Традиционен английски коледен пудинг

  • 9 790
  • 17
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 10 742
Реших да пусна отделна тема за този сладкиш. Вече му е време да се приготвя. Не е труден, просто иска по-дълго варене.  Simple Smile

Необходимите продукти са:

225 г масло
225 г златна пудра захар
5 бр. яйца
150 мл бренди или ром
110 г самонабухващо брашно
110 г галета
50 г филиран бадем (леко запечен)
340 г светли стафиди
340 г тъмни стафиди
220 г сушени червени боровинки
110 г захаросани кори на кубчета
настърганата кора от 1 бр. лимон
1 ч.л. смес от подправки за коледни сладки
1 ч.л. канела
1 ч.л. настъргано индийско орехче
щипка сол
За *Brandy butter*:
100 г масло
225 г пудра захар
бренди

Намазват се с масло съдове за пудинг - 4 бр. от 600 мл или 2 бр. от 1. 2 л На дъното им се слага по парче хартия за печене, изрязано в съответната форма.

Маслото се разбива със захарта. Добавят се по малко яйцата и алкохолът.
Отделно се смесват всички останали съставки.  
Двете смеси се обединяват, като се разбъркват внимателно.Полученото тесто се разпределя в подготвените съдове, като внимателно се притиска с лъжица, за да се запълнят плътно.  Всеки се покрива с кръг пергаментова хартия, а отгоре с алуминиево фолио. След това върху тях се връзва здрав, дебел конец. За да може съдът да се хваща лесно, в два противоположни края се връзва с още една връв, която да минава над него. Аз си намерих съдове за пудинг с плътно затварящи се капаци и не покривах с нищо.
Всеки приготвен съд се слага в тенджера, на дъното на която е сложена обърната чиния. Отстрани се сипва вода, която трябва да стига до 1/3 от съда с пудинга. Тенджерата се похлупва и се вари 5-6 часа, като ако е необходимо от време на време се долива вода.
След като пудингът е готов, се изважда от водата и се оставя да изстине напълно.  Сменят се хартията и фолиото и съдът се връзва отново. В този вид се съхранява на хладно до Коледа.
Преди поднасяне отново се загрява на котлона, като се оставя да ври 2 часа.
При поднасяне пудингът се обръща в чиния, полива се с бренди и се фламбира. Гарнира се с *Brandy butter*, което се приготвя, като мекото масло се разбива със захарта. След това внимателно, по малко се прибавя бренди на вкус. Слага се в хладилника да стегне.




# 1
  • У дома
  • Мнения: 4 203
 Записвам се и тук. Ако може само и малко снимки на завързването, хартиите и съдовете с вода за варене. Колко дни преди Коледа се прави и "поливаме" ли си го и него с алкохол(ако "да"-какъв) 😊

# 2
  • София
  • Мнения: 10 742
Колкото повече престоява пудингът, толкова по-добър става на вкус.  Peace Аз го изваждам от формите и го увивам в домакинско фолио. След това го прибирам в кутии. Не се полива с алкохол. Има си достатъчно, а и обикновено при поднасянето се фламбира. Както писах по-горе, аз варих без да връзвам хартии и фолиа (съдовете са ми такива) и нямам снимки, за това показвам как става тук:

# 3
  • Мнения: X
Изглежда много лесно,а вкуса сигурно е Уауууууу Simple Smile Определено ще направя,но няма да чакам до Декември Grinning

# 4
  • София
  • Мнения: 10 742
PELLI, наистина е много лесен пудингът. Успех!  Simple Smile

# 5
  • Мнения: X
Много ми се прияде,ама много!Сигурно има вкус на онези коледни немски Щолени,но вкуса е по-приятен и лек тук в тази рецепта,защото се вари всичко и то с часове,поне според мен Simple Smile

# 6
  • Милано
  • Мнения: 942
А златна пудра захар от къде???Благодаря за темата❤

# 7
  • София
  • Мнения: 10 742
А златна пудра захар от къде???Благодаря за темата❤

В големите вериги магазини. Мисля, че от "Фантастико" бях взимала.

# 8
  • София
  • Мнения: 10 742
И понеже съм сложила заглавие за традиционен коледен пудинг, пускам клип как традиционно се вари:



# 9
  • София
  • Мнения: 10 742
Здравейте!

Включвам се, за да ви покажа резултата от пудинга, който беше отлежавал прибран в шкафа на хладно година и половина. Тези дни времето беше влажно и мръчкаво, та се присетих, че имаме Коледен пудинг, който все пак не е вечен. Четох, че може да се направи една година преди настъпването на Коледа и да изтрае още толкова след отминаването на коледните празници. Е, извадих го от металната кутия (с голяма мъка я отворих), вътре кейкът беше като консервиран (увит в домакинско фолио). Ароматите бяха абсолютно запазени, алкохолът ме лъхна веднага. Прехвърлих го във формата, в която беше варен и го сложих по същия начин да ври 2 часа, както пише в рецептата. Който харесва такъв тип сладкиши, няма как да не остане размазан!







Освен това, сега не е никак лошо време да се приготви един Коледен пудинг и след това да се прибере да зрее.

# 10
  • София
  • Мнения: 10 742
Някой прави ли планове този пудинг да присъства на масата за коледните празници?

# 11
  • Варна/Благоевград
  • Мнения: 421
Ще задам тъп въпрос! Stuck Out Tongue Winking Eye
Златната пудра захар кафявата ли е? Никога не съм виждала някъде да пише златна захар...?!?Confused

# 12
  • София
  • Мнения: 10 742
Така пишеше в рецептата. Аз използвах тази и мисля, че беше добро попадение.

# 13
  • София
  • Мнения: 10 742
Имам свободно време преди да замина за морето и съм в голяма чуденка дали да не направя коледния пудинг през това време и да го скрия да отлежава до Коледа или да оставя да го направя като се върна. Thinking

# 14
  • Мнения: 240
Момичета, какво е смес от подправки за коледни сладки?

Общи условия

Активация на акаунт