Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Здравейте! Често взимам болнични за гледане на сина ми, който е на 3 годинки. Взимала съм и за самата мен. Казаха ми, че имам право на 40 дни годишно с прекъсване, после на ЛКК. Т.е. 40 дни и за мен и за детето общо!!! А ако имах 2 или 3 деца? Някой знае ли нещо по-конкретно по този проблем?
Цитирай

София

Мнения: 74
Обезщетение за гледане на болен член от семейството
 
Чл. 45. (1) Парично обезщетение при условията и в размера на паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изплаща и за:
1. гледане или належащо придружаване за медицински преглед, изследване или лечение в страната или в чужбина на болен член на семейството над 18-годишна възраст - на всеки осигурен до 10 календарни дни през една календарна година;

2. гледане или належащо придружаване за медицински преглед, изследване или лечение в страната или в чужбина на болно дете до 18-годишна възраст - до 60 календарни дни през една календарна година общо за всички осигурени членове на семейството; в този срок не се включва времето за гледане на дете по т. 3-5;

3. гледане на дете под карантина до 18-годишна възраст, болно от заразна болест - до изтичането на срока на карантината;

4. гледане на болно дете до 3-годишна възраст, настанено в заведение за болнична помощ заедно с осигурения - за времето, през което осигуреният е бил в заведението;

5. гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина - докато трае карантината.

(2) За един и същи осигурителен случай за едно и също време парично обезщетение по ал. 1 може да се изплаща само на един осигурен член на семейството.

(3) За гледане на хронично болен член на семейството парично обезщетение се изплаща само при изостряне на заболяването.

(4) За членове на семейството се считат съпругът, съпругата и техните възходящи и низходящи по права линия.

(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, т. 2, 3, 4 и 5 се изплаща и за гледане на дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.

Цитирай

София

Мнения: 44
А знаете ли какъв е ръзмера на паричното обезщетение за гледане на дете до 2 г. възраст? Бях в болнични за детето ми 5 дни и ми ги изплатиха на 50%. Мои приятелки ми казаха, че им изплащат болничните на 100% до 3г. възраст на детето. Моля ви, ако знаете нещо - кажете ми.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.