По-концентрирана и добре координирана политика по отношение на българите по света подготвя правителството.
Доклад за това днес е бил одобрен от кабинета,  каза след заседанието на МС премиерът Сергей Станишев.

Това е необходимо, тъй като сега политиката по отношение на българите в чужбина е твърде разпокъсана.
 За това отговарят много институции без необходимата координация - Министерство на културата има своите ангажименти чрез културните центрове в чужбина, Държавната агенция за българите в чужбина има своята дейност (ДАБЧ), МОН - също.

Дават се около 400 стипендии на чужди граждани с български произход за обучение в България. Има български училища в Словакия, Чехия, Унгария  и другаде, в които има много проблеми с учебните помагала и други.

Различните общности от българи по света, изискват и различни подходи от българската държава, за да се запази тяхната ангажираност със съдбата на България и да се поддържа българският дух, посочи премиерът.

Той изтъкна, че подобряването на политиката към българите в чужбина включва и образователната политика, политиката на българското гражданство, а също и преодоляването на демографската грижа и възможността етнически българи от чужбина по-лесно да намират работа в България.

Станишев съобщи, че се обсъжда идеята за предоставяне на зелени карти, които няма да дават автоматично българско гражданство, но ще позволяват трудова реализация в България.
С тази задача са натоварени няколко ведомства и през пролетта се очаква проектът да бъде приет, добави Станишев.

Концепцията за политиката за българите по света ще бъде дискутирана публично с участието на неправителствения сектор, партиите и ще бъде готова до края на февруари, а след това ще се утвърди чрез законодателни и нормативни промени.

Предвижда се да се създаде национален съвет по проблемите на българите в чужбина, който да осигури координацията при провеждането на политиката, конкретизира Калфин.

Той каза, че ДАБЧ може да действа като секретариат на този съвет.

Предвижда се и създаване на парламентарна подкомисия, която да направи още един преглед на законодателството и да подреди нормативната база.

По въпроса за българското гражданство Калфин каза, че има голям интерес, но смята, че не е редно България да либерализира реда за издаването на български паспорти.
Проверките би трябвало да останат, но имаме намерение да направим процеса много по-прозрачен, добави Калфин.

Зелените карти ще признават българския произход, но няма да имат силата на паспорт, който да важи в целия ЕС, обаче ще дават достъп до българския трудов пазар.

Според косвени оценки за последните 18 години между 600 и 800 000 български граждани са емигрирали и живеят в чужбина.

През 2003 г. българските студенти в чужбина са били 25 хиляди, а през 2006 - 54 хиляди.
Очакванията на Калфин са, че през 2007 г, техният брой ще е повече, заради членството на България  в ЕС.
Само в Германия имаме 15 000 студенти и сме втори по брой след китайците, допълни Калфин.

Около 2 милиона са българите по света,  без живеещите в съседни държави, съобщи още Калфин.