Преференции за майки в държавата, в която сте?

  • 6 253
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 804
Един допълнителен въпрос (по "моята" част  Grinning)

Има ли и какви преференции/улеснения за кърменето на държавно и на локално (по фирмите, съответно малки или големи) ниво?

В България по закон (чл. 166 от КТ) майката с дете под 1 година, която работи, има право на 2 часа на ден в работно време, за да кърми детето си (под 8 месечна възраст) и след навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето (т.е. няма горна граница), но малко майки знаят това, да не говорим, че в частните фирми невинаги е възможно да се осъществи. Определено няма политика за насърчаване на кърменето (разбирай изцеждане) на работното място по големите фирми така, както съм чела, че има в Англия и САЩ, примерно.

# 16
За Италия нещата стоят горе-долу по следния начин:

- платено майчинство (задължително) - 5 месеца; 2 месеца преди термина и 3 след раждането, или 1 месец преди термина и 4 месеца 4 след раждането (зависи от каква работа вършиш и дали се развива нормално бременноста). В пове4ето слу4аи се плаща 100% от заплатата

- платено майчинството (9 или 8 месеца) като получаваш 30% от заплатата си, ако решиш да си гледаш детето в къщи до навършване на 1 година на детето.

Ако решиш да се върнеш на работа преди навършване на една година на детото, имаш право на намалено работно време (до навършване на 1 година на детето) с два 4аса (води се за кърмене). Ако са близнаци намалението е 4 4аса.

- детски кухни не съм чула да има.
- яслите приемат деца от 3 4 месеца до 3 годинки.
- работното място се пази до навършване на 1 година на детето.

Условията за майчинство зависят от трудовото споразумение т. е. трябва да имаш договор за постоянна работа.

# 17
  • Мнения: 768
Един допълнителен въпрос (по "моята" част  Grinning)

Има ли и какви преференции/улеснения за кърменето на държавно и на локално (по фирмите, съответно малки или големи) ниво?

В България по закон (чл. 166 от КТ) майката с дете под 1 година, която работи, има право на 2 часа на ден в работно време, за да кърми детето си (под 8 месечна възраст) и след навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето (т.е. няма горна граница), но малко майки знаят това, да не говорим, че в частните фирми невинаги е възможно да се осъществи. Определено няма политика за насърчаване на кърменето (разбирай изцеждане) на работното място по големите фирми така, както съм чела, че има в Англия и САЩ, примерно.

Знам че във Франция майката може да подаде официално молба за съкращаване леко на работното и време за да кърми детето- няма гаранции ,че ще бъде удовлетворена. А майчинството е 10 седмици след раждането. Статистически по тази или друга причина французойките не кърмят или кърмят много малко. В болницата веднага след раждането ти предлагат хапче да не идва кърмата ако не искаш да кърмиш.

# 18
В Италия както писах по нагоре майката с дете под 1 година, която работи, има право на 2 часа на ден в работно време, за да кърми детето си (може да го използва или преди да отиде на работа, или да се прибере по рано. В слу4ай на близнаци 4асовете са 4, като може да се разделят между двамата родители....

# 19
  • Мнения: 1 860
В Италия както писах по нагоре майката с дете под 1 година, която работи, има право на 2 часа на ден в работно време, за да кърми детето си (може да го използва или преди да отиде на работа, или да се прибере по рано. В слу4ай на близнаци 4асовете са 4, като може да се разделят между двамата родители....


Ох извинявай ама ми стана много смешно-как да си разделят времето за кърмене двамата родителя?Таткото какво по точно прави? newsm78

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 804
Може би да храни с изцедена кърма?

# 21
  • Мнения: 1 860
 Най-вероятно е така,обаче ох така ми стана веселко...

# 22
  • Мнения: 34
Тук има доста неща за майките в Германия http://www.uni-tuebingen.de/uni/qqp/muschutz.html

# 23
  • Мнения: 2 567
За кърменето работодателят е задължен през първата година да отпуска 2 паузи от по 30мин или 1 от 1 час дневно. При работно време, надвишаващо 8 часа на ден- 2 паузи от по 45мин или 1 от 90мин. Тези почивки могат да служат и за цедене на кърма. Органите за надзор могат дори в определни случаи да задължат работодателя да осигури и помещение за кърмене, както и да определят времето, пдоължителността и мястото на кърмене.

# 24
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
За Италия нещата стоят горе-долу по следния начин:

- платено майчинство (задължително) - 5 месеца; 2 месеца преди термина и 3 след раждането, или 1 месец преди термина и 4 месеца 4 след раждането (зависи от каква работа вършиш и дали се развива нормално бременноста). В пове4ето слу4аи се плаща 100% от заплатата

- платено майчинството (9 или 8 месеца) като получаваш 30% от заплатата си, ако решиш да си гледаш детето в къщи до навършване на 1 година на детето.

Ако решиш да се върнеш на работа преди навършване на една година на детото, имаш право на намалено работно време (до навършване на 1 година на детето) с два 4аса (води се за кърмене). Ако са близнаци намалението е 4 4аса.

- детски кухни не съм чула да има.
- яслите приемат деца от 3 4 месеца до 3 годинки.
- работното място се пази до навършване на 1 година на детето.

Условията за майчинство зависят от трудовото споразумение т. е. трябва да имаш договор за постоянна работа.

малко уто4нение : в по_голямата 4аст се плаЩа 80%, а не 100%. Само някой държавни или големи международни фирми плаЩат 100%, поемайки 20% та разлика (80_те ги  отпуска държавата 4рез осигуровките).
от 6 до 9 месец 30%, после до 12м. ниЩо...
и да кажем 4е това е, Щото тука детски няма (освен т.нар. ассени фамилиари, които, са някаква смеШка, дават се според дохода и при един леко над средния доход нямаШ право, ако и двамата са лаворатори аутономи пак нямаШ право, ако само единият е лавораторе аутономо, дохода, на работеЩия на договор трябва да е мин 70% от обЩия семеен доход...)

# 25
  • Мнения: 907

платеното майчинство е 3 месеца, като се получава цялата 3аплата 3а то3и период

80% е гарантирано от закона, но в зависимост от условията на работодателя, може и 100% да получаваш, както и 6 мес. да ти е платено напр.

# 26
  • Мнения: 417
Здравейте и от мен!
Мога само цаст от вапросите да засегна, тъйкато все оше не сам майка.
В Канада, и по-спецялно British Columbia, за да се възползваш от майцинство няма знацение колко време си на конкретна длъжност. Майцинството е 17 седмици. Може да се напусне 11 седмици преди раждането и трябва да се стои по майцинсво до 6 седмици след раждането. Това може да се удалжи ако има докторско нареждане, це неможе да се жърне на рабора майката.След този период се връща на съшата или подобна.
След 17-те седмици, майката си взима т.нар. "родителска отпуска", в продължение на 35 поредни седмици от общо 52. Не съм убедена какво става със заплащането, но мисля, це не са платени тези 35 седмици. "Родителската отпуска" може да бъде разделяна между майката или таткото на новороденото.
По отношение на детски градини и ясли ..... цувала сам, це са много скъпи. В многото слуцаи родителите на бебетата са без бабо-дядовска подкрепа и единият родител остава да гледа детето, защото само едната заплата отива за покриване на яслите. Отделно, це те работят до, примерно, 3 следобяд.
Предполагам това дава и малко разлицна информация.

Като тръгна да раждам сигурно ще имам по-конкретни данни.

Поздрави!

# 27
  • Мнения: 104
Винаги съм се чудела как оцеляват хората тук/USA/ с повече деца.Тази система ме раздели с моето слънчице/за кратко де/,но аз така и си страдам,защото не можах да намеря градина под 600 $.Сега ще ходи при баба си в Бг,за да мога аз да залегна на английския и после да поуча малко.Момичета,много ми е тежко без бебо,вече незнам дали правилно постъпвам .Но така или иначе това не е държава за малки деца или бедни родители:)

# 28
  • Italia
  • Мнения: 4 492
За Италия нещата стоят горе-долу по следния начин:

- платено майчинство (задължително) - 5 месеца; 2 месеца преди термина и 3 след раждането, или 1 месец преди термина и 4 месеца 4 след раждането (зависи от каква работа вършиш и дали се развива нормално бременноста). В пове4ето слу4аи се плаща 100% от заплатата

- платено майчинството (9 или 8 месеца) като получаваш 30% от заплатата си, ако решиш да си гледаш детето в къщи до навършване на 1 година на детето.

Ако решиш да се върнеш на работа преди навършване на една година на детото, имаш право на намалено работно време (до навършване на 1 година на детето) с два 4аса (води се за кърмене). Ако са близнаци намалението е 4 4аса.

- детски кухни не съм чула да има.
- яслите приемат деца от 3 4 месеца до 3 годинки.
- работното място се пази до навършване на 1 година на детето.

Условията за майчинство зависят от трудовото споразумение т. е. трябва да имаш договор за постоянна работа.

малко уто4нение : в по_голямата 4аст се плаЩа 80%, а не 100%. Само някой държавни или големи международни фирми плаЩат 100%, поемайки 20% та разлика (80_те ги  отпуска държавата 4рез осигуровките).
от 6 до 9 месец 30%, после до 12м. ниЩо...
и да кажем 4е това е, Щото тука детски няма (освен т.нар. ассени фамилиари, които, са някаква смеШка, дават се според дохода и при един леко над средния доход нямаШ право, ако и двамата са лаворатори аутономи пак нямаШ право, ако само единият е лавораторе аутономо, дохода, на работеЩия на договор трябва да е мин 70% от обЩия семеен доход...)


Виждам,4е feiam е направила съЩото уто4нение,за което мислех да пиШа и аз  Peace
Една малка скоба: ориентировъ4но детската ясла струва към 350 евро на месец
А за градина аз ли4но плаЩам по 120 евро на мес.

# 29
  • Мнения: 1 425
Ава е написала за Швейцария, но сигурно става въпрос в кантон Цюрих. Тук в кантон Берн майчинството е 14 седмици и се плаща 80% от последната заплата. Годишната отпуска не се реже, остава си същата (аз имам 4 седмици отпуск). Неплатено майчинство съм чувала, че има и е една година. Майката има право да кърми в работно време, като тези часове се пишат като изработени. Ако майката напуска работното си място, за да кърми, тогава се смята половината време за изработено. Детските за кантон Берн са 160 франка.
Работодателят няма право да те уволни от момента в който е разбрал за бременността.

Детската градина - Kindergarten - започва от 6 години, но ако има място взимат и петгодишни, тя е безплатна. Другите градини - Kinderkrippe са за деца от 0 до 7 години и се плащат. Но държавата субсидира родителите - поема им част от разходите, според техните доходи. Също има и Tagesmutter, каквато съм аз и също е платена, но родителите плащат пак според доходите. Частните ясли струват 100 франка на ден.

Общи условия

Активация на акаунт