Защо мюсюлманите (май) не лепят некролози?

  • 10 750
  • 67
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 14 357
Въпрос от любопитство.
Мъжът ми е от Разград, където, знаете, немалка част от населението са етнически турци.
Прави ми впечатление, когато минаваме покрай една стена в града, където са налепени купища некролози, че няма турски имена. В града българското население преобладава, но не чак толкова, че между няколко десетки случайни имена да няма десетина-двадесет турски.
Т.е. явно между турците я няма тази традиция.
Случайно отскочихме до град Лъки, който пък се намира в Родопите близо до Пловдив. Там имат църква и джамия, тоест явно имат и християни, и мюсюлмани - в Родопите мюсюлманите не са турци, а българомохамедани, имената на някои не се различават от българските християнски, но на повечето са си отличими поне по собственото и бащиното, ако не по фамилното - та и там видях само едно очевидно мюсюлманско име на некролог и едно, което ми звучеше като такова.

Аз самото лепене на некролози години след смъртта на човека също не го намирам за много смислено (веднага след смъртта има смисъл - като съобщение), тоест с темата не питам тъпо ли е лепенето на некролози, нито питам има ли го в другите държави (знам, че не), а питам по каква причина - ако някой знае - не се е наложило сред общност, която живее в същата среда, при същите условия като българите и конкретно в града - напълно смесена с българите. Религиозна ли е причината, или как?

Знам, че ислямът има някакви особени съображения относно изображенията, но освен че те допускат различни тълкувания, не на всички некролози има снимки.
Затова ми е любопитно каква е причината.

Последна редакция: сб, 24 юни 2017, 09:31 от Магдена

# 1
  • bad@ss
  • Мнения: 4 583
Бях на гости на приятелка от родопски град и неволно станах свидетел на помашко опело преди погребението. Ковчегът беше изнесен и положен върху 2 стола, точно под нейния балкон. В първия момент се стъписах, но не се отдръпнах. Видях, че покойната е увита в бяло платнище, а около нея имаше памук. На входа на блока имаше и некролог.

# 2
  • Мнения: 2 285
И аз да се включа с питане. В западна Европа не съм запозната да има изобщо такава традиция. Та защо, аджеба, католиците (май) не лепят некролози? newsm78

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 14 357
И будистите и те.
Явно идеята е, че въпросът ми е глупав - подчертах: "традицията" (в кавички, понеже ще да е сравнително нова) е явно тукашна, местна, но по някаква причина не е възприета от една от тукашните общности. Не питам за турците в Турция.
Българите католици лепят некролози. Българските арменци - също (често двуезични са некролозите им, правят впечатление).

Последна редакция: сб, 24 юни 2017, 10:25 от Магдена

# 4
  • София
  • Мнения: 193
Ами темата за некролозите и мен ме вълнуваше много. Направих проучване и се оказа, че към днешна дата, само в България, Македония, Румъния, има това явление некролог.  Само около нашата страна. Историята на некролога е всъщност, че сегашните скръбни вести са наследници на едновремешните обявления във вестниците. Най- напред ковчегът е изнасян пред дома на мъртвеца. След това се появяват регионалните вестници и когато умре някой по-известен, слагат обявление за смъртта му във вестника.  След това започва и за обикновени граждани, спират да излагат труповете пред входните врати, поне в по-големите населени места. След това се разрастват градовете и остава разлепването на некролозите.

Всъщност това не е въпрос на религия. В Европа няма некролози, нито в Америка, Азия, Африка... Това е остарял Балкански синдром, който смятам, че е крайно време да бъде изкоренен. Дори писах на г-жа
Фандъкова, че е по-разумно да се направят табла за обявления за радостни вести, че някой се е родил, отколкото на всеки стълб, дърво, вход и около детските площадки да ни гледат лицата на мъртъвци, някои умряли преди 10-15 години.  Тя не ми отговори. Явно не смята, че обществото е готово за подобна стъпка...

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 14 357
Цитат
Историята на некролога е всъщност, че сегашните скръбни вести са наследници на едновремешните обявления във вестниците.
Това е така и според мен, смисълът е да разгласи, че човекът е умрял, и наистина замества съобщението във вестника (а преди него - клюката из селото или градчето и, както пишеш, поставянето на ковчега пред вратата). Wink

Питам само защото ми е направило впечатление в Разград това, за което писах.

# 6
  • Мнения: 2 909
Не знаех, че само ние го правим и съседите ни  newsm78 И аз не виждам смисъл от некролозите.

# 7
  • Мнения: 2 285
Не знам. Не намирам религиозна причина. Не е заради "изображенията", със сигурност.  Simple Smile
Забранено е единствено "да се кланиш" на сътворени от човешка ръка идоли/кумири, които биха могли да са статуи, рисунки и други подобни. Толкова за "изображенията". Другото са си най-обикновени снимки на най-обикновени простосмъртни. А и некролозите често са без снимки.

# 8
  • Мнения: X
Не го правим само ние и съседите ни, и не е свързано с религията. Заимствано е от Западна Европа, но там постепенно отстъпва място на обявите във вестници. Мисля само в Италия и някои славянски е останало от европейските. Африкански, южноамерикански, източни държави също още имат подобна традиция.

# 9
  • София
  • Мнения: 193
http://www.freemacedonia.net/statia.php?sn=709&t=1&

Ето тук надълго и нашироко е обяснено къде има, защо и как са се появили некролозите.

# 10
  • Мнения: 12 662
Закачат си бомби и направо в рая. 

# 11
  • Мнения: 1 794
 Hug
И в западна Европа има некролози.Има си специални витрини на определени места,заключени са и там си слагат некролозите.Винаги със снимка и картинка,обикновено подсказваща миналото или някое хоби на починалия.Слагат некролози и за годишнина и т.н.

# 12
  • Карлово
  • Мнения: 4 627
Мъжът ми е работил в Русия. Руснаците много се чудели на тези некролози, които лепяли българите.

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Ми, да се чудят! сега очаквам да се започне как трябва да се поучим от Европата, католиците и не знам кого, и да се цивилизоваме като запбаним некролозите.

# 14
  • Мнения: 1 794
Католиците Имат некролози.

# 15
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
И аз да се включа с питане. В западна Европа не съм запозната да има изобщо такава традиция. Та защо, аджеба, католиците (май) не лепят некролози? newsm78

В Русия също не съм виждала май  Rolling Eyes
те са православни като нас.

# 16
  • Мнения: 22 036
Аз не виждам голям смисъл от лепенето на некролози, но и ми е странен потресът от тях. Просто обявление на някакво събитие.

Да, не е радостно, но се е случило и толкова. Някои хора така разбират изразяването на почит.

# 17
  • Мнения: 5 266
католиците и не знам кого, и да се цивилизоваме като запбаним некролозите
Има некролози.  Peace

В България се слагат, както всички останали, а "на Запад" просто не е разрешено да се лепят навсякъде. Праща се по пощата "Traueranzeige" (некролог) на близките и се залепя на определени места.

# 18
  • Мнения: 21 417
Доколкото знам и в другите страни има некролози, които се слагат на определени места.
 Аз самата също правя некролози за годишнината на близките.ми. Не стига това, ами преди две години ми се наложи да поставям некролози на трима колеги в разстояние от осем месеца, ужас беше.

Мюсюлманите, които познавам също слагат за близките си. Но те не са супер религиозни, ако има нещо общо религията. Според мен няма - това е тъжна вест, или след това годишнина, съответно.

# 19
  • Мнения: 2 909
Нека някоя мюсюлманка да се включи ако иска  Simple Smile

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 14 357
...а "на Запад" просто не е разрешено да се лепят навсякъде. ...
Да, наистина, може и това да е причината за голямото разпространение тук - за залепените некролози говоря в цялата тема, в друга форма ясно, че има и "на Запад", като обяви във вестниците например.

Статията, която Фифита даде, беше интересна цялата; авторът на едно място казва, че след 1944 г. било "забранено" публикуването на некролози в печата. Останах с впечатление, че според него това е и една от причините практиката на лепене да се запази и разпространи толкова у нас, докато в същото време била изоставена на Запад. Дали "забранено" е точна дума, не знам, но може наистина да не е било възможно или да е било трудно публикуването на такива обяви в местния печат в някакъв период.

Както и да е, повод за темата беше липсата на турски имена в некролозите в Разград, поне тези, които аз съм видяла, която ми се струва странна.

# 21
  • Мнения: 30 802
Ако имаме късмет, скоро ще са само статуси във Фейсбук.

Католиците имат мемориални картички. А в англоговорящите страни има obituaries, цели текстове с дължина на вестникарска статия.

# 22
  • Cavan, Ireland
  • Мнения: 316
Католиците и протестантите не лепят некролози. Когато почине някой, правят малки ламинирани картички със снимка, дата на раждане/смърт отзад има написана молитва и ги раздават на близките на починалият. В Ирландия поне е така.

По The Siren of Titan не ти прочетох мнението, така е.

# 23
  • Мнения: 17 546
Ами темата за некролозите и мен ме вълнуваше много. Направих проучване и се оказа, че към днешна дата, само в България, Македония, Румъния, има това явление некролог.  Само около нашата страна. 
Така е и намирам тази "традиция" за ужасна! Дано се откажем от нея вече.
Не носиш ли спомена за човека в сърцето си, колкото ще красива снимка да му лепне и сърцераздирателно послание да напишеш, това е просто лист хартия, който ще избелее от слънцето, ще го намокри дъждът и ще го заличи.

# 24
  • Мнения: 30 802
Аз лично чакам момента, в който графичното оформление на българския некролог ще се превърне в темплейт за meme-та.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 357
Т.е. щом в Ирландия е така, значи при всички католици и протестанти е така? Wink
Същото за Сирената - кои католици, всичките по света ли?

# 26
  • Мнения: 30 802
Да кажем, че достатъчно на брой католици. Никоя традиция не се спазва от 100% от хората. Но все пак мога да кажа с някакво ниво на увереност кои групи какво правят. Чувала съм за мемориални картички и при италиански католици. А със сигурност имат мемориални картички на светци, но то е малко по-различно.

# 27
  • София
  • Мнения: 12 374
Ами темата за некролозите и мен ме вълнуваше много. Направих проучване и се оказа, че към днешна дата, само в България, Македония, Румъния, има това явление некролог.  Само около нашата страна. 
Така е и намирам тази "традиция" за ужасна! Дано се откажем от нея вече.
Не носиш ли спомена за човека в сърцето си, колкото ще красива снимка да му лепне и сърцераздирателно послание да напишеш, това е просто лист хартия, който ще избелее от слънцето, ще го намокри дъждът и ще го заличи.
+едно
Ненавиждам некролозите. Грозен начин да се обяви на света, че еди-кой-си е починал и ти липсва. Некрологът на баща ми беше сантиментално-поетичен, абсолютен кич и нямаше нищо общо с неговата душа и живот.

# 28
  • Cavan, Ireland
  • Мнения: 316
Написала съм, поне в Ирландия е така. В Полша католиците какво правят нямам идея  Peace

# 29
  • Мнения: 2 600
Ето ви западноевропейски некролози https://www.google.bg/search?q=italienische+traueranzeigen&c … =1600&bih=765
В Южна Италия даже са с формат А3, а не А5 като при нас. Само че се лепят на определени места, може би по някакви правила и са много чисти, може би се махат след определено време.
Смятам, че лепенето с лепило или тиксо по спирки например, коването с пирони и кабари по дървета, или дори увиването с найлони и тиксо около дървото, би следвало най-после да се премахне. И съобщенията да се пускат в медии, на личната врата или да се раздават на близки, а не да се трупат като смет където падне:
https://photo-forum.net/sitepics/forum/2016-08/lqba1983.JPG
или
https://2.bp.blogspot.com/-IyItieYVmbM/VvMOhTA68nI/AAAAAAAAxxs/h … 1600/IMG_0492.JPG
или
http://i.pik.bg/news/26/660_7b0fdae94b13f7facf001dbd6c574e83.jpg
 Sick

# 30
  • Мнения: 17 546
Винаги съм си мислела, че ако уважаваш и ти е толкова скъп покойникът, няма да му лепнеш лицето където ти падне(като гледам как само са залепени... ooooh!) в израз на скръб, но сигурно аз нещо не съм в ред като гледам как лепят и бодат неколози дори на кофи за боклук...
А днес случайно видях еманацията на тая безумна традиция... Снимка на некролог, залепен на някаква стена, качена във Фейсбук. ooooh!

# 31
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Всъщност лепенето на некролози, е не толкова, че на някого му е много скръбно, а защото така правят хората и съответно какво ще кажат хората, ако не залепиш.
Аз не лепя и нямам намерение да лепя. Отвратителни са. Не съм мюсюлманка.

# 32
  • Мнения: X
Всъщност лепенето на некролози, е не толкова, че на някого му е много скръбно, а защото така правят хората и съответно какво ще кажат хората, ако не залепиш.
Не съм съгласна. Това е удобен начин да уведомиш познати на покойника за случилото се. Тук не са толкова четени местните вестници, а семейството не винаги в подобен момент може да се обади на всички. Изглежда все повече млади хора не одобряват практиката и не лепят. Баба разбра, че близък приятел е починал, едва когато успя да отиде до тях - след дълго звънне на домофона съседка излязла и казала, че преди няколко месеца си е отишъл. Голям шок - едва е успяла после да се прибере. Ако бяха сложили поне два-три некролога из града, все някой щеше да види и да се обади, можеше да отидем да се сбогуваме. Цялата им компания си мислеше, че внуците са го взели за зимата и затова не вдига телефона.

# 33
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За скръбната вест донякъде мога да се съглася. Макар че сега с мобилен телефон е достатъчно да се обадиш на 5-6 и за кратко време ще знаят 50-60. А и не всеки обича да тръби за такива неща.
Но за минали не знам си колко години, какъв е смисълът, освен, че така правят хората.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 14 357
На бабата на писалата преди теб очевидно никой не и се е обадил. Wink

За минали много години и аз не виждам много смисъл, може би евентуално - да го помнят хората човека (когато бях ученичка, до училището ни на един блок лепяха периодично некролог-възпоменание на млад човек, починал при злополука сигурно още преди да се родя аз, продължаваха да ги лепят доскоро, а не изключвам и още да продължават, ако са живи родителите му), но за скорошна смърт определено има смисъл.

# 35
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На бабата на писалата преди теб очевидно никой не и се е обадил. Wink
...
Вероятно на близките не им е било важно да я уведомяват.

# 36
  • Мнения: 18 401
В блока на баба ми кипеше страшен пенсионерски живот. Наскоро си дадох сметка какъв живец притежаваха тези хора, достоен за завист от 90% от наследниците им. Един по един си заминаха, в момента некролозите им са на една обособена стеничка на блока. Никакви неприятни чувства не ми носят, даже ги заглеждам всеки път, защото ми напомнят, че тези хора ги е имало. По дървета и широк периметър не одобрявам.

# 37
  • София
  • Мнения: 193
И след всичко изговорено по темата, оставам на мнение, че Некролозите , в смисъл на обявление за смъртта на някой, може да останат да съществуват, но САМО на точно определени за това места. Примерно табла. Но в никакъв случай по дървета, спирки, кофи, огради, около детски площадки.

Това, че някой не би разбрал, не е довод да се облепва света. Ми тази баба, дето не била разбрала, съвсем спокойно може да мине по друга улица и пак да не види.

Някак си трябва да се прекрати тази "традиция".

Баща ми почина, когато бях на 7 от катастрофа. Баба ми и дядо ми живееха на една спирка с трамвая разстояние от нас. Еми нямаше останало дърво, от двете страни на улицата, че и до следващата спирка, без залепен некролог.  Все едно броят на некролозите отразява силата на мъката...  Майка ми мина и ги разкачи, а баба ми и дядо ми бяха смъртно обидени. Не че беше останал някой, който да не е разбрал за смъртта на баща ми / на погребението е имало над 200 човека/, но някак приравняваха мъката си към броя некролози. 

# 38
  • Мнения: 30 802
Ами явно за някои това е като да събираш "лайкове"...

# 39
  • Мнения: 17 546
...но някак приравняваха мъката си към броя некролози. 
Ето точно това намирам, че е в основата на безкрайно разлепените некролози.

Последна редакция: ср, 28 юни 2017, 14:09 от Бижy

# 40
  • Мнения: X
Не може да съдим хората за това как се справят с мъката си. Малко се замислете, преди да се дразните, какво е да загубиш дете, или няколко близки един след друг - повечето, които слагат стриктно и по много са точно такива опечалени. За тях това е начин да живеят с болката - лепене навсякъде, включително и на входната врата, дори си поставят и вкъщи некролози. Това, че стоят по стени и дървета - явно все още голяма част от обществото го разбира и толерира, след като не се премахват дори когато са извън определените за съобщения места. Рекламни и политически материали се чистят, но с мъката на хората се подхожда с повече чувствителност. Аз не разбирам с какво толкова ви дразнят - нито са пошли, нито съдържат някакви обиди, нито нарушават кой знае колко естетическия вид на средата - еднотипни са, рядко графичното оформление цели да привлече внимание. След няколко поколения може да изчезнат, засега повечето връстници на покойници са възпитани с тази традиция и приемат лепенето на некролози като естествена част от ритуалите след смърт.

# 41
  • Мнения: 2 909
Не нарушавали естетическия вид на средата- друг път.

# 42
  • Мнения: X
И как точно я нарушават? В добре поддържани входове са сложени на обособено място, подравнени, на есетически приятните и поддържни външни - също. На фасади и спирки с графити, олющена боя, неокосена трева и боклуци наоколо - колко пък да пречат точно некролозите.

# 43
  • Мнения: 4 411
Наречете ме безчувствена, но за мен това е пълно безумие. Никога не съм лепила некролог на нашата врата, сигурно няма и да залепя. Въпреки това ми липсват хората, които не са сред нас.

Също така много искам да спрат да сядат и да ядат след погребение. Отвратително ми е това. На погребението на свекъра ми имаше и почерпка в заведение. Аз, ММ и моите родители отидохме защото така трябва. Седнахме на края на масата и просто чакахме да свърши цялата тази простотия. Всички ядяха и се веселяха, сякаш са на сватба. Имах чувството, че са забравили за какво са се събрали и използват момента да се видят, че не са се събирали отдавна.

# 44
  • Мнения: X
Лепят се, за да си припомниш за човека. Мисля, че мястото им е пред църквите, както е било и преди време. Така малката общност - селска, квартална, когато отиде да се черкува /примерно в неделя/ се приканва да се помоли или да запали свещичка и за душата на еди кого си /съсед, далечен роднина/. Традицията е християнска и може би заради това я няма при турците в Разград. А как точно у нас се е развила в такива огромни мащаби, сигурно си има някакво обяснение.

# 45
  • Мнения: X
Не го намирам за безумие. Наскоро погребах баща си. Почерпката в заведение осигури няколко часа, в които мама се държеше и общуваше сравнително нормално (предвид обтоятелствата). Ако имаше как да останем няколко дни там сред хора, с които да се разсейваме. Некролози не поиска да сложим "за да не знаят, че вече го няма", като че ли това ще го върне. Щом не иска - няма нужда от тях - в малък град за млад човек бързо се разчува. Възрастните ми баби и дядовци са си избрали снимка за некролога (от преди 40 години, за да ги познаят старите приятели и да ги помнят млади и красиви  Simple Smile ), дрехи, с които да бъдат погребани, място... Като сравнявам с неочаквана загуба на по-млад човек, мисля доста улеснява - уважаваш желанията им, вместо в неадекватно състояние да се чудиш какво искаш ти и как да отговориш на въпросите на погребалния агент.

Жаве, не навсякъде е популярно ходенето на църква. Тук некролозите ги лепят при дома на починалия и на местата, където се събират и покрай които минават пенсионерите - около основни спирки на градския транпорт виждам повече.

# 46
  • Мнения: X
Жаве, не навсякъде е популярно ходенето на църква. Тук некролозите ги лепят при дома на починалия и на местата, където се събират и покрай които минават пенсионерите - около основни спирки на градския транпорт виждам повече.
Разбира се, вече не. Но преди 70-80 години навсякъде е било популярно. Мисля, че оттам идва традицията.

# 47
  • София
  • Мнения: 193
Ще отида в малко по-различна посока.

Тъй като изгубих и мама, и татко, и тяхната липса ми е все по-осезаема, нищо че съм на 36,  от много време ме вълнува темата за отвъдното, за прераждането, за сънищата с мъртви близки и т.н.  Има и тук тема за сънищата с близки умрели.

И понеже ми е много интересно, прочетох доста книги по темата.  Има две - Пътят на Душите и Следите на душите, който иска може да ги намери.  Та там са описани доста случай на регресивна хипноза, която достига до душите на умрелите. Няма да влизам в подробности, но ще кажа, че там НИКЪДЕ " умрелите" не казват - яжте и пийте вместо нас, некролозите много ни помагат в пътя ни, правете помени всяка година на датата, палете свещи...   Даже напротив - всички тези мъчителни ритуали дърпат душата на покойника назад. Поне така излиза от всичко написано. Не случайно този, който най-силно тъгува за умрелия, не може да го сънува. Поне не, докато не преодолее малко мъката си. Не знам колко истина има в това, за себе си мога да кажа, че съм сънувала няколко пъти майка си за 9 години от смъртта й, и всичките сънища бяха напълно адекватни към действителността. Тоест аз си говорех с нея, осъзнавайки че тя е умряла и това, което ми каза тя, се сбъдна.

# 48
  • Мнения: 17 546
Също така много искам да спрат да сядат и да ядат след погребение. Отвратително ми е това.
За мен това е чисто езически обичай! А всички твърдят че са по-християни от папата иначе.
Наистина съм се изумявала от артистичните възможности на много хора по погребения. То са сълзи, то са нареждания, то е мирова скръб неописуема и като закопаят човека, дето си е отишъл, като се залеят едни вина, едно хапване, пийване и приказки за какво ли не, та и смях даже. ooooh! Ба си хората! Ми аз не мога така! Не мога да рева нарочно, дори и да ми се къса от мъка душата, но и не мога да ям, все едно нищо не е станало преди малко. Но традиция, видиш ли...

# 49
  • Мнения: X
Традициите често си имат съвсем логични обяснения - оплакването на починалия на погребението успява да разплаче и близките, които се държат и трупат вътре, плачът ги изтощава и често облекчава. Събирането след това - разсейва с други неща, неяли с дни хапват по малко... Та от някои традиции все още има реална полза.

# 50
  • Мнения: 17 546
Начи така като те чета, datura_inermis, ти обяснение за всичко ще намериш, пречупено през своето виждане за нещата, но мен няма как да убедиш. Stop

# 51
  • София
  • Мнения: 193
Сетих се за още нещо, което потвърждава тезата, че сънят е начин душата на покойника да влезе във връзка с жив човек.

Истинска случка. Медицинска сестра в реанимация в голяма столична болница, нощна смяна, заедно с друга колежка. Пациентите са интубирани и са в обща зала. По принцип нямат право да спят, но когато отделението е спокойно, си позволяват да дремнат, като едната задължително стои будна.  И едната заспива за половин час. Изведнъж подскача от кушетката и  хуква към залата с пациентите. Другата я пита какво става, а тя казва
 - Сънувах нещо - пациентът на еди си кое легло ми каза да му отвържа краката.
 - Ама ние него не сме го връзвали.
 - Да, ама отивам да видя.
 Отиват, поглеждат - човекът издъхнал. Отмятат чаршафа и виждат краката му завързани с бинт.
 Починал в съня си и не могъл да си отиде, защото вечерната смяна на санитарките, вързали краката му с бинтове, незнайно защо. И единственият начин да се освободи, е бил да влезе в контакт с някой спящ.
Будната сестра нищо не е чула - нито шумове, нито апаратура, нищо. Тя ми разказа това.  

Така че аз имам основания да вярвам в сънищата с умрели. Това, което ни казват, не е просто фантасмагория.

# 52
  • Мнения: 2 600
Начи така като те чета, datura_inermis, ти обяснение за всичко ще намериш, пречупено през своето виждане за нещата, но мен няма как да убедиш. Stop

Храненето успокоява нервите, това си се знае от време оно. Затова и хората преяждат от нерви.

Иначе никой от вас не се замисли, че в наши дни некролозите  в села  и малки градчета са покана за крадците, не само за познатите на покойния.

# 53
  • Мнения: 17 546
Някои хора не ядат като са нервни, ако хапнат нещо - го връщат, така че - хора най-разни...

# 54
  • Мнения: 2 600
Някои хора не ядат като са нервни, ако хапнат нещо - го връщат, така че - хора най-разни...

Да, обаче огромното мнозинство дебелеят, а не отслабват  (нерви или не). Wink

# 55
  • Мнения: X
Начи така като те чета, datura_inermis, ти обяснение за всичко ще намериш, пречупено през своето виждане за нещата, но мен няма как да убедиш. Stop
Бижу, по антропология учехме подобни неща, по-умни хора от мен са ги разнищвали и са изписали мнооооооого повече, отколкото имам възможност и желание да прочета и дълбая Mr. Green Споделям, не целя да убеждавам някого.

# 56
  • Мнения: 30 802
За исляма и традициите с некролозите хипотезата ми е следната:

Това е религия, която в сравнение с християнството е много по-суеверна и свързана с магията. Освен това при тях я няма доктрината за въплъщението. Съответно тленните останки са нещо ненужно и дори вредно. Нямат мощи на светци. Гробищата също не са места за посещение, а са по-скоро зловещи места, с известен страх от витаещи духове. Така че възпоменаването на мъртвите не е като при християните.

# 57
  • Мнения: 17 546
Е, пак добре, че не сме като племето Торая...

# 58
# 59
  • Мнения: 2 909
Опази боже  Sick

# 60
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Аз пък не мисля, че тази традиция е твърде скандална. Това са си техните обичаи и нямаме право да им се мешим в собствената им култура (визирам последното изречение).

# 61
  • Мнения: 30 802
Има и по-зле, някои си ги изяждат...

# 62
  • Мнения: 17 546
А ти къде видя да им се "мешим"? Просто си плюя в пазвата, че нашите традиции не са такива, че при толко фанатични привърженици на некролозите, ако ни беше такава традицията и на нея страстно щяха да се отдадат...  Tired

# 63
  • На ръба..
  • Мнения: 2 113
Не съм съгласна, че не посещават гробищата, познавам много такива хора, които посещават гробището ежеседмично и ежемесечно за да почистят, засадят цветя или просто за да си поговорят.

Но за яденето след погребение, никога не съм го разбирала този обичай и съм много твърдо против Naughty 

# 64
  • Мнения: X
И тук си вадим мъртвите - често се копае за ново погребение в стари гробове, и виждаш из купчината пръст кокалите на някой дядо (ако не са ги събрали достатъчно старателно в торбичката, или не са се сетили, че трябва да се събират). Много по-неприятна от некролозите традиция. Бдението при мъртвеца, особено в топло време по селата също си е мъчение. На запад държат урните с праха на близки вкъщи. Водните погребения в Индия - в същата река, от която пият и в която влизат да се къпят... Примери за не особено приятни за околните обичаи - много и навсякъде.

# 65
  • Мнения: 17 546
А как точно да си закопаваме мъртвите? Всеки в нова дупка, за да не видиш костите на предходния?  Rolling Eyes Как да стане иначе?
Вече и тук е разрешено да си вземеш урната на близък у дома.
Ама нали се цивилизоваме, не сме в регрес... Няма да пием от водата като индийците. Пък и при нас някои допотопни традиции не се изкореняват и това е! 

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 14 357
На бабата на писалата преди теб очевидно никой не и се е обадил. Wink
...
Вероятно на близките не им е било важно да я уведомяват.
В случая поантата не е защо не са и се обадили по телефона, а че некрологът върши тази работа с уведомяването. Няма как да се обадиш по телефона на всички. Не винаги е и удобно да звъниш наред. Може и да не познаваш всички познати на починалия или дори всички техни познати, които биха им казали.
Който не обича да тръби, не е длъжен да слага. За останалите върши работа.
Сега, на въпрос от типа "а на лично неуведомените какво им влиза в работата да знаят починал ли е човекът", ще ми е по-трудно да отговоря. Wink

Цитат на: Жаве
Така малката общност - селска, квартална, когато отиде да се черкува /примерно в неделя/ се приканва да се помоли или да запали свещичка и за душата на еди кого си /съсед, далечен роднина/. Традицията е християнска и може би заради това я няма при турците в Разград.
И аз си мислех нещо подобно - не точно същото: често некролози се печатат и лепят и за помените - 40 дни, 9 месеца и там колкото са... Помените са обвързани с религията и църквата, нищо, че има и много чисто народни обичаи, вмъкнати в тях. Но пък некролозите във вида им, в който се лепят у нас, както писахме вече, имат и функция на уведомяване, и на "светско" припомняне на кръгла годишнина, и т.н. ...

Последна редакция: чт, 29 юни 2017, 13:23 от Магдена

# 67
  • Мнения: 2 254
Аз също не намирам смисъл в лепенето на некролози. В Люксембург никъде не се лепят некролози (самата дума звучи отвратително), публикува се новината във вестника и това е.

Общи условия

Активация на акаунт