Норвегия

  • 10 028
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте на всички!
Интересува ме всичко свързано с Норвегия - начина на живот, намиране на работа. Обмислям заминаване заедно с приятеля ми, че тук нещата са повече от трагични и плачевни и не виждам никакво бъдеще.Обачеее аз знам английски, приятеля ми съвсем малко, а норвежки изобщо.  Идеята ми е да си намерим работа и паралелно с това да си ходя на курсове за езика и след време живот и здраве да специализирам там Simple Smile
Благодаря предварително!

Последна редакция: пт, 28 апр 2017, 01:46 от Не се сърди, човече

# 1
  • Асеновград
  • Мнения: 117
Здрасти, Мади. Аз живея в Норвегия от известно време и дори смятам да раждам там. Мога да ти кажа няколко неща за Норвегия. Много зависи от това къде ще живееш там. Ако си в Осло или Берген, мисля, че ще ти е добре. Ако си в малък град, като нас, със сигурност ще изпадаш в депресия, също като норвежци. Те са едни от най-депресираните хора в света. Студени и дори до някъде неприятни. Животът там минава между работата и вкъщи. Отново подчертавам - в малките градове и дори не толкова малките. Да си намериш работа е много, много трудно, ако не знаеш норвежки. Всички знаят английски, но не искат да го говорят. Националисти са. Квартирите са много скъпи и ще ви трябват наистина добри доходи, за да се справяте. Стандартът им на живот е наистина висок. Скъпо е, но и качествено. Трябва да имаш някой познат, който да ти подаде наистина стабилна ръка, за да успееш да се установиш там. Ако имаш някакви конкретни въпроси, можеш да питаш Simple Smile

# 2
  • Мнения: 6
Може ли на лично да продължим  Thinking  Wink

# 3
  • Асеновград
  • Мнения: 117
 Разбира се.

# 4
  • Мнения: 918
Много жалко! На мен също ми беше интересно...

# 5
  • Мнения: 6
Не съм искала да е нищо скришно, просто когато пуснах темата и веднага получих лично съобщение, че темата вече я имало. От такава гледна точка написах да продължим  на лично, понеже не искам да притеснявам хората с вече съществуващи теми  newsm78
Та мисълта ми  беше, че аз нямам нито един познат там, а както каза мацката е хубаво да имаш. Не от гледна точка на финансова подкрепа, просто да има някой да те посрещне, да е разучавал за някаква работа и квартира преди това. Бях се свързала с три момичета, които живеят повече от 8години там, ей така,просто с няколко изречения да ми обяснят някои неща, но отговор така и не получих. Някой беше написал някъде, че ние българите в чужбина въобще не трябва да става въпрос за някаква помощ, било то и с пояснения само. Жалко, многооо жалко! Cry

# 6
  • Асеновград
  • Мнения: 117
За помощта от българи в чужбина си напълно права. Никой от тях няма да ти даде съвет примерно в коя институция да подадеш документи, за да почнеш работа. Нали те вече са минали през това, за какво им е да ти помагат?! Wink Ужасно е, но факт!

# 7
  • Мнения: 6
Именно,че те като знаят през какво са минали, толкова ли е трудно да подадеш ръка на сънародник? Работата ли ще им вземем, парите ли, отношенията с шефа ли?! Егоистично и нечестно е!
От друга страна както каза, че в по- големите градове би било по- добре отколкото в малките, обаче една квартира няма ли да е много по -скъпа и едно намиране на работа?

# 8
  • Асеновград
  • Мнения: 117
Нямам представа за квартирите в големите градове. Не съм живяла в такъв тук, може би ще е по-скъпа. На нас тук ни искаха около 15-20 000 за етаж от къща. Най-добре е да си намерите работа предварително и шефът ви да поема квартирата.

# 9
  • Мнения: 6
Да, и според мен това е най - удачното, като начало. Проблема е, че не намирам агенции или фирми, които изпращат работници за там. Излизат много обяви за рибни и млечни заводи, но са на руски език, обявени от руснаци. В този случай не съм сигурна дали са надежни тези обяви. Четох някъде, че специално за България имало една жена и един мъж, които ти уреждали "работа", плащаш билети и някакви такси, някой ще те чака на летището, уредена квартира, а в действителност- нито едното, нито другото.

# 10
  • Мнения: 5 103
И на мен ми е интересна темата, въпреки че за сега нямаме намерение да напускаме България. Ходили сме в Скандинавието, аз се влюбих в Норвегия и ако някога реша че искам да напусна родината определено там ще е първото място, където ще пробвам.
Това, което ни казаха за Норвегия е, че за разлика от Швеция, норвежците са много затворена нация и се пазят. Не можело просто да отидеш и да си търсиш работа, трябвало едва ли не да си имаш сигурна намерена работа. Т.е. пазят се от хора, които ще им изцеждат социалната система, за да отидеш трябва да са видяли, че има място и нужда от теб в страната им и ще си полезен.
Там дори не помня да съм видяла хора, приличащи на бежанци. Имаше единствено азиатци в магазините за сувенири. За сметка на това в Швеция беше пълно с наши роми (говореха на български и бъркаха по кофите) и имаше страшно много хора, приличащи на бежанци. За Швеция се знае, че те приемат всеки и в момента имат голям проблем с това. В Норвегия било точно обратното.
Много ще ми е интересно ако продължите тук да пишете. Наистина ме вълнува как може да се случи това да отидеш и да живееш и работиш там.

# 11
  • Мнения: 21
Май скоро никой не е писал. И на мен ми е интересно да разбера повече. Ние сме с английски паспорти и се чудя дали няма да е по-лесно за емиграция. Винаги ми е харесвала Норвегия

# 12
  • Мнения: 73
Здравейте.Планувам да се преместим да живеем там с дъщеря ми.Започвам да уча норвежки защото говоря само английски.Ще се радвам,ако споделите мнение относно къде е по-добре и по-спокойно за живот,за обучение на детето,по-голям избор на училища,по-голям шанс за намиране на нормална работа за мен.

# 13
  • Мнения: 1
Здравейте, съвсем нова съм във форума.
От скоро живея в Норвегия, също така съм бременна и смятам да раждам тук.Няма да изпадам в излишни подробности  просто нямах време да изчета всичко написано от самото начало. Имам само един въпрос. Познати ми споменаха, че при доказана бременност в 6 месец държавата изплаща 60 000 крони (не ми обясниха поради каква причина). Единствено трябвало да представя документ който доказва, че съм бременна в 6 месец. Вярно ли е това, ако е така поради каква причина се дават тези пари и какво трябва да се направи? Това за мен е доста странно и съм склонна да не вярвам и тъй като в момента няма кой друг да попитам, задавам въпроса си тук. Благодаря предварително.

# 14
  • Мнения: 21
Здравейте.Планувам да се преместим да живеем там с дъщеря ми.Започвам да уча норвежки защото говоря само английски.Ще се радвам,ако споделите мнение относно къде е по-добре и по-спокойно за живот,за обучение на детето,по-голям избор на училища,по-голям шанс за намиране на нормална работа за мен.
Аз също искам. Ако желаеш може да направим връзка

Общи условия

Активация на акаунт