Нашите орхидеи - Тема 21

  • 77 050
  • 807
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 270
Здравейте на всички. Пиша ви с надежда да ми помогнете с някой съвет как да спася орхидеите си. Имаме най-различни, купени преди 1-2-3 години, прецъфтяват и после нищо.. Цветоносът умира и растат само на листа, а за цъфтеж не искат и да помислят. Прикачвам няколко снимки, за да добиете представа за състоянието им и ако можете да ме посъветвате нещо, ще съм ви много благодарна Simple Smile Мерси предварително!  Hug




# 121
  • Мнения: 547
Здравейте,
Виждам, че всички тук сте супер запознати с отглеждането на орхидеите. Искам да ви попитам какъв субстрат използвате - става въпрос специално за Phalaenopsis. Или сами си го правите? И съответно какво слагате вътре?  newsm78

# 122
  • Варна
  • Мнения: 25 238
malechka__,
страхотно дехидратирани са всичките, корените са направо хербаризирани... Какъв цъфтеж, те ще се гътнат скоро. Как ги поливаш?

# 123
  • Мнения: 270
Ами те стоят в офиса и до сега явно не им е обръщано особено внимание, затова реших аз да се заема. Ще им сложа вода в купичките

# 124
  • Варна
  • Мнения: 25 238
Не, не се полива така. Накисвай цялата саксия, до ръба за поне час. След това отцеждаш и слагаш по местата. Корените трябва да поемат хубаво вода, ако само сипваш в чинийките ще се намокрят корите и корените само отдолу, където стига водата. По принцип поемат и нагоре, но по-бавно, а тези са яко дехидратирани горките. Накисни ги хубаво.

# 125
  • Мнения: 270
Ясно, слушам и изпълнявам! Мерси много, ще докладвам за развитие по проблема

# 126
  • Мнения: 1 390
За субстрата - има едни кори на Вселена Орхидея, които са хубави. Имат сайт, от който могат да се поръчат, а ги има и в практикер. Също така в orhidei.bg продават и само кори, които са хубави, и субстрат Серамис, който представлява кори и глинени гранули серамис, които също са много хубави. По принцип бих препоръчала серамиса, но иска малко обработка - много хубаво да се промие и дори да се извари, защото от глинените гранули пада един ситен прашец, който е неприятен. По-лесният вариант е вселена орхидея или насипните кори.
Правила съм си субстрат сама от набрани от гората кори, но така и не можах да се отърва от някои горски екстри като лишеи и гъби, така че се отказах. Много работа е, а после трудно се мият всички съдове, в коита съм варила и пекла корите.

# 127
  • Мнения: 6 387
Екстрите не загинаха ли след варенето и печенето?
Защото това правя с моите кори и не съм имала проблеми.

# 128
  • Мнения: 547
За субстрата - има едни кори на Вселена Орхидея, които са хубави. Имат сайт, от който могат да се поръчат, а ги има и в практикер. Също така в orhidei.bg продават и само кори, които са хубави, и субстрат Серамис, който представлява кори и глинени гранули серамис, които също са много хубави. По принцип бих препоръчала серамиса, но иска малко обработка - много хубаво да се промие и дори да се извари, защото от глинените гранули пада един ситен прашец, който е неприятен. По-лесният вариант е вселена орхидея или насипните кори.
Правила съм си субстрат сама от набрани от гората кори, но така и не можах да се отърва от някои горски екстри като лишеи и гъби, така че се отказах. Много работа е, а после трудно се мият всички съдове, в коита съм варила и пекла корите.

Супер, много благодаря! bouquet
А мнения за субстрата на Compo?
http://www.praktiker.bg/bg/Soil-for-flowers/%D0%A2%D0%9E%D0%A0%D … 98-COMPO/p/442507

# 129
  • Мнения: 1 390
Мисля, че има доста примеси, което не е добре.

Не загинаха гадовете. Едни гъбични неща като малки точки стоят. Не са от опасния за цветята тип, но мен ме дразнят доста. И колкото и да засушавам като полея пак се появяват. Е, с топсин и подобни не съм ги третирала, но ми остана само една кора, която прави такива номера и скоро ще видя дали ще издържат и препаратите. Но накратко ми е твърде голяма занимавка и предпочитам да си ги купя.

# 130
  • Мнения: 13 804
Компо беше добър преди доста години, развалиха го с примеси....

# 131
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Купих компо сана поради невъзможност да си набавя кори, а ми трябваха спешно. И на мен ми направи впечатление, че има нещо като почва вътре наред с корите и влакната. Засега ги оставям така, не им е зле, живнаха доста.

Скрит текст:
Получава нещо странно с едната орхидея. Когато я купих имаше разкошна коренова система, но с времето корените изтъняха, листа почти не прави, два въздушни корена извади. Цъфти, но с много малки цветове, няма много пъпки. Единственото обяснение е, че е била форсирана и сега се нагажда. Ама много дълго продължава този процес.

# 132
  • Мнения: 27
Здравейте, какво мислите за този индикатор за поливане ?

http://www.orhidei.bg/substrat-orhidei/kori-substrati-za-orhidei … kator-za-polivane

# 133
  • Мнения: 1 390
Като правих темата си мислех, че трябва да обновим и попълним материала за субстратите, но за съжаление нямах и все още нямам време да се захвана. Рени, какво ще кажеш?

Индикаторите не съм ги пробвала, но не изглеждат никак зле. Серамис по принцип са уважавана марка по отношение на орхидеите и може да има хляб в тия индикатори. Ако решиш да ги ползваш моля да споделиш после!

# 134
  • Мнения: 27
Здравейте, тази сутрин забелязах лепкави капчици по цветоносите на две от орхидеите ми. Има ли повод за притеснение ? Прегледах ги и не видях бубички.

Общи условия

Активация на акаунт