Задавяне...

  • 12 306
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте, мами...Включвам се изключително притеснена. Дъщеря ми е на месец и половина, но доста често се случва при хранене и пиене на вода да се задави.... Много ме е страх от това и всяко хранене ми е кошмар. Въпреки, че съм изчела всичко и съм гледала какви ли не клипове за оказване на първа помощ се притеснявам много винаги. Моля ви давайте съвети и наистина ли задавянето с течности е толкова опасно, колкото съм си втълпила аз? Sad

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ами, не е безопасно. Разбира се, с твърда храна е много по-опасно, но и с течности не е добре, ако се дави прекалено често. Направете една консултация с логопед. Може да се направи хранителна терапия, която да помогне. Ако сте в София на лични мога да ви препоръчам къде да отидете.

# 2
  • Мнения: 30 802
Не, само е стряскащо за родителя. За щастие ларинксът на бебето е разположен малко по-високо и е по-трудно да навлезе течност в трахеята. Не се шашкай, не тупай по гърба, ако се задави с мляко, премяташ го през ръката си, главата да е по-ниско от дупето, тупваш два пъти и готово, с малките бебета е супер лесно.

Малко прекалихте, какъв логопед на месец и половина!

След това обаче до 4 и половина трябва да се внимава- винаги да се храни под наблюдение и да се избягват някои храни.

# 3
  • София
  • Мнения: 27 989
Има логопеди, които се занимават точно с такива проблеми, Мамасита. И при проблеми със засукването, може да се наложи да бъдат викани още първите дни след раждането.

# 4
  • Мнения: 37
Синът ми е на 1,5 години и все още се дави всеки път, когато пие вода. Притеснително е, но щом го наблюдавате детенцето, не ми трябвало да има проблеми. Спомням си как се панирах, когато бебето ми хълцаше в началото, после свикнах. Нормални неща са, едно минава, друго идва. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 30 802
Всяко малко дете си има някакви "кривини", няма нужда за всяка да се вика специалист. В 99% от случаите ще ги израсте. Едната ми дъщеря хълцаше и се даваше много, другата- въобще. Накрая го израснаха.

Няма нужда чак от хранителна терапия, просто съвсем нормалното въвеждане на нови храни с по-груба консистенция.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
The Siren of Titan, никак не съм прекалила. Аз съм лекар и работя с бебета и деца с проблеми в развитието. Един от често срещаните при нашите деца проблеми са хранителните и говорните разстройства. Имам доста опит по въпроса. И да, логопедите се занимават и с по-малки бебета от 1,5 мес. Когато има затруднения в храненето. Логопедът не се занимава само с говора. И колкото по-рано се започне терапията (когато има нужда от нея), толкова по-добър е ефекта. А ако се окаже, че няма нужда още по-добре. Но нищо не пречи да се направи една консултация, за да не се пропусне проблем, ако има такъв. Също е за спокойствие на майката, което не е без значение.

# 7
  • Мнения: 30 802
Разбира се, когато имаш чук, всички проблеми ти се виждат като пирони.

Всички бебета се давят по малко, на майката й се вижда много страшно...обаче дали е "разстройство в храненето" или нещо, което ще премине само след 3 седмици, защото детето расте и тъканите непрекъснато се изменят- никой не може да каже със сигурност.

Ама както искате де, то има специалист, при които да се ходи всяка седмица от зачеването нататък, но в крайна сметка повечето хора са здрави, да кажем с леки кривини, но не сме повечето за терапии.

# 8
  • Мнения: 8
Благодаря за отговорите!... Смятам по- скоро, че проблемът е при мен на психична основа. Наясно съм, че да се задави е нормално. Не се дави постоянно, случва се, да кажем, веднъж на няколко дни... започва да кашля и се оправя. Проблемът, е че аз се паникьосвам и не мога да запазя спокойствие. Страх ме е да не се случи неко лошо и така докато я храня направо вода върви от мен Sad...

# 9
  • Мнения: 30 802
Майка ми е била така, пълна паника при задавяне. Хем са й обяснявали сестри и акушерки, че е много трудно да се задави бебе.

Ще свикнеш да запазваш спокойствие, както вече писах- ларинксът на бебето е високо, не може да се задави така, както възрастен човек- всъщност при най-възрастните има огромен риск от задавяне, защото ларинксът и трахеята падат с годините, но при бебетата има естествена защита.

Само не тупай по гърба- или с главата надолу, или по-добре я остави сама да се изкашля, иначе тупането по гърба може да пречи, като сваля течността надолу.

В първите месеци ми се давеха на всяко хранене, по различни причини, особено средното дете- тя и хълцаше, и какво ли не, направо трябваше да е за 10 диагнози и терапии.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 976
Ако храниш от бутилка с биберон, провери с колко дупки е. Може течността да се излива в гърлото и бебето да не насмогва да преглътне.
Ако задавянето е по-често, аз също се присъединявам към съвета за хранителен терапевт.

# 11
  • София
  • Мнения: 178
Заведи я на лекар, може да има стеснение на хранопровода и затова да се задавя така. Не е нормално при всяко хранене и прием на течност да се случва.

# 12
  • София
  • Мнения: 11 367
Авторката каза, че не е на всяко хранене, а веднъж на няколко дни  Tired

# 13
  • Мнения: 8
Авторката каза, че не е на всяко хранене, а веднъж на няколко дни  Tired
Точно така... явно е съвсем нормално, но изпитвам ужасен страх.

# 14
  • София
  • Мнения: 178
То си е страшно. Дано да не е нещо сериозно и това задавяне да е нещо временно. много е рисково, особено при малките дечица

Общи условия

Активация на акаунт