Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 16 май 2017, 12:56 ч.
  • Преглеждания  2 252  Мнения  13  Онлайн  1
Отговори
  • София
  • Мнения: 23
Здравейте,
Искам да питам някой знае ли какви са ми правата, когато искам да изляза отпуска, а шефът не ми подпише молбата. Първо бях заявила, че искам да изляза август месец, беше ми отказано категорично и ми беше заявено, че мога да изляза първите две седмици на юли. Ок, съгласих се, добре че нямам организирани ранни резервации за море... Та това се случва преди 2 седмици и днес разбирам че и това е под въпрос. Знаете ли нещо, дори да ми откаже да изляза тогава, какво мога да направя? Болнични ли да пускам, или как стои въпросът с неплатен отпуск?

Последна редакция: пн, 17 юли 2017, 10:05 от Редактор*

Реклама
# 1
  • Мнения: 1 084
Ако не се лъжа има право да не ти разпише молбата до 2 пъти, на 3я вече няма право. Но все пак зависи и от шефа и съображенията, държавен или частен сектор, трудоотношенията Ви също са важни....дано някои може ти помогне с по-конкретна информация.

# 2
  • Мнения: 5 121
Две неща са важни - за коя година е отпускът, който искаш да ползваш и имаш ли деца?

Скрит текст:
Това за двата пъти има право, но на третия няма, не е вярно.

# 3
  • София
  • Мнения: 23
За тази година е отпускът и не, нямам деца

# 4
  • Мнения: 5 121
Тогава има право да ти откаже. Длъжен е да ти разреши да ползваш поне половината от полагаемия ти се за годината, но не задължително когато ти искаш.
Неплатен отпуск също се ползва с разрешение на работодателя. За разлика от платения обаче, неплатените отпуск може да бъде напълно отказан. Няма задължение за разрешаване на брой дни такъв отпуск.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 445
Тогава има право да ти откаже. Длъжен е да ти разреши да ползваш поне половината от полагаемия ти се за годината, но не задължително когато ти искаш.
Неплатен отпуск също се ползва с разрешение на работодателя. За разлика от платения обаче, неплатените отпуск може да бъде напълно отказан. Няма задължение за разрешаване на брой дни такъв отпуск.
Каква е връзката на детето в случая?
Намирам се в подобна ситуация и имам дете.

# 6
  • Мнения: 5 121
Тогава има право да ти откаже. Длъжен е да ти разреши да ползваш поне половината от полагаемия ти се за годината, но не задължително когато ти искаш.
Неплатен отпуск също се ползва с разрешение на работодателя. За разлика от платения обаче, неплатените отпуск може да бъде напълно отказан. Няма задължение за разрешаване на брой дни такъв отпуск.
Каква е връзката на детето в случая?
Намирам се в подобна ситуация и имам дете.

Има право да си ползва целия платен отпуск през лятото.

Ползуване на отпуск от непълнолетни и майки


Чл. 174. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) Работници или служители, ненавършили 18-годишна възраст, и майки с деца до 7-годишна възраст ползуват отпуска си през лятото, а по тяхно желание - и през друго време на годината, освен в случаите по чл. 173, ал. 4.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 445
Няма да важи в моя случай, детето ми ще навърши 8 год.

# 8
  • Мнения: 2 254
   Отпуската не се ли планира вече от началото на годината?

# 9
  • Варна
  • Мнения: 9 163
Не.

# 10
  • София
  • Мнения: 23
Според мен сменяй работата...

# 11
  • Kardzhali, K?rdzhali, Bulgaria
  • Мнения: 6
Тогава има право да ти откаже. Длъжен е да ти разреши да ползваш поне половината от полагаемия ти се за годината, но не задължително когато ти искаш.
Неплатен отпуск също се ползва с разрешение на работодателя. За разлика от платения обаче, неплатените отпуск може да бъде напълно отказан. Няма задължение за разрешаване на брой дни такъв отпуск.
Каква е връзката на детето в случая?
Намирам се в подобна ситуация и имам дете.
По КТ ако сте с дете до 7 години, в периода от юни до септември няма право да Ви се откаже ползването на такъв!

# 12
  • Мнения: 5 121
Тогава има право да ти откаже. Длъжен е да ти разреши да ползваш поне половината от полагаемия ти се за годината, но не задължително когато ти искаш.
Неплатен отпуск също се ползва с разрешение на работодателя. За разлика от платения обаче, неплатените отпуск може да бъде напълно отказан. Няма задължение за разрешаване на брой дни такъв отпуск.
Каква е връзката на детето в случая?
Намирам се в подобна ситуация и имам дете.
По КТ ако сте с дете до 7 години, в периода от юни до септември няма право да Ви се откаже ползването на такъв!

Е чак да няма право! Има, посто трябва да се предложи друго време за ползване, което отново да е през лятото. Все пак отпускът е обикновено 20 дни. Ако майката иска да го ползва през юни, а работодателят разреши половината през юни и половината през юли, чл. 174 си е спазен.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 033
Виждам, че сте от София. Ако заплатата не ви е твърде висока, молбата за напускане.

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт