С какво АМ мога да заместя кърмата при дете на 2 г?

  • 6 259
  • 26
  •   1
Отговори
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Здравейте,
Започвам опити за отбиване на пристрастено кърмаче на вече 2 г. и 1м. Все си мисля, че е рано да го оставям тотално без мляко, за това се чудя с какво мога да заместя кърмата. Кисело мляко за сега отказва. Преди хапваше с лъжичка, но рядко. Сега дори не иска да опита. Веднъж пи айран и това е. Има ли подходящо АМ, с което мога да пробвам да заместя?
Приемам всякакви идеи.
Малкият се храни основно със сандвичи, принцеси и от време на време салата. Всичко друго отказва.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 947
Моето добре прие Лактана, но аз започнах отбиването доста по-рано.

# 2
  • Мнения: 10 901
Сирене, кашкавал, извара, млечни десерти, кремове, палачинки, мляко с ориз?
Между 2 и 3 години храненето окончателно се припокрива с това на възрастните - няма никаква нужда от АМ, а няма и гаранция, че ще приеме АМ (заклетите кърмачета го отказват дори на много по-малка и слабоосъзната възраст).
Общо взето, по-добре е да мислиш в посока как храненето му да стане по-разнообразно и пълноценно по всеки един начин - а не да акцентираш върху млякото. Сериозно, абсолютно може и без "целеви" порции мляко. И да пие достатъчно течности - това е ключово при прекратяване на кърменето.

Иначе млякото, което Нестле продават за 3-годишни, е просто сухо мляко, обогатено с някакви витамини, то вече не е адаптирана формула - а на тази възраст отдавна няма и нужда от нея. Не знам как е по-добър вариант от натуралните млечни продукти.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Лактана Био Киндер.

# 4
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
От изброените хапва сирене и кашкавал в принцеси и сандвичи, палачинките последно време ги отказва, останалите неща не ги поглежда изобщо. Яде бебешките нощни пюрета, в които има известно количество млечни, както и бебешка разтворима каша... ooooh!

# 5
  • Мнения: 46 403
Опитайте различни видове млека за съответната възраст и вижте кое ще хареса като вкус.
Но обърнете сериозно внимание на сухата храна, защото сега моментът е решаващ. Рискувате да създадете сериозни хранителни проблеми на детето си в бъдеще.
На ваше място, щом изкушението е така голямо, бих спряла изцяло сухата храна. Да мине на мляко, докато посегне към нормалната. Не настоявайте и не показвайте, че това ви впечатлява. Постепенно ще премине към нормално хранене.

# 6
  • Мнения: 10 901
бих спряла изцяло сухата храна. Да мине на мляко, докато посегне към нормалната.
Сигурно се шегуваш. За някои от другите неща си права, но изграждането на хранителен интерес изобщо не става по този начин - със сила и изнудване. Да не говорим, че дете на тази възраст с изцяло млечно хранене чисто и просто ще гладува. И не, НЯМА да посегне към нито една "нормална" храна, която не му харесва. Гаранция.

# 7
  • Мнения: 46 403
Въобще не говорим за насилие. Когато детето не намира въпросната храна вкъщи посяга към друга.
На приблизително тази възраст при едно по-дълго гостуване при бабите минахме през същото.
Съвсем възможно е. Но колкото по-рано се направи, толкова е по-лесно. Мине ли 3-4 вече нещата стават сложни.
Да не говорим, че дете на тази възраст с изцяло млечно хранене чисто и просто ще гладува...
Ако по принцип се храни така, да, но обикновено става дума за 10-15 дни.
Яд ме е, че не мога да намеря един документален филм с психолог, който работеше с такова дете. Бяха снимали етапите.

# 8
  • София
  • Мнения: 8 596
Не бих заместила с АМ, с времето ще свикне и ще увеличи млечните продукти.
Ако е бебе до или 1 година е разбираемо, но след това вече нуждата от мляко може да се компенсира с млечни продукти, ако не се кърми.

# 9
  • Мнения: X
 isa_pisa, не бих давала АМ. Моето беше на периоди с млечните - можеше със седмици само кисели млека да яде, а после месец да не иска. Водила съм се по него. Биволското мляко харесваше много, то е по-малко кисело и с по-различна консистенция. Сладкото кисело харесваше, но му го ограничавах - кисело с домашен конфитюр, данониното, лидлските, верея с шоколад или смокини, активиите. Като застройка, с мусака - не е отказвал. Сирена и кашкавали всякакви слагам в омлет или паста - моето даже я предпочита и със сметанов сос. Ако има как заквасената сметана би си я гребало от кофичката без нищо. Прясно почти не давам, защото не обичам и рядко купувам, но на шейк с банан много ни харесва, може да пробваш твоето дали ще пие - сега има и пъпеши вече по магазините - ако хареса така може да пробутваш по две чаши на ден за десерт.

# 10
  • Мнения: 11 234
бих спряла изцяло сухата храна. Да мине на мляко, докато посегне към нормалната.
Сигурно се шегуваш. За някои от другите неща си права, но изграждането на хранителен интерес изобщо не става по този начин - със сила и изнудване. Да не говорим, че дете на тази възраст с изцяло млечно хранене чисто и просто ще гладува. И не, НЯМА да посегне към нито една "нормална" храна, която не му харесва. Гаранция.

НСЧ е права. Оставяте да ви води дете на 2 години. То няма как да знае кое е добре за него и няма изградени хранителни навици - вие му ги градите. Хранено по този начин детенцето може да има сериозни проблеми. 
Нали разбирате, че ВСИЧКи деца ако им дадем избор ще са на сандвичи и сладко?
При този начин на хранене хемоглобина как е?

Дъщеря си отбих на 1,8 години и не пиеше АМ. Просто кърменето не е толкова хранене за тях, колкото връзка с мама, гушкане, внимание и нещо вкусно.

# 11
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Хемоглобинът си е ок.
Въпреки, че темата не е за това, фокусът й беше изместен от същината на въпроса и не смятам да се оправдавам, ще споделя, че изборът ми беше или да кърмя денонощно, или да дам сандвичи. След като отбия, ще се старая да разнообразя менюто, както и до сега съм правила, предлагайки постоянно различни неща. Ако народният съд е приключил (разбирам, че е добронамерен), моля за мнения по отношение на конкретния въпрос! Благодаря! Grinning

# 12
  • Мнения: 8 147
С всякакво АМ,  което детето приеме.
Детето пиеше НАН 4 до почти 3 години всяка нощ.
Това мляко просто си хареса. След кърмата пробва, мисля че 3 вида и това му допадна.
След като спря нощното мляко, мляко почти не яде. Прясно не пие, кисело само на таратор и то не винаги. Кашкавал и сирене яде. Но дете се храни доста балансирано.

# 13
  • Мнения: 832
На 2 и половина е и пие Бебелан 3/много му харесва/, но не го пие като основно ядене, давам му по 120 с яденето,хапне няколко лъжички, пийне АМ и така.

# 14
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Да, не става въпрос за основно ядене. Иска ми се при приспиване може би да му давам, между закуската и обяда (никога не е имал втора лека закуска по това време, обикновено е карал на кърма когато не я пропуска). Само веднъж съм купувала АМ преди повече от две години, кутията онзи ден я изхвърлих неотворена, защото е с изтекъл срок и нямам идея какво има на пазара.
А какво представляват т.нар. преходни млека?

Благодаря на всички включили се!

Общи условия

Активация на акаунт