(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче! /тема 35/

  • 81 383
  • 739
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 4 753
Скрит текст:
Леле, какъв пек е в Златията.Не се диша.  
Значи за връзването на доматите.
Говоря за навън.Уточнихме  в предни теми че първият цвят се появява след шестия лист.
Аз обикновено си садя доматите  когато е заченат  5-тиялист/клонка/ .Това ако е вече пикиран.Ако е по голчм заравям долните и остават 5 отгоре.  
На всеки стрък слагам колец. Привръзвам за колеца  и  под третата клонка  под върха,  връзвам,  панделка и на тела.Това винаги  защото домата може да е с по слаба коренова система и да клюмне. После развръзвам  и връзвам под разклонението  преди първия цвят.   На 50 см от земята  е поставен първия тел , здраво завързвам за колците тела и добре опъвам тела. Всички култуци до първия цвят махам.Преди първия цвят растението само се раздвоява и двата култуци са почти еднакви.Всичко връзвам на панделка. Първата връзка ми е под раздвоението връзвам и правя панделка/ това ми осигурява хлабина/ и опъвам здраво и връзвам на тела само на панделка.Двата култуци като цъфнат не непосредствено под цвета а на по долната клонка  . Пак връзвам , панделка и на първия тел  само панделка.
Нататък на тези 2 култука пак оставям пак само по два и връзвам вече на втория тел, който е пак на 50 см от първия.Вързалките дълги . Когато заякналото  веяе  стъбло минава край тела с къса вързалка връзвам за тела на осморка. Така не се свличат и изкривяват стъблата. .
Това за слънчеви домати от парника с пипера. . .
Значи всички се втурнаха да садят ранни домати и аз взех 6 стръка.Насадих ги един месец по рано  от слънчевите, сега резултатът е  садените по късно имат повече домати.  Ооообаче времето дъждовно и първия цвят  на ранните не върза и имам само по едно доматче а късните връзват на клонка. .
Да появиха се черните мушици.Но доматчетата са ми колкото яйце, и дори да напръскам с по  силен препарат , например като акаризин и ридомил голд и листен тор,   действието им ще изчезне преди да узреят. Един път ги пръсках така . Сега ще ми е втори път , Ноооо много трябва да се пазят цветовете вече някъде и на третия цвят.
За това чакам   юлския дъжд , та да вържат преди това.
Вижте живеем в ЕС , препаратите вече са под контрол. .Като добавим и търговците че ги поразреждат ,
Съвсем си е био .
Скрит текст:
По късно ако се появят някакви гадинки , с Вазтак нов с действие една седмица , който не е стария вазтак и някакъв друг препарат за мана. Още не съм го измислила. .
Малко засуших растенията за да цъфнат по рано , всичко на всичко съм ги поливала 4 пъти.
Сега трябва да зачестя с поливането на по една седмица. .
      

 

Препаратите са си отрова и отгоре... Правилата за зелен, жълт и червен списък са нормативно уредени, но не важат... Питайте в агроаптека за препарати от зеления списък - гледат те като полезно изкопаемо... От червения списък активните съставки се използват най-масово, играх си да проверя с актуалните разрешени в България препарати...

Черните мушици са крилати листни въшки и умират от разтвора на амика с веро/течен сапун, олио/зехтин и сода - хем алтернария лекувам така, хем мушиците отиват на кино... Пръска се вечер след като слънцето не грее вече зеленчуците, може и по-късно да е по-сигурно, че са се прибрали всички пчелички... Не е отровно и за пръскащия, а ако добавите и по 2 капки йод на литър разтвор става и за профилактика на картофена мана при доматите... Аз пръскам с това и краставиците заради брашнестата мана и после добавям йод само за доматите...

# 106
  • Русе
  • Мнения: 2 598
Тъкмо влизах с оплаквания от тази мушица, та ми го сервирахте наготово, благодаря!! Ако мож еи да помоля за някакво изпробвано по- точно съотношение, преди 2 седмици забърках нещо, но от него листата на кейла прегоряха, а въшката оцеля...може и да не е било от него, знам ли... newsm78
Иначе, ако не стане така ще ми трябва прпарат с малка карантина, че реално вече бера и краставички, а първия домат ще е тази седмица Wink

# 107
  • София
  • Мнения: 5 170
 Rorik, за следващия сезон ще се постарая повече, благодаря за указанията!
Селт, коя точно пропорция използваш?
Аз в зехтина съм капнала няколко капки масло от нийм, дали е достатъчно?

# 108
  • Мнения: 4 753
Не всички въшки умират от тази смес, а вероятно не понася и на всички растения... Амика го е давала за домати и краставици и само там я ползвам - моята пропорция е 5 супени лъжици олио/зехтин, 5 супени лъжици течен сапун/веро, 3-4 супени лъжици (без голямо връхче) сода за хляб за 10 литра вода... Първо се разбъркват добре съставките, добавя се вода в съда, топла, но не много за да не загуби содата действието си (така четох някъде, не повече от 40 градуса) и се бърка много, тъй като содата се разтваря трудно... Това нещо се добавя в пръскачка и се долива с 10 литра вода... Пръскам първо краставиците, поляти преди това, може от предната вечер или от сутринта като се пръскат листата и отдолу, помага срещу брашнеста мана и листните въшки до известна степен измират според колкото хубаво са напръскани... После добавям по 2 капки йод на литър вода и пръскам доматите, отново трябва да са поляти като по възможност се пръска и почвата, от където тръгва алтернарията - при доматите содената смес я пръскам срещу алтернария и черните мушици, а йода е профилактиката срещу картофена мана... Това чудо на 10 дни може да се пръска през цялата вегетация на растенията...

ЗаСлон, маслото от нийм, ако го ползваш чисто (в смисъл не под формата на Нимазал например) е достатъчно няколко капки, но е много специфично за употреба и трябва да внимаваш с температурата на водата, да не ти граняса пръскчката, че после е ад... Слагай задължително и течен сапун или веро, не може само зехтин и нийм...

# 109
  • София
  • Мнения: 5 170
Ти бъркаш содата, зехтина и препарата за миене първоначално без вода?

# 110
  • Мнения: 4 753
Ти бъркаш содата, зехтина и препарата за миене първоначално без вода?

Да, за кратко, колкото да се смесят добре...

# 111
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Стелт,
Мисля че ти беше дала тоя зелен, червен ,... списък.
Къде да намеря тази информация че съм я загубила???

# 112
  • Мнения: 4 753
Стелт,
Мисля че ти беше дала тоя зелен, червен ,... списък.
Къде да намеря тази информация че съм я загубила???


Изключително подробен и полезен документ: Ръководство за интегрирано управление на вредителите при зеленчуковите култури
http://www.stenli.net/nsrz/files/orz/books/zelenchukovi_kulturi.pdf

Списъците започват от стр. 203 на документа... След това са отделени картофите и техният зелен, жълт и червен списък...

# 113
  • Мнения: 19 271
Може ли всеки ден да се пръска с йод и сода?
Забелязвам, че тръгва мана по пипера, краставиците и доматите в оранжерията. За краставиците не съм сигурна мана ли са жълтите точки.
От химията кое е най-безвредното, при положение че вече доматите са вързали и сигурно след две седмици може да има узрели?

# 114
  • Перник
  • Мнения: 4 859
И ние тази година имаме много малини, даже си нося на работа да си хапвам, вкл. днес и цял ден си имам колеги на гости до бюрото  Laughing
Малините ни започнаха да раждат по много, след ги орязах жестоко. Преди това сме брали по 1 малка купичка, а сега - по около килограм на ден. Това е моята философия - колкото повече режеш, толкова по-добре расте  Mr. Green

Доматите ми цъфтят. Ягодите започват втора реколта - по-малко, но по-едри и сладки плодове.

# 115
  • Мнения: 2 208
Колко ги режеш , аз махам тези дето са плододали тази година и ги режа на около метър тези младите дето ще дават тази година. Кога ги режеш, аз и есен и пролет.

# 116
  • Перник
  • Мнения: 4 859
Колко ги режеш , аз махам тези дето са плододали тази година и ги режа на около метър тези младите дето ще дават тази година. Кога ги режеш, аз и есен и пролет.

Ти си ги режеш по правилата. Аз една пролет преди 2-3 години ги опуках всички до земята - видяха ми се изсъхнали  Crazy ММ само дето не ме наби. Същата година не родиха май, но от следващата се скъсват.

# 117
  • Мнения: 25
Добър вечер, моля за помощ. Някой има ли идея какво е това по тиквичките ми? Растението на първа снимка изглежда добре според мен, но тиквичките съхнат от към цвета. На отделни листа има от долната страна нещо като жълто оранжеви топчета. Поливам редовно с мляко и сода срещу мана. Но имам подозрения, че това е някаква форма на мана Thinking:

https://picload.org/view/rpddlcar/wp_20170628_20_40_15_pro.jpg.html
https://picload.org/view/rpddlloi/wp_20170628_20_39_32_pro.jpg.html
https://picload.org/view/rpddlcal/wp_20170628_20_37_14_pro.jpg.html
https://picload.org/view/rpddlcaa/wp_20170628_20_40_24_pro.jpg.html

Благодаря предварително.  Praynig

# 118
  • Мнения: 233
Набързо само минавам да се отчета.
Добре върви всичко за сега. Доматите са добре, много плод. Не забелязвам все още болести по тях. Държа ги под око.
Тиквичките раждат като луди. И аз луда ставам да пържа  Mr. Green
Баклата върви добре. Пипера ми ранния има вече чушки. Капията за печене е идеална за сега. Бера краставици вече. Миналата година се подлудих да ги превързвам, сега им опънах мрежа да си пълзят. Тиква кръгла имам колкото главата ми вече Wink Но и троскота добре върви хи-хи.
При мен късметът на начинаещия мноого помага. Да видим ще я сколасам ли Simple Smile
Успех, колеги!

# 119
  • Перник
  • Мнения: 4 859
...
Тиквичките раждат като луди. И аз луда ставам да пържа  Mr. Green

...Но и троскота добре върви хи-хи.
...

Печи ги във фурната тиквичките, или на скара, или ги прави на огретен, кюфтета, пълнени... Аз ги обожавам във всякакъв вид  Heart Eyes

Да, и при мен троскота най-добре върви  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт