С какво ви дразнят свекървите- 78

  • 59 240
  • 775
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: X
Свекървите така и не разбраха, че снахите искат едно единствено нещо. Да не се месят родители в младото семейство. Абсолютно нищо друго.
Мисля, че както някои свекърви, така и някои снахи искат друго нещо, а именно да покажат и докажат кой командва парада и коя води Мунчо за носа.

Само това ли са опциите - мама води Мунчо за носа и жената води Мунчо за носа?
Ако бяха САМО това опциите, нямаше да употребя думата НЯКОИ. Все си мисля, че едно кратко и ясно изречение не е трудно за разбиране, че да се налага превод и пояснения.

# 436
  • при късмета
  • Мнения: 24 000
Е, познайте дали няма да сиктирдосам бъдещия си зет, ако прави нещастна дъщеря ми. Или поне да й предложа финансова или логистична помощ.
ма ко, ако снахата не пуска внуците при свекърите, какво се прави - на съд ли отиват?
Първо за да не ги пуска, значи има много основателна причина. Дори в тази тема, снахи от години не контактуващи със свекъри пускат децата с бащите им. За да спре контакта деца-баба, значи снахата има повече от основателна причина.
Второ от къде на къде при жив баща баби и дядовци да имат право на каквото и да е дело в съда? Какво би било основанието.
При такива ситуации родителите на децата се разбират помежду си и си спазват уговорката. Свекърите приемат решението и друга опция нямат. Ако не им дават децата, значи сами са си го направили.

BeautifulM, може да говориш за конкретен пример, но в предишния си пост генерализираш и е написано много ясно "много от тях". За това и аз написах моя
Хубаво е ,че не си прехвърляте ненавистта и спрямо детето или децата ви към свекърите,но много не са така..
Всички са били и снахи,преди да станат свекърви и моето впечатление е,че новото поколение много от тях се смятат ти те за голямото добрютро..

# 437
  • София
  • Мнения: 24 839

Второ от къде на къде при жив баща баби и дядовци да имат право на каквото и да е дело в съда? Какво би било основанието.


 чл. 128, ал. 1 от новия Семеен кодекс (обн., ДВ, бр. 47 от 23.06.2009 г.), по силата на който дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето, а това право има и детето. Наред с това е приета и нова за семейноправната ни уредба норма – според чл. 128, ал. 3 от Семейния кодекс, aко родителят, на когото съдът е определил режим на лични отношения с детето, временно не е в състояние да го упражнява поради отсъствие или заболяване, този режим може да се осъществява от бабата и дядото на детето.

# 438
  • Мнения: 15 619
Скрит текст:

П.П. Ето, научих още нещо ново днес. Мъжете са толерантни, жените комплексирани. Няма характери, няма възпитание майчино и бащино, няма отношение, поведение, реакции...  Едните са бели, другите черни.
 

Грешно си го интерпретирала, няма черни и бели, има мъже и жени и различията в начина на разсъждение при двата пола.
За пример- сещаш ли се някой мъж, който да се оплаква, че тъстът му се бърка в семейството, че иска от него да прави нещата по едикакъв си начин и поради тази причина, да не иска да поддържа нормално близки отношения? Simple Smile
Да, лично познавам такива мъже.

Последна редакция: вт, 28 мар 2017, 19:38 от luna

# 439
  • при късмета
  • Мнения: 24 000

Второ от къде на къде при жив баща баби и дядовци да имат право на каквото и да е дело в съда? Какво би било основанието.


 чл. 128, ал. 1 от новия Семеен кодекс (обн., ДВ, бр. 47 от 23.06.2009 г.), по силата на който дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето, а това право има и детето. Наред с това е приета и нова за семейноправната ни уредба норма – според чл. 128, ал. 3 от Семейния кодекс, aко родителят, на когото съдът е определил режим на лични отношения с детето, временно не е в състояние да го упражнява поради отсъствие или заболяване, този режим може да се осъществява от бабата и дядото на детето.
Ако беше чела по-внимателно, щеше да разбереш, че това е при определени обстоятелства. Ако и двамата родители са живи, родителските права не са отнасяни в съда и по презумпция ги упражняват и двамата, това не може да се приложи. Прилага се за случаи, когато вече са определени род права само на единия родител. Прави се и в случаи на смърт на единия родител. Т.е. такова дело баба или дядо могат да заведат само с/у един човек, независимо майката или бащата. Срещу двамата заедно обаче, не могат, та каквото щат да правят. Когато са живи и двамата не става.
Иначе детето има право, но ние говорехме за правата и основанията на свекърите в случая

# 440
  • Мнения: X
Имали права казваш, Абсурд!

Та тези закони да си ги пишат колкото си искат.
Ама ха Simple Smile

Последна редакция: ср, 29 мар 2017, 17:48 от Анонимен

# 441
  • София
  • Мнения: 24 839
Ма ко, както винаги, не си видяла и не си разбрала, но това си ти. Mr. Green

чл. 128, ал. 1 от новия Семеен кодекс (обн., ДВ, бр. 47 от 23.06.2009 г.), по силата на който дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето, а това право има и детето.

Контеса, не аз го казвам.
Просто пейстнах законовия текст, без да коментирам, без да изказвам лично мнение. Peace

# 442
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 320
...по силата на който дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето, а това право има и детето.

Ами чудесно! Районният съд разрешава свижданията. След времето детето разбира, че баба му си търсила "правата" в съда, и си прави изводите. Човек, който не може да комуникира с живи хора (майка му и баща му), има болезнена нужда да търси алтернативни начини са самоутвърждаване.

Приемо-предавателен протокол подписват ли, когато си разменят детето?

# 443
  • София
  • Мнения: 24 839
Аз не бих се занимавала със съд и каквото и да било- като не искат, тяхна воля.
Няма да умра, ако не виждам внучето.

Само си мисля, че за да се създаде този член в закона, не е без причина и едва ли болшинството случаи са сочили липса на умение за комуникация в бабата и дядото.

# 444
  • при късмета
  • Мнения: 24 000
Понеже ти много си разбрала, дай съдебно решение в полза на баба и дядо при двама живи родители, упражнявайки заедно родителските права.
Ето ти едно решение и тук също има вече определен режим от съда при развод, т.е. родителите не са заедно. Отказва се на бабата и дядото защото:
"Вярно е, че  бабата и дядото имат право  да осъществяват контакти със своето внуче, да участват в неговото възпитание дори и в отглеждането му при определени обстоятелства. Все пак трябва да се държи сметка обаче за първостепенната връзка родител-дете, която има решаващо значение за израстването  възпитанието и нормалното душевно развитие на детето"

От тук
http://www.court.sliven.net/uploads/0063d814/06322614.htm
Делото е точно по 128.

А сега ти ми намери дело, в което родителите са живи, упражняват заедно родителските права и съда не ги е определял само на единия и не са разведени.
Продължавам да твърдя, че ако не са налице тези обстоятелства, баби и дядовци нямат право на такива искове, пък ти ако искаш и с адвокат се консултирай

# 445
  • Мнения: X
Абсурд, разбрах те. Просто ми се вижда много преекспонирано това.

# 446
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 320
Аз не бих се занимавала със съд и каквото и да било- като не искат, тяхна воля.
Няма да умра, ако не виждам внучето.

Само си мисля, че за да се създаде този член в закона, не е без причина и едва ли болшинството случаи са сочили липса на умение за комуникация в бабата и дядото.

Никой не е и казал, че лично ти би предприела такава стъпка. Но замисли се какво впечатление правиш, след като въобще ти минава през акъла такъв вариант.

И да, законът не разглежда правото като нещо неотменно свързано с личността на умеещия да комуникира.

# 447
  • София
  • Мнения: 24 839

Продължавам да твърдя, че ако не са налице тези обстоятелства, баби и дядовци нямат право на такива искове, пък ти ако искаш и с адвокат се консултирай

Продължавай, никой не ти пречи. hahaha
Аз чета закона.
Ти запенено коментираш казус, от който правиш генерални изводи.
Типично.

Лични отношения с близки

Чл. 128. (1) Дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето. Това право има и детето.

# 448
  • Мнения: 15 619
А защо е спорът за нероден Петко?

# 449
  • при късмета
  • Мнения: 24 000
Разбира се, че могат, но е допустимо при определени обстоятелства. Не е толкова трудно за разбиране, напъни се малко, даже и ти можеш. И именно за това в точи член пише, че "могат", а не, че им е гарантирано. Защото зависи от обстоятелствата, които вече 100 пъти написах. Освен да се четат закони, не е лошо преди да твърдиш, че някой нещо не е разбрал, да знаеш и каква е практиката на съда по подобни казуси и как се прилагат. Иначе ставаш смешен. но за теб това си е нормалното състояние, та няма нищо чудно

Общи условия

Активация на акаунт