Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Imam sledniq problem ili po skoro pitane. Nqkoj zapoznat li e dokolko vreme moje da mi priznaqt za gledane na dete? Sinyt mi si s4upi kraka i 6te ni trqbvat pone 3-4 meseca za da hodi normalno, jivot i zdrave. Az sym na dyrjavna rabota i mi kazvat, 4e po zakon se plashtali do 60 kalendarni dni na godina za gledane na bolen. S LKK moje da mi izdadat do 6 meseca po 30 dena, no ot rabota mi kazvat 4e nqma da mi gi platqt sled 60 dni. Kak stoqt neshtata i kyde moga da proverq sys sigurnost-NOI, Zdravna kasa ili drugade. Nqkoj, ako e minal po tozi pyt neka spodeli!
Цитирай

София

Мнения: 561
Ето тук http://www.psihichnozdrave.com/showpage.php?PageID=171   -   раздел VI
Болничният лист за гледане на болен над 6 месеца се издава от ТЕЛК /в здравното заведение, което извършва лечението/. 
Цитирай
Ето отговор от НОИ на мое запитване по този въпрос:
Уважаема госпожо,
според разпоредбите на чл. 13 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността (ДВ, бр. 47 от 2005 г.) еднолично от лекуващ лекар или стоматолог може да се издаде болничен лист до 7 дни непрекъснато и за не повече от 40 дни с прекъсване в една календарна година. След натрупване на тези 40 дни болничният лист трябва да бъде издаден от ЛКК. В тези 40 дни влизат както болничните листове за заболяване на осигуреното лице (без болнични за бременност и раждане), така и болничните листове за гледане на болен член на семейството (без болнични при случаи на карантина), и е задължение на лекуващите лекари след натрупването им да насочват за издаване на болничен лист от ЛКК (независимо за чие заболяване се отнася) - съгласно чл. 22 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза на работоспособността и на регионалните картотеки на медицинските експертизи (ДВ, бр. 47 от 2005 г.).
Това няма нищо общо с правото на обезщетение до 60 календарни дни годишно, общо за всички осигурени членове на семейството, съгласно чл. 45, ал. 2 от КСО. Именно с тази разпоредба следва да се съобразяват работодателите и да следят за натрупването на тези 60 календарни дни с право на обезщетение за гледане на болно дете. В никой нормативен акт, обаче, не е ограничено правото на получаване на болничен лист (от лекар или от ЛКК) за гледане на болно дете до 18 години и когато са изчерпани тези 60 дни, просто тогава ще се ползва отпуск по болничния лист без изплащане на обезщетение от ДОО. Болничен лист се издава независимо от това, дали по него ще се плати парично обезщетение.
Вие имате право на болнични листове (вкл. и за гледане на болно дете) за много повече от 40 дни годишно, но те ще трябва да бъдат издадени от ЛКК.
гл.експерт И.Карабашев
Цитирай
zna4i e to4no taka-LKK mogat da mi izdadat do 6 meseca bolni4ni, no ot rabota shte mi platqt samo za 60 dni. Egati dyrjavata, i kvo - shte trqbva da si zareja deteto na ulicata s patericite...Da sme jivi i zdravi, tazi dyrjava qvno nqma da se opravi- a iskat rajdaemost, iskat prirast. Ami uvajaemi Gospoda, vzemete napravete neshto za da ima bylgarsko pokolenie zanapred, a ne samo murgavite sybratq da se mnojat...
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.