(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче! /тема 35/

  • 81 496
  • 739
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 753
Няма смисъл от кофички, само може да ги насееш една идея по-нагъсто и евентуално, ако изникнат всички да ги разредиш... Аз сея само навън, нямам оранжерия, макар че първите за годината ги поставям под парника на постоянното си място, после разсаждам доматите и пипера, махам найлона и ги качвам на мрежа...

# 76
  • Мнения: 5 997
Благодаря ви, дано наистина успеем да и се насладим, че все нещо изниква.Стараем се храната за семейството да е в по- голямата част домашна. Засега откъм зеленчуци и яйца успешно.В момента сме се заели с нов проект. Имаме зайкиня с бебета, днес намаляха с едно.
Отделно зоо- къта се увеличава.В короната на ореха имаше гнездо на гугутка ( едно от малките и е паднало) , преди седмица забелязах ,че и врабчета са се настанили ( толкова са шумни на моменти), от два дни имаме нови квартиранти , които не желая но не искам да гоня- лястовици са си спретнали гнездо на беседката, точно над масата.Днес се чудеха как да се приберат , лошото е че и още едно има започнато.Не искам да ги махам, а не ми се ще да ми цапат.
За краставички никак не е късно, миналата година средата на юли сях.
И трите саксии са зелени- зеле , карфиол и броколи.
Закъснях малко , но то и времето е едно.

# 77
  • София
  • Мнения: 5 188
Под гнездото можеш да окачиш нещо кръгло, примерно метален поднос за сервиране, висящо на здрави въжета, вериги (в зависимост от стила на беседката) или метални струни.
Как искам лястовички!

Много тъп въпрос Simple Smile
Хора, как се връзват домати?
Все не съм доволна от резултата, и децата ми се смеят Sad

# 78
  • Русе
  • Мнения: 11 918

Хора, как се връзват домати?

  ММ връзва всико с това https://i.ytimg.com/vi/bRK2rWAXqEA/maxresdefault.jpg

# 79
  • Мнения: 2 208
Няма смисъл от кофички, само може да ги насееш една идея по-нагъсто и евентуално, ако изникнат всички да ги разредиш... Аз сея само навън, нямам оранжерия, макар че първите за годината ги поставям под парника на постоянното си място, после разсаждам доматите и пипера, махам найлона и ги качвам на мрежа...
Благодаря, мисля да оскубя граха и ще садя на негово място. Hug

# 80
  • Мнения: 4 753
Скрит текст:
Под гнездото можеш да окачиш нещо кръгло, примерно метален поднос за сервиране, висящо на здрави въжета, вериги (в зависимост от стила на беседката) или метални струни.
Как искам лястовички!

Много тъп въпрос Simple Smile
Хора, как се връзват домати?
Все не съм доволна от резултата, и децата ми се смеят Sad

Виж на предната страница снимката, която публикувах... Вижда се как са омотали доматите, не са вързани на колци, но начини има различни... От миналата година се опитвам да ги усуквам така, а сега се загледах, че повече трябва да се увърти сезала... Мъжа ми отказва да набива толкова колци и минахме на въпросната техника, може да се види в снимките ми...

# 81
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
един ред моркови не е изникнал изобщо  Tired
чудя се с какво да го запълня Thinking
разсадът ми на брюкселско зеле още не е готов, а и като идея ще попълни празните места в още  неизникналата бамя.

някакви идеи? с капково е и е в ред (не става за краставици и тиквички  Peace

# 82
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Хора, как се връзват домати?
Присъединявам се към въпроса, защото докато е малък, го защипвах с едни специални щипчици, които намерих тази година, но после стъблото се удебелява и те падат. Проблем са ми основно страничните клони, които ако не хванем, натежават и се чупят. Засега ги връзваме с едни грозни канапи. Това, което Amber е показала става само за основното стъбло към кола, но страничните май няма как.  newsm78

Упс, успоредно сме писали.

# 83
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Хора, как се връзват домати?
С каквото имаш под ръка /от свински опашки до нарязани/накъсани на ленти парцали/. Важното е да е хлабаво, за да може да расте стъблото на домата и да не се опира директно в кола, към който го привързваш.
Аз обикновено използвам стари парцали, които предварително си накъсвам на ленти. На два корена домати засадени близо един до друг слагаме по един кол между тях. Съответно през средата на лентата прихващам/обгръщам едното стъбло, кръстосвам лентата преди кола, кръстосвам я след кола и завързвам другото стъбло от противоположната страна на кола, като гледам да е доста хлабаво, защото привързвам през 20 см след като израсте стъблото, а то расте не само на височина, а и на дебелина.
Страничните ако/когато се отрупат с плод и видно има опасност да се пречупи, процедираме както с овошките - специално си отделяме дървен кол тип прашка, с който ги подпираме. Мъжете всъщност - това не е женска работа.  Heart Eyes

# 84
  • Мнения: X
Добри, и на мене не ми поникнаха последните моркови (лук от семена и цвекло). Обаче имах разсад пипер и насадих. След ентия неуспешен опит директно да ми поникне цвекло (включително и рътени семена, които бяха покълнали), направих разсад и сега разсаждам, където е празно. Чакам разсада за зеле и алабаш да порасне, но за него по-скоро ще трябва да освобождавам площи (от марулите, чесъна и евентуално лука за глави). Иначе съм запълвала с нисък зелен фасул. (В краен случай някакви цветя Simple Smile, но не знам дали не е късно.) На мястото на граха още не съм измислила какво ще садя, като това ще е през юли. Мястото е полусенчесто, но може зелен фасул да засея (така направих миналата година). Опитвах там лук, чесън, моркови, алабаш, зеле, но не вървят.
Забравих да си покажа фрезийките, които започват да цъфтят (три от седем поникнаха).

Последна редакция: пт, 23 юни 2017, 14:03 от Анонимен

# 85
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
 Mr. Green алабаш е добра идея  Mr. Green
моите май  не са го виждали и на картинка Crazy

ще мина през пзара в събота и каквото намеря.
засега съм се спряла на праз (като уплътняващ в лехите с пипер, патладжан и цвекло), но малко алабаш ще е супер  Hug

# 86
  • София
  • Мнения: 5 188
Стелт,веднага ги забелязах усуканите ти стебла Simple Smile Ще пробвам.
Tsv, благодаря за подробното описание! За мое щастие аз правя точно това, което ти описваш,обобщен опит от 2 години градина, но "осморките" (тройни като описаните от теб или двойни понякога)  се свличат. Стеблото провисва настрани и дори надолу като шкембе, свличайки най-горната връзка. Връзвам ги през седмица, в оранжерия. Все връзвам (и култуча)  и все всичко виси.
Затова си мислех, че трябва първо да вържа връзката на кола и да я затегна. Пък после да прихвана хлабаво две-три стебла.
Ще премеря през каква височина са връзките Simple Smile

# 87
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Тая година доматите много рано ми се разклониха на две. Аз между коловете опъвам тел на по 50 см. . Връзвам тела за коловете.
Връзвам под цветната китка, та като натежат доматите да не се криви.  и връзвам за тела, който се оказва по горе . Като израстне стръка го връзвам здраво за тела с казаното вече усукване.
Листата на доматите ми са се завили нагоре . Вода ли им липсва?

Не махайте листата на доматите докато не се избистрят  и започнат да зреят.

# 88
  • Мнения: 19 296
Моите са усукани на върви в оранжерията. Безкрайно по-лесно е от връзване. Навън обаче нямаакак да стане, освен ако няма високи колове и много опъната тел.
Друг е въпросът, че тази година няма да бера почти никакви домати. Четох из нета и по разни групи. Най-вероятно разсадът ми е бил от семена от хибридни плодове. Цъфти и не връзва. Имах корени, които нямаха нито един завръз и ги изкубах. Повече никога няма да купя от пазара. Страшни мошеници се оказаха. В оранжерията имам 3-4 корена от друго място и имат много повече плод.

# 89
  • Мнения: X
Дъждец, щом цъфти, значи трябва да се опраши, за да завърже. Дали са семена от хибриди или не, нали са цъфнали? От семена от хибриди не се знае какви плодове ще се получат, но не това е причината за това да няма плод. Ето тук една много хубава статия за причините, поради които не връзват доматите http://sinor.bg/47921-osnovni-prichini-domatite-da-ne-vrazvat-do … pri-silen-caftezh.

Общи условия

Активация на акаунт