Права на порасналите ни деца с ТЕЛК! (18г.+)

  • 36 690
  • 132
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 14 742
Отиди в НОИ и питай. Там най-добре ще ти обяснят. Носи ТЕЛК - овото решение.
Мисля, че има право на наследствена пенсия. Тя е освидетелствана като дете т.е. преди да навърши 18 години. Това, че не е учила не може да бъде пречка при положение, че заболяването не позволява.

# 121
  • Мнения: 2
Здравейте.
Имам един въпрос. Дъщеря ми е на 19г и никога не е работила. Дадоха й ТЕЛК 85% и ми казаха, че имала право на социална пенсия. Четох, но не можах да разбера в Пенсионното ли се подават документи или Агенцията за социално подпомагане за въпросната пенсия. Скоро ще ходя да подам документи и много ще се радвам да знам къде да отида, че се обърках .

# 122
  • София
  • Мнения: 38 117
В АСП се подават документите.

# 123
  • Мнения: 14 742
Документи за инв.пенсия се подават в НОИ. Ако досега не е вземала пенсия, е добре да отидете там. Трябва да имате банкова сметка.
В АСП се подават документи за интеграционни добавки.

# 124
  • Мнения: 2
Не бях се сетила за банковата сметка. Много благодаря.

# 125
  • Мнения: 2 796
Идете в НОИ

# 126
  • Враца
  • Мнения: 456
Пенсиите са от НОИ, обаче защо сте чакали толкова много, нашият син го пенсионираха на 16г., само че при нас процентът е 100 с ЧП, и се наложи да минем през дело за запрещаване и си отне 6 до 8 месеца, защото не можеше да се подписва и беше проблем за подаване на документите, за откриване на сметка, за всичко. Това при нас и преди 5г., надявам се сега нещата да са по-лесни. А и ако детето разбира и може да пише, няма да имате проблеми.

Това от НОИ

Кога се отпуска социална пенсия за инвалидност?

Право на социална пенсия за инвалидност имат лицата, навършили 16-годишна възраст, с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане повече от 71 на сто.

Социална пенсия за инвалидност не може да се получава заедно с друг вид пенсия, поради което, отпуснатите с начална дата от 01.01.2015 г. до 31.12.2018 г. включително се спират, а от 01.01.2019 г. не се отпускат на лица, на които е отпусната друг вид пенсия, включително и от друга държава.

Отпуснатите до 31.12.2014 г. включително, социални пенсии за инвалидност, които се изплащаха без промяна в размера им към друг вид пенсия се прекратяват служебно, считано от 01.01.2019 г. На същите лица започва да се изплаща сума в размер не по-малък от прекратената пенсия под формата на месечна финансова подкрепа от Агенцията за социално подпомагане. Лицата, които не са получавали социална пенсия за инвалидност, но имат определени от ТЕЛК/НЕЛК 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, също имат право да подадат заявление за отпускане на месечна финансова подкрепа пред Агенцията за социално подпомагане.

# 127
  • ВАРНА
  • Мнения: 295
По-точно в пенсионното. Поне за Варна са на отделни места.

# 128
  • Мнения: 3 760
Дъщеря ми става на 18 години декември месец. 12 клас е. Като завърши юни месец ли ще спрат 350  те лв.?До края на Телк ще останат 1,5 години. Ако е редовен студент какво става?
След завършване на средно образование сумата от 350 лв. се спира. Подава се документ за финансова помощ  , която е различна сума спрямо процента определен в ТЕЛК. Няма значение дали е студент или не. Ако продължи да учи висше образование има право на стипендия, право на общежитие  без класиране, освобождаване или плащане с отстъпка на семестриална такса, но може би при всеки университет да има различни условия, които трябва да проверите. Има право и на социална пенсия за инвалидност ако има над 72% ТЕЛК .

Здравейте,
какви са условията за отпускане на инвалидна пенсия след завършване на средното образование? На места пише, че се изисква една година трудов стаж, а на други места пише, че ако датата на инвалидизиране е преди навършване на 18/16 години не се...
Някой може ли да даде по-точна информация?

# 129
  • софия
  • Мнения: 2 542
Дъщеря ми става на 18 години декември месец. 12 клас е. Като завърши юни месец ли ще спрат 350  те лв.?До края на Телк ще останат 1,5 години. Ако е редовен студент какво става?
След завършване на средно образование сумата от 350 лв. се спира. Подава се документ за финансова помощ  , която е различна сума спрямо процента определен в ТЕЛК. Няма значение дали е студент или не. Ако продължи да учи висше образование има право на стипендия, право на общежитие  без класиране, освобождаване или плащане с отстъпка на семестриална такса, но може би при всеки университет да има различни условия, които трябва да проверите. Има право и на социална пенсия за инвалидност ако има над 72% ТЕЛК .

Здравейте,
какви са условията за отпускане на инвалидна пенсия след завършване на средното образование? На места пише, че се изисква една година трудов стаж, а на други места пише, че ако датата на инвалидизиране е преди навършване на 18/16 години не се...
Някой може ли да даде по-точна информация?
мъни, не мога до ти пиша на лични, защото са забранени личните ти съобщения. Пенсията се изплаща до завършване на 12 клас, т, е докрая на юни месец. След това отидох при социалните и отпуснаха нещо около 30 лв. Записа се студент и от вуза и дават 180 лева стипендия за телка.Ако работи незнам.Занесе уверение, че е редовен студент и декларира, че не работи.

# 130
  • Мнения: 3 760
gabelas17, сърдечно благодаря!
П.С. Не знам защо са ми забранени личните (аз очевидно мога да пращам), ще питам админ...

# 131
  • София
  • Мнения: 396
Ако има една година трудов стаж пенсията вече не се води социална, а за изслужено време и е по-голяма. /Същевременно, доколкото си спомням, намалиха някаква соц. добавка, няма безплатен обяд🙂/. В крайна сметка с 1 година стаж е по-изгодно. Може да вземе пенсия без стаж и когато придобие стаж да подаде ново заявление.

# 132
  • Мнения: 1 176
Пенсията зависи и от % инвалидност. От 50% до 70.99% мисля, че без трудов стаж не отпускат.https://www.noi.bg/fizicheski-lica/pensii-bg/trudova-deinost-pri … bshto-zabolqvane/

Общи условия

Активация на акаунт