Банята - 29-та тема

  • 114 233
  • 773
  •   1
Отговори
# 210
  • Варна
  • Мнения: 6 865
В банята ми рафтчетата са стъклени и това е нещо което не бих сложила отново. За да са чисти трябва да се избърсват и подсушават след всяко къпане. За баня която се ползва н-пъти на ден, по всяко време на денонощието това няма как да стане. И резултата не е лицеприятен. Не случайно етажерките за мокри помещения се правят тип решетка, с минимална твърда повърхност.

# 211
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 382
В банята ми рафтчетата са стъклени и това е нещо което не бих сложила отново. За да са чисти трябва да се избърсват и подсушават след всяко къпане. За баня която се ползва н-пъти на ден, по всяко време на денонощието това няма как да стане. И резултата не е лицеприятен. Не случайно етажерките за мокри помещения се правят тип решетка, с минимална твърда повърхност.
Абе и тия тип решетка не са стока ако е варовита водата,както е при нас.Моите рафчета са стъклени,но матирано стъкло.Встрани от душа са и не се мокрят директно.Почиствам ги всеки път като мия банята и всичко е ок.

# 212
  • Мнения: 1 787
По тази логика не трябва да слагаме и стъклени паравани, защото и те искат почистване след всяко къпане. Wink Красотата си иска поддръжка, не важи само за външния вид, а и за дома.  Peace  Аз за по-малко от 4 години години изхвърлих два решетести държача за сапунерка и два хромирани или каквито са там държача за тоалетна хартия. Никак не бяха евтини, но ръждясваха за нула време. Повече такъв боклук вкъщи - твърдо не!  Naughty

# 213
  • Варна
  • Мнения: 6 865
Вашите са ръждясали, нашите - не. И си стоят.
Логиката ти бяга в случая, аз намирам разлика между параван и хоризонтална поставка върху която има поставени вещи относно обслужване.
Позволи и чуждо мнение, без да раздаваш елементарни коментари на тема поддръжка и хигиена.

# 214
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 382
То освен че ръждясват металните от варовика стоят на бели капки.Това ми е още по нехигиенично от стъклените.Но и аз имам метални поставки.Там където са ми шампоаните са стъклени полици,сапунерките също са ми стъклени, но държачите им са метални.Стойката за тоалетна хартия е метална.Мога да кажа че и от двете съм доволна и ми харесват как стоят

# 215
  • Мнения: 40 737
Аз за по-малко от 4 години години изхвърлих два решетести държача за сапунерка и два хромирани или каквито са там държача за тоалетна хартия. Никак не бяха евтини, но ръждясваха за нула време. Повече такъв боклук вкъщи - твърдо не!  Naughty

Ами не купувай боклук. Особено ме учудва това с държачите - ти върху тоалетната хартия ли лееш вода, че да ръждясат?

# 216
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 382
Аз за по-малко от 4 години години изхвърлих два решетести държача за сапунерка и два хромирани или каквито са там държача за тоалетна хартия. Никак не бяха евтини, но ръждясваха за нула време. Повече такъв боклук вкъщи - твърдо не!  Naughty

Ами не купувай боклук. Особено ме учудва това с държачите - ти върху тоалетната хартия ли лееш вода, че да ръждясат?
Ами ако банята е малка и няма хубава вентилация и е китайски боклук не се учудвам,че са ръждясали.Нашите са на Капитан и за 2г експлоатация са като нови  Simple Smile

# 217
  • Мнения: 1 787
Вашите са ръждясали, нашите - не. И си стоят.
Логиката ти бяга в случая, аз намирам разлика между параван и хоризонтална поставка върху която има поставени вещи относно обслужване.
Позволи и чуждо мнение, без да раздаваш елементарни коментари на тема поддръжка и хигиена.


Не оспорвам твоето мнение, просто изказвам и моето.  Simple Smile Човек няма как да стане роб на две стъклени рафтчета - свалянето на шампоаните и сапунерките, измиването на рафтчетата и подреждането на всички неща обратно върху тях не отнема повече от 2-3 минути. В дома на родителите ми от сигурно 25 години има не две рафтчета, а цяла етажерка с големи стъклени рафтове, сигурно са 5 поне. Не си спомням някога някой да е тичал като луд да ги бърше след всяко къпане, нито да изглеждат нелицеприятно и на петна въпреки това и въпреки, че са в душ-зоната и човек се протяга с мокри ръце, за да си вземе шампоан, балсам или каквото там. Достатъчно е да се почистват, когато се чисти цялата баня - при нормални условия естествено, изключвам ситуация, при която от чешмата тече варовик, а не вода.

Станция, не съм ги обливала с вода, почиствах ги редовно с мека кърпа и подходящ препарат. И всичко изброено ръждясваше така, все едно перманентно стои накиснато в морска вода. Както казах, не бяха евтини, не обичам евтините китайски еквиваленти, но вече и не помня кой беше производителя, защото беше отдавна. От също толкова години нямам никакви окачени аксесоари и направо се родих, банята ми също. Много е гадно точно държача на тоалетната хартия да ръждяса, направо  Sick

# 218
  • Мнения: 40 737
Станция, не съм ги обливала с вода, почиствах ги редовно с мека кърпа и подходящ препарат. И всичко изброено ръждясваше така, все едно перманентно стои накиснато в морска вода. Както казах, не бяха евтини, не обичам евтините китайски еквиваленти, но вече и не помня кой беше производителя, защото беше отдавна. От също толкова години нямам никакви окачени аксесоари и направо се родих, банята ми също. Много е гадно точно държача на тоалетната хартия да ръждяса, направо  Sick

Тогава значи, че са те минали с ментета. По принцип държачите се правят от месинг, по-рядко от неръждавейка, и няма какво да им ръждясва. Ръждясват най-често решетъчните етажерки, защото ги правят от обикновена стомана (да се чуди човек толкова ли е скъпа неръждавейката) и ако са с лоша галванизация става каквото става. Но с другите аксесоари просто не би трябвало да се случва. Все едно да ти ръждяса батерията на мивката (и те се правят от месинг).

П.П. В старото жилище имахме проблем с ръждясала подобна етажерка и понеже не намерихме същата, а вече имаше дупки, не можахме да я сменим. И ММ я почисти, боядиса с грунд някакъв от тип 3 в 1 и после напръска със син спрей металик за коли. Понеже и банята е в синьо стана много добре и вече 2-3 години няма ръжда. Обаче грундирането е важно, ако пръскате направо с боята върху хрома не държи и се бели.

# 219
  • Мнения: 110
Здравейте! Влизам с питане,за което знам,че тук ще получа отговор.Налага се да префугираме плочките в банята ни и искам съвет какъв фугин да вземем? Ще ни трябва бежов цвят и не знам дали всички фирми предлагат такъв.Освен това,познати ми казаха,че имало и препарат, с който се обработвали вече готовите фуги,за да не променят цвета ,да не се ронят и почерняват.Ако някой има инфо за това и лични впечатления,нека сподели. Лека вечер и хубав уикенд на всички!

# 220
  • Plovdiv
  • Мнения: 382
В нашите бани сме използвали фуга на Ardex. Фирмата е немска и качеството е много високо, разбира се цената също е по-висока от Церезит, Баумит и Мапей. Нямат много цветове, но бежово има. Първата баня е правена преди 10 години. Фугата е като сега сложена. Светлобежова е. Спомням си, че след като я измихме първия път, майсторът я импрегнира с импрегнатор за баня. Това се правело периодично, но ние повече не сме го правили. Сегашната баня след като я измия, пак ще я импрегнираме (имам импрегнатор от първата  Mr. Green) Дано сме доволни като от предишната.

# 221
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 382
В банята сме с Мапей,а в кухнята и на терасата с Боро.И двете фирми имат бежаво.Импрегнатор не сме слагали,за 2 г. фугите не са мръднали

# 222
  • Мнения: 1 787

Тогава значи, че са те минали с ментета.


Много е възможно, все пак тогава сме били прекалено млади и въобще не сме имали опит с ремонтите. Simple Smile И все пак решетести аксесоари повече никога няма да взема, ако ще от чисто злато да са, просто визуално като се сетя на какво бяха заприличали и ми става зле.  ooooh!

На Мапей фугите са едни от най-хубавите, защото освен за вътрешно, се използват и за външно полагане, т.е. много са устойчиви на ронене и мокрене. Нашият майстор каза въобще да не се притесняваме за тях и че няма нужда да ги мажем с нищо. Ще споделите ли все пак, тези които сте импрегнирали фуги, кой точно е импрегнанта, не е лошо да се знае при нужда?  Praynig

Имат някакви бежови нюанси, но най-добре е да наложиш мостра до плочката, за да напаснеш максимално добре цвета:



Teddyy, чакаме снимки на банята!  Hug И на кухнята (честито, прочетох, че вече е готова!  bouquet)

# 223
  • Мнения: 40 737
Аз съм импрегнирала фуги, има ги всякакви на пазара - на Боро, на Церезит и на кой ли не. По същество всички са еднакви обаче - течен силикон, предназначен да попие във фугата преди да изсъхне и така я прави по-устойчива на отмиване (при някои фуги като миеш банята и те пускат боя, която се размазва по плочките. Не е фатално - забърсваш го и няма и следа, ама дразни). Общо взето подобряват нещата и в никакъв случай не вредят. Правят и цвета малко по-плътен.
Аз съм опитвала и С200 за фугата между порцелановата мивка в банята и плочките. Върши екстра работа, защото С200 засъхва като тънък филм отгоре и се мие лесно и фугата не задържа мръсотия. Евентуален недостатък е, че фугата става една идея по-гланцова. Много е възможно да прави и цветовете по-ярки, но съм пробвала само с бяла и много светло бежова фуга и не мога да кажа. Може би и без С200 всичко с фугата щеше да е ОК де, ама аз реших да се презастраховам и първо минах с фугин, после и с С200 Twisted Evil

# 224
  • Мнения: 110
Благодаря на всички за съветите!

Общи условия

Активация на акаунт