ДЕЦАТА НИ ЯДАТ НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИ

  • 41 897
  • 642
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 835
СТАНОВИЩЕ

на

„Национална мрежа за децата“,
Национален алианс „Усмихни се с мен“,  “Движение на българските майки”, родители и граждани

ДЕЦАТА НИ ЯДАТ НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ

Ние, гражданските и родителски организации, работещи в защита правата на децата и семействата, се обединяваме зад каузата да се гарантира съдържанието, безопасността и качеството на хранителните продукти в детските заведения и училищата.

Настояваме за национално отговорна политика на държавата за защита здравето на децата и пълноценното им развитие от най-ранна детска възраст.

От години  всички здравни показатели сочат, че здравословното състояние на българските деца се влошава. Факт са рязко снижаваща се възраст на децата, страдащи от затлъстяване, сърдечни заболявания, диабет и други необичайни за ранната възраст сериозни здравни проблеми. На първо място като причини се изтъкват ниската двигателна и хранителна култура и нездравословното или направо вредно съдържание на всекидневно консумираните от децата храни и напитки.  Основната причина за това състояние на децата е липсата на адекватна държавна политика, чийто първостепенен национален приоритет да са децата, защитата им и гарантирането на пълноценно физическо развитие от най-ранна възраст.

Голяма част от деня на децата минава в училище или в детска градина. За много от тях там се случват най-важните хранения през деня – закуската и обяда. С въвеждането от Министерство на образованието на задължителна предучилищна подготовка от петгодишна възраст и безплатна занималня до седми клас проблемът с качеството на храната в детските заведения и училищата става още по-актуален.  Това налага предприемането на отговорни и спешни държавни и общински мерки, които да гарантират  здравословно и безопасно съдържание на хранителните продукти. Отговорността в случая е на държавата и общините, защото ние, родителите, нямаме достъп и възможност да упражняваме пряк контрол върху кухните, столовете и бюфетите в тези обекти.

Хранителните продукти в училищата и детските градини, на практика са с неизвестно съдържание и качество. Липсват ясни и точни държавни изисквания за съдържанието и качеството на основните продукти: сирене, мляко, месо, хляб, колбаси и т.н. , които да гарантират, че на децата ни се предлага храна, която няма да навреди на здравето и развитието им.

Настояваме в най-кратки срокове да се приеме Наредба  на Министерство на земеделието и храните, която да разпише ясни държавни изисквания към съдържанието на всички хранителни продукти, които влизат в менюто на децата в училищата, детските градини и заведенията за деца. Ние считаме, че при добра воля от страна и на държавата и общините могат да бъдат намерени възможности да бъде покрита разликата в цената между некачествените и качествените продукти, а където това е невъзможно, държавата да поеме финансов ангажимент за осигуряване на достъпа и на най-бедните деца до качествена храна в детските заведения и училищата.
   
Настояваме Наредбата на Министерството на земеделието и храните да влезе в сила и да е факт от новата учебна година.

«Национална мрежа за децата» - състояща се от 86 неправителствени организации работещи в защита правата на децата и семействата
„Национален алианс Усмихни се с мен“
„Движение на българските майки“

Пускам и тук всички наредби и най-важното, къде да подаваме сигналите си.

За здравословното хранене, забрана за чипсове, снаксове и прочие боклуци, липса на риба, мляко, сирене, месо...менютата и продуктите в столовете и лавките на училищата е Наредба №37 на МЗ, в сила от 3 години!
http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?categoryid=1564&la … BG&pageid=391

За същото, само че в градините Наредба №6 на МЗ, в сила от 15 септ. 2011г. http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid= … p;categoryid=4213

За качеството на храните, демек децата ни да ядат само най-качествената и истинска храна, за всички БГ деца, където и да са на държавна или общинска грижа, от 0 до 18 г. е Наредба №9 на МЗХ , в сила от 20 септ. 2011г. http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=56854

ТУК ПОДАВАЙТЕ СИГНАЛИ ЗА ВСИЧКО, БЪРЗО, ЛЕСНО И УДОБНО Е: http://www.babh.government.bg/bg/signal.html


Не ги жалете, жалете и мислете за детето си, на тях това им е работата.

Последна редакция: пн, 01 окт 2012, 22:42 от AnMary

# 1
  • Мнения: 4 585
Тео, каква е опцията да подкрепим това настояване?

# 2
  • Мнения: 294
Наскоро гледах репортаж, в който се казваше, че храната на децата в детските градинки е от тази, която се намира в най-ниския ценови диапазон - пример беше даден със сиренето - това, което се купува за хлапетата, е с цена за кг - около 3,5 лв. Реформата, която здравното министерство иска да въведе, е храната, която се купува за детските заведения, да се доставя директно от производителя, като по този начин ще се избегнат търговските надценки, като същевременно се поддържа високо качество на достъпни за родителя цени. 

# 3
  • Мнения: 3 835
Вълчо, не е петиция, просто се обединихме, този път всички организации и родителите, които сме си твърдото ядро против боклуците. Децата са най-ценния ресурс на държавата, за тях трябва да се осигури само най-доброто. Разпространавяме го сред родителите, за да получим подкрепа и да го обсъдим.

# 4
  • Мнения: 3
Как така НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИ Shockedне съм съгласна,
такъв контрол има в детските кухни и училищата, какъвто  и вкъщи е трудно да постигнеш!

# 5
  • Мнения: 3 835
Реформата, която здравното министерство иска да въведе, е храната, която се купува за детските заведения, да се доставя директно от производителя, като по този начин ще се избегнат търговските надценки, като същевременно се поддържа високо качество на достъпни за родителя цени.  

Точно така, само че не е здравното, а министерството на земеделието и храните. Здравното там да си гледат рецептурниците, колко грама сирене, мазнини, хляб, месо, сол и т.н.. на седмица да се включва в седмичната рецепта. Ние искаме гарантирано съдържание, чиста, безопасна и истинска храна. Сиренето, сега дето се предлага на споменатата от теб цена, се състои от палмово масло, тебешир, сухо мляко от Украйна (най-евтиното), може и соя и прочие съставки. Млякото е от пак същото най-евтино сухо мляко от Украйна, месото от соя и т.н... Най-големите боклуци на пазара....

# 6
  • Мнения: 294
Да, моя грешка, съжалявам.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 9 688
Как така НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИ Shockedне съм съгласна,
такъв контрол има в детските кухни и училищата, какъвто  и вкъщи е трудно да постигнеш!

Какъв контрол?! ooooh! Има контрол само да не са развалени, но какво съдържат е съвсем друга работа.

# 8
  • Мнения: 1 310
Как така НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИ Shockedне съм съгласна,
такъв контрол има в детските кухни и училищата, какъвто  и вкъщи е трудно да постигнеш!
Айде де! И си вярваш?! ooooh!

Подкрепям исканията! Peace

# 9
  • Мнения: 294
Как така НАЙ-НИСКОКАЧЕСТВЕНИТЕ ХРАНИ Shockedне съм съгласна,
такъв контрол има в детските кухни и училищата, какъвто  и вкъщи е трудно да постигнеш!

Какъв контрол?! ooooh! Има контрол само да не са развалени, но какво съдържат е съвсем друга работа.
Пак да се върна на онзи репортаж, щото с друго не мога да бъда полезна, но там инспектираха някаква детска кухня и наистина основните неща, на които обърнаха внимание, бяха как са съхранявани храните, какъв им е срокът на годност, дали приготвените в купучки храни са покрити с нещо до сервирането им и т.н. Хората, които извършват тези проверки,  не са самоходни лаборатории, за да знаят таз кайма качествена ли е и т.н. В предварително изготвените менюта има заложени определени храни, които може и да се спазват като вид, но качеството наистина е съвсемм отделен въпрос, на който дано най-после някой обърне внимание.

# 10
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
А кога най-сетне ще забранят гадните лавки, помещаващи се във всяко българско училище, където децата се тъпчат с чипсове, газирани боклуци и сухоежбини тъпкани с консерванти? Колкото и да е полезна, контролирана и висококачесвена храната в стола на училището, при положение, че децата ще предпочетат да се тъпчат с боклуците в тия лавки, не виждам голяма полза.
Едно от малкото неща, които ми харесват в чужбинските училища е липсата на тия боклучави лавки. Вярно е, че и по наше време съществуваха, но тогава най-вредното нещо, което можехме да си купим оттам бяха принцесите с кайма и кашкавал. А сега не е така.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 9 688
Нали въведоха изисквания за храната в лавките. За съжаление наред със собствениците на лавки имаше протести и на родители, които явно държат децата им да хапват чипс с кока-кола.

# 12
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Нали въведоха изисквания за храната в лавките.
Това съм го пропуснала.
Въпреки това се надявам скоро да изчезнат въобще.

# 13
  • Мнения: 294
Няма как според мен това да се забрани и изкорени, тъй като в повечето случаи училищата ни не са изолирани от останалия свят, най-малкото на пет минути път от училището има магазин за хранителни стоки, където същите неща могат да се намерят. Имам чувството, че бих предпочела детето ми да отиде до училищната лавка, ако огладнее и да си вземе една вафла, отколкото да напусне двора на училището, да пресича улици и т.н. и пак да си вземе същата вафла.
И другото, повечето родители сами купуват на децата си от т.нар. боклуци, детето не развива потребност към тях, ако преди това някой не му я е създал.

Никакви изисвания към храните в лавките не са въведени, или поне не се спазват. Аз като мина през гимназията в родния град и като ги видя рано сутрин с кафетата и цигарите - лошо  ми става. Единственото нещо, с което се е променил предлаганият асортимент, е в посока на неговото увеличаване, както и оскъпяване на предлаганите неща.

# 14
  • Мнения: 7 837
Много добро начинание, макар че ще е трудно.
Има ли някъде статистика, цифри, как се променя теглото на децата в училищна възраст за една учебна година напр.

Общи условия

Активация на акаунт