отбиване или намаляне на нощното кърмене

  • 2 869
  • 7
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 194
Здравейте мами, имам проблем. Малката ми кукла е на годинка и месец. Захранена е с всичко почти, без алергени. Имаме вече 6 зъба. Проблема е, че покрай зъбите се научи по цяла нощ да търси да суче. Буди се на час, два. Ползва ме и вместо биберон явно. Вода или биберон не иска да види. 10~11 кг е и продължава да си качва по 400 гр.последните месеци. Доста е уморително и ми се иска да спрем нощното кърмене..някакви идеи? И другия момент е, че има дни в които не иска да си хапва манджите, а налита само да суче. Това също ме смущава, защото на тази възраст вече би трябвало да сме понамалили кърменето, ноо тя не се отказва и само се изнервя, ако не й давам. Аз не смятах точно сега и веднага да я отбивам..на годинката, но ми се искаше някак да понамалим..сутрин и вечер или нещо подобно. Има ли изобщо не стресово отбиване и изобщо дайте съвет как да се справя с това. Малко дълго и объркано стана, извинявам се.  Confused

# 1
  • Мнения: 30 802
Прави се на ударена през деня. Научи я, че се кърмите само на леглото и просто не ходите там през деня- има други занимания.

Нека се тръшка, докато е още малка. Но е хубаво да яде други видове храна.

Остави я да спи с таткото.

Сега ще дойдат защитничките на кърменето да се изкажат, но ще кажа, че съм кърмила 3 деца и това не трябва да е самоцел- трябва да е приятно и за двете страни. Ако на майката й тежи- не даваш и дори отбиваш нацяло, щом трябва. Година и един месец си е достатъчно- кърменето е "мост" до времето, когато детето може да яде друга храна и да расте добре с нея. Не е самоцел.

# 2
  • Мнения: 573
От горния коментар съм съгласна само с едно изречение: "това не трябва да е самоцел- трябва да е приятно и за двете страни." Само че всичко останало в коментара въобще не взема предвид детето и нуждите му, а само тези на майката - да се тръшкала, докато е малка... ooooh!. Има вариант, при който да е приятно и на двете страни, само че не със следването на горните съвети.

Детето ми е на година и 3 месеца, кърмим се още и от деветмесечен спи по поне 12 часа без да се буди през нощта и без да ме търси вечер. Как го постигнах:

- неограничен достъп до гърдата през деня (на 9 месеца беше направо залепен за мен, мина различни периоди, някои дни сучеше много, други почти не се сещаше, но не се будеше да наваксва вечер и от 2-3 месеца го кърмя по 4 пъти на денонощие - преди и след дневния сън и преди и след нощния. Иначе не се сеща да ме търси, хапва твърда храна с голямо желание по 3-4 пъти на ден (никога не е ял пюрета, захранен по звб на 7 месеца, след като на 6 ми отказваше домашни пюрета, сега яде всякакви храни като форма и конситенция). Твърдата храна и кърмата винаги са били на поискване - когато и колкото поиска, като предлагах твърда храна по 3 пъти на ден просто. Едното никога не е било за сметка на другото. Ако ограничавате достъп до гърдата през деня, е напълно естествено да си добавя необходимото количество мляко именно вечер.

- спане в самостоятелно легло (в последствие и стая, за да не го будите с шумове) - много важен момент е да се е научил да заспива самостоятелно, без нужда от гърда за целта. Никога не съм предлагала биберон. Първите 7 месеца спяхме заедно и сучеше неограничено денем и нощем. След това реших, че ще спим по-спокойно, ако го изселя в негово легълце, а и за мен беше важно първите 6 месеца, когато нервната му система не е съзряла и има не само емоционална, но и физическа нужда да суче и вечер, да спим заедно. Когато реших, че е готов, го подготвях с приказки през деня, сложих го в легълцето при любимата му плюшена играчка, като се разплака го взех, успокоих, обясних му, че това е неговото местенце за сън, върнах го и така докато заспи, не съм го оставяла да плаче сам. Така и дневни и нощния сън, научи се да заспива сам, почна да спи все по-дълго и спокойно, дори да се събудеше през нощта, промърморваше и заспиваше отново сам. Разбира се това не стана изведнъж, в началото още се будеше по 2-3 пъти, тогава го кърмех и го връщах обратно в леглото след това.

Не е нужно да отбивате детето, за да се научи да спи през нощта, както и не е гаранция, че като го отбиете, то автоматично ще почне да спи по цяла вечер, особено ако го мъчат зъби. Колкото по-достъпна сте през деня и недостъпна през нощта (давате да суче, но после връщате в леглото, а може да спите и в отделна стая, не е лоша идея в началото само таткото да спи при детето, а после и да го оставите да спи само в стая), както и последователна, но без да оставяте бебето да плаче само, толкова по-големи са шансовете ви детето да спи по-дълго и спокойно вечер, без да му оставяте излишни травми. И все пак е хубаво да вземете предвид и индивидуалните особености и нужди на детето ви - няма универсална рецепта. Успех!

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 194
Благодаря ви..истината е, че въпреки нуждата от сън и т.н, повече ме тревожи факта, че не иска да се храни редовно с другата храна. Дори и в дните, в които си хапва, тя яде не повече от 150гр. Хемоглобина й сега на годинката беше 107..малко на ръба и затова не ми се иска да остава така често само на кърма. Иначе и аз съм забелязала, че ако яде по малко през деня...наваксва повече през ноща.

# 4
  • Мнения: 30 802
На тази възраст е по-ценно да се борите за опитване на храни и постигане на по-големи количества, отколкото за запазване на кърменето. Храната има и възпитателен ефект- едно от нещата, които започват да превръщат бебето в дете.

# 5
  • Мнения: 573
Борбата за постигане на количества води до злояди деца. Родителите и детето не следва да се борят, а да си сътрудничат и да се съобразяват с нуждите си. По мои лични наблюдения, детето ми си има нужда от опредлени количества твърда храна и кърма, които варират в различни периоди, но като цяло това, че е сукал като стане от сън, не му пречи да пита за "ам-ам" и да изяде огромно количество твърда храна след това. Не е насилван да яде никога, храни се редовно с нас на масата, не яде пюрета, а човешка храна от самото начало. Доста деца прояждат твърда храна изведнъж около годинка. Това е като с прохождането - при някой апетитът  идва по-рано, при други - по-късно. Ролята на родителят е да предлага (в разнообразни форми и консистенции) и да не насилва/залъгва детето, за да не постигне обратен ефект. Нещата се променят много бързо - сега може да е залепена за вас, защото е в такъв период, след месец може да се отбие сама - ако за вас не е проблем, не е нужно да си създавате такъв. Доколкото разбирам ви притеснява нощното кърмене, за което съм ви дала съвет как може да намалите, както и резултатите от изследванията - в този случай може да предлагате повече желязосъдържащи храни (не знам какво давате на закуска, но примерно елда е по-добре от попара), да изследвате желязото, да повторите изследванията в  друга лаборатория (често има огромни разлики...). Нормално е при бебетата хемоглобина да е по-нисък, референтните граници не са като при възрастните. Има и наследствен фактор. Желязото в кърмата е малко, но се усвоява в много по-голяма степен, отколкото в която и да е храна, така че е добър допълнителен източник. И кърменето НЕ пречи на яденето на твърда храна. Ако яде малко твърда храна, не е, защото приема кърма - има друга причина, която може да е свързана както с организацията/вида/консистенцията на предлаганата храна, така и с други причини, които да изискват някои и друг месец, преди твърдата храна да стане приоритетна. На ваше място бих следвала детето и не бих се притеснявала, като бих се опитала да минимизирам нощното кърмене, за да може и двете да спим по-спокойно.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 194
Може би е някакъв период..захранването си мина супее. Всичко съм й готвила вкъщи с домашни продукти. Кашите й ги правих аз и да..обича елда..по принцип. До скоро си ядеше всичко но в малки количества. А сега има моменти бута лъжицата без дори да опита и си иска да суче. Затова пуснах тази тема.. Защото по принцип кърменето не ме е притеснявало, кака й е на 12год и я кърмих 2 год почти. Но сега сме в омагьосан кръг. От няколко дни почти не яде твърда храна. Дори и днес..умишлено й дадох само ябълка за закуска, понеже е сукала до последно сутринта, и за да изгладнее добре и да си хапне манджа на обед, ноо не, отново отказа. Опитах всичко, пасирани, намачкани, на кубчета. Опитах и на кухня да я запиша..все тая.
Благодаря за отговорите, ще продължавам да опитвам и дано е временно.

# 7
  • Мнения: 712
Сходна ситуация. Синът ми е на годинка и месец, също. Яде минимални количества твърда храна.
Давам му супи, хляб, пюрирам плод с нещо, гювечета, бъркани яйца, каквото съм се сетила; интересът му е основно към нашата храна, затова съобразявам това, което готвя за нас и той си взима. Но дори и да му е вкусно, не яде много. Ако не му дам да суче, просто си изчаква времето за дрямка и тогава си хапва. Но да уточня, като цяло е на поискване, просто напоследък реших да се опитам да не давам винаги , за да хапва повече твърда храна.
Нощем е ужас,  съгласна съм с коментара, че в негово легълце може да е по-спокойно детето.

От една страна не искам да го насилвам, защото ще има обратен ефект.. но от друга, мисля, че е врмее да яде повече.
Съвет не мога да дам, просто се присъединявам към ситуацията Ви! Но наистина, може би е до ре да не се пришпорват твърде много, за да не станат злояди.

Общи условия

Активация на акаунт