Храни при непоносимост към глутен и краве мляко

  • 16 090
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 442
Здравейте, мами!
Първо се извинявам, ако темата, която пускам не е в правилната група. Сега по същество...
Синът ми е на година и три месеца. Преди два дни му правихме изследвания за хранителни алергии. Оказа се, че  има непоносимост към глутен и краве мляко. Търсих рецепти за безглутенов хляб за хлебопекарна, но тук намерих две, при които не е посочено количеството брашно, което се използва. Доверих се на книжката с рецепти за хлебопекарна, но хляба стана ужасен. Вътре е като суров, тестян и не става за нищо. Смесих еднакви количества царевично брашно,оризово, брашно от елда и от просо, може би трябваше да е друго съотношението между тях. Програмата, която използвах е за безглутенов хляб. Не знам къде ми е грешката, понеже съм начинаеща във всичко това. Ще бъда благодарна за всякакви съвети и рецепти, не само за хляба, а за каквото се сетите. Например с какво заменяте краве сиренето, тъй като нас вече ни объркаха няколко пъти.Веднъж казаха козе сирене, после не може козе сирене. След това свежо биволско, после и такова не можело ... И общо взето такова е положението с всичко,кото трябва да заменя. Още веднъж благодаря предварително на всички, които се включат в темата!

Последна редакция: сб, 15 апр 2017, 18:13 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: X
 За глутенът не знам точно - аз лично бих заместила хляба и тестените изделия с консумация на кафяв ориз. Относно сиренето - защо търсите заместител? Не може ли просто да спре с консумацията на млечни продукти?

 Може да се направи нахутено тофу, с което да се замени сиренето и бадемово мляко вместо краве.

# 2
  • Мнения: 442
Благодаря Ви, много! За сиренето търся заместител, понеже обича много попара със сирене и всяка сутрин си я хапваше, а сега не мога да му я приготвям. Отделно му правех питки, баница или нещо друго, чиято рецепта съдържа или кисело мляко, или сирене, та се надявах да мога да заменя с нещо подходящо.

# 3
  • Мнения: X
 Мисля си, че ще трябва да измислите нови храни, които да му станат любими. Може би някоя дама ще има идеи, но аз не се сещам как да се направи попарка или нещо тестяно без глутен и мляко. В попарката има и сухар, и сирене, и масло - все неща, които не може да яде. Дори едно от тях да замените, другите едва ли ще успеете и вкусът няма да е същият. Помислете по-скоро за нов вид хранене, нови любими храни, които да откриете.

# 4
  • Мнения: 12 644
Разходи се по магазините.  И в интернет.  Има безглутенови брашна, бисквити, оризово мляко.   Мой опит - с мая нищо не става, правя със сода.

# 5
  • Мнения: 442
Благодаря Ви. Най- вероятно ще започна с изпробването на нови рецепти, пък дано нещо ми се получи сполучливо и да му хареса. Ще се радвам, ако някоя мама сподели някоя изпитана рецепта без глутен и без краве мляко,както и техните производни.
Още веднъж благодаря, хубави празници пожелавам!

# 6
  • Мнения: 11 234
Здравейте, нека започна малко отдалеко. Майка съм на 11 годишно дете с алергия към мляко, цитруси, моркови, прах ....

На година и 3 месеца имунната система е да си кажем лаически - ШАШАВА. Тестовете за алергия са почти недостоверни. Би могло да се определят като ориентировъчни.
Вероятността да сте алергични към глутен и краве белтък е много ниска.  

Как е направен теста? С драскане или кръвен?
Как се изразява алергията?

Имам лоша новина - лекарите не ви казват, че след като успеете да намерите режим, в който няма установените алергени шашавата имунна система ще нарочи други храни и материали към които да реагира. Трябва лечение на имунния отговор паралелно с ограниченията. Ако до сега реакцията е била кожна драстичното премахване на алергените може да премести алергията като астма. Страшно а!  Cry

Като начало не променяйте режима драстично дори и да давате с малки прегрешения храна.
Козите продукти не са препоръчителни САМО АКО ИМАТЕ НЕПОНОСИМОСТ КЪМ ЛАКТОЗА. Ако имате алергия към краве или овчи белтък спокойно можете да давате кози продукти. Техният белтък е коренно различен, както и разпада и имунния отговор към него. Само, че в търговската мрежа НЯМА чисти кози продукти. Пише, че продукта е козе, а вътре има примеси. Ще се наложи да намерите хора, които да ви дават мляко и да си квасите кисело мляко и да си варите и съхранявате прясно, като можете да опитате да си правите и сиренце Simple Smile Ние си имаме една баба, която ни прави и продава. Важно е в киселото мялко да не слага сирище. Реакцията към сготвените белтъци е много по-добре отколкото към непреработените. Затова ползвайте кози продукти предимно сготвени. прясно мляко, кремчета, таратор - ограничете.

Ако положението е зле /имате обриви и рани/ се минава на седмичен режим на картофки, свинско месо, пуешко, заешко, ориз, царевичен хляб. Разгледайте мексиканската и китайската кухня - те са безглутенови такива. Банан, тиквички, карфиол, броколи, ябълка, чушки и краставици /но в този сезон са само нитрати/. БЕЗ ПОДПРАВКИ освен сол. Не е трудно като си направите меню. Има вкусни манджи.

Пилешко месо НЕ СЕ ЯДЕ освен ако не сте убедени, че не е с антибиотици т.е. домашно.
Шоколада т.е. какаото е силен алерген.
Доматите са алерген, който провокира отделяне на големи количества хистамин.
Спанака предизвиква отделяне на хистамин.
Яйцата няма как да не са алерген ако имате глутенова и белтъчна непоносимост. Затова не може да ги давате пържени и варени, а само добре сготвени и термично обработени.

След като овладеете със стриктната диета положението с обривите започвате да давате ЕДИН нов продукт в продължение на 3 до 7 дни. КАо няма влошаване значи може да го ядете и него. Лесно е да се напише но е трудно да се поддържа стриктен режим. Макар на година и 3 да е направо песен през 10 годишно съпротивляващо се и плачещо дете. Сега ще осъзнаете колко храна се рекламира и сърцето ще ви боли когато детето иска да опита, а вие казвате НЕ  Cry

Няма как да продължите да се храните дори и подобно на това, което сте давали до сега. Приемете го, колкото и да е тъжно и неприятно. Баничка, попара, закусчици ... ще трябва да промените нещата

Реално обаче това не е лечение. След 8 години борба мога отговорно да кажа, че лекарите не знаят как да помогнат. Всеки дава съвети и забрани какво ДА НЕ ЯДЕ и накрая на моето дете остана да яде само пъщарнак  Laughing Никой не казва "Ето това е пълноценно хранене за едно растящо дете! Така се хранете!". Въобще на тях не им пука как гледа детето като има РД в колектива му и всички ядат торта, а то ГЛЕДА. Не им пука, че расте чувствайки се различно и болно. Вие ще трябва да го му помогнете и за това - да израсте И психически здраво.

Сега за лечението. Минете моментално на лечение с хомеопатия. Ако сте с късмет ще улучите правилния лекар веднага, но на нас ни отне години в търсене и плащане на поредните 50 - 100 - 150 лв. за поредното светило. Моя опит е, че класическата хомеопатия е доста силна и мощна и ИМА странични ефекти. При моето дете стартира ранен пубертет. Затова предпочитам боаронската, която действа по-бавно но напълно безопасно.

При вас 100% има пропускливост на червата. При повечето деца се отключва след диария или ваксина. Прочетет за лечение с костен бульон. Резултат обаче ще имате след години пиене на бульона.

Относно ваксините - те влошават МНОГО положението. Затова в зависимост от състоянието на детето преценете дали а ги поставяте. При моята дъщеря след ваксина направена с противоалергична подготовка направи 6 месечна диария със кръв и слуз. От тогава алергиите са някакво чудо Sad

Има хиляди неща, но ако се сетите питайте. С времето ще намерите вашия режим  Peace
Горе главата!

# 7
  • Мнения: 12 644
http://vkusnosbety.blogspot.bg/2015/02/gluten-free-banana-muffins-with.html

По тази рецепта съм правила сполучливи  мъфини, без всичките подправки, шоколад - май само банани, олио и брашно.  Специалното брашно без глутен. 
Яйца яде ли?

# 8
  • Мнения: 442
Здравейте, нека започна малко отдалеко. Майка съм на 11 годишно дете с алергия към мляко, цитруси, моркови, прах ....

На година и 3 месеца имунната система е да си кажем лаически - ШАШАВА. Тестовете за алергия са почти недостоверни. Би могло да се определят като ориентировъчни.
Вероятността да сте алергични към глутен и краве белтък е много ниска.  

Как е направен теста? С драскане или кръвен?
Как се изразява алергията?

Имам лоша новина - лекарите не ви казват, че след като успеете да намерите режим, в който няма установените алергени шашавата имунна система ще нарочи други храни и материали към които да реагира. Трябва лечение на имунния отговор паралелно с ограниченията. Ако до сега реакцията е била кожна драстичното премахване на алергените може да премести алергията като астма. Страшно а!  Cry

Като начало не променяйте режима драстично дори и да давате с малки прегрешения храна.
Козите продукти не са препоръчителни САМО АКО ИМАТЕ НЕПОНОСИМОСТ КЪМ ЛАКТОЗА. Ако имате алергия към краве или овчи белтък спокойно можете да давате кози продукти. Техният белтък е коренно различен, както и разпада и имунния отговор към него. Само, че в търговската мрежа НЯМА чисти кози продукти. Пише, че продукта е козе, а вътре има примеси. Ще се наложи да намерите хора, които да ви дават мляко и да си квасите кисело мляко и да си варите и съхранявате прясно, като можете да опитате да си правите и сиренце Simple Smile Ние си имаме една баба, която ни прави и продава. Важно е в киселото мялко да не слага сирище. Реакцията към сготвените белтъци е много по-добре отколкото към непреработените. Затова ползвайте кози продукти предимно сготвени. прясно мляко, кремчета, таратор - ограничете.

Ако положението е зле /имате обриви и рани/ се минава на седмичен режим на картофки, свинско месо, пуешко, заешко, ориз, царевичен хляб. Разгледайте мексиканската и китайската кухня - те са безглутенови такива. Банан, тиквички, карфиол, броколи, ябълка, чушки и краставици /но в този сезон са само нитрати/. БЕЗ ПОДПРАВКИ освен сол. Не е трудно като си направите меню. Има вкусни манджи.

Пилешко месо НЕ СЕ ЯДЕ освен ако не сте убедени, че не е с антибиотици т.е. домашно.
Шоколада т.е. какаото е силен алерген.
Доматите са алерген, който провокира отделяне на големи количества хистамин.
Спанака предизвиква отделяне на хистамин.
Яйцата няма как да не са алерген ако имате глутенова и белтъчна непоносимост. Затова не може да ги давате пържени и варени, а само добре сготвени и термично обработени.

След като овладеете със стриктната диета положението с обривите започвате да давате ЕДИН нов продукт в продължение на 3 до 7 дни. КАо няма влошаване значи може да го ядете и него. Лесно е да се напише но е трудно да се поддържа стриктен режим. Макар на година и 3 да е направо песен през 10 годишно съпротивляващо се и плачещо дете. Сега ще осъзнаете колко храна се рекламира и сърцето ще ви боли когато детето иска да опита, а вие казвате НЕ  Cry

Няма как да продължите да се храните дори и подобно на това, което сте давали до сега. Приемете го, колкото и да е тъжно и неприятно. Баничка, попара, закусчици ... ще трябва да промените нещата

Реално обаче това не е лечение. След 8 години борба мога отговорно да кажа, че лекарите не знаят как да помогнат. Всеки дава съвети и забрани какво ДА НЕ ЯДЕ и накрая на моето дете остана да яде само пъщарнак  Laughing Никой не казва "Ето това е пълноценно хранене за едно растящо дете! Така се хранете!". Въобще на тях не им пука как гледа детето като има РД в колектива му и всички ядат торта, а то ГЛЕДА. Не им пука, че расте чувствайки се различно и болно. Вие ще трябва да го му помогнете и за това - да израсте И психически здраво.

Сега за лечението. Минете моментално на лечение с хомеопатия. Ако сте с късмет ще улучите правилния лекар веднага, но на нас ни отне години в търсене и плащане на поредните 50 - 100 - 150 лв. за поредното светило. Моя опит е, че класическата хомеопатия е доста силна и мощна и ИМА странични ефекти. При моето дете стартира ранен пубертет. Затова предпочитам боаронската, която действа по-бавно но напълно безопасно.

При вас 100% има пропускливост на червата. При повечето деца се отключва след диария или ваксина. Прочетет за лечение с костен бульон. Резултат обаче ще имате след години пиене на бульона.

Относно ваксините - те влошават МНОГО положението. Затова в зависимост от състоянието на детето преценете дали а ги поставяте. При моята дъщеря след ваксина направена с противоалергична подготовка направи 6 месечна диария със кръв и слуз. От тогава алергиите са някакво чудо Sad

Има хиляди неща, но ако се сетите питайте. С времето ще намерите вашия режим  Peace
Горе главата!



Благодаря Ви от сърце за всичко написано и споделено. Половината неща не ги знаех, че дори повече от половината. Теста му беше направен,чрез вземане на кръв от пръстчето. А самата непоносимост се изразява в кожни обриви ( които е получавали при прием на антибиотик и подуто, твърдо коремче ( подутото коремче обаче не е всеки ден ).
Четох, че на тази възраст наистина много относително това.
Наистина в момента всичко ми се вижда много трудно и сложно. А това, за което споменахте, как детето гледа, докато приятелите му си хапват торта...просто не знам какво да кажа, тъжно е...
Ще проуча за добър хомеопат, дано успея да намеря във Варна такъв.
Ще препрочитам поста Ви, тъй като има доста полезна за мен информация.

При Вашето детенце,има ли възможност този проблем да изчезне с времето?

# 9
  • Мнения: 442
http://vkusnosbety.blogspot.bg/2015/02/gluten-free-banana-muffins-with.html

По тази рецепта съм правила сполучливи  мъфини, без всичките подправки, шоколад - май само банани, олио и брашно.  Специалното брашно без глутен. 
Яйца яде ли?

Много благодаря за рецептата, не можете да си представите колко ми е полезна. По принцип яде, гастроентероложката не ми каза нищо за яйца ( тя не ми каза нищо кой знае какво за диетата като цяло, освен да изключа алергените от менюто, но насоки почти никакви) Сега четох по горния пост на една мама,  която ми обясни някои неща. Ако са добре сготвени и термично обработени, няма проблем.

# 10
  • Мнения: 12 644
При моята й яйцата бяха изключени.  Голям зор беше да я опазя по градинките  от щедро черпещи със  солети. Ама те са био-, еко-, не знам какво си. 

# 11
  • Мнения: 442
При моята й яйцата бяха изключени.  Голям зор беше да я опазя по градинките  от щедро черпещи със  солети. Ама те са био-, еко-, не знам какво си. 

Без яйца също е много трудно. А как се опазва дете поплощадките, направо не знам...

# 12
  • Мнения: 11 234
Правите в къщи заместители и си носите  Peace

След като свикнете с мисълта ще се мобилизирате и ще намерите страхотни рецепти, меню и вкусотии дето другите деца ще искат от вас по площадките Simple Smile И машина за сладолед си имаме и солети правим и биквитки и какво ли не. Да живее интерента - рецепти има безброй. Даже имам спомен, че тук в този форум има тема за децата с глутенова непоносимост - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=594754.840;topicrefid=20, предполагам и рецепти се разменят.

Като започнете да четете етикетите на храните, които до сега сте купували ще разберете, че е по-добре че не ги давате. То в тях има повече Е-та, подобрители и някакви странни наименования, отколкото продукти, за сладкиши. Simple Smile

С картофи можете да направите поне 1000 неща Simple Smile

Състоянето на детето е много добро ако проблема е само коремче и обрив при антибиотик /което може да е обрив КЪМ антибиотик/. Подутото коремче може и да са газове като реакция от храна дори и без алергичен компонент.

# 13
  • Мнения: 442
Правите в къщи заместители и си носите  Peace

След като свикнете с мисълта ще се мобилизирате и ще намерите страхотни рецепти, меню и вкусотии дето другите деца ще искат от вас по площадките Simple Smile И машина за сладолед си имаме и солети правим и биквитки и какво ли не. Да живее интерента - рецепти има безброй. Даже имам спомен, че тук в този форум има тема за децата с глутенова непоносимост - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=594754.840;topicrefid=20, предполагам и рецепти се разменят.

Като започнете да четете етикетите на храните, които до сега сте купували ще разберете, че е по-добре че не ги давате. То в тях има повече Е-та, подобрители и някакви странни наименования, отколкото продукти, за сладкиши. Simple Smile

С картофи можете да направите поне 1000 неща Simple Smile

Състоянето на детето е много добро ако проблема е само коремче и обрив при антибиотик /което може да е обрив КЪМ антибиотик/. Подутото коремче може и да са газове като реакция от храна дори и без алергичен компонент.


Да, така е. Като всяко ново нещо е. В началото се притеснявам, после може би ще свикна с мисълта.
Благодаря за линка, ще погледна задължително.
Между другото той наистина имаше обрив от антибиотик. Последните два месеца лежахме в болница два пъти и беше тъпкан поне с 6, 7 вида антибиотик. Сменяха го понеже получи обрив и лекарите се притесняваха, че е алергична реакция към съответния антибиотик. За стомахчето първоначално казаха, че е от ориза,който е ял и всъщност, заради това ни изпратиха на ехограф и последваха изследвания за хранителни алергии.

На моменти мисля, че точно тези антибиотици отключиха тази непоносимост към глутен и краве мляко, защото той ги консумира от половин година и не е имало проблеми, или поне аз не съм забелязала нещо притеснително.

Друго, което забелязвам е, че му къркорят червата нощем. Не знам дали може да има връзка с непоносимостта към гореспоменатите.

# 14
  • Мнения: 11 234
Червата са много по-важни отколкото можем да си представим. В тях е разположен апарата, създаващ имунитета. Тяхната пропускливост определя ще има ли алергия или не.

Чревното здраве гарантира ОБЩО здраве.

Хората смятат, че като приемат пробиотици и правят нещо за червата си. Това обаче е просто недостатъчно. Трябва цялостно лечение на червата, изграждане на лигавицата, противопаразитни храни чат - пат.

Ако реагирате на антибиотици то тогава имате дисбактериоза. Някой изписа ли пробиотик?

Общи условия

Активация на акаунт