш". Правилното според мен е да се организирате група свестни хора от входа и да си поддържате площите. Да чакате и да се разправяте с общината според мен е загуба на време и нерви. В нашата община поне са пълни и съвършени некадърници и неграмотници....
Между другото сега пак има програма Зелена София, при нас пак се мотаем и се чудим и пак ще изпуснем срока 29.5.2017. Дават косачки, пейки, цветя, лопати, неща...  https://www.sofia.bg/green-sofia-projects-02/-/asset_publisher/W … ritRedirect=false

# 206
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
а на сайта на ботаника предлагат семена и торове  Peace

и само като материал за размисъл  Peace от години пощит епред блоковете са "прилежаща" площ и са отговорност на ЕС  Peace
най-вероятно имате график за зимно почистване Simple Smile направете си и летен такъв  Peace

# 207
  • ...на безопасно
  • Мнения: 3 020
Аз не визирах да се разправям с Общината, ами със съседите заграбили общите части.
Мисля, че добре съм описала проблема.

# 208
  • Мнения: X
а Kеа?  Не бях разбрала, извинявам се. И сега не мога да си представя как така съседи заграбват части около блока  ooooh!

# 209
  • ...на безопасно
  • Мнения: 3 020
Ми така...гледаха си цветя, овошки и зарзават. Нищо лошо - поглеждаш през терасата - зелено и чисто.
Е, да ама сега какво правим?
 

Общи условия

Активация на акаунт