Отговори
  • Мнения: 7 091
Бихте ли споделили кое от горните сте използвали и какви са били плюсовете( или минусите) от това? Въпроса ми е провокиран от факта, че лично аз не съм виждала често някоя майка въобще да споменава за подобни начини за облекчаване на раждането, поправете ме ако греша.
Аз самата съм използвала техники на дишане, автогенен тренинг и йога при първото си раждане( БГ). За второто живот и здраве се надявам да използвам самохипноза, техники на дишане, масаж и смяна на позициите при изгонването (  нещо, което не можех първия път, надявам се лекарката ми да се съгласи). Не съм ползвала анестезия.
Лично аз съм изключително доволна от резултатите, които гореописаните дадоха при мен. Имах едно ( въпреки, че не беше леко) много спокойно раждане, ситуацията беше под мой котрол, аз се чувствах уверена, справях се добре с контракциите ( въпреки системите с окситоцин, бях с предизвикано раждане) и за мен като цяло беше едно положително преживяване.

Моля споделете вашия опит!  bouquet

П.С: Ако отговаряте с "Други" в анкетата, моля уточнете какво имате предвид. Благодаря!

Последна редакция: сб, 06 май 2006, 06:56 от Tandoori

# 1
  • Мнения: 1 216
Използвах масаж, хидромасаж, смяна на позициите и техники на дишане. Наистина много помагат.
На 6 см ми сложиха епидурална упойка, но накрая напъна беше пак доста голям. Напъвах от седнала позиция.

# 2
  • Мнения: 7 091
Само 3 майки от целия форум ли въобще са пробвали да си облекчат по някакъв друг начин раждането освен с обезболяващи и анестезия?! Shocked #Crazy
При положение, че такива тясно медицински въпроси се обсъждат всекидневно за всякакви медицински процедури никой ли не се е заинтересувал какво може да направи самата бременна за да си помогне?
Всъщност като чета темата за дишането наистина оставам с впечатление, че повечето майки въобще не се подготвят психически ( че и физически) за раждането , но за сметка на това са много добре запознати с усложненията и медицинските процеудри.
Има толкова много неща в нета, дори не е необходимо да се купуват книги или да се ходят на курсове за да се образова човек за това.
Вие как мислите, защо толкова малко внимание се обръща на тези неща? Дали е заради стандартното мнение колко МНОГО боли раждането и как болката е неизбежна или е нещо друго?

# 3
  • Мнения: X
Tandoori, ти като че ли ни назидаваш Mr. Green какво да ползвам - моето си беше висше постижение на науката и техниката - планово секцио със спинална. Mr. Green с билки нямаше да се упоя  Joy

освен това в бг-то не сме толкоз напреднали, не навсякъде ти дават да се въртиш, както искаш, да си носиш амулети с билки или да си топиш краката в чародейни отвари. Flutter

# 4
  • Мнения: 7 091
Tandoori, ти като че ли ни назидаваш Mr. Green какво да ползвам - моето си беше висше постижение на науката и техниката - планово секцио със спинална. Mr. Green с билки нямаше да се упоя  Joy

освен това в бг-то не сме толкоз напреднали, не навсякъде ти дават да се въртиш, както искаш, да си носиш амулети с билки или да си топиш краката в чародейни отвари. Flutter
Не, напротив! newsm78 Не съм имала за цел да назидавам никого, а просто да отворя една тема, която не се обсъжда често във форума и ако може на някого да е полезна да му помогне при раждането, толкова по-добре.
Аз съм раждала в БГ първото си дете (  както писах по-горе) и с въпросните неща съм се запознала именно с литература, която в БГ съм намерила. Вярно е това, което казваш за позициите, но ако раждаш при лекар с уговорка ми се струва, че ако повече родилки осъзнаят ползата от това и искат от лекарите си в един момент лекарите ще стананат по-спокойни да пробват тези неща. Едно време и бащата в родилното не разрешаваха, но тъй като имаше достатъчно желаещи това се промени.
Освен това техниките за релаксация са нещо, което човек може спокойно да си практикува и без доктора дори да разбере че се използва по време на раждане ( може би разликата ще е в това колко по-спокойна и адекватно реагираща е родилката, когато не се поодава на усещанията за болка).
И ми се струва, че това е нещо, което се пренебрегва от много майки с лека ръка, също както се приема теорията за това че раждането трябва да боли с някакви нетърпими и нечовешки болки. Има медицинско обяснение на това защо тези болки са толкова силни и как състоянието на нервната система на майката допринася до голяма степен за това.
Пандора, защо приемаш ( пиша към теб, но може би има и други които мислят по този начин) за назидание и едва ли не шаманщина (амулетите и билките визирам) това, че може родилката сама да си помогне по време на раждане вместо да очаква медицинска намеса за нейния дискомфорт по време на раждане?  Нима това няма да е по-добре както за майката, така и за детето?
Ако наистина темата ви притеснява и не желаете да я обсъждате, ами напишете модератора да я затвори.  Насила хубост не става, мислех че може да има хора, които да я намерят за полезна.

# 5
  • Мнения: 1 150
За второто живот и здраве се надявам да използвам самохипноза...

hahaha hahaha  Ивинявай, ама т'ва с самохипнозата ме разби, нищо лично  Peace
Родих без упойка, няма и намерение да ползвам изброените от теб техники, ако се реша на второ.
Малко на вещерство ми напомнят тези билки и амулетчета  Joy Joy

# 6
  • Мнения: 7 091
За второто живот и здраве се надявам да използвам самохипноза...

hahaha hahaha  Ивинявай, ама т'ва с самохипнозата ме разби, нищо лично  Peace
Родих без упойка, няма и намерение да ползвам изброените от теб техники, ако се реша на второ.
Малко на вещерство ми напомнят тези билки и амулетчета  Joy Joy

Супер, очаквам сега да се появи някой с предложение да се обадите в Агенцията за закрила на детето за да ми спасите детето от лудата му майка или пък да ме обявите за сектантка.
Интересно ако бях питала как точно се прави лапаротомия дали щеше да ми отговориш по същия начин- че медицината е за лекари и болни хора?
Много жалко... Rolling Eyes

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На мен темата страшно ми харесва и напълно споделям мнението и впечатленията на Tandoori Peace
За собствените ми раждания не мога да кажа, че съм използвала конкретни техники и методики. Изчетох доста неща още през първата бременност и несравнимо повече през втората Laughing И така се бях подковала ментално и с представи, че не ми се наложи да ползвам нищо друго освен добро настроение и позитивна нагласа Mr. Green Както съм казвала (до втръсване на хората, които четат по-отдавна) - и двата пъти родих изключително леко и без никакви медикаменти и намеси в хода на раждането (изключвам пукане на мехура при пълно разкритие и 2 епизиотомии, за които ме е яд, особено за втората Close).
С първото раждане по време на контракциите съзнателно се отпусках и внимавах да не спирам да дишам - не съм правила специални упражнения обаче, а както ми идваше отвътре. Максимално съм ползвала смяна на позициите - стоях си вкъщи първите 8-9 часа от раждането, така че можех да си седя, стоя, да се клатя и да си правя каквото ми е удобно. В предродилна бях единствената, която седеше, вместо да лежи, защото така ми беше най-удобно - седнала по турски да се поклащам напред-назад.
С второто раждане нямаше време за нищо Laughing Отново си намерих позата, която ми беше най-удобна - този път беше клекнала с разтворени крака и прекарах в тази поза почти до самото раждане. Понеже пак бях вкъщи, седях доста време под душа - беше много приятно и наистина има разлика в топлата вода. В болницата стигнах с пълно разкритие и напъни, така че нямаше за кога да се водят спорове с акушерките, макар че на 2х опитах - единия път се разкрещях, че не мога да лежа, за да ми мерят тоновете и успяха да ги премерят за 15сек, преди да скоча да си клекна пак. Опитах се и по време на напъните да си заема поза, която ми е удобна, та ми се скараха, че така не можели да ме израждат и ме натиснаха както им е удобно - и на следващия напън всичко приключи Laughing
В заключение - за мен цялото четене за техники за релакс и обезболяване беше полезно по-скоро като психическа нагласа, че мога да се справя и да контролирам тялото си. Убедена съм, че това ми е помогнало, макар да не съм прилагала конкретни мерки, а просто се оставих да ме води инстинкта - благодарение на прочетеното му имах пълно доверие Laughing
Ако можех да избирам сега неща, които да ползвам при раждане - максимално оползотворяване на движение и позиции, раждане във вода и задължително твърдо щях да искам горещи компреси и използване на масла за разширяването на перинеума, за да се избегнат разкъсванията (или епизиотомиите в моя случай). И хомеопатия при преносване, защото бая се бях изнервила вече накрая и сигурно бих пробвала предизвикване на раждането с хомеопатични средства (пояснявам - бях с 3см разкритие целия 9м и дребната беше тръгнала да се ражда още в началото на 9м, но ми спряха раждането с лекарства, защото бебето беше с ниско тегло - така че преносването ме изнерви ужасно, а и знаех без съмнение, че е готова да излиза).
Между другото за незапознатите - hypnobirthing е техника, която се използва с успех от години. Има си обучени инструктори и се минават курсове за подготовка, с визуализации, използване на музика и релаксация - изобщо е комплексен метод и не е някаква шарлатанщина, както се опитват да го изкарат хора, които дори не са го чували като метод, камо ли пък да имат представа какво е Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 7 091
На мен темата страшно ми харесва и напълно споделям мнението и впечатленията на Tandoori Peace
За собствените ми раждания не мога да кажа, че съм използвала конкретни техники и методики. Изчетох доста неща още през първата бременност и несравнимо повече през втората Laughing И така се бях подковала ментално и с представи, че не ми се наложи да ползвам нищо друго освен добро настроение и позитивна нагласа Mr. Green Както съм казвала (до втръсване на хората, които четат по-отдавна) - и двата пъти родих изключително леко и без никакви медикаменти и намеси в хода на раждането (изключвам пукане на мехура при пълно разкритие и 2 епизиотомии, за които ме е яд, особено за втората Close).
С първото раждане по време на контракциите съзнателно се отпусках и внимавах да не спирам да дишам - не съм правила специални упражнения обаче, а както ми идваше отвътре. Максимално съм ползвала смяна на позициите - стоях си вкъщи първите 8-9 часа от раждането, така че можех да си седя, стоя, да се клатя и да си правя каквото ми е удобно. В предродилна бях единствената, която седеше, вместо да лежи, защото така ми беше най-удобно - седнала по турски да се поклащам напред-назад.
С второто раждане нямаше време за нищо Laughing Отново си намерих позата, която ми беше най-удобна - този път беше клекнала с разтворени крака и прекарах в тази поза почти до самото раждане. Понеже пак бях вкъщи, седях доста време под душа - беше много приятно и наистина има разлика в топлата вода. В болницата стигнах с пълно разкритие и напъни, така че нямаше за кога да се водят спорове с акушерките, макар че на 2х опитах - единия път се разкрещях, че не мога да лежа, за да ми мерят тоновете и успяха да ги премерят за 15сек, преди да скоча да си клекна пак. Опитах се и по време на напъните да си заема поза, която ми е удобна, та ми се скараха, че така не можели да ме израждат и ме натиснаха както им е удобно - и на следващия напън всичко приключи Laughing
В заключение - за мен цялото четене за техники за релакс и обезболяване беше полезно по-скоро като психическа нагласа, че мога да се справя и да контролирам тялото си. Убедена съм, че това ми е помогнало, макар да не съм прилагала конкретни мерки, а просто се оставих да ме води инстинкта - благодарение на прочетеното му имах пълно доверие Laughing
Ако можех да избирам сега неща, които да ползвам при раждане - максимално оползотворяване на движение и позиции, раждане във вода и задължително твърдо щях да искам горещи компреси и използване на масла за разширяването на перинеума, за да се избегнат разкъсванията (или епизиотомиите в моя случай). И хомеопатия при преносване, защото бая се бях изнервила вече накрая и сигурно бих пробвала предизвикване на раждането с хомеопатични средства (пояснявам - бях с 3см разкритие целия 9м и дребната беше тръгнала да се ражда още в началото на 9м, но ми спряха раждането с лекарства, защото бебето беше с ниско тегло - така че преносването ме изнерви ужасно, а и знаех без съмнение, че е готова да излиза).
Между другото за незапознатите - hypnobirthing е техника, която се използва с успех от години. Има си обучени инструктори и се минават курсове за подготовка, с визуализации, използване на музика и релаксация - изобщо е комплексен метод и не е някаква шарлатанщина, както се опитват да го изкарат хора, които дори не са го чували като метод, камо ли пък да имат представа какво е Rolling Eyes

Много ти благодаря за постинга Хедра, надявам се повече хора да се заинтересуват от нещата, които описваш, които са абсолютно достъпни за всеки( стига да имаш желание), не зависят от географското положение, нито твърде много от финансовите възможности.  Потвърждавам нещата, които казваш, защото аз съм минала през повечето от тях.  За хората, които е интересуват мога да пусна имена на книги и друга информация, която би им помогнала.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 482
На мен тази тема също ми е доста интересна, защото в момента ми е трудно да се справя със страха от болката при раждане... Rolling Eyes
Опитвам се да се подкова с информация най-вече от форумите и от опитните майки и донякъде се надявам, че като се наплаша повече, след това ще преживея по-лесно болките...
Може би това не е най-удачната стратегия, ама при мен понякога точно тя има ефект в трудни моменти.
Само искам да питам, топлият душ при започнали контракции облекчава ли болката, може ли човек доста време да си постои в банята?
Знам също, че разходките помагат за разкритието, обаче мисля, че ако водите са изтекли, не се препоръчва ходене, поради опасност от инфекция или по-трудно изгонване на бебето... Така ли е и какво може да се направи в този случай? Hug

# 10
  • Мнения: 11 307
Само да не вляза в пререкание с някои от българските майки, бих споделила моя опит от две раждания
При първото - техника на дишане, хомеопатия, акупунктура, смяна на позиция при изгонване на бебето. Ефекта беше - нормално, спокойно протекло първо раждане без разкъсвания.
При второто - подготовка с акупунктура, техника на дишане, масаж, ароматерапия, хомеопатия и като цяло раждането протече във вода, много бързо и почти безболезнено и пак без разкъсвания
Става дума за Германия в обикновена селска болница без претенции

Добавям, че преди ражданията съм правила масаж на перинеум с билкови масла. Всичко това е било по препоръка на акушерката ми и водещия бременността ми гинеколог.
Не съм искала епидурална упойка, не е имало нужда.
Пазя прекрасен спомен и от двете раждания.
За второто да уточня, че преди да вляза във водата, ползвах техника, която на български може да се нарече кючек - движения на таза, за отпускане на напрегнатите коремни мускули с много добър ефект

Последна редакция: сб, 06 май 2006, 21:10 от Паднал ангел

# 11
  • Мнения: X
Ползвах хомеопатия, техники на дишане, аромотерапия и масаж. Всички тези методи ми бяха предложени от акушерата. За някои знаех че са ефективни, за някои не вярвах че изобщо действат.
Раждането ми беше дълго и тежко. От 0 до 6 см. разкритие минаха 27 часа, през които ползвах тези методи. Не съм сигурна дали помагаха за облекчаване на болките при мен (бяха много силни), но ме караха да се чувствам сигурна че владея положението, както и да запазя силите си за напъването. На 6 см. ми сложиха епидурална, оттам до раждането на сина ми минаха 2,5 часа.
При следващото си раждане мисля да използвам смяна на позицията. Предния път ми се искаше, но бях много изтощена накрая и не съм правила опити да сменям позицията, макар че акушерката ме окуражаваше за това.

# 12
  • Мнения: 1 489
Нищо не съм използвала.

# 13
  • Мнения: X
Така ми се стори -  назидателно
Само 3 майки от целия форум ли въобще са пробвали да си облекчат по някакъв друг начин раждането освен с обезболяващи и анестезия?! Shocked #Crazy
При положение, че такива тясно медицински въпроси се обсъждат всекидневно за всякакви медицински процедури никой ли не се е заинтересувал какво може да направи самата бременна за да си помогне?

Иначе съм абсолютно съгласна с това, че голяма част от жените "смятат, че раждането трябва да боли", което е причина да се чудя на акъла на жени, на които им предлагат упойка, а те отказват, макар че, това все пак също носи някакви рискове и донякъде е оправдано.

Забелязвам, че майките, които са приложили някакви методи са раждали в чужбина, точно, защото в БГ тези неща не са застъпени, а не защото майките не се интересуват  
Само 3 майки от целия форум ли въобще са пробвали да си облекчат по някакъв друг начин раждането освен с обезболяващи и анестезия?! Shocked #Crazy
При положение, че такива тясно медицински въпроси се обсъждат всекидневно за всякакви медицински процедури никой ли не се е заинтересувал какво може да направи самата бременна за да си помогне?

Та така....... много майки направо са се вманиачили на тази тема, но условията не винаги ни дават възможност да реализираме това, което искаме.

# 14
  • Мнения: 2 849
Приемах хомеопатични 2 препарата ,и техники на дишането .Родих доста бързо ,но по принцип второто раждане е по-бързо та не разбрах доколко ми е помогнало всичко .

Общи условия

Активация на акаунт