Аутистичен спектър - обединена тема

  • 141 242
  • 806
  •   4
Отговори
# 435
  • Мнения: 4 585
  Кирил вчера ме изненада приятно. Друг път на оживени места "запецва". Спира да говари, отваря си устата, но звук не проронва, става трудно подвижен. В магазин хората го побутват, за да минат. А вчера в магазина дори пръв намери любимите кори за баница на баба му. После в автобуса приказва през по-голяма част от пътя. Приказките му са от рода на "Татко, виж това, виж онова" Последно, което си спомням е, че видял жива крава. Като слязохме на село, беше запецнал и ми мина през ум да правим любимите му неща. Погалих го по главата и казвам "Ооо, бялата ми мишка тяя." Той се ухили, погали ме по главата и каза "Ооо, сивото ми плъхче тоо." И се оправи. Съгражданите ми свикнаха да ни виждат като двама мъже, хванати за ръчичка. И това май ще трябва да преглътнат.  Joy

# 436
  • Мнения: 278
  Кирил вчера ме изненада приятно. Друг път на оживени места "запецва". Спира да говари, отваря си устата, но звук не проронва, става трудно подвижен. В магазин хората го побутват, за да минат. А вчера в магазина дори пръв намери любимите кори за баница на баба му. После в автобуса приказва през по-голяма част от пътя. Приказките му са от рода на "Татко, виж това, виж онова" Последно, което си спомням е, че видял жива крава. Като слязохме на село, беше запецнал и ми мина през ум да правим любимите му неща. Погалих го по главата и казвам "Ооо, бялата ми мишка тяя." Той се ухили, погали ме по главата и каза "Ооо, сивото ми плъхче тоо." И се оправи. Съгражданите ми свикнаха да ни виждат като двама мъже, хванати за ръчичка. И това май ще трябва да преглътнат.  Joy

Защо толкова си приличаме всички....и децата ни... е не на 100% но сякаш виждам случки от нашето ежедневие. И аз се радвам на всякакви дреболийки, вчера си гледах през прозореца в къщи и бях страшно щастлива, защото за пръв път от 2 месеца оставих Марти сам за 2-3 часа! И като се прибрах той беше в добро настроение и си играеше.  Praynig Чак не искам да се радвам толкова.

# 437
  • София
  • Мнения: 2 351
Някъде четох, че фазите на луната влияят на състоянието на аутистите.И аз мога да се похваля с нещичко от вчерашният ден  bowuu
Хайде да се включат и другите мами на аутисти и да я разсконспирираме тази луна.

# 438
  • Мнения: 3 205
Вчера беше първи или втори ден след пълнолунието.

# 439
  • Мнения: leet
Вчера водих Марти с мене на коктейл. Имаше програма, музикални изпълнители, балет, Марти с особен интерес гледаше балета и понеже беше презентация на автомобили, щом балерините свалиха покривалата на колите, Марти започна много усилено да пита кога ще се качим да ги пробваме, много ме радваше. Бяха и две колежки, които са слушали от мене за детето и проблемите ми с него, а едната има и 6 годишна дъщеря, и двете бяха единодушни, че ако не са знаели  предварително, нямало да помислят, че имаме проблем, а майката каза, че Марти бил по- кротък от дъщеря й, издържал седнал до мене час и половина. Може би преувеличиха, за да ми доставят радост, но наистина успяха! Марти непрекъснато искаше другата колежка да го снима с телефона си как говори и после да се гледа, малко й досади, но тя беше предупредена... Много хора го закачаха и той на всички отговаряше на въпросите, и той ги питаше как се казват и къде са им децата, изпълни ми душата снощи. Вземаше си хапки от подносите, наблюдавах го, без да му се натрапвам, в очакване, ако направи голямо мазило, да се намеся, но той само ги опитваше и ми ги подаваше. После отидохме да пробваме автомобилите и Марти с голяма гордост държеше волана..а аз бях още по- горда:)

# 440
  • Мнения: 3 205
Продължение:

ПРИЗНАЦИ НА АУТИЗЪМ
Често аутистите страдат от депресия или гняв, натрупан от негативния им опит с човешкото общество. Други общи синдроми, свързани с аутизма, включват:
Сдържан с всички – Аутистичното дете не показва топлина и близост като типичното дете дори и към майка си. То не познава понятието за връзка.
Не знае как да играе и да споделя – Аутистичните деца не знаят как да играят и нямат инстинкта да споделят света си. Те не осъзнават света около себе си и не познават понятието „хора”. Така че те няма да показват с пръст интересен обект, за да споделят с хората около тях. 
Липса на здрав разум- Аутистите често не виждат света като единно цяло. Те също така не успяват да разберат хората, тъй като не могат да изпитат същите емоции и физически инстинкти. Поради това ще бъдат склонни да объркват очевидните и прости домашни дейности заради „липса на здрав разум”
Небрежност – Тъй като не могат да използват телесните си инстинкти, аутистите проявяват сколнност да бъдат небрежни и често им е трудно да изпълняват рутинни дейности като например да сипят вода в чаша, без да я разлеят.
Сензорни изкривявания – Аутистите можа да намират определени звуци или усещания за изключително дразнещи или интензивни до такава степен, че да трябва да пищят или да избухнат, за да се успокоят. Например шумът от трафика или от машини, който повечето хора не забелязват, може да бъде изключително смущаващ за аутистите
Инерция при изпълнение на дейност – Много аутисти се държат като поточни линии – имат трудности със започването и приключването на дейности. Те може да пропуснат времето си за лягане, за да завършат проекта си за домашните животни. Често се чувстват много раздразнени, ако някой прекъсне дейността им, защото са били напълно погълнати от нея и им е трудно „да се откъснат”.
По едно нещо наведнъж – Аутистите не могат да запомнят и да правят много неща по едно и също време, защото лесно се объркват. Те се фокусират върху една дейност, която отнема цялото им внимание.
Невъзможност за запомняне на лица (Prosopagnosia) – На аутистите често им е трудно да идентифицират и различават лица, то е като да се опитваш да намериш разликата между две различни овци. Аутистите често разчитат на местоположението (като например човекът да бъде в собствения си офис), дрехите и прическата, за да различават хората
Разстройство на централната слухова дейност (Central Auditory Processing Disorder - CAPD): Често срещано при аутистите, това състояние причинява трудности при филтрирането на фоновия шум, за да се разбере речта. Въпреки това аутистите се справят с обичайните изследвания на слуха и обикновено нямат проблеми в тиха обстановка

Чувство за време – Много аутисти имат проблеми с преценката на времето, поредността на събитията и проявяват склонност да губят мярка за времето. Това се отразява на изключително неструктурирани или маниакално структурирани режими.  

# 441
  • Мнения: 3 504
Кезая, много се радвам за Марти. Не се учудвам от него, защото знам със сигурност, че той може да се държи така. Казах ли ти да не се отчайваш?! Сега ще береш плодовете от твоята загриженост и толкова усилия, които хвърли да занивамаш Марти с толкова полезни уроци.

Прегръщам Ви и целувам!

Юлче, благодаря за продължението. Отивам вече, да се стягам за работа Wink Лек ден и още много емоции положителни ви пожелавам да изиживеете с вашите деца.  bouquet  bouquet  bouquet

# 442
  • Мнения: 534
Да споделя нещо/като повод за радост или тъга не мога ,а и не искам да определям/Омръзна ми да анализирам чувствата си.Особено когато съм сгрешила и се чувствам безпомощна,когато ме е яд на съдбата,когато съм си позволила да се почувствам неудобно от състоянието на сина ми.
Повреди ни се компютъра и Рони много държеше той да обясни на техника какъв е проблема.Започна той-но нали говори бавно защото търси подходящите думи,навежда се близо до човека като мисли,че по този начин ще си помогне да бъде разбран.Виждайки озадъчения поглед на човека  аз се намесих,с което много разстроих Рони.А техника се държа великолепно,бързо се ориентира беше внимателен и се разбраха.А аз не му повярвах достатъчно с което си спечелих поредното-не те харесвам.

# 443
  • Мнения: 3 205
Продължение:

 ПРИЧИНИ ЗА АУТИЗМА
Аутизмът засяга много повече мъжете, отколкото жените. Лекарите са съгласни, че той се причинява от определни гени. Въпреки това незнаието по въпроса коя е действителната причина (или причини) за аутизма прави трудно предлагането на лекарство (ако такава възможност съществува).
Някои хора спекулират, че аутистите всъщност са наследници на неандерталците, изчезнал вид, близък до днешните хора. Може би разликите в езикът на тялото и функционирането му при аутистите всъщност не са дефекти, а просто неандерталско поведение.
Междувременно Националният Институт по ментално здраве и Фондацията „Да излекуваме аутизма сега” провеждат социални изследвания върху маймуни, за да научат повече за аутизма.
Бейлърският колеж по медицина в Щатите осигурява генетични изследвания за аутизъм, използвайки хромозомен микро анализ (Chromosomal Microarray Analysis  - CMA).

 ОБУЧЕНИЕ НА АУТИСТИТЕ
Аутистичните деца изискват различен подход за обучение, понеже те възприемат и функционират по различен начин от неаутистичните деца. Техники, като например използването на „социални истории”, помагат на аутистите.
Има също така и терапии като Ранна програма за интервенция (Early Intervention Programme - EIP), които намаляват синдромите на аутизма и улесняват аутистите при взаимодействието им със света около тях.  Някои лекарства също помагат на аутистите да се справят с недъзите си, въпреки че някои от тези лекарства имат големи странични ефекти.

КАКВО ДА НАПРАВЯ, АКО СЪМ АУТИСТ
•  Проучвайте – Намерете информация за аутизма. Направете си някой от тестовете за аутизъм онлайн. Ако имате силното усещане: „Това е, това съм аз”, тогава може би сте аутист. Ако не, бъдете по-предпазлив.
•  Дискутирайте – Говорете с някой, който ви познава добре Също така трябва да разберете какво е било детството ви, за да сте сигурен – синдромите на аутизма са най-очевидни при малките деца и най-често детството ви определя дали сте аутист или не.
•  Помислете дали да не се диагностицирате – Лекарската диагноза ще ви помогне да си улесните живота, защото хората ще проявяват повече разбиране към вашите различия. Ако сте от нуждаещо се семейство, може би ще успеете да получите финансова помощ, за да платите за диагностицирането си. Потърсете организации за аутизма близо до вашето населено място

# 444
  • Мнения: 3 205
МИТОВЕ ЗА АУТИЗМА – ТЕОРИЯ НА УМА
От Ерик Чен http://iautistic.com

„Теория на ума” е твърдо установена сред специалистите по аутизъм. Също както и при книгата „Странна случка с куче през нощта”, аз виждам  в нея опасни схващания със сериозни последици. Затова заемам непопулярната позиция да я обявя за мит.
Цитат от http://www.autism.org/mind.html :
"Теорията на ума се отнася до схващането, че много аутистични хора не разбират, че другите хора имат техни собствени планове, мисли и гледни точки. Нещо повече, изглежда, че на тях им е трудно да разберат вярванията, отнощенията и емоциите на другите.
Интересно е, че на аутистите им е трудно да разберат, когато другите хора не знаят нещо. Често срещано е, особено при аутистите с изключителни умения, те да бъдат силно обезпокоени, в случай че зададат въпрос, на който другият човек не знае отговора.
Поради неразбирането, че другите хора мислят по различен начин от тях, много аутисти могат да имат проблеми при социализирането и комуникацията си с другите хора. Това означава, че те може да не бъдат способни да предвидят какво другите ще кажат или направят в различни ситуации. В прибавка аутистите могат да имат трудности с възприемането на факта, че техните събеседници или съученици могат да имат мисли и емоции и поради това да изглеждат егоцентрични, ексцентрични или незаинтересовани.
Виталният въпрос, който трябва да бъде зададен, е как да бъдат научени аутистите да разбират и да признават мислите и чувствата на другите? "

Ако мога да пренапиша горния абзац, той би изглеждал така:

"Аутистите виждат другите хора като продължение на себе си, защото те нямат съгласувано и независимо самосъзнание, което да ги „отделя” от другите хора. Поради това те инстинктивно очакват от другите да разбират, мислят, чувстват, усещат и да се държат като тях
Дори и тяхното съзнание да разбира идеята за различните личности и да има логическо обяснение за това, те подсъзнателно ще приемат за даденост, че другите хора са като тях самите. При ситуация, в която другите не са съгласни с тях, те не могат да не почувстват гняв и безсилие поради „ирационалността” на другите хора. „Не могат ли да видят такава очевидна истина?” е често срещан отговор.
Съзнанието на един аутист е фрагментирано – емоциите му, волята му и интелекта му не могат да разботят заедно. Тази деформация прави невъзможно отделянето му от другите. Да се работи единствено върху интелектуалното разбиране (като например да се учат наизуст случки от ежедневието) - това създава само илюзия за социални умения.
Единствено съгласуваното съзнание осигурява основата за функционирането на социалните инстинкти и единствено социалните инстинкти създават спонтанно, подходящо и приятно социално поведение.
Виталният въпрос, който трябва да бъде зададен, е как да бъдат научени аутистите да създадат и разпознават тяхната собствена независима личност и как да им се покаже как да интегрират различни качества и функции на личността си?"
 
Аз ще нарека това „Теория на самосъзнанието”.

„Теория на ума” е създадена от неаутисти и е базирана на тяхното разбиране и възприятие отвън. Заключението на теорията – че ние трябва да се насочим към приучването на аутистите към социални умения е заблуждаващо, тъй като това третира само симптомите на аутизма и не въздейства върху корена на проблема
Аутистичните деца могат да научат социални умения по този начин, но те ще ги научат като компютър, който изпълнява дадена програма. Да следваш инструкциите, без да ги разбираш, е досадно задължение, а не удоволствие. Без инстинктите, които да ги направляват, аутистите ще разчитат само на навика и веднага ще се объркват в нова ситуация. Без възможността да се радват на това, което животът им поднася, те ще си останат нещастни и разочаровани от него
Аз вярвам, че е важно усилията да се насочат към това да се помогне на аутистите да се интегрират. Когато могат да се интегрират, те инстинктивно ще се научат на социални умения чрез наблюдения и опит в реалния живот. Само социалните умения, които са развити естествено, им позволяват да се радват на чувството на удовлетвореност и смисъла да живеят живот като човешки същества.

# 445
  • Мнения: 3 591
Друг път на оживени места "запецва". Спира да говари, отваря си устата, но звук не проронва, става трудно подвижен. В магазин хората го побутват, за да минат.

и при нас това е силно изразено - когато сме сами у дома малкия говори, смее се, играе с батко си... Но излезем ли навън, един човек да има наоколо и той млъква. Каквото и да го питаш само кима с глава и гледа настрани. Всички веднага забелязват, че не гледа в очите. Докато като сме сами се случва и да гледа - то аз постоянно повтарям де, че като се говори на някого тоя човек трябва да се гледа. Да му стане като условен рефлекс - говоря и гледам. Неговоря - може да не гледам.
Когато има нужда да ни каже нещо на публично място си отвяаря устата и почват да излизат само някакви звуци - все едно е много пресипнал - говори , ама звук няма, само от време на време се чува едно сссссссссс ттттттттттттттттттт а-а-а-а. Нищо неможе да му се разбере.

# 446
Wolf, моля те направи малко място в кутия с лични съобщения.

# 447
  • Мнения: 1 434
http://www.buildingblox.net/taskideas.html

http://fdlrssunrise.com/Tboardmaker.htm- Pecs  карти за принтиране
 
Интересни идеи  за работа с деца  предложени от учители  bouquet

Последна редакция: сб, 07 апр 2007, 00:20 от bluevelvet

# 448
  • Мнения: 278
Да споделя нещо/като повод за радост или тъга не мога ,а и не искам да определям/Омръзна ми да анализирам чувствата си.Особено когато съм сгрешила и се чувствам безпомощна,когато ме е яд на съдбата,когато съм си позволила да се почувствам неудобно от състоянието на сина ми.
Повреди ни се компютъра и Рони много държеше той да обясни на техника какъв е проблема.Започна той-но нали говори бавно защото търси подходящите думи,навежда се близо до човека като мисли,че по този начин ще си помогне да бъде разбран.Виждайки озадъчения поглед на човека  аз се намесих,с което много разстроих Рони.А техника се държа великолепно,бързо се ориентира беше внимателен и се разбраха.А аз не му повярвах достатъчно с което си спечелих поредното-не те харесвам.

Гери, това си е типична тинейджърска позиция, подсилена при нашите деца разбира се. Марти също не обича като настоявам за нещо и се ядосва.Каквото и да направиш сега все ще клони към "не те харесвам", така че по-добре си пасувай за да няма излишна отр.енергия. След 1-2 години това ще отшуми, когато чувстата се уталожат у тях, както при останалите деца. Радвай се, че оценява нещата, че вижда реално проблема и се мъчи да се адаптира към масата.Мисля, че нещата ще имат добър обрат, в смисъл ще могат да имат и семейства 1 ден, с някоя сродна душица. Така ми се иска поне.

# 449
  • Мнения: 4 585
  Гери, имаш си пубер в къщи. Това може да е изпитание за всяка мама. Да се надяваме, че скоро ще мине и ще имаш още един мъж в къщи. Всяко момче е бъдещ мъж.
  Относно техника - понякога околните надминават очакванията ни. Адмирации за компютърния техник.
  Вчера се прибрахме от среща със съфорумки. Не знам дали някоя срещна погледа на Кирил. Снощи повече от два часа се опитвахме да изчоплим нещо, което притеснява Кирил. Накрая се оказа, че ударил дете. Не се обезпокоих много, защото той ми се извинява дори когато с обувката си ми докосне кубинките. Казва, че ме е ритнал. След ден, два, дни ще разказва кое и какво го е впечатлило. Малкото събития в живота му остават дълбока следа. Вчера го видях да се отдалечава от мен заедно с Марти, а това не бях виждал от поне 4 години. То май и за мен тази среща беше голямо събитие в живота ми.

Общи условия

Активация на акаунт