КОНСУЛТАЦИЯ С ДЕТСКИ ОФТАЛМОЛОГ: Д-р Константинов - тема 4

  • 32 774
  • 79
  •   1
Отговори
# 75
  • номад в БГ
  • Мнения: 49
Д-р Константинов, моля за Вашия съвет!
Заведох детето си на възраст 6г.и 8м. на профил.преглед поради следните симптоми: ококорване и сълзене на очите след половин час гледане на компютър/таблет, което при прекратяване на гледането приминава за 3-5 минути. Сподели, че и докато рисува понякога в градината му се е случвало. Главоболие не е имал никога. Оплакване при лягане/ставане от леглото, когато си разтърка очите, за двойно виждане на близки предмети, когато гледа с двете очи, ако ги закрие последователно със всяко поотделно вижда нормално (това го казвам като симптом, но мисля, че може да е от търкането на очичките, когато му се спи... ). Детето има режим на работа с устройства и никога не е гледало повече от 1- 1и1/2 часа на ден компютър/телевизия и то с почивки, но напоследък се запали по игри, в които има бърза смяна на образи и светлини...
На прегледите позна всички показани му букви преди  и след разширение на зениците.
Според личния му лекар "очила са ненужни, физиологично било далекогледството и щяло да се оправи като порастне детето, пречи му светлината, защото очите му са много светли и чувствителни".
Според офталмолога "зрението си е добре, може и така да кара, но чрез очилата ще осигурим комфорт на детето в училище и ще предотвратим главоболие и напрежение".  
Нужно ли е според Вас да изпълним тази рецепта за очила? На кого да се доверя? Или да изчакаме още малко и като тръгне на училище в септември  да следим как се справя и тогава да преценим? Четох, че за по-нисък от 2- 2и 1/2 диоптъра далекогледство не се изписват очила...
Благодаря Ви предварително!

Скрит текст:




Последна редакция: сб, 13 апр 2019, 14:20 от AnMary

# 76
  • Мнения: 1 327
Д-р Константинов моля за мнение.Имам бебе на почти 4 месеца . От 1 седмици забелязах, че когато погледне надолу (главата е изправена напред, а погледът е силно надолу) долният клепач на дясното око хлътва (сякаш не може да се плъзне по окото, а е "залепнал" за окото). При всички други положения на очите клепачът изглежда нормално. Откакто започнах да я наблюдавам внимателно, разликата когато гледа надолу между двете очи е съвсем очевидна. Имам ли място за притеснения?Ще запазя час при всички положения за лекар ,но много се притеснявам .

# 77
  • Мнения: 1 364
Д-р Константинов, моля за Вашето мнение. Детето ми е на 3 месеца. От около месец премигва само с дясното око, от време на време го прави и с лявото, но предимно е дясното.
Не дава признаци да не вижда, вече се заглежда в играчки и други неща.
Мислите ли, че все пак може да се касае за офталмологичен проблем или е по-скоро за невролог? И доколко всъшност на тази възраст е нужно да се предприемат мерки или все още е рано, тъй като педиатърката ни казва да изчакаме, тъй като може и да премине.

# 78
  • Мнения: 32
Здравейте, докторе.! Дъщеря ми е на близо 5 години, от около два месеца и излезе нещо като малко топче, което прилича на мънисто на горния клепач на дясното й око малко над милите. Казаха, че това е вид киста и изписана тобрадекс мас за мазане 10 дни. Ако не мине така или пък нараства ще се наложи оперативно лечение. Въпросът ми е, опасна ли е кистата, ако не расте може ли да не се оперира и ако все пак трябва да се оперира кое е по-добре лазер или скалпел.?

# 79
  • Мнения: 68 196
Темата активна ли е?

Общи условия

Активация на акаунт