Когато кажа НЕ се смеят

  • 3 412
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 276
Здравейте, моля за съвет от по-опитните мами тук. Близнаците ми са вече на 1 коригирана годинка и са доста палави и игриви. Разбират и двамата много, особено дъщеря ми тя вече знае имената на почти всички играчки и предмети наоколо, прости команди като покажи това или донеси онова и т.н. Но единственото, което не разбират или поне не по начина, по който на мен ми се иска е когато кажа  НЕ, т.е. не прави това. Когато кажа НЕ те дори го възприемат като покана да правят още по-настървено това, което забранявам. Ако повиша тон и се ядосам дори става по-зле. Стигна се дотам, че дъщеря ми например удря брат си и се обръща към мен с усмивка, чакайки моята реакция. Той започна да го прави същото. Установих, че ако ги игнорирам има по-голям шанс да престанат да правят това, което не искам, отколкото ако кажа НЕ или изобщо реагирам по някакъв начин, но това не е решение.

Кажете ми аз ли нещо бъркам или децата на тази  възраст по принцип са такива. 

# 1
  • София
  • Мнения: 4 192
Моят беше същия. Нарочно правеше нещо, което знае, че не искам и се ядосвам само и само да ми види реакцията  ooooh! Малката разбира от дума, явно си е до характер.
Имаше навремето от Шоуто на Слави един момент в който Слави крещеше по Краси Радков защо се е подигравал с някакви баби от публиката, та той му отговори "Щото исках да видя какво ще стане, каква ще ти е реакцията"  Mr. Green Та и с децата така  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 5 932
На децата освен да им се казва, трябва и да им се показва. Когато момиченцето удря братчето, ти хвани леко ръчичката и я прибери до тялото й. Повтаряй това всеки път, когато прави това. След време ще свикне. Също за други неща, които искаш да предотвратиш гледай да има и реакция с тяло или ръка. Децата не са телевизори, които управляваме с дистанционното.
Освен това, старай се да не гримасничиш, когато им правиш забележка. Децата много се забавляват от гримасите. На тази възраст дали се смееш, плачеш или се караш, те не разбират това по мимиките на лицето. Те разбират само, че с дадено действие те карат да правиш мимики, които са им забавни и те затова правят всичко възможно, за да се позабавляват.

# 3
  • Мнения: X
Игнорираш или предлагаш нещо забавно, разсейваш, преместваш. Стараеш се да си спокойна, ако (или когато) казваш "не". Малки са, трябва доста да  ги наплашиш ако искаш да се държат като войници на тази възраст и при "не" да се строяват. В общи линии по-добър вариант е да не ги поставяш в ситуация, в която могат да направят нещо непозволено, но трудно се получава, а с две сигурно ти е още по-тежко.

# 4
  • Мнения: 11 235
На децата освен да им се казва, трябва и да им се показва. Когато момиченцето удря братчето, ти хвани леко ръчичката и я прибери до тялото й. Повтаряй това всеки път, когато прави това. След време ще свикне. Също за други неща, които искаш да предотвратиш гледай да има и реакция с тяло или ръка. Децата не са телевизори, които управляваме с дистанционното.
Освен това, старай се да не гримасничиш, когато им правиш забележка. Децата много се забавляват от гримасите. На тази възраст дали се смееш, плачеш или се караш, те не разбират това по мимиките на лицето. Те разбират само, че с дадено действие те карат да правиш мимики, които са им забавни и те затова правят всичко възможно, за да се позабавляват.

Много добър отговор.  Peace
За да разберат, че трябва да те слушат трябва да стане ясно, че като кажеш нещо то то ще стане.
Казваш ясно НЕ/СПРИ, повтаряш веднъж, прибавяш действия със строго обяснение "Ти не бива да биеш брат си/сетра си!", ако налитат да правят забранетото ги отстраняваш и наказваш отнемайки предмета или игнорирайки ги за да обърнеш внимание на ударения.

Казваш-казваш-реагираш-реагираш-наказваш  Peace

# 5
  • Мнения: 9 276
Благодаря за отговорите на всички.  bouquet
Жълто цвете, това с преместването, хващането на ръцете вече е изпробвано и не работи. Точно тази вечер преди да заспи сигурно 100 пъти хванах ръцете  на малката, която искаше да си разкопчава чувалчето и да събира чаршафа. Тя даже се беше изцяло фокусирала да направи нещата, които не й давам и в продължение на 1 час не се измори да опитва. Онзи ден се принудих да ги прибера и двамата от парка без обувки след десетки опити да ги спра да ги лапат кални.  Mr. Green
Засега единственото което работи е игнор или разсейване с други неща.
Благодаря отново за отговорите, вероятно още са много малки и се надявам с времето нещата да се променят.

# 6
  • Мнения: 11 235
Ех, че си оптимистка  Laughing
Напротив като порастнат ще захитреят.

# 7
  • Мнения: X
LillyM, с такива проблеми избягването е лесно - по-леко облечена в по-хладна стая, ако е с чувалче, или без него (но с тънките дрехи и по-голям размер чувал съм решавала проблема). За дъждовни разходки - гумени ботуши и дъждобран+панталон, обожават локвите и са страшно изкушение.  На 1 или плътно държиш и се мъчите, или отпускаш дисциплината поне малко, или не пускаш да ходят когато и където има локви. Към 2-3 годишна възраст вече работеше уговорката, че само с ботуши може да се цопа, съответно обещаване на кратка разходка с ботуши или колело за минаване през локви. Преди това вършеха работа единствено дрехи за дъжд, и то пълен комплект, защото при засилване за ЦОП имаше често подхлъзване в калта на дъното на големите локви и пльосване в цял ръст  Laughing Но е голямо щастие за малките.

# 8
  • Мнения: 9 276
Чувалчето се опитваше да го сваля не защото й е топло, а защото й е забавно.  Дърпа с ръчички от двете страни и отваря целия цип по дължина до долу. Просто иска да играе.
Иначе благодаря за съветите за локвите, за мен изцапаните дрехи не са проблем, но пъхането на мръсни обувки в устата някак си ми идва много. Shocked Те сега точно прохождат и обувките са им нови и сигурно затова постоянно искат да ги облизват.

# 9
  • Мнения: 9 276
Ех, че си оптимистка  Laughing
Напротив като порастнат ще захитреят.
Сигурно си права.  Laughing

# 10
  • Мнения: 3 841
Не виждам нищо странно в поведението им- вкичко си е в реда на нещагта:)))))) Ти какво очакваше, че като кажеш Не- "забранената думичка" и ще изпълняват ли? Simple Smile)) Така не е интересно, те си мислят: "хоп, тук нещо стъпахме върху мина,  я да видим какво ще стане сега)Simple Smile)) То зависи и как казваш това "Не"-ако е с усмивка,  и те ти отговарят по същия наичин. Бъди решителна и сериозна и вкарай малко гримаси- децата разбират много по- добре ог изражението на лицето... И използвай,  колкото може по- малко думата "Не" и " Недей",пробвай с това:" Ти сега удряш братчето си,  но ще го заболи много главичката и няма да може да си играете"... Това е от мен!
Лека нощ! Simple Smile

# 11
  • Мнения: 5 259

Кажете ми аз ли нещо бъркам или децата на тази  възраст по принцип са такива. 
По принцип са си такива.

Засега единственото което работи е игнор или разсейване с други неща.
Точно това трябва да правиш на този етап.

Колкото повече казваш НЕ, толкова по-забавно им изглежда и го обръщат на игра. Децата на тази възраст не схващат не-то. Примерно не трябва да казваш "Не удряй", защото те разбират само значението на "удряй" и решават да покажат с действие, че са разбрали какво им казваш. Затова се казва само какво да правят, а не какво да не правят. Нека вместо "Не удряй брат си" да е "Погали го по главата, гушни го" и т.н.
Дори до 4-годишна възраст се препоръчва да им се казва само какво да правят, т.е. така да е формулирано изречението, без "не" и без "спри да...".

# 12
  • София
  • Мнения: 5 932
О,да, забравих да кажа, че за малките Да и Не са абстракции, т.е. те не се виждат, пипат, ядат и т.н.и затова на тази възраст не реагират на тях. По-късно те ще се изградят така да се каже "образ" за тези думички. Сега наистина разбират и разпознават думите, които могат да видят, пипнат, пробват. Малки са, искат да опознаят света, реакциите на хората, с една дума всичко. Просто трябва време.

# 13
  • Мнения: 9 276
Юна, благодаря много за отговора и обясненията. Явно са все още много малки за да разберат това, което искам от тях.  Оттук нататък ще се старая само да им отклонявам вниманието от нещата, които не искам  да правят и да реагирам само на нещата, които искам да правят.  bouquet

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
вместо да казваш какво да НЕ правят, казвай им какво да правят!
защото така много бързо се научават и те самите да казват НЕ и то точно когато на теб не ти е удобно  Wink

когато едното се опита да удари другото, отиваш хващаш му ръката и му показваш как да погали другото дете и с думи му обясняваш.
когато иска някоя вещ, която не е позволена, отиваш слизаш на нивото на детето (клякаш), установяваш визуален контакт и предлагаш книга или играчка.

Общи условия

Активация на акаунт