Правилна ли е глобата?

  • 3 656
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 512
Здравейте!Случаят е следния тъй като ,с това което прочетох в ЗзДП,не съм съгласна ,да попитам.Днес около 09;40 ч. спрях от ляво на платното до тротоар,на място където се паркира постоянно,защото е улица на която се намира малък пазар.Поставих инвалиден талон за паркиране.На 20м пред мен има табела за паяк,а на още 20 по-напред табела за синя зона.В 11;30 ч. намирам бележка "Уведомление" че в 11;10 ч.е извършено нарушение по чл.6 т.1 отЗзДП и съответно глоба 20 лв. Въпроса ми е ,защо имам глоба?

# 1
  • Мнения: 4 411
На мястото, където сте паркирали, разрешено ли е да се паркира? Това, че има малък пазар и хората спират, не означава, че имат право да го правят.

# 2
  • Мнения: 46 508
На мястото, където сте паркирали, разрешено ли е да се паркира? Това, че има малък пазар и хората спират, не означава, че имат право да го правят.
Peace
Явно е имало знак, който сте пренебрегнали.

# 3
  • Мнения: 4 208
Улицата еднопосочна ли е?

# 4
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Също така, да не е било близо до пътека (пешеходна) или спирка?

# 5
  • Мнения: 46 508
Дай линк от гугъл мапс с мястото Peace

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 14 390
По-общ и незначещ почти нищо конкретно текст от закона не са могли да измислят, предполагам.
Присъединявам се към предложението за снимка от Гугъл мапс.

# 7
  • Мнения: 3
Здравейте,

Всичко е много условно. Улицата еднопосочна ли е? Има ли пешеходна пътека наблизо? Има ли кръстовище на близко отстояние? При еднопосочна улица е забранено паркирането в лявата част на платното.
Бих желал да насоча внимаинето ти към чл. 94, ал. 3 от Закона за движение по пътищата.
"За престой и паркиране в населените места пътните превозни средства се спират възможно най-вдясно на платгото за движение по посока на движението и успоредно на оста на пътя." Това гласи законът.

Опиши ни по-подробно ситуацията.

# 8
  • Мнения: 512
Ето линк:
https://www.google.bg/maps/@43.412103,24.6174759,3a,75y,180h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5WU7BIKyOAFbNU7AWyKFNA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1?hl=bg
Аз бях спряла на мястото ,където на снимката е сивия Сеат,пред сладкарница"Елит",улицата не е еднопосочна.Друго,което забелязах сега като отворих Мапс-а,на уведомлението пише ,че нарушението е направено на ул."Цар Борис 3"(трети),а всъщност улицата пред сладкарницата се води "Освобождение".Улица "Цар Борис" е по- напред.И според Вас мога ли обжалвам фиша и по какъв начин.Да добавя ,че зад мен имаше колона от автомобили,спрели по същия начин ,не видях да имат честитки.

# 9
  • Мнения: 4 411
В началото на улицата имаш знак, който забранява паркирането и престоя.

Като гледам в Мапс-а, Цар Борис е продължение на Освобождение, така че не вярвам това да е съществена част от акта.

И да знаеш, улицата е еднопосочна, или поне е била, когато е правена снимката.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Това за другите коли по никакъв начин не те влияе. И на мен са ми вдигали колата с паяк, а останалите нямаха дори глоби поставени, как моята избраха не знам. Ама си бяхме всички в грубо нарушение, та си платих като поп и още ми държи влага за това място, нищо че това стана преди бая годинки.

# 11
  • София
  • Мнения: 11 483
А знакът в началото на улицата видяхте ли:

https://www.google.bg/maps/@43.4125912,24.6172726,3a,75y,153.42h,87.23t/data=!3m6!1e1!3m4!1s_Otcy6WOO-hsFptDyT-wmg!2e0!7i13312!8i6656?hl=bg

Знакът е забранено спирането.

# 12
  • Мнения: 512
Е нали е синя зона,как хем спираш и плащаш,хем не се спира.И какво ще рече,че от всички 15 коли зад мен аз съм изтеглила късата клечка и само аз ще олекна с 20лв.

# 13
  • Мнения: 4 411
Така, на тези снимки аз не виждам това да е зона за паркиране. Виждам знаци по цялата улица, че престоя и паркирането са забранени. Дали само ти си изтеглила късата клечка не знаеш, освен ако не си обиколила всички коли да провериш. Ако си в грешка, примири се и другия път внимавай къде спираш, че можеше и паяк да те вдигне.

Ако в момента е синя зона, ти преди зоната ли спря, или в самата зона? Плати ли си престоя за паркиране?

Ако правилно ти разбирам първия пост, то синята зона започва 40 метра пред мястото, където ти си спряла.

"На 20м пред мен има табела за паяк,а на още 20 по-напред табела за синя зона"

# 14
  • София
  • Мнения: 11 483
Е нали е синя зона,как хем спираш и плащаш,хем не се спира.И какво ще рече,че от всички 15 коли зад мен аз съм изтеглила късата клечка и само аз ще олекна с 20лв.


Каква синя зона? Нали в първия пост каза, че синята зона е не знам си колко десетки метра по-напред.

# 15
  • Мнения: 512
Синя зона е цялата улица назад като се върнеш чак до кръстовището, а и доста напред продължава.Знак за паяк има отскоро,в града изобщо не разполагаха с паяк.А и аз все пак не съм се намирала на улицата от уведомлението,все пак грешката е тяхна.

# 16
  • София
  • Мнения: 11 483
Като е синя зона, ти плати ли?

# 17
  • София
  • Мнения: 23 164
Като е синя зона, ти плати ли?
с инвалиден талон не е ли безплатно паркирането  Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 46 508
Ако смяташ, че не е правилна - обжалвай, всеки ще си каже аргументите и ще стане ясно кой е прав. Според мен нямаш право нито да спираш за престой, нито да паркираш.

Възможно ли е да има някаква нередност с инвалидния талон? Да не е нещо фиктивно, а реално да не си инвалид?

# 19
  • Мнения: 2 780
Няма да падне тази глоба. Имаш знак за забранено паркиране и престой, фактът, че всички вършат нарушение не те оправдава по никакъв начин.

# 20
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Познавам района като улици, разбира се, сини и зелени зони не знам къде са, това се променя, но влизайки откъм Дома на Книгата, аз не видях знак за синя зона, а само за вдигане с паяк. Разбира се, не знам дали Гугъл е актуален със снимките в случая. Последно аз там търсих място за паркиране преди около година има-няма и наистина всичко беше заето, но и още нямаше знаците за забранено спиране. Платен паркинг си имаше на Уличката на Цветята и по гугъл, май още има. Покрай мола също нямаше забрана за паркиране. Аз спрях там, когато ми се наложи, не посмях така на улицата, защото освен, че щях да преча, можеше да мине някой и да издере колата, защото като спрат от двете страни, става много тясно и едвам се разминаваш.

Не мисля, че заради името на улицата можеш да обжалваш, кой знае как се води името по кадастър или по някоя карта, по която гледат... Табелката с име на улицата по мое мнение е второстепенна.

Едит: НСЧ, не-инвалиди мисля, че също могат да карат колите на инвалиди. Ако например пазаруваш за инвалида (съвсем тъп пример)... Поправи ме ако не е така, възможно е да се бъркам с някой немски закон...

# 21
  • Мнения: 512
Снимката не е актуална,а за името на улицата трябва да са наясно санкциониращите.Обвиняваш някой без изобщо да е бил на това място.Пък и май късата клечка е за мен,защото не бях с кола с Плевенска регистрация.Инвалидния талон е на името на синът ми, а той беше с мен.

# 22
  • Мнения: 349
По принцип, ако улицата е еднопосочна можете да спрете само за престой (освен ако няма знаци, които забранят и него), не може да паркирате от ляво. Като няма значение, дали сте с такъв талон или не. Поне такъв спомен имам от закона.
Ако бяхте спряла на синята зона, талонът щеше да има сила.
Относно глобата, мисля че можете да обжалвате за името на улицата, но не си мислете, че ще постигнете голям успех.

# 23
  • Мнения: 4 411
Снимките в Гугъл са от юли 2015.

Ако в момента тази улица не изглежда като снимките, които всички ние гледаме, няма как да решим имаш ли право да спираш там или нямаш право. Според това, което аз виждам - нямаш право да спираш.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Толкова вой за 20 лв. По-добре се радвай задето не са повече, че можеше и с точки да се простиш.

# 25
  • Мнения: 46 508
daria_30, обжалвай щом смяташ, че си права. Другите коли не ги гледай, има различни причини, може да имат абонамент или по друга причина да имат право на спират там.

Едит: НСЧ, не-инвалиди мисля, че също могат да карат колите на инвалиди. Ако например пазаруваш за инвалида (съвсем тъп пример)... Поправи ме ако не е така, възможно е да се бъркам с някой немски закон...
Така е, имах предвид нещо да е фалшифициран талона, но явно не става дума за това в този случай.
Толкова вой за 20 лв. По-добре се радвай задето не са повече, че можеше и с точки да се простиш.
Ако е права защо да ги плаща?





# 26
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Според мен не е права. Но то ще си проличи. Освен това аз бих платила само и само да не се занимавам с глупости. Дали няма да й излезе повече от жалките 20 лв да се разкарва да оспорва фиша, да пише жалби или както там се процедира? Колко ще загуби, изчислено във време и нерви, а?

# 27
  • Мнения: 46 508
Затова и ни правят на маймуни, не само за това, по принцип - защото разчитат, че на хората не им се занимава. Но не бива.

Снимката е стара и положението не е такова в момента, и аз в началото се заблудих по снимката.
Но явно има промяна и нещата са различни.

# 28
  • Мнения: 512
Не е въпроса за 20 лв,а за това кой е прав?Може и аз да не съм права,но защо да плащам ако аз съм права.Ако днес сложат 20 бележки по 20 лв на хора" на които не им се занимава"?Не че се заяждам,просто недовиждам грешка от моя страна-синя зона,имам талон,тогава.........?

# 29
  • Мнения: 46 508
daria_30, няма как ние да ти кажем, при положение, че нещата са променени и не виждаме какво е положението в момента.
Не мога да се ориентирам по описанието ти, в началото твърдеше, че си спряла 20 метра преди знака за синя зона:
На 20м пред мен има табела за паяк,а на още 20 по-напред табела за синя зона...

А сега казваш, че си спряла в самата синя зона.

# 30
  • София
  • Мнения: 11 483
На 40 метра преди синя зона  Peace

# 31
  • Мнения: 512
daria_30, няма как ние да ти кажем, при положение, че нещата са променени и не виждаме какво е положението в момента.
Не мога да се ориентирам по описанието ти, в началото твърдеше, че си спряла 20 метра преди знака за синя зона:
На 20м пред мен има табела за паяк,а на още 20 по-напред табела за синя зона...

А сега казваш, че си спряла в самата синя зона.


Да,грешката е, моя пред мен и зад мен все е синя зона.Знаци има на няколко места по продължението на улицата.Пред КАТ ли се обжалва?

# 32
  • Мнения: X
Ако бяхте спряла на синята зона, талонът щеше да има сила.
Само ако е паркирала на място обозначено с пътен знак Д21 „Инвалид”.
Схема на съществуващите парко места за паркиране на ППС, превозващи хора с трайни увреждания в "Синя зона" за почасово платено паркиране на територията на гр. София:
https://cdn.bg-mamma.com/xRVl/35201069_64c1af86
Скрит текст:
ПП Предполагам, че и за гр. Плевен има такава карта.
Скрит текст:
Цитат
„(1) На територията на Община Плевен, в паркингите - общинска собственост се осигуряват определен брой места за преференциално паркиране на ППС, превозващи хора с увреждания.
 (2) На територията на Община Плевен в зоните с почасово платено паркиране, се осигуряват определен брой фиксирани и обозначени места за преференциално паркиране на ППС, превозващи хора с увреждания.
(3) Местата за паркиране по ал.1 и ал.2 са с възможно най-добър достъп от входовете и подходите към тях и се обозначават с пътен знак Д21 „Инвалид” и с плътна пътна маркировка с изобразен международния символ „Инвалид”.
(4) Броят на паркинг-местата, предназначени за паркиране на ППС, превозващи хора с увреждания, се определя, както следва:
1. най-малко 2 /две/ места за паркиране се предвиждат в зоните с до 50 места;
2. най-малко 3 /три/ на сто от общия брой места за паркиране се предвиждат в зоните с повече от 50 места;
3. най-малко 5 /пет/ на сто от местата в зоните за паркиране пред и около сгради, предназначени за лечебни, социални, рехабилитационни, спортни и производствени дейности.
Пред КАТ ли се обжалва?
Какво да обжалвате?
Вие сте в нарушение. Паркирали сте в Синя зона. Не сте платили.

Последна редакция: пт, 23 юни 2017, 06:56 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт