(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче! /тема 35/

  • 81 449
  • 739
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 5 184
rorik, чакаме емоциите ти да се изливат тук, ние ще ги преживяваме, пазим, предаваме, като дълг, като бъдеще за нас.
Бог да я прости!

# 61
  • София
  • Мнения: 5 184
Моля за ПРОВЕРЕНИ РЕЦЕПТИ за лечение на растения в градината!
Всички са преписвали, поствали са в разни сайтове и сайтчета, много хора директно са копирали amica.

Конкретно ми е спешно за дребни жълти петна по прекрасните краставици.
Засега сме пръскали преди 7 дни с обезмаслено мляко 20%
И вчера с бледорозов разтвор калиев перманганат.
Рязани повредените листа в черен чувал.
Ножицата уж обеззаразена.
Но като минавам между редовете, като пипам... притеснявам се. Че и аз разнасям заразата.

Доматите като са заякнали може ли да кърша листа в основата или да ги пречупвам в средата на дължината, че е много по-малка "раната". Или да режа с ножица?

А видяли ли сте някакъв свръхстранен метод за изцяло оголване на скелета на доматите и краставиците, само завръзите, без листа.

Последна редакция: вт, 20 юни 2017, 23:39 от ЗаСлон

# 62
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
...Доматите като са заякнали може ли да кърша листа в основата или да ги пречупвам в средата на дължината, че е много по-малка "раната". Или да режа с ножица?

А видяли ли сте някакъв свръхстранен метод за изцяло оголване на скелета на доматите и краставиците, само завръзите, без листа.

Тонусът на здравият доматен лист (колтук) е такъв, щото може леко да се откъсне с ръка. техниката е следната: първо се пречупва "надолу" (към опакото на листа) и веднага, без смяна на мястото на пръстите - "нагоре". Не се тегли и усуква. Това осигурява минимална "рана", но аз препоръчвам тези манипулации да се извършват вкупом за целия посев и след приключването им да се третира с фунгидиден препарат. Това е точно както след някакви козметични процедури по кожата си  - я дезинфекцираме и предпазваме от вход на патогени.

Отстраняването на заболели листа на домати според мен е безполезна практика. Растенията с видимо съхнещи листа са във фаза, при която малко нещо може да се предприеме. Дали ще късаме или не - все тая, само че с кусането развъждаме заразата още повече и лишаваме оцелялата листна маса от сянка върху хранещата я пшочва.  Това с късането на болни листа е опит, според английската поговорка: ако не успееш да наденеш оглавника на глават на коня, да се мъчиш да го поставиш на опашката му.

Никога, ама никога не съм имал толкова добри домати и пипер както тазгодишните! Въпреки простотииите на "снимка.бг" ще се опитам утре да ви ги покажа в цялата им, цъфтяща и връзваща едролистна, пращяща от здраве прелест!

# 63
  • София
  • Мнения: 5 184
Куркума, доматите засега са здрави, но махам долните листа на оранжерийните.

Семената на морковите се оказват 70-80% бурен с вид на морков и мирис на магданоз.  Има ли обяснение?

А с боб пешак вече втора година имам приключения, гъсто насаден, но сега за всяко трето растение трябва да  правим конструкции.
Случва ли се пешак да стане изведнъж увивен?
Семената взех под клетва от различни хора Simple Smile

Всички сортове ягоди спряха да раждат и зреят...

# 64
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Семената на морковите се оказват 70-80% бурен с вид на морков и мирис на магданоз.  Има ли обяснение?

Има. Подивяват. Преди години моите моркови стигнаха до изцяло бели, тънки, меки кореноплоди с мирис на пръст. Мустанги един вид.
А с боб пешак вече втора година имам приключения, гъсто насаден, но сега за всяко трето растение трябва да  правим конструкции.
Случва ли се пешак да стане изведнъж увивен?
Семената взех под клетва от различни хора Simple Smile

Случва се. Фасулът се опрашва кръстосано, бързо мутира и Бог само знае какви "дечица" ще излязат от ужким нискораслите му родители. понякога излизат чудесни - друг път не. Всеки се стреми да създаде устойчива генетична линия, ама далеч не вионаги успява. Не случайно именно при фасулът почти всяко село си има свой "сорт", който, разбира се, в годините се изменя мнооого динамично.
...Всички сортове ягоди спряха да раждат и зреят...

Моите също. Нормално е - денят е над 15 часа, а дневната температура надхвърляи 30 градуса. Това, което трябва да се отчитра е броят на плодните китки и едрината на плодовете по тях. Ако и двете са незадоволителни - бих сменил посева с нови, от развъдник, ягоди.


# 65
  • Мнения: 5 985
Добро утро Simple Smile
След тези дъждове вчера, днес се надявам да познаят че ще се оправя времето.
ЗаСлон всичко е възможно, за съжаление, аз миналата година като начинаещ градинар ( не че и тази не се чувствам така )  засях три вида фасул един до друг.
Единия дребен с жълти шушулки, другите от съседите  каквито ми дадоха , е дребния цъфна върза и започна са цъфти този увивния опрашиха се и жълтия стана зелен и с лико.
Та тази година всеки от тях на различно място.
Обещах снимки, сега ще покажа , морковите от април добре, ама след това повторих само 4-5 поникнаха , потретих едно самотно има  ooooh!
На който му се гледат снимки да заповяда
Скрит текст:
и накрая полянката която все още не сме почистили излизат какви ли не неща , ама не стига времето за нея.

Последна редакция: ср, 21 юни 2017, 06:25 от J_M_M

# 66
  • Мнения: 4 753
А видяли ли сте някакъв свръхстранен метод за изцяло оголване на скелета на доматите и краставиците, само завръзите, без листа.

За това ли питаш?


# 67
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
Скрит текст:
...Доматите като са заякнали може ли да кърша листа в основата или да ги пречупвам в средата на дължината, че е много по-малка "раната". Или да режа с ножица?

А видяли ли сте някакъв свръхстранен метод за изцяло оголване на скелета на доматите и краставиците, само завръзите, без листа.

Тонусът на здравият доматен лист (колтук) е такъв, щото може леко да се откъсне с ръка. техниката е следната: първо се пречупва "надолу" (към опакото на листа) и веднага, без смяна на мястото на пръстите - "нагоре". Не се тегли и усуква. Това осигурява минимална "рана", но аз препоръчвам тези манипулации да се извършват вкупом за целия посев и след приключването им да се третира с фунгидиден препарат. Това е точно както след някакви козметични процедури по кожата си  - я дезинфекцираме и предпазваме от вход на патогени.

Отстраняването на заболели листа на домати според мен е безполезна практика. Растенията с видимо съхнещи листа са във фаза, при която малко нещо може да се предприеме. Дали ще късаме или не - все тая, само че с кусането развъждаме заразата още повече и лишаваме оцелялата листна маса от сянка върху хранещата я пшочва.  Това с късането на болни листа е опит, според английската поговорка: ако не успееш да наденеш оглавника на глават на коня, да се мъчиш да го поставиш на опашката му.
Никога, ама никога не съм имал толкова добри домати и пипер както тазгодишните! Въпреки простотииите на "снимка.бг" ще се опитам утре да ви ги покажа в цялата им, цъфтяща и връзваща едролистна, пращяща от здраве прелест!

ако снимката още те нерви, а имгура продължава да прави номера, опитай с ифотките  Peace
качваш снмката, копираш целия трети линк и толкоз  Hug
снимката е малка, но може да се види в детайли с един клик  Blush


# 68
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Чудех се късно ли е да засея бял боб и цвекло като втора култура след зелен лук и грах? В София съм. Граха сигурно в края на следващата седмица ще обера.

Чак сега видях снимките на J_M_M. Чудна градина!

Последна редакция: ср, 21 юни 2017, 10:27 от Айяла

# 69
  • Перник
  • Мнения: 4 863
А видяли ли сте някакъв свръхстранен метод за изцяло оголване на скелета на доматите и краставиците, само завръзите, без листа.

Да. Миналата година у съседите. Много тъжни изглеждаха тия домати Laughing Аз почти не им махам листата - кефи ме да си ги гледам свежи и зелени  Crazy

 J_M_M, страхотна градина!

# 70
  • София
  • Мнения: 5 184
Пръскаме всеки ден краставиците с различни неща, записваме в тетрадка. Като че заразихме при второто пръскане един отдалечен ред , който днес изведнъж е поразен и той от жълти петна.

Благодаря за отговорите за боба, морковите ...

"Голите"  растения.... това да не би да е  да е стимулиране на плододаването, съчетано с превенция за болести по листата.
Днес някои от нашите корени краставици изглеждат като тях.

J_M_M,  снимките ти са балсам за душата! Дано се затрупате с реколта!

Последна редакция: чт, 22 юни 2017, 10:43 от ЗаСлон

# 71
  • Мнения: 4 753
Ако се махнат листата на доматите предварително, растенията няма как да хранят плодовете си... Мисля, че долните листа се махат, когато плодовете променят цвета си, т.е. започнат да зреят... Вероятно някъде има инфо кои листа кои плодове хранят и кога могат да се отстраняват листата... Така тук за тиквичките някой писа, че се махали листата под откъснатата тиквичка (или нещо такова беше)...

# 72
  • Мнения: 2 208
Ако насадя краставички сега какво ще стане. Моите не вървят ама хич. На листата им отвътре има като увит бял червей, в самото листо част от тях са с мозайка, съхнат отгоре. Не знам какво да правя , пръсках с препарат, нищо, пръсках с листна тор, нищо. Малки са , а са на 3 месеца. Имат отгоре малки краставички без листна маса, дали са джуджета.....

# 73
  • Мнения: 4 753
Ако насадя краставички сега какво ще стане. Моите не вървят ама хич. На листата им отвътре има като увит бял червей, в самото листо част от тях са с мозайка, съхнат отгоре. Не знам какво да правя , пръсках с препарат, нищо, пръсках с листна тор, нищо. Малки са , а са на 3 месеца. Имат отгоре малки краставички без листна маса, дали са джуджета.....

Сей смело... През юни в нашия край се сеят за втора култура...

# 74
  • Мнения: 2 208
Аз мисля, че трябва да са навън , тези в оранжерията умират. Сега да насея навън освен, а дали в кофички или направо в земята newsm78

Общи условия

Активация на акаунт