Кърмене в тандем и коластра?

  • 633
  • 8
  •   1
Отговори
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
Това е въпрос, който ме вълнува, а именно: ако продължа да кърмя докато бебето се роди как ще се образува коластра за новороденото? Нали млякото променяло състава си според възрастта и нуждите на детето? Това значи ли, че ако продължа да кърмя бебе на година и половина, новороденото ще трябва да засуче "зряло" мляко, а не коластра за новородено?
Изобщо, има ли мама кърмила до раждането на следващото дете и след това, за да сподели малко челен опит от първа ръка? Не става ли твърде рисковано кърменето при по-напреднала бременност поради опасност от по-чести контракции?
Честно казано аз се чувствам доста изтощена физически, но "каката" не признава друга течност освен кърма, вкарана единствено чрез сукане, така че отбиването ще е много трудно и ми се ще да го отложим максимално.

# 1
  • Мнения: 4 242
Мисля че по-скоро голямото дете ще получи коластра като се роди бебето. Нуждите на новороденото ръководят организма според мен.

# 2
  • Мнения: 435
Моята кака малко след като забременях се отказа да суче , но кърмата ми не спря . Когато се роди бебо всичко си беше както трябва , имах си коластра и т.н.
Не съм с опит , но съм чела , че както казва Мери : " нуждите на новороденото ръководят организма " .
Радвам се , че има такива майки като теб  Hug

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Нормално е в момента да се чувстваш ужасно уморена и изтощена, предвид колко са трудни първите месеци дори да не кърмиш по-голямо дете Grinning
За коластрата не се притеснявай - предвид всички хормонални промени, през които минава тялото ти от новата бременност, кърмата търпи обратно развитие. Възможно е да забележиш леко намаляване на количеството още сега, в първите седмици. Към 5-тия месец промяната ще е вече доста забележима - млякото започва да се преобразува обратно към коластра и се променя количеството, вида и вкуса. Сученето на голямото детенце не може да повлияе на състава - тези промени са хормонално обусловени. Така че мъничкото ще получи коластра, когато се роди, а после ще текне и зрялото мляко за радост и на голямото (ако удържи кърменето дотогава - много дечица се отбиват сами заради промененото количество и вкус на млякото към средата на бременността). Хубаво е да се запознаеш с това какво може да очакваш при кърменето по време на бременност, за да си подготвена за различните начини, по които може да се отразят промените на голямото дете - в Библиотеката има няколко статии по въпроса.
За окситоцина - по време на секс се отделя повече окситоцин, отколкото по време на кърмене Wink Т.е. - ако нямаш проблеми, заради които да ти е забранено да правите секс, тогава и кърменето не може да предизвика такива Wink
Цитат
While oxytocin is released at orgasm and during breastfeeding, there is NO
evidence that oxytocin is in any way responsible for the pleasurable sexual
feelings of orgasm.  Women who receive shots of oxytocin to induce labor, or
to clamp down a flabby uterus after childbirth, or during research protocols
do not report feelings of sexual ecstasy.  The levels of oxytocin released
during an orgasm are hundreds of times higher than those released during
breastfeeding anyway, which is why it makes no sense for doctors to tell
women not to nurse while they're pregnant because they might trigger
premature labor, when they don't tell these same women to be sure not to
have any orgasms during pregnancy.
Чудесно е, че имаш желанието да продължавате с кърменето независимо от бременността. Важно е обаче да знаеш, че винаги може да промениш решението си, ако по някаква причина не се чувстваш добре - твоето здраве и емоционалното ти състояние също са много важни и е хубаво да им отдаваш значение и да се съобразяваш с тях. Пожелавам ти лека бременност, леко кърмене и всичко да мине по най-добрия и щастлив възможен начин за теб и за голямото кърмаче Grinning

# 4
  • Мнения: 3 089
според мен думите "чувствам се доста изтощена физически" трябва да ти напомнят, че май вече е време да се погрижиш за себе си. съвсем в началото на беременността си + имаш едно съвсем малко пораснало бебе + организмът ти тъкмо се е възстановил от предишното раждане (ако се счита, че 9 месеца бременееш и после 9 месеца се възстановяваш). мисля, че е трябва да спреш с кърменето. е, вероятно ще има вой от страна на детето, но ти и новото бееб сте не по-малко важни.

# 5
  • Мнения: 967
според мен думите "чувствам се доста изтощена физически" трябва да ти напомнят, че май вече е време да се погрижиш за себе си. съвсем в началото на беременността си + имаш едно съвсем малко пораснало бебе + организмът ти тъкмо се е възстановил от предишното раждане (ако се счита, че 9 месеца бременееш и после 9 месеца се възстановяваш). мисля, че е трябва да спреш с кърменето. е, вероятно ще има вой от страна на детето, но ти и новото бееб сте не по-малко важни.

Нямам опит в кърменето в тандем, но в отговор на горното мнение искам само да кажа, че кърменето в тандем не е някаква чудовищна процедура, която има за цел да изтезава майката, а напротив - това е най-естественото нещо, което милиони жени по света са преживели  - зависи според мен от психологическата нагласа - ако имаш желание ще преудолееш дребните неудобства, ще се отпуснеш и ще се наслаждаваш. Ако обаче възникнат притеснения винаги можеш да спреш. Важното е да не се настройваш още от сега, че непременно кърменето през бременноста те съсипва - много жени са преживели труден старт в кърменето - запушени канали, мастити и т.н. но това не ги е отказало да кърмят. Дори и да има трудности (а то не може да няма) по време на бременността оргнизмът ти е подготвен да се справи. Всички стискаме палци Peace Ако въпреки желанието си решиш да спреш с кърменето на каката, не съжалявай - важното е да имаш положителна настройка и да не се тревожиш излишно. Това с възстановяването на организма след раждането е само отчасти вярно - много жени по света раждат по 8-10 деца едно след друго и са в перфектно здраве - всички тези митове за тегобата от раждането и кърменето са продукт на съвременната цивилизация - организмът ти може да се справи - това е в природата на жената. Успех и ни дръж в течение Hug

# 6
  • Мнения: 6 243
Нямам опит в кърменето в тандем (макар че почва да ми се иска), но ти пожелавам успех с бременеенето. Кърми толкова, колкото ти чустваш, че ти е приятно. Лека и безпроблемна!!!

# 7
  • Мнения: 2 323
Моята кака малко след като забременях се отказа да суче , но кърмата ми не спря . ...

Цвети, 9 мес ли имаше кърма, без да суче Яна newsm78, аз така го разбирам, но не мога да си го представя

# 8
  • Мнения: 435


Цвети, 9 мес ли имаше кърма, без да суче Яна newsm78, аз така го разбирам, но не мога да си го представя
Да , 8-9 месеца . Първоначално гърдите ми бяха напрегнати , но като нямаше търсене спря и предлагането . Не съм пробвала да поизцедя да видя евентуално колко ще събера , но като стиснех си излизаше струйка и колкото пъти и когато и да стиснех пак (правех си проверки , беше ми любопитно няма ли да спре ).

Общи условия

Активация на акаунт