Морбили?!

  • 331 355
  • 6 224
  •   1
Отговори
# 6 210
  • Бургас
  • Мнения: 5 617
Сложих на 2ри януари първа доза на детето. 8 годишен, освободен по мед.причини от имунизации, с доказана алергия към яйце.
Не мога да рискувам здравето му, поради антиваксърски убеждения на хората. На училище е вече и не зная колко деца около него са ваксинирани.
Набор 82 и 83 сме с поне няколко дози. Поне из моя картон има 3. През 83та, 86та и 95та.

# 6 211
  • Мнения: 2 067
На 1, 6 и 12 години са имунизациите по календара, който следваме ние (италианския), в България са сходни мисля.

# 6 212
  • на пистата
  • Мнения: 5 807
На 1, 6 и 12 години са имунизациите по календара, който следваме ние (италианския), в България са сходни мисля.
Не,в България са само 2,на 13 месеца и на 12г.

# 6 213
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 351
Ако човек не знае дали е ваксиниран, може да си направи кръвен тест. В Германия това е единствената задължителна ваксина, при това от скоро (01.01.2020). За да започнеш работа като учител в училище, детска градина, медицински персонал, работещите в старчески домове и др. трябва да покажат имунизационен паспорт или резултати от изследване.


П.С. Както са пожелателни ваксините в Германия, толкова много хора си ги следят и поставят. Изненадах се как хората си следят датите за ваксината срещу болести от кърлежите, подновяват си ги на няколко години, ваксината срещу херпес зостер и противогрипните ваксини. Не че си нямат антиваксари, но хората над 50г са много отговорни в това отношение.

# 6 214
  • Мнения: 3 014
Сложих на 2ри януари първа доза на детето. 8 годишен, освободен по мед.причини от имунизации, с доказана алергия към яйце.
Не мога да рискувам здравето му, поради антиваксърски убеждения на хората. На училище е вече и не зная колко деца около него са ваксинирани.
Набор 82 и 83 сме с поне няколко дози. Поне из моя картон има 3. През 83та, 86та и 95та.

Е колко дози, на какъв период? Който пуска такива призиви, би трябвало да знае и сподели с другите.

# 6 215
  • София
  • Мнения: 3 463
Какво да направите? Ваксинирайте децата си!

Време е, защото отново има ръст на заразените в Европа, както и смъртни случаи на дечица.

На малката ми дъщеря й предстои втора доза през април. Дано всичко е наред до тогава 🙏

А защо решихте, че втората доза се поставя през април? Според мен ясно пише “в годината, която детето навършва 12 години”. Годината е от януари до декември, а не само през април.

# 6 216
  • Бургас
  • Мнения: 5 617
Сложих на 2ри януари първа доза на детето. 8 годишен, освободен по мед.причини от имунизации, с доказана алергия към яйце.
Не мога да рискувам здравето му, поради антиваксърски убеждения на хората. На училище е вече и не зная колко деца около него са ваксинирани.
Набор 82 и 83 сме с поне няколко дози. Поне из моя картон има 3. През 83та, 86та и 95та.

Е колко дози, на какъв период? Който пуска такива призиви, би трябвало да знае и сподели с другите.
Призиви в поста ми няма. Не ви  разбирам и въпроса.

Snowche, ако е здраво детето няма нужда да чакаш до април. В много държави слагат втора доза на 6 години. На дали два месеца са проблем.

# 6 217
  • София
  • Мнения: 715
alen mak, защо решихте, че ваксината не дава траен имунитет? Клиничните изпитания сочат точно обратното.

# 6 218
  • Мнения: 3 014
Време е да разгледаме и да опресним информацията си за МОРБИЛИ:

Морбили е една от най-заразните болести в света и се причинява от вирус. Разпространява се по въздушно-капков път, което означава, че някой заразен, който диша, киха или кашля, ще разпространи вируса във въздуха, както и контакт със заразени назални/носни или гърлени секрети от повърхности. Хората, заразени с морбили, могат да издишат вирус дни преди да „развият” кашлица или кихане. Вирусът остава активен и заразен във въздуха или върху заразени повърхности до два часа. Основното предаване се случно - ПЪРВО - по въздуха, после - повърхности.
Поради тази причина тя е много заразна и един човек, заразен с морбили, може да зарази девет от 10 неваксинирани близки контакти. Заразният период на заболяването от морбили обикновено е четири дни преди появата на обрива до четири дни след избухването на обрива (или средно 8-10 дни)

Морбили може да доведе до тежко заболяване, усложнения и дори смърт.
Симптомите на морбили обикновено започват 7-14 дни след излагане на вируса (но може да варира 7-21 дни). Явният обрив е най-видимият симптом.
Ранните симптоми обикновено продължават 4-7 дни. Те включват:
-   хрема
-   треска(повишена температура)
-   кашлица
-   конюктивит, червени, сълзящи очи, подпухнали клепачи - мнозина стават чувствителни към светлината
-   по венците и по вътрешната страна на бузите могат да се появят малки бели петна (в допълнение към добре познатите червени петна по кожата, морбили обикновено причинява бели петна в устата, което може да е болезнено да се храниш или пиеш. Случва се деца с морбили да се дехидратират и недохранват по време на заболяването си.)
Обривът започва около 7-18 дни след експозицията, обикновено започва като плоски червени петна (без сърбеж), които се появяват по лицето, по линията на косата, горната част на шията (зад ушите)  и се разпространяват за около 3 дни надолу към врата, тялото, ръцете, краката и стъпалата. Обикновено трае 5-6 дни, преди да избледнее. (някои лица не получават обрив – например при лица с имунна недостатъчност)

Повечето смъртни случаи от морбили са от усложнения, свързани с болестта.
Усложненията могат да включват:
-   проблеми с дишането, включително пневмония.
-   диария и свързаната с нея дехидратация
-   ушни инфекции
-   слепота
-   енцефалит (инфекция, причиняваща мозъчен оток и потенциално мозъчно увреждане)
Бременните жени, които са изложени на морбили, рискуват преждевременно раждане и смърт на плода.
Може да изглежда като обикновена настинка в началото, но това е сериозно заболяване.

Кой е изложен на риск?
Ако не сте преболедували, ваксинирани, ваксинирани сте, но не сте развили имунитет, вие сте изложени на риск. Най-застрашени от тежки усложнения са неваксинираните малки деца, бременни жени, хора с компрометирана имунна система.

Друго безпокойство е, че инфекцията с морбили причинява имунна амнезия. Когато се борите с вирус или бактерия, вашият имунен отговор създава памет, която ще му помогне да се бори по-добре със същия вирус и по-бързо, ако влезете в контакт с него по-късно. Морбили изтрива този спомен (вирусът може да унищожи 11% до 73% от антителата на човек). Това означава, че човек, който се заразява от морбили, става податлив на всичко (всички патогени), с което се е борил преди. Така че, след заразяване с морбили може да получите отговор на паметта за морбили, но да станете уязвими към всичко останало, с което сте се борили преди.

Характерно е и че някои хора са склонни да получат сериозно забаляване и да умрат години (6-8 г.) след заразяването  след развитие на енцефалит  (SSPE). Децата са особено податливи на SSPE.

История на морбили:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0755498222000422
https://www.who.int/news-room/spotlight/history-of-vaccination/h … asles-vaccination  

Морбили може да причини "имунна амнезия", унищожавайки имунитета към други патогени. (Това беше открито само преди няколко години. Вирусът на морбили е идентифициран през 1954 г. и болестта е описана от 9 век.)” Морбили: Състезанието за разбиране на „имунната амнезия“  https://www.bbc.com/future/article/20211112-the-people-with-immune-amnesia

Вирусът на морбили може ефективно да изтрие имунитета към болести, които сме преболедували по-рано. Така че можем да преживеем морбили само за да се заразим с опортюнистични инфекции, които сме имали преди и сме смятали, че сме победили https://www.science.org/doi/10.1126/science.aay6485

Вирусът на морбили може да персистира в тялото няколко месеца след заразяването. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S187962572 … 300122?via%3Dihub

Информация и описания от СЗО https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/measles
Информация и описания от CDC https://www.cdc.gov/measles/transmission.html
Ето го призивът.
Нищо не съм "решила". Обичайно принципът е обратен - ваксиналният не дава траен, а естественият - да. По-горе се твърдеше друго.

# 6 219
  • София
  • Мнения: 715
Какъв е този принцип?
За всяка ваксина се правят клинични изпитания. За MMR при прилагане на две дози данните са за доживотен имунитет.

# 6 220
  • Бургас
  • Мнения: 5 617
alen mak, аз продължавам да не разбирам има въпроса ти към мен.

# 6 221
  • София
  • Мнения: 3 463
Какъв е този принцип?
За всяка ваксина се правят клинични изпитания. За MMR при прилагане на две дози данните са за доживотен имунитет.
И как според Вас е изследван имунитетът от ваксина на хора, навършили 55 години? В България ваксинират от 1969 г. А двукратната МПР е въведена в България преди около 25 години.

# 6 222
  • Пловдив
  • Мнения: 23 492
Какъв е този принцип?
За всяка ваксина се правят клинични изпитания. За MMR при прилагане на две дози данните са за доживотен имунитет.
И как според Вас е изследван имунитетът от ваксина на хора, навършили 55 години? В България ваксинират от 1969 г. А двукратната МПР е въведена в България преди около 25 години.
Кой е производителя на ваксината? Аз не знам, вие знаете ли?
Няма значение от кога се прилага в България, има значение от кога се прилага конкретната ваксина и какви изпитания са направени на нея.
Логиката на Вампирче е погрешна.

# 6 223
  • Мнения: 2 067
Какво да направите? Ваксинирайте децата си!

Време е, защото отново има ръст на заразените в Европа, както и смъртни случаи на дечица.

На малката ми дъщеря й предстои втора доза през април. Дано всичко е наред до тогава 🙏

А защо решихте, че втората доза се поставя през април? Според мен ясно пише “в годината, която детето навършва 12 години”. Годината е от януари до декември, а не само през април.

Ние живеем в Италия. Тук те ни дават часовете, не си ги избираме сами и дъщеря ми ще навърши 6 през май, не е на 12.

# 6 224
  • Мнения: 136
Сложих на 2ри януари първа доза на детето. 8 годишен, освободен по мед.причини от имунизации, с доказана алергия към яйце.
Не мога да рискувам здравето му, поради антиваксърски убеждения на хората. На училище е вече и не зная колко деца около него са ваксинирани.
Набор 82 и 83 сме с поне няколко дози. Поне из моя картон има 3. През 83та, 86та и 95та.

Аз съм 82, със сигурност съм имунизирана, но картона е изгубен Simple Smile
Като бях бременна с третото дете (37г) при някакво изследване, явно специално за морбили, стана ясно, че почти нямам антитела. Още на следващия ден след раждането ми поставиха една доза, а втората мисля беше след месец.

Общи условия

Активация на акаунт