Кола под наем в Италия - какъв депозит се плаща?

  • 8 791
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 195
Здравейте,
предстои ни пътуване до Италия и решихме да си вземем кола под наем от летището. Ще наемем кола и съответно ще направим пълна защита, покриваща
Пълно „Покритие възстановяване на франшиза;
Прозорци, огледала, колела и гуми;
Административни такси и такси за повреди;
Отговорност при кражба

Притеснява ме обаче една клауза в общите условия, която е написана почти в дъното.
 
"Рент-а-кар компанията ще изисква депозит от 1100,00 € не включва данък при получаване на колата. Депозитът ще бъде върнат след наема, при положение че всички условия са изпълнени.
Автомобилът има самоучастие при щети на стойност 1200,00 € не включва данък.
Автомобилът има самоучастие при кражба на стойност 1600,00 € не включва данък."

и Дефакто се чудя какво ще трябва да заплатя?
Някой ползвал ли е скоро услугата за наем на кола от ALAMO? Как седят нещата?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
и мен ме интересува точно това, защото кредитната ми карта е с лимит от 2000 лв. И всъщност си я издадох, за да мога да взимам коли, пък то май е трябвало с доста по-голям лимит да я издам..ужас.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Депозит / Франшиза
Рент-а-кар компанията ще изисква депозит от 800,00 € не включва данък при получаване на колата. Депозитът ще бъде върнат след наема, при положение че всички условия са изпълнени.
Автомобилът има самоучастие при щети на стойност 900,00 € не включва данък.
Автомобилът има самоучастие при кражба на стойност 1400,00 € не включва данък.


T.e тук какво точно ще ми блокират? Всички тези неща събрани или само 800 евро?

# 3
  • Милано
  • Мнения: 950
Живея близо до Леко.Не знам къде ще кацаш,но за Бергамо намерих това...     Ако имаш въпроси,питай. Hug

# 4
  • София
  • Мнения: 462
Ако си платите пълна застраховка към фирмата, от която наемате, а не на посредник няма да ви блокират такива огромни суми.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 123
Привет и от мен! Аз също се вълнувам от темата, защото на 6.04 кацаме сутринта в Бергамо. Остана само колата под наем да организираме, но все още не съм се ориентирала от коя фирма. Единственото което разбрах от запитванията ми е, че е хубаво застраховката да се плати на място, на фирмата която отдава колата, но и аз не мога да се ориентирам приблизително каква сума да предвидя. При нас проблема е, че кредитна карта имам само аз, а мъжа ми ще шофира, и това допълнително усложнява нещата, а времето напредва.......

# 6
  • Мнения: 1 195
Привет и от мен! Аз също се вълнувам от темата, защото на 6.04 кацаме сутринта в Бергамо. Остана само колата под наем да организираме, но все още не съм се ориентирала от коя фирма. Единственото което разбрах от запитванията ми е, че е хубаво застраховката да се плати на място, на фирмата която отдава колата, но и аз не мога да се ориентирам приблизително каква сума да предвидя. При нас проблема е, че кредитна карта имам само аз, а мъжа ми ще шофира, и това допълнително усложнява нещата, а времето напредва.......
И ние имаме същия проблем. Само съпруга ми е шофьор. Звънях на телефона за справки и там ми казаха че се изисква 1100Е депозит, а картата ми е с по-малък лимит..

# 7
  • MI
  • Мнения: 11 803
Ако си платите пълна застраховка към фирмата, от която наемате, а не на посредник няма да ви блокират такива огромни суми.
Точно.  Peace Обикновено се предлагат два варианта - (1) с пълна застраховка, при която не ти блокират такива суми или (2) малко по-евтина и покриваща по-малко рискове застраховка, при която обаче ти блокират пари по картата за покриване на евентуални щети. Бих те посъветвала да си направите пълна застраховка, така няма да имате проблеми и ще сте сигурни колко точно ще платите.

# 8
  • Мнения: X
Всяка фирма има различна политика по отношение размера на депозитите. Освен това размера зависи от вида на автомобила. За по-големите автомобили е по-висок. Има начин да се намали до поносим минимум (пак различен за всеки доставчик и вид автомобил, 200/400 евро, има и фирми, които дори не блокират пари за колата в този случай, а само за горивото) като закупите на място при взимане на автомобила за застраховка нулираща франшиза. За Италия горещо препоръчвам застраховка, защото за една малка драскотина (а в Италия това е ежедневие) могат да ви одрусат да заплатите стотици евра.
Четете си внимателно условията по наема. Универсални неща в тази материя няма.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
четох си внимателно условията на две фирми, от страницата на уиз еър ги намирам колите, най-малките коли и пак е това, което съм написала - огромни суми. Никъде не пише 200/400 евро, нито, че ако заплатя пълна застраховка няма да се блокира тази сума  Rolling Eyes

Може би от самата страница на компанията е най-добре да си запазя, а не през уиз еър?

просто 1000 евро лимит на картата, 40-50 евро за кола (още 10-15 евро/ден застраховка) и определено няма да ми останат 1200 евро за блокиране, колкото и да ми се иска да ги блокират аахах  Joy

# 10
  • Мнения: X
четох си внимателно условията на две фирми, от страницата на уиз еър ги намирам колите, най-малките коли и пак е това, което съм написала - огромни суми. Никъде не пише 200/400 евро, нито, че ако заплатя пълна застраховка няма да се блокира тази сума  Rolling Eyes

Може би от самата страница на компанията е най-добре да си запазя, а не през уиз еър?

просто 1000 евро лимит на картата, 40-50 евро за кола (още 10-15 евро/ден застраховка) и определено няма да ми останат 1200 евро за блокиране, колкото и да ми се иска да ги блокират аахах  Joy

Жозефин аз по ясно от това не мога да го напиша. На сайта на уиз или иначе казано ренталс се продават техни застраховки, а не тези на рент-а кар компанията. Ако купите от сайта застраховка компанията ще ви счита като без застраховка и ще блокира сумата. При щета ще платите на място, ще трябва да съберете документи и да си предявите искане да ви възстановят сумата от сайта.

Затова колата се купува от сайт (при изгодна оферта) без застраховка. И на място се купува застраховка за пълно покритие от доставчика. В този случай се блокира значително по-малка сума, я накои кампании дори и не блокират.

# 11
  • MI
  • Мнения: 11 803
четох си внимателно условията на две фирми, от страницата на уиз еър ги намирам колите, най-малките коли и пак е това, което съм написала - огромни суми.
Скрит текст:
Никъде не пише 200/400 евро, нито, че ако заплатя пълна застраховка няма да се блокира тази сума  Rolling Eyes

Може би от самата страница на компанията е най-добре да си запазя, а не през уиз еър?

просто 1000 евро лимит на картата, 40-50 евро за кола (още 10-15 евро/ден застраховка) и определено няма да ми останат 1200 евро за блокиране, колкото и да ми се иска да ги блокират аахах  Joy
За кое летище става въпрос? Всички международни рент-а-кар предлагат и варианта с пълна застраховка, за който ти писах, но струва малко по-скъпо. За Бергамо гарантирам че е така, наемала съм за близки. Тази застраховка ще ти спести допълнителни разходи.

# 12
  • Мнения: X
За Италия компактен клас застраховките са по-високи. А 50 евро на ден без застраховка е много. Най-ниско сме вземали около 20 евро на ден кала без застраховка, но беше късмет.

# 13
  • MI
  • Мнения: 11 803
Надали са без никаква застраховка, просто понякога предлагат само базисна застраховка, която не покрива всички щети. При това не е огромна разликата в цените с тази и другата застраховка (зависи от колата разбира се). А и цената зависи все пак и кога ще пътуват, за колко дни и т.н. Например за уикенда може да струва по-малко отколкото за един ден през седмицата. Просто трябва внимателно да провери, но съм сигурна че има и двата варианта на всички летища, най-малкото защото ги има и големите международни рентакари навсякъде. Просто офертите, които слагат обичайно са с по-малката застраховка, съответно по-ниска цена и голяма блокирана сума. Имайки предвид колко е голяма вероятността да те одерат на паркинга например, аз не бих рискувала с по-малката застраховка...

# 14
  • Мнения: X
Видно от горните коментари имам предвид без застраховка за нулиране на франшиза. В офертите на Уиз/Ренталкарс са включени само гражданска отговорност и кражба и каско с определено самоучастие(участие в размера на щета на наемателя, примерно щетата е за 1000 евро, наемателя поема примерно първите 30%, а останалото покрива застрахователя) на наемателя. Именно за да гарантират самоучастието наемодателите блокират тези големи суми.
На място се продават допълнителни застраховки, които нулират това самоучастие (т.е. ако има щета наемателя няма да дължи нищо) и покриват и огледала и гуми. Ако се купи тази застраховка на място наемодателя може/ще блокира само сума за гаранция, че колата ще бъде върната и за гориво. Както големите(без допълнителни застраховки), така и малките(със допълнителни застраховки) суми варират според, наемодател, големина на колата и. т.н.

И всъщност принципа на цените не е уикенд/седмица. А натовареност в периода. Гледайте на цените на автомобилите като на цени за лоу кост самолетен превозвач. Примерно Уиз. Т.е. няма никаква принципна логика и се следят често и внимателно. Аз лично винаги резервирам с право на отмяна и като видя по-добра оферта отменям и правя новата резервация. Като правило брокери на коли под наем (т.е. сборни сайтове като Уиз, които всъщност ползват платформата на ренталс карс, но в Уиз ползваш и 7% Уиз кредит) дават по-добри цени от самите сайтове на компанията наемодател. Но има и изключения.
Съвет. Гледайте да буквате на цял ден. Ако взимате в 12 часа, връщайте в 11,30. Ако върнете в 12,30 ще ви таксуват за цял ден заради тези 30 мин.
Винаги буквам колата от сайт, а допълнителните застраховки взимам на място от наемодателя. По-скъпи са от тези на сайта, но ще ви спестят доста проблеми в последствие при щета.
Цените на допълнителните застраховки също са различни според наемодателя и размера на колата. За техните цени можете да се ориентирате от сайтовете на самите наемодатели и да ги купите после на място.

Общи условия

Активация на акаунт