Струва ли си да се преместим в Германия?

  • 28 413
  • 101
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X

Относно това за избор на гимназия или реалшуле след 4ти клас, ми казаха, че са го премахнали и вече го няма това учителите да решават кой в какво училище да продължи.
В повечето провинции препоръките от грундшулето са препоръчителни, но не задължителни, тоест крайното решение и отговорност е на родителя. Но препоръката се носи при кандидатстване в новоро училище, така че там са наясно с нивото на детето предварително. Пък после... който оцелее- оцелее. Отпадат деца с блестящи препоръки, отпадат и такива без препоръки за гимназии.
Моето виждане е, че преценката на грундшулето е доста реалистична, не подценяват децата и не занижават излишно препоръките. Поне за моите деца и децата на наши приятели и познати тук е било така.

Напоследък се наблюдава друг проблем в образователната система - интеграционните класове. Там попадат деца на емигранти, които не говорят езика. Целта на тези класове е да подготвят езиково децата за ученето им в обикновени училища. На теория добре, на практика не. В тези класове са деца различно ниво - и напълно неграмотни, никога невиждали училище и деца умни, амбициозни, с потенциал. Насилието е ежедневие, проблемите заради различния манталитет и разбирания са големи. Децата трудно напускат тези класове - едно поради подценяване и липса на индивидуална преценка, второ поради лоша среда и труден прогрес.
Ако едно дете се премести в Германия без никакъв немски и е под 3 клас, има шанс да избегне интеграционните класове, ако родителите са информирани и активни. Но за по-големи деца без немски е голям проблем.

# 91
  • Мнения: 2 833
Здравейте, чета ви...но мненията свкаш повечето са Да НЕ се ходи в Германия за работа ?!
С ММ обмисляме заминаване в Германия, имаме познания по немски език , Б1 ниво, имаме познати,но те са в много малки градчета и не знаем през агенция ли да гледаме, през сайта на Бюрото по Труда в България с програмата eures ?
Ще съм благодарна на всякаква информация тук или на лично : )  Информация относно кои сайтове, агенции за работа да гледаме,как да се ориентираме в цени за квартири и приблизително с каква сума се заминава ?
П.С. не сме от София, от по-малък град, доходите не са ни огромни, имаме жилище и се надяваме,че след време и детенце 😊🌞

# 92
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Здравейте, чета ви...но мненията свкаш повечето са Да НЕ се ходи в Германия за работа ?!


ами то зависи от много неща...
зависи какво ви е образованието, дали се търсят хора с вашето образование и т.н.
отделно живетът в ДЕ е много по-различен, отколкото в Бг и не всеки свиква бързо, някои не свикват въобще...

# 93
  • Мнения: 2 833
Здравейте, чета ви...но мненията свкаш повечето са Да НЕ се ходи в Германия за работа ?!


ами то зависи от много неща...
зависи какво ви е образованието, дали се търсят хора с вашето образование и т.н.
отделно живетът в ДЕ е много по-различен, отколкото в Бг и не всеки свиква бързо, някои не свикват въобще...

Здравейте, да, така е . Но ще ми е полезна всякаква информация : ) Относно образование и аз и ММ сме с висше  - магистър, три езика - немски Б1, англ. - Б1, руски - С1 . Работили сме досега НЕ по специалността в България, предимно в туризъм, недв. имоти и търговия : )))
Надявам се, че ще може някой от групата да ориентира къде и какво да гледаме, както съм написала и в предния пост- агенции, бюро и т.н. , всичко като информация, ще ни е от полза Simple Smile

# 94
  • Мнения: X
Чудесно за езиците, това ще ви е от голяма полза. За останалото - ще трябва да се поровите сами. Няма как някой тук да ви свърши домашната работа.

Задавате в гугъл търсене по град/район, професии и почвате да ровите по обяви. Добре направено СВ на немски е задължително. Мотивационни писма, препоръки и т.н. също. Ако единия от вас намери работа по този начин, се свързвате с релокейшън агенция и тя съдейства за всичко останало като жилище, бюрокрация и т.н.

Ако, обаче, търсите неквалифицирана работа, горната схема няма да проработи и е по-добре да се търси на място. Неквалифицирана работа, обаче, предполага ниско заплащане, което обезсмисля цялото упражнение с преместване към ДЕ.

# 95
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Би било хубаво всеки да скочи директно на шефския стол, но... Не става, уви.
Затова, ако Ви е чак толкоз голямо желанието и амбицията за ДЕ, мила ми  _Bella_Mi_  ще успеете. Но понякога почването е трудно.
Хубаво е или да тръгнете с осигурена работа от БГ чрез посреднически агенции (те осигурявяат и подслон) или да отседнете при приятели, докато успеете сами. Търсенето на бач тук на място е една идея по-лесно.
2-3 хил евро (и повече) първоначален капитал ще са Ви от голяма полза и помощ.

Успех и дерзайте... СЕГА Ви е времето за тези местения и промени Simple Smile

# 96
  • Немция
  • Мнения: 6 808
Нивото на немския не ви е висок, Б1 не е кой знае каква степен на владеене на езика, много добрият немски е от голямо значение при търсене на работа, отваря много врати и следователно възможности.

# 97
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Относно образование и аз и ММ сме с висше  - магистър, три езика - немски Б1, англ. - Б1, руски - С1 . Работили сме досега НЕ по специалността в България, предимно в туризъм, недв. имоти и търговия : )))


в Германия е по-важен опита.
потърсете си tranee по специалността (плаща се по-малко, обаче), за да натрупате опит.
ако специалността ви е нещо маркетинг или подобно, където комуникацията е важна, то и езикът трябва да ви е на много по-високо ниво.
Б1 за програмист може да е ок, но за маркетинг е невъзможно. Peace

да се направиш документи за кандидатстване си е наука сама по себе си.
не само като формат и оформление, а и като формулировка.
буквално трябва да се изтъргуваш и затова трябва всичко да е опаковано перфектно.
за различните специалности си има различни специфики: аз съм ходила на съветник да ми гледа документите и да ми казва къде какво да променя. Peace

аз за всяко място правя не само различно писмо, но и променям и портфолиото, зависимост къде е акцентът в обявеното мясгто. понякога и СВ-то променям (обикновено не си пиша българското образование, само немското, но ако пасва към мястото, то вписвам и стажа и образованието от Бг.)
та за документите за кандидатстване си трябва сериозно инвестиране на време.

иначе обявени места можете да търсите и по интернет: monster.de , stepstone.de

# 98
  • Мнения: 2
Добър вечер имам един деликатен въпрос.
С приятелката ми сключихме граждански брак но при смяна на документите останахме с различни адресни регистраций. Проблем ли е в Германия защото смятаме да заминаваме там. По-точно оказва ли влияние на ергенския данък?

Благодаря предварително!

# 99
  • Мнения: 1 355
Не е проблем. Не си спомням някъде да са ни искали адреси, а и при нас бяха различни.

# 100
  • Мнения: 426
Добър вечер имам един деликатен въпрос.
С приятелката ми сключихме граждански брак но при смяна на документите останахме с различни адресни регистраций. Проблем ли е в Германия защото смятаме да заминаваме там. По-точно оказва ли влияние на ергенския данък?

Благодаря предварително!

Адресната регистрация в бг документ няма никакво значение.
Но си вземете европейски формуляр на брачното свидетелство, защото това ще ви го искат, когато си правите адресната регистрация в Германия.

# 101
  • Мнения: 2
Добър вечер имам един деликатен въпрос.
С приятелката ми сключихме граждански брак но при смяна на документите останахме с различни адресни регистраций. Проблем ли е в Германия защото смятаме да заминаваме там. По-точно оказва ли влияние на ергенския данък?

Благодаря предварително!

Адресната регистрация в бг документ няма никакво значение.
Но си вземете европейски формуляр на брачното свидетелство, защото това ще ви го искат, когато си правите адресната регистрация в Германия.


Благодаря ти много за отговора !!!

Общи условия

Активация на акаунт