Ненаддаване на бебе - включено АМ, как да се върнем само на кърма?

  • 2 720
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 169
Привет,
Аз съм нова мама, на едномесечен момък. Роди се 3 кг, изписаха ни след 3 дни 2,8.кг. Кърмехме се изключително, на поискване. Мислех, че всичко е ок, докато на 14-тия ден ни претеглиха и се оказа,че не е наддал изобщо. На 12-тия ден през нощта дадохме малко АМ, защото не можа да заспи от рев, на 13 пак дадохме 1 или 2 пъти след като не успяхме да го успокоим по никакъв начин. До тогава акото беше все тъмно зелено, чак след АМ се появи златистото. Педиатърката каза,че се е наял и е затова е взел да ака с правилния цвят. Препоръча ни след кърмене(по 5 мин на гърда! за мен е много малко, оставям го докато си иска на гърдата, след това давам и другата), да давам и АМ- да приготвям 2-3 лъжички и той да пие колкото иска. И наистина детето си иска, след това си заспива. След една седмица си на този режим си върна рожденото тегло.
Страхувам се ,че щом не му е стигала кърмата ми в началото, с даването на АМ вече съвсем ще спре. Понякога се изцеждам след като съм го хранила, от бебо гърдите ми омекват като мекици, с помпата от двете успявам да извадя 20-30мл.  От началото хапвам жито, зелени храни, ям кисело мляко и ябълки, пия лактогонни чайове.
Първите 2-3 дни вкъщи бях с твърди гърди и дори замразих малко кърма, след това бебето ме изцеждаше и си мислех, че вече сме се поурегулирали в количеството, нужно на бебо, в количеството, което произвеждам.
Искам да продължа да го кърмя, какво да правя, за да не ми спре кърмата скоро. Искам да спра с даването на шишето, но и бебето ми да расте здраво, ужасно е да чуеш, че малкото човече, което толкова обичаш, не е наддало изобщо!

П.С Бебето суче добре, не мисля,че има проблем в него, веднага след раждането ми го сложиха на гърда и още тогава засука много хубаво. АМ давам с Медела Калма, при нея трябва да суче активно, за да пусне мляко, надявам се поне това да помогне да се запази сукателния му рефлекс. Продължава да суче от мен, гърдите ми омекват съвсем след него, по-скоро няма достатъчно в тях. Всеки съвет ще е от полза. Благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 611
Съчувствам ти, при нас беше точно същото - уж на поискване, уж по много време на гърда, стимулация с всякакви храни, напитки и масажи, но се оказа, че детето спада на тегло. Аз нямах сили да се боря за повече кърма, защото в своите очи бях направила всичко както трябва, и се отказах от кърменето. Може би трябваше да упорствам повече, но ключът към активирането на лактацията е почти изключително кърмене, а не можех да търпя детето ми да стои гладно и да слабее. А за цедене и успоредно даване на АМ от шише нямах нерви, бях решила - или само от гърда, или няма да правя гимнастики и минаваме на АМ. Не съжалявам за решението си към онзи момент, защото го взех при определени обстоятелства, част от които беше и психическата ми стабилност. Със следващо дете вероятно ще съм по-настоятелна, но да не се заричам. Съветвам те да се свържеш с консултант по кърмене, за предпочитане - платен. Успех и ти пожелавам на първо място бебчето ти да расте здраво и безгрижно!

# 2
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Честито бебче! Скъсяване на интервалите между кърменията, цедене след кърмене, постепенно намаляване на количеството добавка, приемане на лактогонен чай и храни - сурови ядки, лук, шарена сол със сминдух (или запарка от сминдух, ако нямате проблем с щитовидната жлеза)...спокойствие, избягване на стрес, включително доброжелателни съвети, че само с кърмене не става, почивка, гушкане с бебето. Педиатърката има странни расъждения за цвета на акото, както и препоръки за кърмене по само 5 минути на гърда, което го постигат някои бебета и то след 4 месец!!! Акото може да е зелено от претопляне, от нещо, което сте яла и т.н. Важно е да следите пелените да се пълнят редовно от двете страни, бебето да е спокойно, да не се оспива твърде, да е с хубав за възрастта си тен (понякога се лющят като гущери и е нелогично да се използва изразът „хубав тен”...Simple Smile. Като цяло, комкото повече и по-често се изпразват гърдите, толкова по-често и повече ще се образува кърма. Търсенето определя предлагането, процесът траен около седмица. Бебчето е малко и може още да няма сили, за това не позволявайте паузи повече от 2-3 часа денем, а нощем - 3-4 часа. Винаги предлагайте първо двете гърди, може да ги изредувате няколко пъти, ако бебето има търпение, след това шише. Ако писне скоро, пак направете същото. В началото може да е малко трудно, но с малко упорство могат да се случат нещата. Преди кърмене може да слагате топъл компрес на гърдите. Пийте много течности.
Разгледайте блога на хедра, много е полезен. Може да потърсите консултант по кърмене или да посетите среща на ЛЛЛ във вашия град, ако има. Книгата „Книга за кърменето” на Хана Лотроп на мен ми беше много полезна. Тук във форума има голяма библиотека, както и отделна тема „Бързи въпроси и отговори на тема кърмене”, в която всеки е готов да сподели опита си. Има и консултантска тема, в която пишат консултанти по кърмене.
Повярвайте и ще се справите! В началото може да е малко трудно, но не се предавакйте, нужно е малко търпение, воля, самоувереност и кураж; вглеждайте се в сигналите на бебето внимателно, вие най-добре може да усетите от какво има нужда и нещата ще се наредят лека полека!  Hug
П.П. Не е изключен и вариант да си поддържате смесено хранене. Някои майки така успяват, при други обаче кърмата намалява. Важното е да не се взимат фанатизирани решения за сметка на здравето на бебчето. Т.е. няма да сте лоша майка, ако не се получи с кърменето, въпреки опитите ви. bouquet

# 3
  • Мнения: 2 837
Щом искаш да кърмиш, ще трябва да започнеш да се изцеждаш след кърмене. Много е важно гърдите ти да се стимулират и ако бебето не суче добре на този етап, изцеждането е другият вариант. Изцедената кърма можеш да даваш като добавка.
Много е важно, за да засуче детето, да е поставено правилно на гърда: http://www.podkrepazakarmene.com/biologichna-poza-617.html
Според мен е добре да се обадиш на консултант по кърмене от НАПК или ЛЛЛ, той ще даде по-конкретни и точни насоки.

# 4
  • Мнения: 169
Благодаря за милите думи и подкрепата. Пиша какво е развитието в случай, че може да е от полза на други майки- след като включихме АМ, бебчо започна да наддава, за 1 месец качи 1 кг от изписването. За щастие успях да увелича количеството кърма и в момента добавките АМ са намалени значително(понякога ги прескачаме, а когато даваме шишенце, количеството е по-малко).
Ключова роля изигра бирената мая, от всички лактогонни средства, основно тя помогна. Продължавам да я пия и да давам  на бебчо да суче често и да се изцеждам. Успях на всички, които искат да кърмят своите съкровища.

Общи условия

Активация на акаунт