раждане със секцио

  • 2 147
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Здравейте,бъдещи мами! Simple Smile
Днес лекарят ме посъветва да родя със секцо-планово,това доста ме притесни понеже смятах че ще раждам нормално.Искам да попитам как е при секциото,ще се възстановя ли бързо,колко дни е престоя в родилното и ще мога ли поне след втората седмица да се грижа за бебо?

# 1
  • Мнения: 5 370
По въпроса има много теми, но-накратко.
1. Родих секцио-непланово-на почти 34. След 8-9 ден ходех почти нормално. Гледах все пак да не се претоварвам и най-вече с вдигане на тежко.
2. Престоят при мене лично беше 7 дни, като на седмия ми махнаха конците и ме изписаха. Беше ми сложена специална лепенка, с която си се къпех без проблем.
3. За бебо си се грижех, макар и с помощ, от самото начало. Само че не го къпех, понеже трябва да се кляка над ваната и си беше сложничко.
4. ако спазваш указанията на лекарите и секциото е направено професионално, няма място за притеснение. Лично за мене това беше по-добрия вариант от психологическа гледна точка, защото 8 месеца си умирах от шубе от нормалното раждане.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 508
Ако си убедена, че секциото е наложително, не се притеснявай толкова. При добре направено секцио си на крака още същата вечер, ако си с епидурална анестезия те обезболяват 24 часа и се наспиваш през нощта и живот и здраве на другата сутрин почваш да се грижиш за бебче, а не след 2 седмици. Изписват на седмия ден от секциото обикновено. Laughing Разбира се, трябва ти помощ и пазене, но можеш да си гледаш бебчето!

# 3
  • Мнения: X
Първо, искам да ти кажа, че всяко раждане, независимо секцио или нормално, дори при една и съща жена, е строго индивидуално. От болката няма как да избягаш ипри едното и при другото.

Ако имаш доверие на лекаря си го послушай. Аз направих така и не сгреших. Планово секцио /е малко поизбърза девойката, та се наложи да изместим датата, но все пак беше планово.

Секциото не е това, което беше. Много страхотии се разказват за това как ти разпарят корема, но аз съм много доволна. 20 часа след операцията бях на крака и си обгрижвах бебето, на 18-тия ден свалях бебе и количка пеш от 4-ия етаж. Колкото повече се движех, толкова по-малко ме болеше. А свалят ли ти конците /на 7-ия ден/ си нов човек.  Познавам много жени, родили нормално, които се възстановявах по-бавно и по-болезнено.

Освен това бях със спинална упойка и си гушнах бебето веднага - да и при секцио дават да си го гушнеш.

Аз съм много доволна, вероятно и втория път ще раждам секцио /то аз съм с тесен таз, едва ли ще се разшири достатъчно/. Така че, споко! Peace

# 4
  • Мнения: 46 437
Моето не беше планово, но съм много доволна  Grinning
Станах на следващия ден.
След 8-мия ден не усещах абсолютно нищо.
В болницата бях 5 пълни денонощия, на 6-тото ме изписаха.
Избрах (пък и се наложи) пълна упойка Peace

# 5
  • Мнения: 796
АЗ родих с планово секцио, болки имах около седмица, най-вече по време на престоя в болницата - по принцип със секцио оставаш там 6-7 дни. След като ме изписаха само два дни ме болеше повечко корема, но никой не ме е отменял в грижите за бебето, само са ми помагали с готвене и чистене Grinning Внимавах 2-3 месеца да не вдигам тежко. Пожелавам ти успешно раждане Hug

# 6
  • Мнения: 2 353
  Мен като ме видяха в Тина Киркова от вратата ме нарочиха за секцио, заради таза. Те там...да мигнеш накриво и "секцио, секцио" ...Голяма секта за секцио са! Обаче са изпедепцани и за 40 мин. си забравил за кво си дошъл. В осем и трийсет бях в пред приемната. Вкарват те вътре, мерят те, правят ти клизма и обезкосмяване (ако не си ги направила вкъщи) и ти навличат нощница. После те вкарват горе и ти слагат катетър. Не е страшно, споко. След това те зарязват малко, докато ти правят незнамси ква грама на тоновете на бебчо. След това ти слагат епидурална, с която всички ме плашеха, че много боляла, нищо подобно. Боцването е една секунда, само трябва да легнеш настрани и да не мърдаш. Самата операция по ваденето на бебо и зашиването мисля, че беше около 40 мин. През цялото време те питат "лошо ли ти е", "повръща ли ти се" и т.н. Аз се чувствах много добре, въпреки, че кръвното ми е нищожно. Вадят бебето, къпят го и ти го слагат до главата. Голем кеф! Бебка е родена в 10:20. После те карат в реанимацията, където лежиш 24 часа и ако можеш да заспиш - чудесно, ако не - въртиш на всички познати да ги питаш как са със здравето. Като минат 24 часа те карат да станеш, но преди това да пиеш водичка и ти казват да не гледаш нагоре, за да не ти стане лошо. Като се поразходиш те качват в стаята, в която аз лично седях четири пълни дена, на петия ни изписаха. През това време сама ходиш да си взимаш бебето (може би заради раздвижването) на всеки три часа. 
  Това беше в Тина Киркова преди 3г. и 3м.
  На мен не са ми махали конци, бяха органични. Не мога да кажа, че после не ме е боляло, но не мога да кажа и че е било кой знае какво. Все пък била съм на зъболекар, това ми се стори почти шега! Но колкото повече се движи човек, толкова по-добре! Обаче тежките неща остават на мъжО Sunglasses
  Пожелавам ти успех и не се шашкай!  Hug

# 7
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
И аз бях с планово секцио.В интерес на истината се възстанових доста бавно.Болеше ме дълго време операцията,но не е "болка за умиране" Wink.Изписаха ме на 8-мия ден.Първият месец бабите много помагаха.След 2 седмици можех и сама да се справям със задълженията,но така ми беше по-лесно Heart Eyes.

# 8
  • Мнения: 596
Родих преди 4 месеца със секцио по спешност. Още на следващия ден ходех макар и с болки. При изписването на 5-я ден нямах наистина никакви оплаквания, никакви болежки. Може би е до организъм, незнам. До сега не съм имала никакви оплаквания. Леко раждане!  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 992
и аз така  Peace
споко не е страшно желая ти успех и да се похвалиш

# 10
  • Мнения: 14 654
и аз раждах със секцио-няма страшно.станах още преди да са минали 24 часа от операцията.конците ми махнаха на 7 ден,а болки съм имала само в болницата докато се раздвижа хубаво.до сега нямам никакви оплаквания свързани с операцията.единственото много противно нещо е катетъра,но пък една мацка,която я оперираха преди мен беше без катетър

# 11
  • Мнения: 1 033
Както вече Пандора е споменала - при всеки е индивидуално.
Да споделя как беше при мен (второто секцио , а и първото беше горе-долу така). При мен беше с пълна упойка (докторът ми нямаше особено доверие на анестезиолога за спиналната newsm78) Станах на втория ден. Боли, но колкто по-бързо станеш, толкова по-бързо ще се възстановиш според мен. За бебчо се грижих още от четвъртия ден-мъжът ми ми помагаше от време на време само да го вдигне, но не толкова, че аз не мога, колкото от грижа за нас Simple Smile. На 4ия ден ми махнаха лепенката и можех и да се къпя цялостно. Конците ми махнаха на 6ия ден и тогава ни изписаха. Честно казано не съм се пазила много, вдигах, свалях, но да чукам на дърво само на моменти умората ми идваше вповече.
Пожелавам ти всичко да мине нормално и да се гушкате и да се радвате на бебчо  bouquet

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
Явно си е до организъм,защото и аз дълго се въстановявах и ме болеше,но всичко се забравя.В болницата бях 7 дни и откакто се прибрахме си гледам бебка сама и с татито вечер.Първите 3 седмици татито беше в отпуск и се грижеше за домакинството.Не ми беше никак трудно.Въпреки болката се справях успешно.

# 13
  • Мнения: 195
 Събуждаш се и имаш  бебе.Поне при мен беше така.Аз родих с пълна упойка.Така поисках.Раздвижих се на другия ден.А като се прибрах в къщи никой не ми е помагал.Но имай предвид, че лекарите гледат на нещата от друг ъгъл.А относно конците би трябвало да слагат разорбируеми newsm78.

Последна редакция: чт, 04 май 2006, 23:28 от dr.danny

# 14
  • Мнения: 1 033
Събуждаш се и имаш  бебе.Поне при мен беше така.Аз родих с пълна упойка.Така поисках.Раздвижих се на другия ден.А като се прибрах в къщи никой не ми е помагал.Но имай предвид, че лекарите гледат на нещата от друг ъгъл.
Извинявай, не можах да разбера, какво означава " че лекарите гледат на нещата от друг ъгъл".

Общи условия

Активация на акаунт