Моля за съвет от жени по отношение на моята връзка

  • 24 711
  • 194
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Здравейте, дами. Пиша Ви, защото имам нужда от съвет и странични хора, които да кажат къде греша. Абе с две думи, женско мнение.

С моята приятелка сме заедно от 5 години, аз съм на 25, тя е на 28, от 3 години живеем в Германия заедно. Нашите (моите?) проблеми са, че до като бяхме в България имаше период от една година, в които аз работех само и вземах мижава заплатка от 450 лв. Тогава тя не можеше да намери работа, живеехме в средно голям град, но все пак е трудно в България. Винаги съм се опитвал да не я лишавам от нищо, до колкото е възможно с тези пари. И на почивки сме ходили, макар и за два дена. Никога (поне съзнателно) не съм я карал да се чувства зависима финансово или по друг начин. За всеки лев съм коментирал с нея къде е най-удачно да се изхарчи, живеем заедно, нормално. В последствие аз съумях да намеря начин да дойда в Германия и веднага да започна работа за доста прилични пари. След няколко месеца (5) успях да намеря квартира, да я извикам и нея и да работим заедно. В началото и беше трудно, както на всеки човек в чужбина, но с течение на времето се свиква. Проблемът е там, че сега когато и двамата имаме добри доходи, тя много държи нейните пари да са си нейните, а моите мои. Аз плащам всички разходи по кола (в Германия това е скъпо), повечето битови разходи, което не ме бърка, разбира се, но защо тя така раздели уж семейният бюджет? Каза, че сега била независима, а не като преди. Ужким трябва да вървим в една посока, към семейство, а то като че ли се отдалечава.

Другият проблем е вечното и мрънкане и недоволстване. Винаги на всяко решение, което взема, тя намира проблем. Признавам, няколко пъти ме е предпазвала от грешки, но защо винаги трябва да е на контра за всяко нещо?

Работлива е и голяма домакиня, но много не амбициозна. Аз за това време в Германия съумях до като работя и курсове по език да мина, да завърша квалификация и сега да ми предстои още една, с която ще мога да удвоя дохода си. Тя не иска нищо, иска си същата работа, ходенки по моловете, кафенца и почивки. Да, това са нещата, които правят човек щастлив, но не трябва ли човек да се развива? А тя при всяка трудност, пречка или проблем е готова да се откаже и да почне от начало другаде. Не ме подкрепя в идеите ми, не слуша никога съветите ми. Реално погледнато трябва да е щастлива в момента, а не е. Винаги има нещо, което я прави нещастна. Дали нещо между нас е станало, дали колежка, дали кофти живота в Германия (който никак не е кофти) или всяка друга пречка, която изкача в живота на всеки човек. Това ми е непонятно отвсякъде.

Темата не е с цел да се оплача и да кажа колко ми е лоша жената, искам съвети как да променя нещата за да тръгнат, защото за в застой.

Последна редакция: чт, 06 апр 2017, 07:39 от bubanka

# 1
  • София
  • Мнения: 24 839
Мисля си, че ти очакваш от нея нещо, което тя не иска.и
Очакваш да е като теб, но тя не е.
И не виждам нищо лошо да сте различни, просто не прехвърляй върху нея собствените си желания и стремежи.

Може би, ти се държиш покровителствено и неодобрително, затова срещаш съпротивата ѝ във всичко, което демонстрираш като правилен път за напредък в живота.
От друга страна, най- после тя се е видяла с пари и е добила самочувствие на независеща от теб.
Приземи я, като ѝ кажеш, че сте равни във всичко и като така, тя трябва също да участва в разходите.
Определете си една сума, която всеки да дава и почни да я цениш като жената до теб, която те допълва, а не се състезава с теб. Peace

# 2
  • Мнения: 3 762
Животът в Германия, а и в която и да е друга държава, която не е родната, не е за всеки. Напълно е възможно тя да не е доволна, да не й харесва там и да не е това, което си е представяла, че ще бъде. Парите и кариерата не са всичко.

Някои хора не изпитват нужда от развитие и постоянно усъвършенстване, чувстват се завършени и без да се стремят непрекъснато към повече. Също може да не й е приятно да се бори и мъчи и затова да се отказва при първата пречка. (Тук не става ясно за какво не се е борила, след като те е последвала в Германия, намерила си е работа и изкарва достатъчно пари.)

Колата на името на двамата ли е и двамата ли я карате или всеки си има своя кола? Тя изобщо шофьор ли е и беше ли съгласна да купувате кола? Също, абсолютно наложително ли е да имате кола?

Например където аз живея колата е от жизнена необходимост - всичко се намира на огромни разстояния и на градски транспорт не може да се разчита. Имаме няколко коли не защото искаме, а защото няма друг начин да се придвижваме. Сестра ми живее в едно от парижките предградия, работи в центъра на града и не притежава кола. Няма нужда просто. Та ако и при вас е така, приятелката ти може да не одобрява покупката още повече щом поддържката е скъпа и да мисли, че това е неоправдан лукс.

Това с отделния бюджет за мен е необяснимо, нашият бюджет е общ и винаги е бил, но познавам хора, които си водят отделни финанси, заделят си пари за свои си работи, самостоятелни почивки, козметични операции, лодки и мотори и т.н, но си поделят общите разходи до последния цент. Ако тя не иска общ бюджет, тогава следа да направите разчет на общите сметки - наем, ток, вода, храна и всеки да си поеме неговата половина. Иначе не е справедливо към теб.

Казваш че сте заедно от пет години, не сте ли говорили за брак, деца, купуване на жилище, изобщо имате ли някакви планове за бъдещето? Пет години са достатъчно време човек да осъзнае дали иска или не да гради общо бъдеще с някого и да започне да прави стъпки в тази посока. Ако вие не сте ги направили или дори не сте се замисляли, може би е време да се изясните. Тя може да чака ти да направиш първата стъпка или да има изцяло други планове за живота си.

# 3
  • Мнения: 4 577
На мен ми изглежда, че всеки от вас иска различни неща от връзката. От това, което описваш,  приятелката ти изглежда от типа жени, които искат повече време и спокойствие за себе си и не се стремят към каквато и да било кариера развитие и израстване. Има амбициозни мъже като теб,  които това напълно ги устройва и сами търсят жена, която по-скоро създава уют и се грижи за децата и къщата. Този тип жени в същото време очакват финансовата издръжка да е предимно от мъжа, а те дори и да работят, да ползват дохода си за себе си. Какви са отношенията в нейното семейство,  ако са от този по-патриархален тип, е логично и тя да има такива възгледи. Говорили ли сте открито по тези въпроси?  За ролята на всеки от вас във връзката?  Ако обаче твоята представа за партньора до теб е по-амбициозна, независима жена, равнопоставеност в отношенията и по-смесени роли, а не чисто мъжка и чисто женска, не мисля,че дългосрочно ще ви се получат нещата.  Хората се нагаждат един към друг, не може без компромиси, но ако всеки от двамата чувства, че иска да промени основни черти от характера на другия, просто не сте един за друг.

# 4
  • Мнения: X
Относно бюджета, се присъединявам към този съвет:
Ако тя не иска общ бюджет, тогава следа да направите разчет на общите сметки - наем, ток, вода, храна и всеки да си поеме неговата половина. Иначе не е справедливо към теб.
Иначе, явно сте различен тип хора. Ти си амбициозен, тя- по-инертна. Помисли добре дали можете да съжителствате с такава разлика. Няма как да направиш от някого нещо, което той самият не е.

# 5
  • София
  • Мнения: 24 839
Аз не бих я определила като " инертна", а просто като неамбициозна.
Което не виждам защо да е недостатък, при положение че си е намерила средата, изкарва си достатъчно пари и има други интереси- извън гонене на кариера.
Всъщност, тя го допълва и ако утре решат да имат деца, няма да настане драма- кой се жертва, на кого кариерата страда.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 984
Това, че ти виждаш по някакъв начин живота, не означава, че тя споделя възгледите ти. Или я приемаш такава, каквато е, или се разделяте. Човек, който не усеща необходимост да се усъвършенства, да се квалифицира, да се бори, насила не можеш да го заставиш. А и не е необходимо, хората сме различни.
Относно финансите: отново вменяваш твоите представи за живота и очакваш тя да ги прилага. Това, че живеете заедно, не е фактор да държите парите на едно място. Какво означава общ бюджет? За мен това е подялбата на разходите и съвместното планиране на по-големите покупки. Но не и държането на пари по една сметка. Смятате средно на месец колко са ви разходите, делите на две и толкова. Вероятно има нужда и от лични пари, с които да разполага и да не дава отчет. Което не означава, че ако на теб ти се наложи, няма за известен период да поеме тя финансовата тежест.

# 7
  • Мнения: 15
Явно не съм се изразил точно. Проблемът не е в това какво учи и как се усъвършенства, това си е до желание на индивида, а по-скоро вечният негативизъм към всичко и нежеланието за справяне с какъвто и да е проблем. При всеки, дори и незначителен проблем, тя казва "Не ми харесва, тръгвам си от тука". И това не е само в Германия, и в България беше така. Целодневно мрънкане за всичко, ами мамка му, като имаш проблем, реши го, или кажи с какво да ти помогна да го решим двамата. От целодневно мърморене и мрънкане нищо не се оправя.

За деца сме говорили, имаме си плановете, но с оглед на ситуацията, вечно нещастна и негативна, започвам да се чудя има ли смисъл.

# 8
  • Мнения: 46 489
За бюджета - мен лично това много би ме притеснило. Не приемам варианта отделен бюджет, но има хора, които живеят така и са ок. Въпросът е да се съберат двама с такова мислене, иначе не виждам как ще се получи.

За другото - ти сам казваш, че жената е с голяма домакиня. Жените с такова мислене нямат желание за друго. Не можеш да имаш всичко - и домашна помощница, и кариерист. Избираш едно от двете. Има и среден, оптимален вариант, при който всеки участва във всичко.

За мрънкането - пак опира до характер, не можеш да я промениш.

Като цяло всичко опира до онова, което писах по първия въпрос - двамата трябва да са с приблизително еднакво мислене и разбиране за семейство, за да се получат нещата. Иначе единият винаги ще се чувства некомфортно и ще го избива на мисли като тези.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 054
За какво се търси съвет всъщност?
Очевидно не харесваш тази жена, не си приличате достатъчно и колкото и усилия да полагаш няма да заслужиш тя да бъде като теб. Намери си някоя, с която да си подхождате повече.

# 10
  • Мнения: 12 473
Пич, прочети се сам и се виж отстрани.
Намери си някое свястно момиче и гради семейство с него, а не с тази, с която не си щастлив.

Бояна, писали сме заедно..))

# 11
  • Мнения: 6 891
Целодневно мрънкане за всичко, ами мамка му, като имаш проблем, реши го, или кажи с какво да ти помогна да го решим двамата. От целодневно мърморене и мрънкане нищо не се оправя.
Тя не иска да си реши проблема, а просто да я изслушаш и да й съчувстваш. И най-вероятно ако не получава това от теб само се чувства по-зле.

А иначе и аз не мисля, че ти я харесваш. А щом не я харесваш такава каквато е няма смисъл от връзката ви. Тя няма да се промени и само ще хабиш нерви и време ако се опитваш ти да я промениш.

# 12
  • София
  • Мнения: 593
Авторът, да каже и той какъв домакин е 😅 Гледам, натоварена му е била програмата сигурно не пуска прахосмукачка  (за приятелката разбрахме) Whistling Ще почакам Уиш и НЧС, че така не е забавно. Joy

# 13
  • Мнения: X
Тигана да нося ли? Mr. Green

# 14
  • София
  • Мнения: 593
Уиш, само твоя е подходящ  Hug
И да не е спам, на автора му зададоха много интересни въпроси, но той не пожела  да отговори. Разбрахме само, че приятелката не е съгласна, като той взима решения Whistling

Общи условия

Активация на акаунт