GAPS. Синдром на храносмилателната система и психиката

  • 13 120
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 136
Тази тема е създадена, за да помогне на всички, които са решили да спазват диетата. Надявам се, че ще бъде полезна за споделяне рецепти, опит и съвети.
Това е линк към книгата:
https://kibea.net/book/2197

Диетата GAPS (позната у нас още като ЧИПС диета) представлява цялостен лечебен протокол, разработен от д-р Наташа Кампбел-Макбрайд, невролог и диетолог, който е специализиран в лечение на проблеми като нарушения от аутистичния спектър, дефицит на внимание и хиперактивност, диспраксия, дислексия и шизофрения чрез въздействие върху основната причина за голяма част от тях: компрометирането на здравето на червата. GAPS диетата е базирана на създадена от д-р Сидни В. Хаас (Dr. Sidney V. Haas) специфична въглехидратна диета (SCD) като естествена форма на лечение за някои хронични възпалителни заболявания на храносмилателния апарат, свързани с нарушена чревна пропускливост.
По същество, ЧИПС (GAPS) диетата се фокусира върху премахването на храните, които са трудни за храносмилане и вредят на чревната флора, заменяйки ги с такива, които подпомагат възстановяването на чревната лигавица и функцията й. Посочена е като най-добрият лечебен протокол, тъй като включва цялостна детоксикация, съчетана с промени в диетата и добавки.

# 1
  • Мнения: 11 337
Дали книгата може да бъде намерена за четене в нета?

# 2
  • Мнения: 735
Да, има я в нета, само не си спомням от къде я свалих...

# 3
  • Мнения: 11 337
Много бих била благодарна ако ми дадеш линк.
В дир.бг има нещо, но е неактивен линка.

# 4
  • Мнения: 4 344
Има ли някой на Гапс в момента?

# 5
  • Мнения: 2 275
и аз не помня от къде я свалих  ooooh!
ето примерното меню от книгата,ако ви върши работа

Скрит текст:
Типичното меню
Започнете деня с чаша негазирана минерална или филтрирана вода с резен лимон или чаена лъжичка ябълков оцет. Водата може да е топла или студена според предпочитанията на пациента. Ако имате сокоизстисквачка, пациентът ви може да започне деня си с чаша прясно изцеден плодов или зеленчуков сок.

Меню за закуска
• Яйца, сготвени според вашите предпочитания и сервирани с наденички и зеленчуци, може сготвени или сурови като салата (домат, краставица, лук, целина, зелени салати и т.н.) и/ или авокадо и/или месо. Най-добре е жълтъците да са сурови, а белтъците - сготвени. Използвайте достатъчно количество студено пресован зехтин за дресинг на салатата и яйцата. Смесете лъжичка предварително накиснати ти покълнали слънчогледови семки, сусам и/или тиквени семки със салатата. Наденичките (от мазно месо) трябва да са направени от чисто кълцано месо, овкусени единствено със сол и пипер (можете да добавите и нарязан лук, чесън или свежи подправки). В никакъв случай наденичките не бива да съдържат готови подправки от търговската мрежа или мононатриев глута- мат. Препоръчвам ви да се свържете с местен месар, на когото да поръчвате да ви приготвя наденички от чисто месо. Ако пациентът има диария, зеленчуците трябва да са добре сварени и не бива да се ядат семена на този етап. Сервирайте с чаша домашен бульон като напитка към храната.
• Авокадо с месо, риба или морски дарове, зеленчуци - сурови и сготвени, лимон и студено пресован зехтин. Сервирайте с чаша домашен бульон като напитка към храната.
• Домашно приготвена супа сьс сметана и месо.
• Палачинки със смлени ядки. Тези палачинки са вкусни с малко масло или мед или като готвена закуска. Ако смесите малко пресни или размразени горски плодове с мед, ще се получи
много вкусно сладко за палачинките. Слаб чай с лимон, чай от джинджифил или ментов чай.
• Някое от домашните печива: мъфини, плодова торта или хляб.
Обяд
Домашно приготвена супа или задушено ястие със заквасена сметана и месо или риба.
Авокадо с месо, риба, морски дарове и сурови или сготвени зеленчуци. Използвайте зехтин с малко лимон за дресинг. Сервирайте с чаша топъл домашен бульон като напитка към храната.
Всякакви ястия с месо или риба със зеленчуци и пробиотични храни.
Вечеря
Което и да е ястие от менюто за закуска или обяд.
Между храненията пациентът може да яде плодове, ядки и домашни печива. Ако иска преди лягане нещо за хапване, дайте му чаша домашно кисело мляко, кефир или сметана с малко мед или руски крем (вж. раздела с рецепти).

# 6
  • Мнения: 735
spiralata. net - това е сайтът от където я изтеглих книгата
Иначе аз съм пробвала да се храня по системата,  имаше резултат. Но е трудно, поне на мен ми беше, защото аз не ям месо и ми писна от яйца,  а и млечните ми липсваха. Сега обаче май пак се налага да спазвам режим, че стомахът ми отново се обажда.

# 7
  • Мнения: 4 344
Млечните се въвеждат след дните на бульон,но без него не знам как биха ти се получили "нещата".
Ето ги етапите:
https://medpedia.framar.bg/%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD% … D0%B8%D0%BF%D1%81
http://zdraveto-dar-ot-boga.blogspot.bg/2010/12/blog-post_29.html
И при Гала-д-р Макбрайд:
https://www.vbox7.com/play:931ce90d00

# 8
  • Мнения: 735
Като се храних по- изчистено да го нарека само с яйца, дом. кефир, зеленчуци, някой друг плод и малко ядки/семена, положението беше добре, а именно не  е ми се подуваше така корема, не  ме  бореше и нямах запек. Това са моите проблеми, не са кой знае какви, да се ограничавам и да съм толкова стриктна. 
Но от вчера отново се появиха проблемите  ми при това наведнъж, цяла вечер не съм спала от болки. Не знам с какво се случва пак, при положение, че храненето  ми е същото +повече сезонни плодове и любимата ми извара.

# 9
  • Мнения: 4 344
Giftу ,възможно е от плодовете.А и ако имаш чревна пропускливост от лекарства от преди това...Но костните бульони са оздравителите на червата.

# 10
  • Мнения: 735
Ох, аз също си мисля, че е от плодовете, май от черешите. Лекарства, освен разни добавки и Дуспаталин, не съм пила. 
Тези бульони, не знам, не обичам месо и не мога да ям, дори миризмата им  е гадна за мен.

# 11
  • Мнения: 4 344
Не,говоря в миналото-антибиотици,противозачатъчни,противогъбични,кс...
Ти ще вариш само кокалите и в бульона ще си слагаш зеленчуци и подправки.
И на мен мисълта даже ми беше мъчителна след дълги години вегетар./веганство.Но не само ,че се свиква,но и се харесва.

# 12
  • Мнения: 2 275
аз обожавам месо,но с бульоните не се погаждам ooooh!с миризмата при варенето.
Реших проблема с животински желатин,разтварям в кафето и разбивам с малко миксерче
знам,не е същото ,но нямам избор Confused
Сурови зеленчуци не ям,плодове никакви:единствените плодове,които обичам (малини,ягоди и боровинки) абсолютно забранени са ми заради семките,както и доматите.Коремните болки са ужасни.
Боровинките имат ли семки Thinkingтова трябва да проверя,но и така си живея добре Laughing

# 13
  • Мнения: 4 344
A телешкия колаген,който нашумя-добър ли е?
Този:http://lifestore.bg/bg/teleshki-kolagen-na-prah
Сега в горещините хич не ми се вари,а и бързо го развалям..

# 14
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Записвам се при вас Hug

# 15
  • Мнения: 2 275
не знам за телешкия колаген,а и парите ми се струват много.
Аз си купувам обикновен желатин на прах за десерти Laughing
Един лекар тук по френската телевизия каза, че всякакви хранителни добавки са измама и в най-добрия случай полезната съставка е незначителна.

# 16
  • Мнения: 4 344
Желатин ,уж натурален,и аз ползвам много,но на бонбони.Кафето покрай АИП го спрях и не знам в какво още мога да го слагам..

# 17
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Желатинът го разбървам с вода и гълтам. Поносимо е  Peace Simple Smile Но нещо го забравих напоследък  Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 2 275
чай,билкова отвара,сметана (ако ядеш млечни) или кокосово мляко, защо не и да желираш сокове

# 19
  • Мнения: 4 344
Благодаря ви за идеите! bouquet
Лимонов сок желирам на бонбони.

# 20
  • Мнения: 11 337
Аз си купувам обикновен желатин на прах за десерти Laughing

Само да те предупредя, че желатина, който се продава в ЦЯЛАТА ТЪРГОВСКА МРЕЖА е химически, а не животински. МИсля, че се внася от Румъния. Ако си купуваш от хранителен магазин то пиеш химия, а не животински продукт.

Едно време желатина бе животински, но такъв може да бъде намерен вече само във винарни /използва се за обработка там/ или в разни здравословни сайтове.

# 21
  • Мнения: 136
sun sea аз съм на гапс, е от два дни де ....
Голям проблем ще ми е да си нося бульон в работата. Няма къде и в какво да го стопля, а студен ми е гаден, с топлия нямам никакъв проблем.
Момичета от къде се снабдявате с пресни и истински месни и млечни продукти? Намерих една две групи във фейсбук за такива неща, дали може да им се има доверие? Simple Smile

# 22
  • Мнения: 2 275
аз живея във Франция и тук нищо не внасят от бившите соц.страни с малки изключения за някои алкохоли Mr. Green
и за месо и млечни не мога да помогна за България,но за Франция с удоволствие

# 23
  • Мнения: 4 344
Блу,колко време ще си на бульон?

# 24
  • Мнения: 136
Планирам две седмици. Надявам се да издържа. То в тази жега и не ми се яде особено, което е плюс. Ноо тък като днес не съм си взела супа или бульон за работата, съм на фреш морков. Така, че не я спазвам 100% Sad

# 25
  • Мнения: 2 275
благодаря за предупреждението, че съществува изкуствен желатин.
За ванилия,масло и други знаех Laughing
идеята за желирани "бонбони " с лимонов сок също ми хареса (как не съм се сетила  ooooh!)
а с бульона не знам как ще се разбереме Confused
Blue,бульона в термус не те ли устройва?
И как го правиш, по стандарната рецепта (печени кокали и ...часове  Shockedварене) или имаш идея за някой  метод Laughingза мързеливи

# 26
  • Мнения: 4 344
За мързеливи-тенджера под налягане или слоу кукър,но преди това ги запичаш.Така не миришат лошо и 1л.оцет.

# 27
  • Мнения: 136
tania6 не се бях сетила за термос...жива да си  bouquet  ей затова ги обичам тези групи.
Аз сега съм направила пилешки (нали е хубаво с него да се започне). Та сварих цяло пиле, с малко сол, малко черен пипер на зърна. Още не съм направила супа от него, но съм взела да добавя морков, броколи и чесън.
За телешки снабдила съм се с кокали и малко сушени гъби.

# 28
  • Мнения: 136
Другото, което исках да споделя с вас е защо всъщност започнах диетата ГАПС. От известно време страдам от подут корем, запек, в комбинация с това се влоши и атопичния ми дерматит. Дерматоложката ми препоръча да пробвам безглутенова диета (не са ми правили  изследвания), оттам започнах да чета, да се интересувам и стигнах до ГАПС. Надявам се да има ефект, ще споделя.
Ще се радвам ако има хора, които са от повече време на диетата и споделят опит. Simple Smile

# 29
  • Мнения: 4 344
Блу,с теб сме.Успех!

# 30
  • София
  • Мнения: 500
Благодаря за темата, ще ви следя с интерес ☺

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 255
Аз спазвам принципите на ГАПС и ВМ-НВХ от 4,5 години,но бульони така и не успях да въведа,че ми докарват р-во

# 32
  • Мнения: 136
Здравейте момичета, връщам се при вас след тежък рецидив на дерматита. За сега нещата са овладяни и мога да се върна към диетата. Ще пропусна часта само на булйони. Момичета, от къде си купувате хубав хляб с квас? Или може би си правите?

# 33
  • Мнения: 2 113
Здравейте момичета, връщам се при вас след тежък рецидив на дерматита. За сега нещата са овладяни и мога да се върна към диетата. Ще пропусна часта само на булйони. Момичета, от къде си купувате хубав хляб с квас? Или може би си правите?

ЧасТТа само на булЬони ако искате пропуснете, ама не ни мъчете с този правопис, че ми се отщява да си общувам в темата.
Възрастни  с правопис на деца от втори клас. Е как да имаш доверие на съдържанието, споделено с подобна грамотност.

Нищо лично.
Уморих се да чета подобни бисери и тук избухвам  и ги соча.
Моля за извинение!

# 34
  • Мнения: 4 344
Деборана,понякога помощника редактор много гадно и активно се намесва в калиграфията.
Частта с бульоните обаче е много важна.На мен без тях не ми се получи.Сега също ми са неприемливи и ги оставих за есента с АИП.

# 35
  • Мнения: 2 113
Деборана,понякога помощника редактор много гадно и активно се намесва в калиграфията.
Частта с бульоните обаче е много важна.На мен без тях не ми се получи.Сега също ми са неприемливи и ги оставих за есента с АИП.

Става по-зловещо.
Значението на думите даже не е ясно.
Калиграфия е краснопис, а не правопис.

# 36
  • Мнения: 4 344
Знам какво е.Използвам "калиграфия" именно,защото ти вади очите написаното,но по интернет е трудно да се усети.
Неуместно е да коментираш грамотността на непознати за теб хора.
И приключвам по тази тема.

# 37
  • София
  • Мнения: 500
Как дребното заяждане променя смисъла на хубавата здравна тема!

# 38
  • Мнения: 63
Здравейте и благодаря за чудесната тема. Купих си книгата и много ми хареса. Искам да попитам има ли други като мен с дете с проблем, които следват съветите на книгата и има ли промяна при децата?

# 39
  • Мнения: 2
от 2г. съм на гапс  диета.имам добри резултати.намалих лекарствата за депресия.

# 40
  • Мнения: 2
от 2г съм на гапс диета.при мен има успех.намалих лекарствата за депресия

# 41
  • Мнения: 11 337
Здравейте и благодаря за чудесната тема. Купих си книгата и много ми хареса. Искам да попитам има ли други като мен с дете с проблем, които следват съветите на книгата и има ли промяна при децата?

Какво лекувате ако не е тайна?

Общи условия

Активация на акаунт