Отговори

Анкета

Кои от вас са използвали немедикаментозни и нетрадиционни техники при раждането?

Опции:

# 60
  • Мнения: 1 947
   Аз смятам да се доверя на предварителната си нагласа - спокойствие, релаксация, а после масаж и движение. Simple Smile Няма да боли! Simple Smile
   Arwen Undomyel - би ли могла да ми кажеш как се наричат маслата за перинеума на немски, че да попитам фрау доктор? Wink Благодаря!

# 61
  • Мнения: 11 306
   Аз смятам да се доверя на предварителната си нагласа - спокойствие, релаксация, а после масаж и движение. Simple Smile Няма да боли! Simple Smile
   Arwen Undomyel - би ли могла да ми кажеш как се наричат маслата за перинеума на немски, че да попитам фрау доктор? Wink Благодаря!
Aз ползвах по препоръка на акушерката, която ни водеше курса Johanniskrautoel - червено е, гъсто е, с приятна миризма (на български - жълт кантарион). Можеш да попиташ и аптекарките - мисля че имаше на Welleda комбинирано масло специално за Dammmassage (gegen Dammschnitt).
Много хубава работа ми свърши. Ползвах го и двата пъти и минах без усложнения. Мисля че се почваше около 35 седмица (по спомени), но най-добре питай в курса (ако посещаваш такъв).

# 62
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Полезна тема наистина, дано повече бъдещи майки я прочетат и се замислят над нея.

Преди първото ми раждане се бях настроила много позитивно, винаги съм вярвала в способностите на организма си и честно казано мислех, че ще родя за 20 минути. Е, оказа се, че бебето се появи след цели 48 часа контракции, но нито болката, нито системите, нито многото часове прекарани с тях успяха да ме изплашат достатъчно, че да не се престраша за второ  Mr. Green
Всъщност съм почти сигурна, че положителната ми нагласа изигра много важна роля в цялата ситуация и макар, че бях разочарована от това, че не вървеше по плановете ми, и за миг не се отчаях и знаех, че ще родя здраво и хубаво бебе. Както и стана за щастие Grinning

Точно година и 10 месеца след това ме приеха в същото това отделение с позиви за второ раждане.
Не бях чела нищо за обезболяването, нито първият път, нито сега, не бях наясно с техниките на дишане, с нищо...  Embarassed
След няколко часа болезнени контракции реших да опитам с отпускане и дълбоко дишане, Това беше някакъв вид релаксация, която си измислях на момента и първите няколко опита бяха крайно неуспешни. Беше ми много трудно в началото да се абстрахирам от болката и мислено да контролирам работата на маточните мускули. Всеки знае, че при болка инстинктивно се свиваме, а се оказа, че болката става много по-поносима и лека при отпущането.
Второто ми раждане също продължи доста, около 20 часа, но определено беше много по-безболезнено и лесно. Не мога да бъда сигурна, но мисля, че много си помогнах с тази моя импровизирана релаксация. Резултата беше неиндуцирано и необезболявано раждане на 4 килограмова дунда без никакви разкъсвания и епизиотомии.

За третото мисля да си пална 5 свещи и да си напълня ваната вкъщи. Хайде бийте ме сега  Mr. Green

# 63
  • Мнения: 7 091
  За хората, които е интересуват мога да пусна имена на книги и друга информация, която би им помогнала.

Тъкмо щях да те помоля да го направиш. Би ли публикувала няколко източника за всички нас, които се интересуваме от "нетрадиционните" методи. Благодаря предварително!  :bouquet:

Иве погледни малко по-нагоре съм писала за всеки метод по малко. За съжаление нямам физическа възможност  за момента да пусна твърде много информация наведнъж, защото ми се развали лаптопа и много рядко мога да седна на компютър сега. Да се надявам, че ще ми се реши проблема скоро, но тази седмица дето мина и тази дето идва са ми....ужас. 
Набелязала съм си списък със статии да ви преведа, не е супер времеотнемащо, но липсата на компютър много ме затруднява. Обещавам при първа възможност да ви пусна още неща и поне периодично по някоя статийка.
Затова искам да помоля и други мами, които са използвали тези методи да се включат с линкове, статии, информация от какъвто и да е характер за да може повече мами да ги прочетат. Искам и да благодаря на тези, които вече са го направили!   bouquet Сигурна съм, че ще е полезно на много майки да го прочетат.

# 64
  • Мнения: 7 091
Цитат
... за да не изглеждам като капризната смахната фръцла

представяте ли си само колко от нас си мечтаят за подобно естествено раждане, но не смеят дори да си признаят пред лекарите, от страх да не изглеждат капризни и смахнати. Май трябва да сме по-настоятелни в исканията си, да не говорим, че много от нас и си плащат за това преживяване. Ако някой познава лекари и акушерки у нас, които са позитивно настроени към подобен тип раждане, моля да свирка.


Много точно казано! Особено майките, които си плащат имат даже още по-голяма възможност да " понатиснат" лекарите за някои неща. Нещата се променят! Просто става бавно, постепенно и с настояване. Затова си мисля, че е хубаво майките, които се притесняват да не им откажат, но все пак искат да използват такива методи- фокусирайте се над нещата, които лекарите няма да забележат, че правите ( например ако таткото е с вас- да ви разтрива с ароматни масла, визуализация и релаксация) , както и се опитайте да прокарате идеята за поне 1 нещо пред лекаря си( например смяна на позите, хомеопатия). Не настоявайте за всичко наведнъж, защото така шанса да ви откажат е по-голям разбира се. Но полека лека, самите лекари като видят, че има търсене на определени неща ще се настроят положително!.
Освен това идеята за разпространяване на имената на тези лекари, акушерки или болници, където са по-склонни да правят компромиси за тези неща е страхотна! Имам предвид най-вече за мамите в БГ, където е по-необичайно използването на тези неща!. Много лекари четат този форум, сигурна съм, че ще има отзвук, дори и да не е веднага на исканията на родилките за използване и на нетрадиционни методи. И в чужбина не всичко е даденост, все от някъде се е започнало Simple Smile

# 65
  • Мнения: 7 091
Изключително важно за релаксацията и положителната настройка при раждането е да сте се освободили от тайни страхове, които имате ( или такива, за които дори самите не сте се замисляли, че може да имате). Това е важно, за да може подсъзнанието ви да не съботира съзнанието по време на релаксацията.  Тук ще ви предложа един начин за откриване и справяне със страха, който е основан на статия, части от която ще ви пусна тук. Както споменах нямам в момента компютър и превеждам и пиша набързо извън къщи, затова ...съжалявам че нямам време да коригирам преводи и т.н. Надявам се все пак да ви е полезно.

“ Подготвянето на жените за раждане чрез образоване за истинската психология на раждането е била основата на работата на доктор Дик-Рийд ( в предната статия споменах за него, авторката на книгата го споменава често, неговата теория е доста стара FTP= Fear->Tension->Pain  страх, напррежение/стягане-болка, съкращвавам малко тук предистория).
Ако и вие сте като повечето бременни жени ще открете, че докато минават дните и месеците на вашата бременност ще се сблъскате с цял куп нови усещания, чувства, притеснения, съмнения, въпроси, решения и неща, които не сте и предполагали преди. Някои от тези ще имат в основата си  вашата бременност и раждане, но ще има и такива, които са свързани с промените, които ще настъпят от тези два факта. Това е ествствено. Докато вие подготвяте тялото и душата си за раждането на вашето бебе е важно да се освободите от всякакви страхове, психологически пречки или ограничения.
Би било много полезно за вас и вашия партньор да  сте способни да идентифицирате чувствата, усещанията или спомените, които могат да бъдат болезнени или нараняващи- тези, които биха ви попречили да имате раждане осободено от вредни емоции.
Вгледайте се в себе си за тези емоции, които може да създадат чувсто на неудобство у вас, “срещнете” се с тях очи в очи и се освободете от всеки конфликт, който те ви създават ( съзнателно или подсъзнателно). След като веднъж сте направили това,  вие ще имате по-добро усещане за своята собствена способност да подходите към раждането на вашето бебе с увереност  в себе си и спокойствие. Внимателно претърсете вашите усещания, за да откриете областите, в които се чувствате абсолютно спокойни и уверени, както и тези над които имате да работите за да освободите вашите страхове, които ви ограничават. Да подтискате неща, които дълбоко ви притесняват може и да ви помогне да минете “ леко” през бременността, но тези притеснения съвсем лесно могат да изплуват под формата на страхове докато раждате и могат да засегнат протичането на самото раждане, както и неговия изход. Възползвайте се да поговорите с вашия партньор или добър приятел, който може да ви помогне да откриете и дискутирате тези ваши мисли, които ви притесняват. ( тук има обяснение какво може да се направи по въпроса ако говорите с вашия хипнобърт инструктор, което пропускам по обясними причини- например са имате сесия на 4 очи с него, да с еобърнете към психолог и т.н.)
Тук прилагаме списък с няколко области, в които бременните жени често имат притеснения”
Преди да продължа със списъка искам да добавя и нещо друго, което съм чела в други книги.
“Признаването” на страховете е много важно за тяхното освобождаване. В много случаи дори само факта, че сте осъзнали, че се страхувате от нещо е достатъчно условие да изчезне този страх, защото допреди да осъзнаете какво точно ви притеснява имате това чувство на общ дисмомфорт и тревожност, което не знаете от къде идва.
Моята идея, тъй като и аз нямам възможност да се посъветвам с хипнобърт иснтруктор( много ми е далече за да пътувам дотам) и която както казах се основава и на други неща, които съм прочела първия път беше ( и този път също е ) да си направя “дневник” на страховете.
Този списък, който ще ви пусна от статията може да ви помогне да индентидфицирате собствените си страхове, да ги напишете, след това да ги обсъдите с половинката, с приятел или просто да потърсите начин да се отърсите от тях.  От опит казвам, че помага!
Можете към този списък да добавяте неща, които във вашата ситуация са специфични, може да си отворите темичка тип “дискусионна група”, в която да обсъждате как други майки са се справили с този тип страхове, да прочетете специфична литература, да поговорите с хората, които засягат( например ако някой човек конкретно ви тревожи) или да се консултирате с психолог. Ето и списъка, като допълвам с някои неща, които аз съм се сетила:

      1. ВАШЕТО СОБСТВЕНО РАЖДАНЕ:
Какви разкази сте чували за вашето раждане?
Те окуражават ли ви или ви действат плашещо?
Чувствате ли се, като че ли ще повторите раждането на майка си?
Начини за справяне с тези мисли: Независимо дали са положителни или отрицателни тези разкази важно е да осъзнаете, че вие не сте вашата майка и това не е нейната бременност! Вие сте различен човек, в различно време и при различни обстоятелства. Аз самата съм пример за това- всички в моето семейство са имали дълги раждания, но лека бременност. Аз обаче изкарах две доста тежки бременност, но имах кратко раждане.
2. РАЗКАЗИТЕ ЗА РАЖДАНИЯТА НА ДРУГИ ЖЕНИ:
Какви истории за раждания се разказват около вас от близки и познати?
Как ви влияят тези истории?
Кои от тях ви карат да се чувствате спокойни и уверени?
Чувствате ли се притиснати от приказки за “ семейно наследство-тежко раждане”?
Начини за справяне с тези мисли: Можете спокойно да отклоните “желанието” на други раждали жени да ви натоварват с тяхните истории за раждане с думите, че ще разменяте истории когато и вие има какво да споделите. Нямате причина да вярвате, че вие ще родите като тях! От друга страна, ако те са ви направили много дълбоко впечатление подсъзнателно може да търсите “признание” в тяхната среда с това кой е имал по-тежко раждане ( има такъв мазохистичен елемент) и това да затрудни вашето собствено. Това е много важен момент, над който трява да е работи!
3. ПРЕДИШНИ РАЖДАНИЯ:
Какво беше вашето предишно раждане?
Как се подготвяхте за него?
Какви трудности изпитахте ?
Кои от тях биха могли да бъдат преодоляни с по-добрата ви психическа подготовка този път?
Начини за справяне: Имайте вяра, че по-добрата ви подготовка този път, както и факта, че ражданията са много индивидуални както и бременностите – ще имате по-добър резултат.
4. РОДИТЕЛСКИ ГРИЖИ И ОТГОВОРНОСТ:
Каква настройка имате към това, че ще ставате родители?
Какъв модел на поведение сте имали в семейството си?
Чувствате ли се обременени от отговорността за нов човек в семейството?
Притеснявате ли се дали ще бъдете добър родител?
Обсъждате ли тези си притеснения с половинката?
Притеснявате ли се дали ще има място в сърцето ви за още едно дете?
Начини за справяне: Повечето от тези усещания са нормални, всеки би искал да е добър родител. Четенето на подходяща литература за отглеждане на деца ( четете докато имате време, че като се родят малките..Wink ), разговори с родители, които за вас са положителен модел на поведение, разговори с половинката също помагат.
5. ПОДКРЕПА:
Чувствате ли се достатъчно спокойни с подкрепата, която имате от партньора и/или семейството си?
Има ли някой, който да ви помага в началото?
Има ли хора, които ви действат обезкуражаващо?
Начини за справяне: Говорете с близките си! Понякога е достатъчно само да разберат, че се притеснявате и предложенията за помощ ще дойдат сами. Избягвайте хора, които ви карат да се чувствате дискомфортно! Обграждайте се с позитивни преживявания! Използвайте времето за да откриете вие какви силни страни имате по отношение на това и над какво трябва да работите за да може да осигурите най-добрите грижи за семейството си!
6.  БРАК/ВРЪЗКА:
Стабилен ли е брака/връзката ви?
Каква е емоционалната среда в семейството ви?
Мислите ли, че връзката ви ще издържи на допълнителното натоварване от отглеждането на дете?
Мислите ли, че има договорки, които трябва да направите предварително с партньора си за отглеждането на децата?
Имате ли разминаване по въпроса за това как трябва да бъдат отглеждани децата?
Имали ли сте “сериозни” разговори за децата?
Начини за справяне: четене на подходяща литература и най-вече говорене, говорене и пак говорене. Обсъждайте с половинката си! Работете над задоволителни компромиси за двете страни!
7. КАРИЕРА:
Ще можете ли да продължите да преследвате целите си с реорганизиране и планиране?
Плановете ви ще трябва ли да почакат засега заради бебето?
Чувствате ли се притеснени от факта, че трябва да се върнете веднага на работа или пък че трябва да си останете в къщи?
Начини за справяне: тук зависи какъв е конкретния проблем, затова не мога да дам съвет, но отговарянето на въпроси свързани с работата ви и стремежите ви ще ви помогне да си направите по-добър план как да процедирате.
8. ДОМАКИНСТВО:
Има ли място в дома ви за още един член на семейството?
Лесно ли ще направите преобразуванията или ще трябва голям ремонт?
Бихте ли могли да се справите с промените?
Начини да се справите: Човек знае 2 и 200. Важното е да направите каквото е по силите ви, но бъдете снизходителни към себе си.
9. МЕДИЦИНСКО ОБСЛУЖВАНЕ:
Чуваствате ли се спокойни и уверени с настоящия си лекар?
Чувствате ли, че той подкрепя желанията ви или ви налага своите?
Имате ли някакви съмнения по отношение на професионализма на вашия лекар?
Обсъждали ли сте с него/нея вашите предпочитания за естествено раждане и какво би могло да се направи за нетрадиционни методи?
Лесно или трудно комуникирате с него/нея?
Решенията, които вземате по отношение на лекаря си на какво са базирани- на страх или на увереност?
Говорили ли сте с лекаря си за неговата/нейната практическа статистика за нормални и раждания секцио?
Начини за справяне : Важно е да имате пълно доверие на човека, който ще е до вас в този момент. Ако имате някакви съмнения, че това е човека или пък не можете да комуникирате с него/нея- по-добре го сменете. И най-добрия специалист ако не се вслушва в пациента си няма да ви е полезен!
10. ФИНАНСИ:
Чувствата ли, че ще сте много затруднени финансово от още един член на семейството?
Имате ли избор дали да работите или останетв е къщи или сте притиснати от обстоятелствата?
Имате ли спестявания, на които да разчитате?
Имате ли финансов план за следващите години?
Как сте организирали финансите си? Кой ги води в семейството?
Начини за справяне: Най-важното е добрата организация и планиране. Нищо друго не може да ви помогне както тези две неща. Човек може да има много широки финансови възможности, но тесни представи и умения, които да го докарат до просешка тояга. Прочетете информация ( книги, интернет) как да водите финансите на семейството си! ( аз бях пуснала такава тема в Родители в чужбина).
11.ПРЕДИШНИ ВРЪЗКИ:
Имате ли отрицателни спомени от предишни връзки, които са ви оставили в наследство мисли, които ви тревожат /нараняват?
Начини за справяне: говорете с настоящия си партньор за да елиминирате тези мисли.
12. ФИЗИЧЕСКО/ПСИХИЧЕСКО НАСИЛИЕ И ТОРМОЗ:
Имате ли отрицателни спомени за такива ( психическ, физически, сексуални)?
В момента подложени ли сте на някое от изброените?
Начини за справяне: На първия въпрос-важно е да осъзнаете, че такива спомени лесно могат да изплуват по време на раждането, особено за физически тормоз, защото раждането е едно от най-силните физически усещания, които ще изпитате през живота си. Чувства на безпомощност, неадекватност и страх ще се отразят много зле по-време на раждането ви, затова трябва да се предприемат мерки. В този случай най-добре е консутлация със специалист психолог или хипнотерапевт.  На втория въпрос- потърсете съдейсвие както от психолог, така и от съответните организации за защита на жената.
Това е много сериозно “упраженение” преди да започнете да правите упражненията за релаксация и визуализация и съм сигурна, че ще помогне на много от вас да се почувстват по-уверени.
Искам само да споделя още нещо с вас, преди да приключа темата.
В много трудности и страхове, които имаме хората сме склонни да мислим, че сме единствените, които изпитват такива усещания, да се срамуваме от тях и да ги подтискаме. Нито едно от тези неща не помага обаче.
Когато имате някакъв проблем, не мислете, че вие сте толкова уникални, единствените, които имат тези тревоги или проблеми! По света има милиони хора, които се чувстват като вас, сигурна съм. Затова и потърсете лек за проблема си! За много от въпросите, които ви тревожат много хора, които са ги изпитали или имат начини за решаването им са написали книги, понякога десетилетя преди вашето време- потърсете ги! Има и много сайтове в интернет, има много форуми, клубове по интереси( или болки), където може да споделите и получите информация!
Потърсете я!
Информираността е вашето предимство пред страха!


# 66
  • Мнения: 373
На мен много ми хареса това, което пишеше в сайта - препратка по-горе (на йогата) за това как да не се борим с болката, а да я приемем като съюзник... В този сайт пишеше и да се настроим положително, без да очакваме някакво кой знае колко добро отношение от екипа, всякакво напрежение, очакване ще утежни нещата - това по въпроса за това какво трябва да "изискваме" от лекари-акушерки. Защото ако ние пък започнем да изискваме, можем да влезем във война с екипа, а това пък най-малко ни трябва точно в този момент. По-скоро те наблягаха върху нашата собствена, вътрешна настройка. Ако не сте го прочели, прочетете го - има някои много хубави моменти!
Разказът на Джейд ми хареса много - и най-вече заради изказването, че нищо не може да я уплаши да има следващо! (И заради свещите и ваната:))Защото съм срещала жени, които твърдят, че са преживели такъв ужас, че повече деца не искат да имат. Дори що става въпрос до гаденето през първите три месеца! На мен също ми ставаше лошо и през трите бременности, и третия път вече беше толкова неприятно, че през периода на гаденето не можех да мисля за четвърта; и второто ми раждане беше толкова болезнено, че също си казах тогава: "Е, засега - достатъчно!" Но зная, че пак бих могла да издържа - какво са три месеца (или едно раждане) в сравнение с цял човешки живот!?
Аз също искам да потърся кантариона на Уеледа, но имам един конкретен въпрос по тази тема! Той е свързан и с масажа по време на раждане, съответно с етеричните масла, билки и всякакви естествени продукти! Нали има етерични масла, както и билки, които са противопоказни при бременност? Вероятно може да се намери такъв списък! Но това е добре да се знае! Simple Smile

# 67
  • Мнения: 11 306
?
Аз също искам да потърся кантариона на Уеледа, но имам един конкретен въпрос по тази тема! Той е свързан и с масажа по време на раждане, съответно с етеричните масла, билки и всякакви естествени продукти! Нали има етерични масла, както и билки, които са противопоказни при бременност? Вероятно може да се намери такъв списък! Но това е добре да се знае! Simple Smile
Ябушка, масажното масло на Веледа (така се чете) е комбинация. А аз позлвах чисто масло от кантарион. Не знам дали се продава свободно по аптеките. Провери в козметични магазини на Българска роза например.
Ще потърся инфо за това какви масла могат да се ползват по време на раждане. Аз не питах акушерката какво ползва докато раждах втория път, просто се наслаждавах на аромата, който ми действаше безкрайно отпускащо.
Това е сайта на Веледа, където има съдържанието на маслата за масаж на перинеума, има линк и за масаж на гърдите при кърмене и за масаж на корема по време на бременността

# 68
  • Мнения: 373
?
Аз също искам да потърся кантариона на Уеледа, но имам един конкретен въпрос по тази тема! Той е свързан и с масажа по време на раждане, съответно с етеричните масла, билки и всякакви естествени продукти! Нали има етерични масла, както и билки, които са противопоказни при бременност? Вероятно може да се намери такъв списък! Но това е добре да се знае! Simple Smile
Ябушка, масажното масло на Веледа (така се чете) е комбинация. А аз позлвах чисто масло от кантарион. Не знам дали се продава свободно по аптеките. Провери в козметични магазини на Българска роза например.
Ще потърся инфо за това какви масла могат да се ползват по време на раждане. Аз не питах акушерката какво ползва докато раждах втория път, просто се наслаждавах на аромата, който ми действаше безкрайно отпускащо.
Това е сайта на Веледа, където има съдържанието на маслата за масаж на перинеума, има линк и за масаж на гърдите при кърмене и за масаж на корема по време на бременността
Благодаря! Аз немски не знам, но няма проблем, ето го и на английски http://www.weleda.co.uk/ (само че тук го няма това масажно масло за дами Sad), освен това, понеже в момента не съм в България, мога да намеря тази Уеледа/Веледа лесно, тя е много популярна (и скъпа...) - ще видим! Не зная как да си направя буквичките мънички...

Последна редакция: ср, 10 май 2006, 12:32 от jabushka

# 69
  • Мнения: 11 306
Ябушка, ти нали видя съдържанието - вземи си купи такива масла, знам, че ги има в България и си направи сместа сама. А най-простото средство за масаж в случая е зехтин

# 70
  • Мнения: 280
Някой има ли впечатления за болница Св София и коя акушерка или лекарка е по-разкрепостена относно темата? За лекарка се фокусирм на др. Янакиева за сега въпреки че е мн . заета и натоварена.

Масажа с маслото как точно се прави? Аз съм се сдобила с сусамово масло смесено с малко масло от грейпфурт.

За ваната и аз мисля да го приложа преди да тръгна за болницата и докато контракциите не са зачестили.Малко ме притеснява обаче, че ако водите изтекат в мокрото може да не разбера Shocked

# 71
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Разказът на Джейд ми хареса много - и най-вече заради изказването, че нищо не може да я уплаши да има следващо! (И заради свещите и ваната:))Защото съм срещала жени, които твърдят, че са преживели такъв ужас, че повече деца не искат да имат. Дори що става въпрос до гаденето през първите три месеца! На мен също ми ставаше лошо и през трите бременности, и третия път вече беше толкова неприятно, че през периода на гаденето не можех да мисля за четвърта; и второто ми раждане беше толкова болезнено, че също си казах тогава: "Е, засега - достатъчно!" Но зная, че пак бих могла да издържа - какво са три месеца (или едно раждане) в сравнение с цял човешки живот!?

Трябва да си призная, че по време на първото раждане мислъта за творо ми се струваше най-абсурдното нещо Crazy
Но само минутка след като бебето излезе от мен бях готова да повторя упражението. А какъв прилив на енергия и щастие ме беше обзел, идеше ми да скачам и пея. Голяма работа са това ендорфините  Mr. Green

# 72
  • Мнения: 11 306

Масажа с маслото как точно се прави? Аз съм се сдобила с сусамово масло смесено с малко масло от грейпфурт.

За ваната и аз мисля да го приложа преди да тръгна за болницата и докато контракциите не са зачестили.Малко ме притеснява обаче, че ако водите изтекат в мокрото може да не разбера Shocked
За масажа как се прави - надявам се да го обясня добре.
Натопяваш в маслото палеца и показалеца. Палеца се вкарва във влагалището и се ползва за опора. С показалеца отвън по ръба се масажира, като целта е бавно и постепенно разтягане на лигавицата на перинеума с цел предпазване от разкъсвания при раждането.
Масажа е добре да се прави ежедневно след 35 г.с. по 10 мин

# 73
  • Мнения: 373
Но само минутка след като бебето излезе от мен бях готова да повторя упражението. А какъв прилив на енергия и щастие ме беше обзел, идеше ми да скачам и пея. Голяма работа са това ендорфините  Mr. Green

Ами да! Нали е казано: Като роди, жената забравя болките си, от радост, за това, че човек се е родил на този свят!

# 74
  • Мнения: 5 391
А какъв прилив на енергия и щастие ме беше обзел, идеше ми да скачам и пея. Голяма работа са това ендорфините  Mr. Green
Peaceточно така се чувствах и аз.

Общи условия

Активация на акаунт