Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 557 602
  • 1 687
  •   1
Отговори
# 90
zdraveite az syshto imam skolioza 3 stepen ili pone predi vreme beshe 3 sega veroqtno sym mn po zle iskam da popitam kak moga da spra razvitioeto i bez operativen pyt?

# 91
  • Мнения: 34
Здравей, nads! Обърни се към физиотерапевт, за да ти направи най-подходящият за теб комплекс от упражнения. Добре се отразява и плуването. Но не е лошо да се обърнеш и към ортопед, за да провери до къде е стигнала сколиозата ти и дали прогресира още.

# 92
  • Мнения: 11
Галина26,благодаря ти за написаното.Вдъхваш ни голяма надежда,на нас-отчаяните.Въобще и не съм предполагала,че толкова хора в България страдат от това заболяване-чувствах се,едва ли не единствената.Хубаво е,че си даваме един на друг кураж,защото никой,освен човек с подобна болест,не знае какво ни е. Sad

# 93
za sazalienie si prava, ima  mnogo hora s tova zabolqvane i naistina samo stradast moze da razbere yzasa i strahovete ni. Zatova mnogo se radvam ako sam uspqla da vdahna kyraz na nqkoi ot vas. Ponqkoga ot nepoznat moze6 da polu4i6 pove4e razbirane i se radvam 4e moga da vi okuraza Simple Smile   bouquet

# 94

Здравейте и от мен Kali, Dori, Galina, Nikita,
съжалявам ако пропускам някого, имам сколиоза от един зимен ден, когато бях на 12г., май и вдигнах температура и детския лекар, дежурен тогава в поликлиниката каза на родителите ми - "абе това дете е изкривено, не сте ли го видели досега?" След това ходихме на консултация при местните ортопеди (аз не съм от София, макар че сега съм вече на 29г и от 8 години съм тук) и те не можаха да дадат адекватна диагноза, спомням си неясни отговори. Наложи се да търсим връзки  и насока към София, та във въпросната Горна Баня, където отидохме спешно с баща ми казаха, че вече имам към 30%, че ако правя гимнастика и нося корсет може да се избегне операцията. Носих корсет /пластмасов / близо година и правех упражненията, които набързо ми бяха предписали физиотерапевтите.
Забравих да кажа, че като малка бях доста закръглена, в 3 клас надвишавах вече 45 кг, растях доста по-едра от съучениците си, физическото не беше от любимите ми предмети, а баба ми правеше невероятни баници и мекици - естествено аз похапвах яко, което много се одобряваше вкъщи. Та след като сложих корсета продължих да ходя на училище и да се опитвам да правя упражнения, но честно казано като се сетя сега не съм била много сериозна, не мога да си го обясня, защо съм постъпила така, не се научих и да плувам както докторите предписваха, а не че не са ме карали - но не са и настоявали твърдо. Нарочно ги описвам всичките тези неща, защото за мен и важно да се разбере, че тази болест, когато става въпрос за придобития вариант при децата, както е моят се развива в следствие на определени фактори - при мен всички бяха налице, наднормено тегло, слаба мускулатура и усилен растеж, а както се оказва и лоша физическа култура и слаба представа на това до какво може да доведе това.
Естествено корсета не ми помогна, на втория контролен преглед се установи, ме съм прогресирала значително, и решиха да ме оперират беше началото на май 90г., бях 6 клас и есента щях да съм 7-ми, след екстензия - това е преди операцията, когато те разтягат за да се изпъне и изправи гръбнака до положение подходящо за фиксиране с пирони, ме оперираха. Никога няма да забравя как се прохожда след тази операция и след около месец ме изписаха с неизменния гипсов корсет, който се сменя на 3 месеца. Носех го 6 месеца май, беше отдавна и съм забравила. Трябваше да ме обръщат по специален начин, да лежа поне по няколко часа на ден, да ям много сирене и т.н. След това го свалиха и ми сложиха пластмасов. Но никой както и други отбелязаха не ми каза колко е важно много да се внимава - естествено казаха да не се вдигат тежки неща и др. Но аз още тогава бях решила, че живота ми в никакъв случай няма да свърши с това, че няма да се примиря, а ще го приема като предизвикателството, което ми се предоставя от съдбата. Продължих да живея, да се уча, междувременно кандидатствах и след това завърших езикова гимназия. Всички в къщи много ми помогнаха, баща ми, майка и баба - тя беше с мен по операциите. Казвам операциите, защото година и половина след първата се оказа, че съм счупила пироните и трябва да се махнат, за да не засегнат вътрешните органи. Тоест толкова силен беше растежа ми или не знам какво, но след втората операция определено изкривяването се върна в изходна позиция, а може и да се е увеличило... ходих на контролни прегледи няколко години след това, постепенно белезите се заличиха, ходех на море редовно с родителите ми и после с приятели. Сега факта, че изглеждам по-старнно на плажа не ме притеснява, най-близките ми приятели знаят за заболяването ми, а другите се държат с мен така сякаш съм нормален човек. Успях да влезна в нормални килограми в студентските си години и сега съм дори по-слаба околкото в гимназията. Нося си спокойно прилепнали дрехи, дори кривината на гърба ми да се откроява ясно, особено като се наведа. Междувременно вече ходя на плуване, не редовно, но често, а напоследък и на тае бо. Усещам необходимостта тялото ми да е стегнато и мисля, че това е единственото спасение за нашето добро самочувствие, пък и за самоусещането ако щете. Никой няма да ни помогне ако сами не осъзнаем, че единствено ние можем да покажем, че сме силни и че можем да живеем с това. В крайна сметка то не може да бъде определящо за това, което сме.
Понякога, когато се замисля дълбоко какво би могло да се случи ако заболяването се усложни се амбицирам страшно за спорт, а да ходя на контролни прегледи също в последните години не ми стигат силите, защото нямам болки или някакви видими белези, че нещо не е наред. Но сега задължително ще го направя, дори с риска да има лоша новина, и без това последната ми снимка е от преди 5 години сигурно. Направо ми се свива стомаха като я приближа тази болница, но това е нашата съдба,така че смело напред и само не се предавайте - никой няма да ни търпи постоянно мрачни и недоволни, а като си помислите че може и да е далеч по-зле. А може би някой ще Ви обича заради хубавата усмивка и голямото сърце, а това, че на плажа не изглеждате перфектно - поне 80% от всички там са така. И още, не забравяйте, че външния вид може да бъде определящ за оценката в днешно време, аз също обичам да усещам че изглеждам добре, но знам, че приятелите ми не са с мен заради това и че понякога е смешно човек да разчита само на това.  Важно е какво правиш със себе си, да се приемеш такъв какъвто си и да продължиш напред.
А сега искам да пиша специално за родителите - моля ви не позволявайте нещо подобно да се случи на децата Ви ако можете, ако имате и най-малките съмнения запишете ги веднага на спорт, не им позволявайте да са прекалено закръглени и ходете с тях ако трябва, давайте личен пример, защото печатът на едно подобно преживяване остава за цял живот и би могъл да е пагубен за самочувствието. На мен например заради пълнотата и всичко друго до преди 5-6 години ми беше почти невъзможно да се приближа до мъж или пък да се чувствам свободно в компанията на връстниците си.
Всъщност това го написах заради всички, които са решили, че от тази ситуация няма изход, да така е до известна степен, но нека не я превръщаме в доживотна бариера.
Успех на всички!

# 95
Zdraveite,imam dashterq na 12 g.koqto e sas sashtoto zabolqvane,taka nare4enata "SKULIOZA". Predi dve godini po sa6toto vreme i praviha operaciq,slagaha i metalni implantanti,no izkara s tqh samo dve godini i tazi godina predi nqkolko dni  i gi mahnaha za6toto se poqvi fistula-prosto beshe neobhodimo da se mahnat,tova go kaza li4no Profesora na grabna4nata klinika v Gorna banq.Problema e ottuk na tam kakvo da pravim,zashtoto doktorite kazaha,4e shtqlo da ima leko vrashtane na grabnaka,no loshoto e, 4e mislq 4e vrashtaneto e dosta golqmi gradusi.Molq,ako nqkoi moje da dade nqkakav akal ili savet kakvo da pravim molq da mi pishe.

# 96
  • Мнения: 11
 newsm45
Милото дете.Дано да не е толкова голямо върщането.То изглежда  при всички оперирани случаи,има появяване на такива отрицателни ефекти.И при мене се налага вече операция,но като слушам,че няма случай,при който да е сполучливо си задавам въпроса,доколко е нужна тази операция,след като няма да е сполучлива.
Стискам палци на момиченцето.

# 97
  • Мнения: 34
Здравейте, Valio-37!
 Искрено съжалявам за станалото с дъщеря ви. Лошото при вашият случай, че тя не е завършила растежа си и действително има вероятност да се появи отново изкривяването. Моето мнение е да се посъветвате с кинезетерапевт, за да ви препоръча подходяща гимнастика, а също и плуването е препоръчително. Коварно е това заболяване, но с повече упоритост може да се постигнат добри резултати. Желая ви искрено успех и дано предположенията на професор Танев да не се сбъднат! Simple Smile

# 98
  • Мнения: 303
Vali0-37,
Мога да ти дам адреса и тел. на 2 клиники в Украйна и Германия-но на и-мейл адрес.
Ако разбираш руски, в Интернет има доста материали, в чужбина оперират не с метал, а с модерна сплав, която имитира прешлените на гр. стълб и се вграждат в самия гръбнак.
Това е много хубаво, защото гр. не се обездвижва като от метала.
Не знам обаче доколко може да се получи реакция на отхвърляне, консултирайте се пак с този професор да ви насочи към чужбина.
Положението е сериозно, но все още има шанс детето да се оправи, т.е. да се постигне редуциране на изкривяването до 75 %.
Теглиш заем и заминавате, не бива да се жалят пари, защото гр. изкривявания са много сериозен проблем.

# 99
eho az sum na 13 godini i imam skolioza nosq plastmasov korset i hodq na lechebna gimnastika .veche sviknah s korseta ne go svalqm  samo za da se kupq .gadnichko si vsichki v klasa mi go prieha ne sum chuvala obidi osven edna no vse taq.iskam da kaja na vsichi koito sa kato men nadqvam sa da sa malko no nosete korsetite pravete gimnastikata ako sa vi kazali primerno po 5 puti na den pravete q po 50 aide uspehi da se opravqte sushto i az molq otgovorete mmi

# 100
  • Мнения: 11
eho az sum na 13 godini i imam skolioza nosq plastmasov korset i hodq na lechebna gimnastika .veche sviknah s korseta ne go svalqm  samo za da se kupq .gadnichko si vsichki v klasa mi go prieha ne sum chuvala obidi osven edna no vse taq.iskam da kaja na vsichi koito sa kato men nadqvam sa da sa malko no nosete korsetite pravete gimnastikata ako sa vi kazali primerno po 5 puti na den pravete q po 50 aide uspehi da se opravqte sushto i az molq otgovorete mmi
Наистина се надявам да се оправиш.Стискам ти палци. PraynigИскам да приканя всеки да споделя какви упаржнения прави и от кои най-добре се чувства.Трябва да се потдъражаме.

# 101
  • Мнения: 495
Здравеите.Имам дьщеричка на 6г.Тя се роди седмаче,хипотрофна-1кг.Като прохождаше забелязахме,че куца и замята л.крак.Започнахме масажи-спря да куца.След време пак започна да куца.вече като по-голяма.Започнахме плуване,но за кратко,защото неврол. реши,че нищо и няма.Пак започна да куца.Преди 3мец. вече се потвьрди,че л.крак е по-кьс с 1см и е развила сколиоза.Никои не ми е казвал каква степен и с колко градуса,но е видно разминаване м/у лявата страна и дясната с около2-3см.Л.част на зад. части сьщо е по-надолу.Сега прави лечебна гимнастика,но само 10 дни в мес.,което мисля е краино недостатьчно/вкьщи отказва да прави гимнастика/.Според физиотерапевта и д.невролог неината сколоиза е компесаторна и не е токова страшна.Обаче аз не мога да сьм сигурна в това.Според това ,което прочетох по-назад вьобще не сьм спокоина.След няколко мес. ще я запиша за плуване платено .Някои знае ли за такьв случаи-компесат. сколиоза и какво развитие тьрпи?Благодаря предварително.

# 102
  • Мнения: 63
Здравей,Elbosi.
Аз рядко се включвам да пиша.Аз съм със вродена сколиоза,на 32 год.съм.Много тежка ,компенсирана сколиоза.Незнам какво точно имат впред вид докторите като те успокояват , че е компенсирана сколиозата.Всяка сколиоза в даден момент е компенсирана,това означава,че има изкривяване горена гръбначния стълб/например на нивото на гръдният кош отстани/ в ляво,и долу към таза вдясно,или обратно.
Крачето се скъсява ,когато има и завъртане на таза,реално то не е по късо ,но от това завъртане едното краче се смята за по късо.
Аз съм със скъсяване 1.5см,бих те посъветвала да направите ортопедични обувки, с повдигане на скъсения крак,защото ,ако не се компенсира това води до по голямо изкривяване.
Плуване,ЛФК,корсети и се радвай ,че в днешно време правят успешни вече операции.Не се притеснявай,искрено ти съчувствам,аз много добре знам за какво става въпрос.
Не изпускайте нито за миг положението,знам че да убедиш дете да прави нещо,което не иска е много трудно,но ако няма постояннство може да се изкриви повече.Ръстежът при момичетата е до 18 год.до тогава се правят и тези операции.След 18 год.започват леки болки , а после с годините се засилват.Но  както ми каза един лекар от това не се умира , само се страда.
НЕ СЕ ПРЕДАВАЙ,КУРАЖ.
Майка ми казва ,че сме богоизбрани........


 newsm78

# 103
  • Мнения: 20
Здравейте на всички! От давна не съм писала  Rolling Eyes Съжалявам за всички, които имат това ужасно заболяване. Искрено се надявам, да се намери някакъв алтернативен начин за лечение на гр.изкривявания. Аз незнам какво имам всъщност. В Горна баня ми казаха, че не е гр. изкривяване, и ми изписаха едни хапчета, които, по мои наблюдения не ми помагат особено(пия ги 2 месеца вече,остава още 1).Незнам дали на някой са ги изписвали. Другият месец трябва да ходя пак в Горна баня.

А за упражненията..
Много добре помага топката за пилатес(това е вид гимнастика). Някъде имаше филм с упражнения за пилатес, но не мога да го намеря.
Успех на всички с преборването на болестта.
 newsm17

# 104
  • Мнения: 63
И аз така съм чувала за Пилатес,дори четох накъде,че Пилатес е била със много тежка сколиоза и тя е измислила тези комплекси от упражнения,но все не ми остава време да ги пробвам.
Момичета , не се предавайте,има много видове красота.
Поздрави

Общи условия

Активация на акаунт