Отново за тийнейджърите, скуката, селфитата и слободията

  • 62 279
  • 890
  •   1
Отговори
# 375
  • София
  • Мнения: 12 101
А пък в западните училища учат децата да търсят информация в книги, защото интернет е недблагонадежден като източник. В началото има препоръки, а после и санкции за ползване на източни като Уикипедия. За целта има библиотеки. Това само за протокола, без да обиждам интернет плама на учителката, която го смята за много яко, това е възпитателно погрешно и ненаучно, а училището все пак трябва да е царсство на науката, не на шарлатанията.

# 376
  • Мнения: 24 467
И децата трябва да бъдат наричани изроди само защото изпробват границите на възможностите си?

Не нараняват никого, предизвикват себе си, рискуват. Кога, ако не като тинейджъри?

Не са изроди, но недорасляци без акъл за последиците - да, точно им приляга.
Не мисля, че технологиите са виновни. Навремето един комшия често се качваше на покрива на блок с 12 етажа, сядаше на ръба и си вееше краката. Ей, така, да изглежда интересен. Той пък - ненаиграл се възрастен.
Иначе по всяко време е имало и ще има хора /и деца, и възрастни/ които обичат да изпитват възможностите си и да стигат до житейския си ръб. Това няма да се спре, като се забранят телефоните, например.


За да изглежда интересен? На 12тиия етагж? Хайде стига. Дори да го забележи някой отдолу, не би го разпознал.
Никога ли не ти хрумна, че може би просто му е приятно?

[/quote]
 Joy
Че откъде щяхме да знаем всички, ако не го тръбеше навред? За да си направя извод, имам основание за това.
А що се отнася до приятното - приятно е и на тези деца, за които е темата. Иначе нямаше да го правят. Та кой прави по желание неприятни неща?  Mr. Green
Да се изфукаш си е жива приятност!

А пък в западните училища учат децата да търсят информация в книги, защото интернет е недблагонадежден като източник. В началото има препоръки, а после и санкции за ползване на източни като Уикипедия. За целта има библиотеки. Това само за протокола, без да обиждам интернет плама на учителката, която го смята за много яко, това е възпитателно погрешно и ненаучно, а училището все пак трябва да е царсство на науката, не на шарлатанията.
А у нас не съм видяла до сега в основно, средно училище или университет някой да се е развълнувал от източниците за разработка на реферат, есе или нещо друго от сорта. Важното е написано да има, да поставим оценки и нещата да се движат напред.  Sunglasses
А иначе в нета иначе има хубави източници на информация. Уикипедия далеч не е единствен. Има качени дори учебници, аз съм ползвала често, вместо да купувам или от библиотека. Дори ми се е случвало преподавател да ме насочи.
Не бива да се абсолютизира нито с "осанна", нито с "разпни го".

# 377
  • Мнения: 19 296
Тарталета, изрично съм написала, че става въпрос за лагерите. Даже в една друга тема обсъждаха лагери в чужбина, където също не се позволява телефон.
А как ги пускаш сами на 150 метра?!
Много безотговорно Mr. Green Да не са на самотек? Twisted Evil

Бояна, децата на запад се учат да търсят инфо както по книгите, така и в нета. Има много онлайн бази данни с пароли към съответните заведения, които могат да ползват. Това е както с телефоните. Въпросът е да научат как да подпират и проверяват информацията.

# 378
  • София
  • Мнения: 12 101

Бояна, децата на запад се учат да търсят инфо както по книгите, така и в нета. Има много онлайн бази данни с пароли към съответните заведения, които могат да ползват. Това е както с телефоните. Въпросът е да научат как да подпират и проверяват информацията.
Хем казах, че имам предвид неща като Уикипедия, хем учителката тук е казала, че просто ровят в Гугъл, хем пак неясно.  ooooh!
Тук масово просто се пуска търсачката и се преписва, да не мислиш, че влизат във виртуални библиотеки, каквито нямаме и от там четат истински книги?
Джуди, ясно, ама те не правят това. Те си ръчкат в нета просто. Виждала съм лично с очите си въпрос от такава учителка, чийто отговор се намира в статия в Дир.бг от 2013-та. Защото искала да напише 20 въпроса и децата да търсят в нета. И отговорите в първите две страници на Гугъл, ама верни или неверни, важни или маловажни, няма значение. Та не си говоря наизуст, нито дамгосвам нета като източник, но у нас все още има малко налична информация на български по теми за училище, което да е ценна и достоверна. Просто копи-пейста работи, децата са интернет, ние сме в 21-ви век.

# 379
  • Мнения: 30 802
В България още се борят да ги научат да правят рисърч, те до магистри не могат да реферират, за децата какво остава. Първото, което трябва да научат е- как се определя качествен източник, ако ще да е електронен (PubMed не е същото "от интернет", както някой неизвестен сайт).

# 380
  • София
  • Мнения: 12 101
В България още се борят да ги научат да правят рисърч, те до магистри не могат да реферират, за децата какво остава. Първото, което трябва да научат е- как се определя качествен източник, ако ще да е електронен (PubMed не е същото "от интернет", както някой неизвестен сайт).
Това е, но и на български почти няма сериозни нет източници в нито една област. Само преписваници в най-добрия случай. Но и навсякъде се започва с книги, за да има база кое е сериозно и кое не. Тези книги в другите страни ги имат и електронно, но това не е да напишеш Възраждането в Гугъл и да копираш и пействаш от първите резултати.

# 381
  • София
  • Мнения: 62 595
Държавата първо да проведе отговорна политика  към пълнолетните граждани и да им наложи правила, които да се спазват, включителто по отношение на ползването на телефони на работа, а после да се заема с децата. Аз съм ок с телефоните в училище, освен ако отговорните фактори не се страхуват, че учениците ще извадят кирливите ризи на системата. И както писах, децата в училище тичат, като отвързани са, хич не им дреме за телефони, защото седят по чиновете твърде много време, те една чакат да бие звънецът и се изстрелват като тапи в двора. Дори не им стига. Възрастните са тези, които ги ограничават двигателно, забиват ги само в организирани спортни секции, включително ги подтикват към седене и вторачване в екрана, защото така им е по-удобно, вместо да оставят децата да се нащуреят. Децата, оставени на спокойствие, избират да се движат активно, а не да висят пред екрана. Особено ако има топка.
Аз като родител съм видяла само положителни ефекти от това децата да имат телефони. Случвало се е да ми се обадят, че ще свършат по0рано и да отида да ги взема, или нещо друго. обаждали са се, че ще останат да играят след часовете и т.н.

Гугъл става за бърза справка или за речник, ако нещо човек не се сеща в движениее. Но като цяло не е надежден източник, освен ако човек вече не е научен да отсява източници

# 382
  • Мнения: 24 467
Джуди, ясно, ама те не правят това. Те си ръчкат в нета просто. Виждала съм лично с очите си въпрос от такава учителка, чийто отговор се намира в статия в Дир.бг от 2013-та. Защото искала да напише 20 въпроса и децата да търсят в нета. И отговорите в първите две страници на Гугъл, ама верни или неверни, важни или маловажни, няма значение. Та не си говоря наизуст, нито дамгосвам нета като източник, но у нас все още има малко налична информация на български по теми за училище, което да е ценна и достоверна. Просто копи-пейста работи, децата са интернет, ние сме в 21-ви век.
Затова пиша - важно е да се научи как да се ползва. Не целта да бъде да се забрани. Т.к. ползи могат големи да се извлекат. Но се иска да се поработи в насока да се учат децата как да търсят и подбират информация. Няма как да се препятства до безкрай достъпът им до такава. А и не бива.
Тук учителят  трябва да е наистина качествен. И наистина да проверява. А не да отчита като тези, за които упоменах и аз, само че има "нещо написано" и да го дотика до едните оценки с цел да отчете свършена работа.

# 383
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Тарталета, изрично съм написала, че става въпрос за лагерите. Даже в една друга тема обсъждаха лагери в чужбина, където също не се позволява телефон.
А как ги пускаш сами на 150 метра?!
Много безотговорно Mr. Green Да не са на самотек? Twisted Evil

Подозирам, че за лагерите е същото  Peace Децата от класа на голямата бяха на 5дневна екскурзия. Предварително родителите бяха уведомени, че връзка по телефон ще имат всеки ден в определен час, през останалото време- на телефона на учителя. Телефоните стояха изключени и им ги раздаваха само в определения час да се чуват с когото си искат. Никой не е страдал от това.
Безотговорно, ама с декларация, подписана от родител Mr. Green - в началото на година подписвахме, че сме съгласни да ги пускат да се прибират сами от спирката.

# 384
  • Мнения: X
Нас ни задължават да ги пускаме да се прибират сами от спирката заради бюджетни дефицити.
 Много хора не са съгласни с промените през новата учебна година и се протестира явно. Ние даже обмисляме преместване от провинцията ако нещата не се променят и не сме съгласни с политиката на бюджетите.

 

# 385
  • Мнения: 19 296
Как така ви задължават? Нали по закон не може преди 12?
Тарталета, твоите деца над 12 ли са, че може с декларация?

# 386
  • Мнения: 620
А пък в западните училища учат децата да търсят информация в книги, защото интернет е недблагонадежден като източник. В началото има препоръки, а после и санкции за ползване на източни като Уикипедия. За целта има библиотеки. Това само за протокола, без да обиждам интернет плама на учителката, която го смята за много яко, това е възпитателно погрешно и ненаучно, а училището все пак трябва да е царсство на науката, не на шарлатанията.

Това предполага наличието на библиотека с богат фонд в училище, което...ами не знам някъде дали го има, ама при нас- не, няма го. Не съм стандартен учител в момента, от 3 години работя като възпитател, т.е с децата съм по време на самоподготовката им. Говорим за деца до 10-11 години. Колегата е възложил проект или проучване, или просто отговори на въпроси към или извън урока предния ден. Няма време, нито възможност за бърза реакция и търсене на книги от родителите / да не влизам в подробности, но една голяма част от тях нямат никаква книга в дома си/, няма училищна библиотека с нужната литература. Каква алтернатива имаме и аз, и децата?! Уикипедия не е разбираема за малките, така че не се ровим там, поне не редовно Simple Smile. Не, не ми е яко, просто нямам избор, не знам и някой от колегите ми да се похвали с по-добри опции. Отделен момент е, че книгите вече не са със същата тежест и авторитет пред новите поколения и е кауза пердута да се опитваме да променим този факт. За огромно мое съжаление, трябва да призная. Израснала съм в среда, в която книгата е ценност, чета от 4- годишна и ми е трудно да разбера как е възможно някой да не изпитва потребност от четене. Но..."ако светът е тръгнал да си събува потурите, ще свали и цървулите...", нали. Та такива ми ти работи, Бояна, адаптираме се към обстоятелствата, ако нямаме възможност да ги създаваме.

# 387
  • София
  • Мнения: 12 101
Как така ви задължават? Нали по закон не може преди 12?
Тарталета, твоите деца над 12 ли са, че може с декларация?

В Испания няма закон, който да казва, че преди 12 децата не могат да бъдат оставяни сами вкъщи, а и по принцип. Поне аз не знам да има. Може ли линк ако има промени?
То и тук в някои училища искат декларации и за 10 годишни, но реално след 8 не е незаконно детето да се прибере само или да стои само вкъщи.

# 388
  • Мнения: X
.

Последна редакция: вт, 20 юни 2017, 16:01 от Анонимен

# 389
  • София
  • Мнения: 3 411
Остави БГ родителите, кажи за канадските родители как процедурата.
Аз ще ти кажа, че тук (София) БГ родителите не си оставят 10-12 годишни сами ни вкъщи ни никъде.

Общи условия

Активация на акаунт