Относно здравните осигуровки

  • 1 534
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте!
От Септември 2016 съм безработен, като бях записан в бюрото по труда в Сф-Младост и от НОИ получавах помощи за 4 месеца, като мисля, че последното ми плащане беше Февруари 2017. След това се отписах от бюрото, но до НОИ не съм ходил да се отписвам.  Четох, че губя права след третата невнесена такса за ЗО,която мисля, че при мен изтича до 25 април?? При справката ми излиза:
ЛИЦЕТО Е С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА

Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от МАРТ/2014 до ФЕВРУАРИ/2017
ГОДИНА   МЕСЕЦИ
2017        2
Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от МАРТ/2012 до ФЕВРУАРИ/2014
ГОДИНА   МЕСЕЦИ
2012   6 - тук ми е времето м/у бакалавърската степен и магистратурата, не съм работил
2014   2 - тук предполагам е след края на магистратурата, преди да започна работа
Та какво да направя и къде да отида да си платя здравните осигуровки?  Също дали ще ме карат да си плащам и тези месеци през 2012 и 2014г? Каква е и сумата, предполагам ако е в банка и тя ще вземе пари за превод ?
Благодаря предварително Simple Smile

# 1
  • Мнения: X
Ще трябва да си платиш осигуровките за тези месеци, в който нямаш платени суми, и тези който си посочил младежо. Отиди в Нои или Нап-младост и попитай как трябва да ги платя и каква е сумата, не е по банка, ще ти дадат коректна информация, за банкови сметки и всичко как да си платиш осигуровките и всички задължения.

# 2
  • Мнения: 10 874
Ето информацията, която те интересува. Ако има нещо неясно, отиваш в офис на НАП или се свързваш с тях чрез посочените най-долу координати (телефон и имейл).

# 3
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Не е вярно, че трябва да платиш тези 3 месеца. Условието,  за да ти прекъснат правата, е да имаш НАД 3 неплатени вноски. До тук имаш точно 3, значи нямаш право на повече не-плащания. Отиди си в НАП и искай да си платиш една вноска, т.е. за март. Тя се плаща до някой си април, 25-ти, ако не се лъжа. И така всеки месец ...

# 4
  • Мнения: 25 597
Първо трябва да подаде Декларация 7, после да внесе парите.

Преди да започнат сами да превеждат дължимите здравноосигурителни вноски към НАП, безработните трябва да подадат декларация образец 7. Декларацията се подава в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца на възникване на задължението за осигуряване от лицата, които не са осигурени на друго основание. Тоест ако сте в това качество от 1 март  и трябва сами да внасяте здравноосигурителни вноски, то до 25 април трябва да подадете декларация образец 7. В този срок трябва да се плати и дължимата вноска, но след като вече е подадена декларация образец 7. Декларацията се подава в териториалната дирекция на НАП по постоянен адрес.

# 5
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Първо трябва да подаде Декларация 7, после да внесе парите.
Да, попълваш я на място, като идеш да платиш. Но тя е няколко реда, не е като например годишните данъчни декларации - все едно пишеш "История Славянобългарска" Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт